اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان خواندنی ها

مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - جام جم / گل و گیاهان خانگی جزو آن دسته از موجودات زنده ای هستند که از سرمای زمستان در امانند اما به فراخور شرایط هر خانه ممکن است با چالش هایی مواجه شوند. چون تغییر فصل علاوه بر تغییر دما، کاهش طول روز و میزان نور و رطوبت را هم در پی دارد. البته این فاکتورها در میزان آبیاری گل و گیاهان نیز موثرند. مدیریت همگی این نکات مثل پیاده کردن مراقبت های بهداشتی است که نتیجه اش می شود شادابی و سلامت گل هم در این فصل و هم در فصول بعدی. 10 اصل لازم برای حفظ سلامت گیاهان خانگی را در ادامه مرور می کنیم.
اصل اول: به دما توجه کنید
بیشتر گیاهان در دمای روز بین 23-18 درجه سانتی گراد و دمای شب بالای 10درجه سانتی گراد راحت هستند. برای تامین این میزان دما، لازم است آنها را از نواحی ورود سرما مثل کنار پنجره ها یا راهروها و منابع گرما مثل رادیاتور، اجاق، شومینه و دیگر وسایل گرمایشی دور نگه دارید. نوسانات دمایی می تواند گیاهان آپارتمانی را از بین ببرد و همه زحمات تان را به سرعت هدر دهد.
اصل دوم: نقاط نورگیر خانه را کشف کنید
زمستان که می آید طول روز هم کوتاه می شود. این یعنی گیاهان ساعت های بیشتری از نور محرومند. پس سعی کنید نقاط نورگیر خانه را کشف کنید تا بتوانید به راحتی چینش گلدان هایتان را انجام دهید. کسانی که خانه های ویلایی و بزرگ تر دارند در این زمینه دست شان باز است. چالش نور بیشتر برای آپارتمان نشین ها ست. سعی کنید گل ها را به نقاط روشن و پرنورتر خانه منتقل کنید. خوبی گل و گیاهان خانگی در همین قابلیت انتقال شان است.
نکته: هر چند روز یک بار گلدان ها را بچرخانید تا به جای این که برخی شاخه ها برای رسیدن به نور دست و پا بزنند، همه قسمت های گیاه به طور یکنواخت و مساوی نور دریافت کند.
اصل سوم: پنجره ها را جدی بگیرید
در شرایط آب و هوایی کشورمان پنجره ها ارزان ترین و راحت ترین راه های رساندن نور به گل ها هستند. البته به شرطی که در معماری های نو به کارکرد آنها توجه کافی شده باشد. در این صورت ممکن است نور از چهار جهت شمال، جنوب، شرق، غرب یا ترکیبی از آنها مثلا شمال شرقی یا جنوب غربی، به داخل خانه بتابد. در فصل زمستان پنجره های جنوبی و غربی تمام روز آفتاب دارند. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید دقت داشته باشید بعضی شب ها به علت کاهش دما شیشه ها یخ می زنند و این باعث آسیب دیدگی گل و گیاهان شما می شود. پس فاصله ایمن را برایشان در نظر بگیرید.
نکته: پاک کردن زود به زود شیشه ها هم زمینه را برای انتقال بیشتر نور فراهم می کند. به خصوص این که در فضای داخلی خانه، دود حاصل از سوختن بخاری و دیگر وسایل گرمایشی روی آنها می نشیند. شاید بگویید این مقدار مگر چقدر موثر است؟ اما ذره ذره جمع گردد وانگهی...
اصل چهارم: روال آبیاری خود را تنظیم کنید
گیاهان خانگی هم مثل ما در طول زمستان عطش کمتری دارند و آبیاری کمی می خواهند. در حالی که به طور طبیعی هوای خانه در زمستان خشک تر است اما چون گیاهان سرعت رشدشان در این فصل خیلی کند می شود و برخی به طور کامل راکد می مانند، نیاز به آب کمتری دارند. آبیاری بیش از حد می تواند به پوسیدگی ریشه ای منجر شود. برای آبیاری گل و گیاهان در این فصل، خشکی سطح خاک را ملاک قرار ندهید. بلکه بهتر است انگشت خود را در خاک فرو کنید. اگر به اندازه دو بند انگشت خشک بود یعنی وقت آبیاری اش است. بهتر است برای آبیاری از آبی استفاده کنید که با محیط هم دماست. اگر آب لوله کشی سردتر است، کمی پیش از آبیاری آن را در ظرف بریزید تا به دمای اتاق برسد. آب سرد به ریشه ها شوک وارد می کند.
نکته: کاکتوس ها هم مثل بقیه گیاهان در فصول سرد سال با کاهش دما و طول روز و بر اثر تغییر هورمونی، فعالیت شان کم می شود و به اصطلاح به خواب می روند. خواب زمستانی مقدمه رشد بهتر و حتی گلدهی در بهار و تابستان است. در این حالت می شود گفت نیاز به آبیاری ندارند.
اصل پنجم: رطوبت هوا یادتان باشد
