اخبار محرمانه

آخرين مطالب

اخبار غلط و تاخیر در ایمنی جمعی تحلیل ویژه

اخبار غلط و تاخیر در ایمنی جمعی
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - همشهری /متن پیش رو در همشهری منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
بیژن یاور‌- مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه مدیریت بحران، ریسک و پدافند غیرعامل / انتشار مطالب و اخبار غیرموثق و بی‌پایه و اساس از نظر علمی باعث ایجاد اینفودمیک یا همه‌گیری و هجمه اطلاعات نادرست می‌شود که هم‌اکنون و براساس یکی از آمارهای منتشر شده موجبات تأخیر، تعلل و تردید و نیز ایجاد شبهه در 25درصد از افراد واجد شرایط واکسیناسیون شده است. یعنی این افراد براساس اطلاعات نادرست منتشر شده، اقدامی مؤثر برای واکسیناسیون انجام نداده‌اند؛ درصورتی که برخی از آنها قبل از دریافت اطلاعات نادرست تمایل به انجام این کار را داشته‌اند. به راستی چه باید کرد؟
با پاسخ بموقع به شبهات پیش آمده برای برخی از مردم، اینفودمیک‌ها باید به سرعت تحت کنترل قرار گیرند. در غیراین صورت شرایطی پیش خواهد آمد که مدیریت آن روزبه‌روز سخت‌تر خواهد شد؛ مثلا در برخی از کشورها کمپین‌های خاصی برای عدم‌شرکت در فرایند واکسیناسیون به راه افتاده است! و در برخی از کشورها مانند فرانسه نیز مسئله تا بدان حد جدی شده است که باعث درگیری و زد و خورد خیابانی بین موافقان و مخالفان واکسیناسیون و تزریق واکسن شده و در ایالات متحده و در برخی از کشورهای اروپایی منجر به خرید و فروش کارت واکسن جعلی برای فرار از واکسیناسیون گردیده است.
همواره باید به‌خاطر داشت که لازمه پاسخ مؤثر، هوشمندانه و برنامه‌ریزی شده به همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا و ایمنی جمعی (Herd immunity) یا ایمنی گله‌ای، در قالب اقدام پیشگیرانه و مبتنی بر مدیریت ریسک، همانا مقابله مؤثر و مجدانه با اینفودمیک‌ها و مروجان اطلاعات غلط است که البته این نکته باید در کنار تامین واکسن، تسریع و استمرار در واکسیناسیون انجام شود. از همین رو باید اقدام مسئولانه و مجدانه مراجع تخصصی با اینفودمیک‌ها در دستور کار قرار گیرد تا افرادی که از واکسیناسیون اطمینان ندارند با خیال راحت به این مهم بپردازند.
می توان گفت که جامعه به مثابه یک کشتی است که سرنوشت همه به طی طریق درست آن بازمی‌گردد. در این مورد نیز پرواضح است که ایمنی جمعی زمانی حاصل می‌شود که همه با یکدیگر، همدلی، همفکری، همراهی، همکاری و هم‌افزایی داشته باشیم و این امر، زمانی محقق می‌شود که افراد همدیگر را درک کنند و متوجه باشند که واکسن زدن فقط برای خود فرد مهم نیست بلکه روی جامعه هم تأثیرگذار است. بدین معنا که هرچه زودتر به حد آستانه مصونیت برسیم، ایمنی جمعی نیز زودتر محقق می‌شود. در غیراین صورت باید شاهد آن بود که بسیاری از افراد، آسیب دیده و گرفتار شوند. این مطلب در جهان نیز مصداق دارد؛ بدین مفهوم که نه‌تنها در داخل کشور بلکه در منطقه و جهان نیز باید شرایط مقابله با اینفودمیک‌ها و کسب ایمنی جمعی از طریق واکسیناسیون فراهم شود. در سطح جهان نیز جامعه بشری همچون پیکری واحد و یکپارچه است. مسافرانی در کشتی دنیا به سفر خود که همانا زندگی است مشغولند و نیاز به یاری کشورهای کمتر برخوردار در تامین واکسن، به خوبی حس می‌شود.
