اخبار محرمانه

آخرين مطالب

کمبود تعرفه یا بازی سیاسی؟! تحلیل ویژه

کمبود تعرفه یا بازی سیاسی؟!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که معمولا با چندین انتخابات دیگر همراه است، هرگز به دور از حاشیه نبوده. از ابتدای دیروز اولین حاشیه به بحث مشکل در توزیع تعرفه و کندی رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها اختصاص یافت. در‌حالی‌که در دوره‌های قبل با نزدیک‌شدن به زمان پایانی انتخابات مشکل نبود تعرفه دردسرساز می‌شد، این بار با شروع انتخابات گزارش‌هایی از کمبود تعرفه انتخاباتی و آغازنشدن به‌موقع اخذ رأی در زمان مقرر در برخی حوزه‌ها منتشر شد. گویی برخی تعرفه را به اسم رمز حمله به مجریان انتخابات تبدیل کرده باشند، یکباره در اوایل صبح دیروز موجی از اخبار منفی در رابطه با کندی و حتی عدم رأی‌گیری در حوزه‌های مختلف را در فضای مجازی منتشر کردند. در تعدادی از حوزه‌های انتخابیه نیز گفته شد به علت کمبود و اتمام برچسب‌های هولوگرام انتخابات شوراها، از سوی مجریان انتخابات به مردم اعلام شده برای این انتخابات در صف نایستند. موضوع تأخیر در راه‌اندازی دستگاه‌های احراز هویت نیز مشکل دیگری بود که ساعات ابتدایی انتخابات دامن مسئولان اجرائی انتخابات را گرفت. در رابطه با انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مشکلاتی در بحث رأی‌گیری الکترونیک ایجاد شد که تا رفع آنها صف‌های طولانی شکل گرفت و در نهایت اعلام شد تا رفع کامل مشکل حوز‌ه‌ها، رأی‌گیری دستی را جایگزین الکترونیکی کنند. اما هر حاشیه‌ای جنجال‌های خبری خود را دارد و نامزدهای انتخابات و طرفدارانشان هم به دنبال استفاده خود از این موضوعات هستند؛ زیرا طبق گفته ناظران انتخابات، همه مشکلات در زمان ابتدایی رأی‌گیری حل شد و مردم توانستند آرای خود را به صندوق‌ها بیندازند.
اما موج انتقادها چنان گسترده شد که زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در حاشیه شرکت در انتخابات در حسینیه جماران اظهار کرد: با توجه به گزارش‌هایی که رسیده، در بعضی از حوزه‌های رأی‌گیری در تهران تعرفه با تأخیر ارائه شده و در ساعات اولیه تعرفه در این حوزه‌های رأی‌گیری وجود نداشته است و از‌ این‌رو تهدید شکایت نمایندگان از وزیر کشور را مطرح کرد. وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر تأمین تعرفه برای کل کشور، تصریح کرد: متأسفانه شاهد این هستیم که الان در پایتخت در برخی از حوزه‌های رأی‌گیری تعرفه وجود ندارد؛ چگونه وزارت کشور می‌خواهد تعرفه شهرستان و روستاهای دورافتاده را تأمین کند؟! به نظر می‌رسد سوءمدیریت در این رابطه وجود دارد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی مبنی بر نبود دستگاه احراز هویت در برخی شعب اخذ رأی داشته‌ایم؛ برای پیگیری این موضوع با معاون پارلمانی و مدیرکل وزارت کشور تماس گرفتیم که پاسخ‌گو نبودند، بنابراین موضوع را به معاون پارلمانی رئیس‌جمهور اطلاع دادیم و این پیام را دادیم که اگر نبود تعرفه ادامه داشته باشد، شکایت نمایندگان از وزیر کشور قطعی است و هرچه سریع‌تر فکری برای این قضیه شود و باید تدبیر جدی صورت بگیرد.
این در حالی بود که سخنگوی شورای نگهبان در این رابطه گفت: مشکلات موجود در روند اخذ رأی را دقایقی پیش در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری کردم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: گاهی اوقات ممکن است اشکالات اجرائی در ابتدای صبح در روند انتخابات به وجود آید. مشکلاتی چون دیر یا کار‌نکردن سامانه‌ها در ابتدای صبح وجود داشت که خوشبختانه پیگیری شد. با پیگیری‌های معاونت اجرائی انتخابات و دوستانمان در اداره کل انتخابات، الان بسیاری از مشکلات رفع شده است. او تأکید کرد: ستاد ما آماده است تا اگر شکایت و گزارشی درباره مشکلات برگزاری انتخابات وجود داشته باشد، پیگیری و رفع شود. سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: این رویداد برای رأی‌اولی‌ها بسیار مهم است و جشن ملی محسوب می‌شود. کدخدایی تصریح کرد: ستاد مرکزی اگر مشکل دیگری هم وجود داشته باشد، پیگیری خواهد کرد.