یکی از موانع بزرگ و نادیده زمستان، کاهش رطوبت نسبی محیط های داخلی به میزان 10 تا 20درصد است. در حالی که گیاهان دوبرابر این مقدار را ترجیح می دهند. در خانه هایی که سیستم گرمایی شان پکیج است ممکن است سریع تر این اتفاق بیفتد. در صورت کاهش رطوبت هوا، گیاه زودتر تشنه می شود در نتیجه ریشه، برای جایگزینی آن نیاز به جذب آب بیشتری دارد و خاک گلدان سریع تر خشک می شود.
بالا بردن رطوبت در خانه روش های مختلفی دارد از گذاشتن یک کاسه آب یا کتری گوشه بخاری بگیرید تا استفاده از دستگاه های بخور. مثلا شما می توانید یک ظرف آب را در بین گیاهان قرار دهید تا کم کم بخار شده و هوا را مرطوب کند. البته این زمانی کارآمد است که همه گلدان هایتان را در یک گوشه از خانه گذاشته باشید. یا این که مقداری سنگ یا شن را تمیز شسته و در زیر گلدانی بریزید و بعد کمی آب به آن اضافه کنید. مقدار آب باید به قدری باشد که ته گلدان در تماس با آن نباشد یعنی غرقاب نشود. چون آب زیادی جذب خاک و ریشه شده و آن را می پوساند.
نکته: در این حالت زیرگلدانی های گیاهان را کمی بزرگ تر از حالت های معمول در نظر بگیرید.
اصل ششم: مه پاشی مثل مسکن است
مه پاشی همان اسپری کردن آب بر روی برگ ها است. چون قطرات آب مثل مه روی برگ ها می نشیند به آن مه پاشی هم می گویند. این کار را می توان هم در فصول سرد و هم در فصول گرم انجام داد. در زمستان برای کم کردن اثرات خشکی هوا و در تابستان برای خنک کردن گیاه؛ به شرطی که درست، به موقع و به اندازه باشد. یکی از آسان ترین روش ها برای ایجاد رطوبت به صورت کوتاه و موقتی، استفاده از اسپری کردن آب به صورت مه پاشی است. یادتان باشد نسخه مه پاشی را نباید برای همه گل ها و به یک اندازه پیچید. مثلا نباید گفت روزی سه بار آب به آنها اسپری کنید. زیاد بودنش فقط بیماری های قارچی را افزایش می دهد. نیاز رطوبتی گیاهان هم به نوع گل بستگی دارد هم به شرایط نگهداری آن درمحیط خانه. این که جایش گرم باشد یا سرد؟ نور زیاد دریافت کند یا کم؟ تهویه خانه کم باشد یا زیاد؟ در معرض هوای کولر و باد پنجره باشد یا در فضای بسته؟ همه اینها تعیین کننده است و ممکن است دفعات مه پاشی از سه بار در روز تا یک بار در هفته متغیر باشد.
نکته: بهتر است برای مه پاشی، آب های سبک و بدون املاح مثل آب جوشیده سرد شده کتری یا سماور، آب برفک ذوب شده یخچال و آب باران استفاده کرد.
اصل هفتم: گیاهان هم رژیم می خواهند
باتوجه به این که رشد گل و گیاهان در این فصل خیلی کند است به هیچ کودی احتیاج ندارند. تغذیه آنها فقط چرخه طبیعی زندگی و در اصل استراحت شان را برهم خواهد زد. بنابراین تا اوایل بهار به آنها اجازه دهید در رژیم غذایی بمانند. آن موقع که نشانه های رشد را به چشم دیدید می توانید کوددهی را از سر بگیرید. همه دلسوزی ها و مراقبت های لازم برای گیاه به غذا خوردنش ختم نمی شود. با این جور مهربانی ممکن است آنها را به کشتن دهید.
اصل هشتم: گیاهان را برق بیندازید
با توجه به هوای خانه، نوع سیستم گرمایشی، میزان رفت و آمد در خانه، شرایط اطراف خانه مثل سالم بودن هوای شهر، دوری و نزدیکی به بزرگراه ها وخیابان های پرتردد و برخورداری از فضای سبز و حتی آب و هوای محل زندگی مثل خشک یا مرطوب بودن آن، گیاهان هم نیاز به تمیز کردن برگ هایشان دارند. از طرفی چون میزان دریافتی نور در این فصل کم است، تمیز بودن سطح برگ، به افزایش جذب آن کمک می کند. یک خاصیت دیگر غبار پاشی علاوه بر تامین رطوبت گیاه، سبز و براق کردن برگ هاست. این کار را با یک تکه دستمال نرم که آن را در آب ولرم نمدار کرده اید انجام دهید. استفاده از مواد براق کننده باعث بسته شدن روزنه های برگ می شود.
از آفات و بیماری ها غافل نشوید
شاید خیال کنید زمستان است و حشرات خوابند، در حالی که بعضی حشرات هوشیار و بیدار، بلای گل و گیاهان هستند. مراقب علائم اولیه مشکلات باشید که حتی در زمستان نیز می تواند شامل آفات حشرات باشد.
دست از تکثیرشان بردارید
 بگذارید گیاه در این زمستان استراحت کند و تکثیر و تعویض گلدانش را بگذارید برای بهار. اما برگ های زرد و خشکش را جدا کنید و دور بریزید.
نکته: از دست دادن برگ طبیعی است چون گیاهان در زمستان برای جبران کمبود نور و نیز کمبود مواد غذایی، در زمستان برگ های خود را از دست می دهند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/462319/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست ظریف از گرجستان برای رسیدگی به پرونده تعدادی از زندانیان ایرانی