ایمنی جمعی از طریق ابتلا یا واکسیناسیون بخش اعظم جامعه قابل حصول است. تا زمانی که جمعیت مورد بحث به درصدی مشخص از مصونیت در برابر بیماری ناشی از ویروس کرونا نرسد ایمنی جمعی حاصل نمی‌شود. اما سؤال این است چه درصد، چه حد نصاب یا چه حد آستانه و سطحی از مصونیت برای یک جامعه در برابر همه‌گیری مورد نیاز است؟
اصطلاح «ایمنی جمعی» در طول همه‌گیری کرونا به‌عنوان نقطه‌ای که در آن همه‌گیری فروکش می‌کند، مطرح شده است، اما به راستی چه درصدی از جمعیت از طریق عفونت یا واکسیناسیون باید به مصونیت در برابر کرونا برسند تا به این نقطه مطلوب برسیم!
نیویورک تایمز به این مطلب اشاره می‌کند که بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها اصطلاح «ایمنی جمعی» را در طول همه‌گیری کرونا به‌عنوان نقطه‌ای که در آن همه‌گیری فروکش می‌کند، مطرح می‌کنند. اما درخصوص اینکه چه درصدی از جمعیت از طریق عفونت یا واکسیناسیون باید به مصونیت در برابر کرونا برسند اختلاف نظرهایی وجود دارد.
دکتر آنتونی فاوچی (Dr.Anthony S.Fauci)، پزشک و دانشمند آمریکایی- ایتالیایی ‌تبار و رئیس انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده هم در روزهای ابتدایی پاندمی کرونا به همین رقم 60 تا 70درصد که اغلب کارشناسان ذکر کرده‌اند، اشاره کرده بود، اما در یک مصاحبه تلویزیونی در حدود یک‌ماه پیش رقم 70 تا 75 درصد را ذکر کرد و هفته پیش در مصاحبه دیگری این رقم را تا 75 تا 80 درصد بالا برد.
فاوچی بعدا در یک گفت‌وگوی تلفنی تصدیق کرد که او به‌تدریج اما عامدانه این رقم را بالا برده است. او گفت علت این کار تاحدی ناشی از دانسته‌های جدید و تا حدی مربوط به احساسش در این‌باره است که مردم آماده‌اند نظر واقعی‌اش را بشنوند. لذا واقعیت آن است که رقم بالاتری از مصونیت در برابر کرونا برای ایمنی جمعی لازم است.
دیگر اپیدمیولوژیست‌های برجسته نیز نتیجه‌گیری‌های فاوچی را تأیید می‌کنند. به‌گفته آنها میزان 60 تا 70 درصدی مصونیت برای رسیدن به ایمنی جمعی که در ابتدای پاندمی ذکر شد، بدون شک بسیار پایین است. البته این متخصصان این هشدار را هم می‌دهند که همه نظرها درباره میزان لازم مصونیت برای رسیدن به ایمنی جمعی «تخمین‌هایی براساس حدس و گمان» هستند.
نتیجه اینکه به‌نظر می‌رسد که باید درخصوص پارادوکس و تعارض منافع ذهنی عدم‌واکسیناسیون برخی افراد و احتمال سالم ماندن در برابر جهش‌های پیاپی ویروس کرونا تمهیداتی جدی بیندیشیم و راه‌حلی کارساز بیابیم. باید همواره توجه داشته باشیم که این مورد یعنی عدم‌واکسیناسیون درصدی از افراد جامعه همواره باعث پایین نگه داشتن و برهم ریختن نظم واکسیناسیون و به تبع آن تأخیر تحقق ایمنی جمعی که ممکن است به برخی افراد و خانواده آنها ضربه‌ای غیرقابل جبران بزند می‌گردد. لذا به‌نظر می‌رسد که بهتر است مقابله با اینفودمیک‌ها، رفع شبهه و شفافیت مفاهیم، فرهنگسازی‌ و آموزش همگانی را در دستور کار خود قرار دهیم. لحظه‌ها مهم است. متفاوت بیندیشیم!