مجلسی: بازگشت آمریکا به "برجام" باید بدون قید وشرط باشد

​مشکل ارزی واردات مواد اولیه تولید روغن نباتی به کشور حل شد

نماینده مجلس در مورد افزایش چندین باره بودجه صداوسیما: درخواست دادند، مجلس هم قبول کرد

صوت/ استاد عالی؛ امیدی برای منِ گنه‌کار هست؟

داستانک/ شاهکار

اگر از خدا مى ترسیدیم کارمان به این جا نمى کشید!

حکمت/ میزان محبت خدا هنگامی که مرده در قبر قرار می گیرد

ضرب المثل ها/ مثل «شکر نعمت، نعمتت افزون کند» در قرآن

طنز/ گفت وگوی کتاب های یک کتابخانه

اقدام عجیب راننده هنگام چپ کردن با خودروی آفرود در تهران

مشارکت بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران به میزان 410 میلیارد تومان در اجرای طرح های عمرانی لرستان

کمبود واکسن کرونا در اروپا / شرکت استرازنکا، 75 میلیون دز کمتر از سفارش خود تحویل داده

درس هایی که بایدن از ترامپ باید بگیرد؛ این نکات را در بحث ایران فراموش نکنید

دموکرات‌ها هم جنگ‌طلبند، نباید به آنان دل خوش کرد

پیش ‌بینی قیمت دلار با توجه بودجه 1400 و تحولات سیاسی

رشد اقتصادی آمریکا به کمترین میزان 74 سال گذشته می رسد

جزئیات جدید از مصوبه کمیسیون تلفیق درباره افزایش حقوق و تسهیلات برای سربازان

رویگردانی مشتریان ایرانی از خودروهای چینی

تورم در ژاپن باز هم منفی ماند

محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی

رقم غیرقابل باور از هزینه تبلیغات بانک‌ها

مجلس نمایندگان تحقیقات در مورد قراردادهای دولت ترامپ را آغاز کرد

بلینکن: اقدامات عربستان در یمن بدترین بحران جهانی را رقم زده ‌است

سادیر جباراف به عنوان رئیس‌جمهور جدید قرقیزستان سوگند یاد کرد

شیوع ویروس انگلیسی کرونا در 70 کشور جهان

تیراندازی مرگبار در «ولانس» فرانسه

حکومت سعودی از سعد الجبری شکایت کرد

بایدن: با فعالیت‌های نظامی چین مقابله می‌کنم

اولین واکنش امارات به تعلیق قراردادهای تسلیحاتی با آمریکا

پاپ فرانسیس به دیدار آیت‌الله سیستانی می‌رود

به یاد مهرداد میناوند؛ وقتی دلتنگ فرزندش شد

چهره ها/ عکس زیرخاکی مهرداد میناوند و فرهاد مجیدی

کارت دعوت عروسی زنده یاد محمد بزرگی و همسرش در اوج آسمان

شوخی تلخ مهران مدیری با افزایش قیمت ها

عشق از نظر غزل شاکری چه شکلیه؟

حال عمومی گوهر خیر اندیش خوب است

جدول نمایش فیلم‌های فجر 39 در سینمای رسانه‌ها مشخص شد

عاموس یادلین: ارتباط نزدیک با آمریکا درباره ایران لازم است

ظریف: آمریکایی‌ها نمی‌توانند توافقی بهتر و جامع‌تر از برجام پیدا کنند

نظر عضو اسبق شورای نگهبان در مورد تائید صلاحیت احمدی نژاد برای 1400

ظریف به ترکیه می رود

محسن رضایی هم درگذشت میناوند را تسلیت گفت

هشدار غریب آبادی به آژانس بین المللی انرژی اتمی

معتضد: در مسائل تاریخ پیاده هستی؛ زیباکلام: نوکر حکومت نیستم

افزایش 60 درصدی شرکت کنندگان در دومین دوره جشنواره عکس کیش

پیام تسلیت شیخ سلمان به مناسبت درگذشت میناوند

پیکر مهرداد میناوند در خانه ابدی آرام گرفت

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 بهمن 99: فوت 85 نفر در شبانه روز گذشته

فیسبوک محتوای سیاسی را محدود می‌کند