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/633000/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محیط زیست: جزایر دریاچه ارومیه به خاطر کاهش آب، به هم چسبیده اند

دیوان محاسبات: صداوسیما 15 میلیارد بابت حق‌پخش ورزش در سال 99 بدهی دارد

قرارداد گازی سه ساله ترکیه با جمهوری آذربایجان

بازیگر «نون خ»: حضورم در فصل چهارم سریال، صد درصد است

محمود جعفری: پخش هم‌زمان سریال‌های «افرا» و «در کنار پروانه‌ها»، اشتباه بود

آقای رئیسی! شما دارید تاریخ ایران را نادیده می گیرید/ چه خوش‌تان بیاید چه بدتان؛ شما اول ایرانی هستید، بعد مسلمان

فروش نقاشی‌های «محمدعلی کلی» به‌قیمت یک میلیون دلار!

عملیات نجات پرنده از روی سیم برق با پهپاد

روس ها از تصمیم هسته ایران عصبانی شدند

خبر بد در مورد مذاکرات ایران و عربستان

حمایت قاطع چین از تصمیم هسته ای ایران

سرمقاله خراسان/ لبنان به سوی جنگ داخلی جدیدی می رود؟

آخرین خبر درباره احتمال محاکمه حسن روحانی

سرمقاله وطن امروز/ امام عدل و قسط

سرمقاله فرهیختگان/ مردم را می‌بینند

رفسنجانی بی رفسنجانی ؛ روحانی نمی تواند

سرمقاله شرق/ دموکراسی تسکینی

هدف 2 هزار کیلومتری در تیررس کروز سپاه

سرمقاله اعتماد/ ایران و عربستان در مسیر عادی‌سازی روابط دوجانبه

ترک تهران در سکوت ؛ بن بست در مذاکرات هسته ای؟

شورایی برای رقابت یا تهدید رقابت؟

شیعه‌کشی در امارت طالبان

خبر بد: تعویض نفت ایران با چای سریلانکا

سوژه جدید در تنش میان آمریکا و روسیه

وقتی رئیس فیفا به خدمت صهیونیست‌ها در آمد

هشدار چین درباره دستکاری تحقیق سازمان جهانی بهداشت درباره کرونا

تصمیم جدید آمریکا برای رمزارزها؛ صرافی‌ها مجبور به پیروی از رژیم تحریم‌ها شدند

اولین نامردی تاریخ زیر سر یک زن بود!

هولناک‌ترین کارهایی که شخصیت‌های اصلی بازی مرکب انجام دادند!

توضیح دیپلمات ارشد ایرانی درباره روابط با مصر، لیبی و مراکش

وزیر بهداشت: برای موج ششم کرونا، بیمارستان‌های‌مان در حال آماده‌باش هستند / امیدواریم با واکسیناسیونی که انجام شده و رعایتی که مردم می‌کنند، موج بعد سبک‌تر باشد

جزئیات بازگشایی مدارس از شنبه آینده

سفرهای میلیونی مردم در هفته گذشته به اوج رسید / استان‌های شمالی در قعر جدول

آموزش و پرورش: واکسیناسیون دانش آموزان شرط بازگشایی مدارس نیست / امید داریم در دهه سوم آبان، همه فعالیت مدارس کوچک و بخشی از فعالیت های مدارس بزرگ حضوری شود

حتی کشتی‌های چینی هم به خاطر تحریم ها، وارد بنادر ایران نمی‌شوند / لاینرهای خارجی بار ایران را در بنادری مانند دبی تخلیه می‌کنند؛ سپس کشتی‌های ایرانی این بار را به ایران منتقل می‌کند

صفحه نخست روزنامه‌های امروز شنبه 24 مهر 1400

متن و حاشیه سریال کره‌ای که این روزها محبوب شده/ راز بقای «بازی مرکب» چیست؟

جنایت در میدان تجریش

تفال/ خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است

شخصیت شناسی؛ شما آدم شادی هستید یا غمگین؟

سنت‌های عجیب و باورنکردنی درباره قبایل آفریقایی!

تقویم تاریخ/ اشغال خرمشهر توسط رژیم بعثی عراق

سرمقاله کیهان/ کاشت، داشت، اسراف!

جهش بیت کوین پس از اقبال آمریکایی ها به رمز ارزها

چالش فناوری پالایشگاه ها در ایران

کسری307 هزارمیلیارد تومانی بودجه 1400

قیمت اوراق مسکن کاهش یافت

رتبه چهاردهم ایران در مالکیت لکوموتیو در دنیا

چرا اقتصاد ایران همواره با دو سناریوی بدبینانه و خوش‌بینانه روبه‌رو است؟

خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده تا کی ادامه دارد؟

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.