او همچنین گفت: نکته‌ای که در بحث فنی بود، در ارتباط با انتخابات شوراها با توجه به اینکه این انتخابات تمام الکترونیک برگزار شد، این مسئله موجب کندی روند اخذ رأی شده است. با پیگیری‌هایی که با وزارت کشور داشتیم، دوستان اعلام کردند در هر جایی که این انتخابات الکترونیک موجب کندی کار شده است، مجریان انتخابات می‌توانند فرایند اخذ رأی را به شکل دستی انجام دهند تا موجب ازدحام مردم در شعب نشود.
کدخدایی درباره میزان دقیق مصرف تعرفه‌ها گفت: ما هنوز نمی‌توانیم نسبت به بحث مصرف تعرفه‌ها و آمارهایی که بعضا در فضای مجازی اعلام شده است، اظهارنظر کنیم؛ چون این بحث‌ها در حد گمانه‌‌زنی است و وقتی آرا تجمیع شود، نتیجه اولیه از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود و بعد از آن ما بررسی صحت انتخابات را انجام خواهیم داد تا در نهایت نتیجه پایانی اعلام شود. وی درباره گزارش‌هایی که درخصوص تخلفات احتمالی به دست شورای نگهبان رسیده است، گفت: ما از طریق سامانه مردم ناظری که اعلام کرده بودیم که عمدتا مربوط به تأخیر در شروع کار رأی‌گیری بوده و مشکلات دستگاه‌های احراز هویت بوده که البته غالب این مشکلات حل شده است.
در این بین، با توجه به ادامه موج انتقادها به بحث اخلال در تعرفه‌ها، سیامک ره‌پیک، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان نیز در جمع خبرنگاران گفت: تعداد تعرفه‌ها و مقداری که چاپ شده و در استان‌ها توزیع شده، بیش از صددرصد است و این به آن معناست که بر فرض مثال اگر صددرصد واجدان شرایط هم شرکت کنند، بیش از آن هم تعرفه وجود دارد؛ بنابراین در زمینه میزان تعرفه مشکلی وجود ندارد. وی تأکید کرد: همچنین اگر تعرفه شعب تمام شود، هم از طریق ناظران و هم عوامل اجرائی و هم سیستم‌های آنلاینی که وجود دارد، میزان مصرف تعرفه روشن می‌شود و قبل از بروز مشکل، تعرفه شعب تأمین می‌شود. وی بیان کرد: در حال حاضر گزارش‌های معدود و محدودی درباره تعرفه آمده است، اما در کل کشور مشکلی در زمینه تعرفه تاکنون نبوده، مگر برخی از گزارش‌هایی که آمده و بررسی شده و درست نبوده است.
وی ادامه داد: همچنین صبح در یک تا دو ساعت اول انتخابات و در راه‌اندازی دستگاه‌های احراز هویت یک‌سری اشکالات پیش آمده بود که در حال حاضر بسیاری از اشکالات رفع شده است؛ یعنی تقریبا رأی‌گیری روی روال است، منتها در رأی‌گیری مشکلی ایجاد نمی‌شود؛ چراکه پیش‌تر توافق‌هایی صورت‌ گرفته که اگر به هر دلیلی این سیستم‌ها دچار مشکل شد، چه از جهت قطعی برق و چه اخلال در سیستم فنی، به صورت دستی رأی‌گیری را انجام بدهیم و مردم رأی‌گیری خود را خواهند داشت. وی تأکید کرد: بنابراین هر کجا سیستم رأی‌گیری مشکل داشته، موظف بودند به صورت دستی عمل کنند و این کار را هم انجام دادند.
با ادامه روند رأی‌گیری در بعد‌از‌ظهر روز جمعه و نگرانی از کمبود تعرفه در برخی حوزه‌ها، علیرضا نیلچی، مدیرکل انتخابات شورای نگهبان، در حاشیه حضور در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تاکنون گزارشی که مبنی بر کسری تعرفه باشد، نداشته‌ایم. وی همچنین یادآور شد: اگر چنانچه مشکلی به وجود بیاید، نماینده اجرائی و نماینده هیئت نظارت در محل انتخابات مشکل را به فرمانداری استانداری منتقل می‌کنند و سریع تعرفه را منتقل خواهند کرد؛ چرا‌که تعرفه به میزان لازم در دسترس هست، بنابراین ما مشکلی از لحاظ کمبود تعرفه نداریم و برای افراد حاضر در انتخابات و واجدان به تعداد میزان کافی تعرفه وجود دارد. اگر چنانچه کسری تعرفه هم به وجود بیاید، حتما تأمین خواهد شد. با توجه به پیش‌بینی‌ها و نظارتی که بر انتخابات حاکم بود، تا زمان تنظیم این گزارش مشکلی از باب نبود تعرفه و معطلی مردم پشت درهای حوزه‌های رأی‌گیری خلاف رویه معمول روزهای انتخابات منتشر نشد و انتخابات در آرامش برگزار شد.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/564775/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وضعیت بورس در دولت رئیسی به کدام سمت می رود

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهر

برجام در پیچ خطرناک سیاسى

آیا رئیسی فرصت آواربرداری را پیدا می کند؟

رئیسی برجام را نجات می دهد

تصمیم مهم اصولگرایان ؛ جدیدترین خبر در مورد گزینه های شهرداری تهران

سکوت رئیسی تا روز موعود

واکنش نماینده تبریز به اعترضات در این شهر

واکنش ها درباره جایگزین ظریف در وزارت امور خارجه

ثبت نام واکسن کرونا در سامانه واکسیناسیون الزامی است

اختلال در سامانه ثبت نام واکسن کرونا رفع شد؟

مانیتور فابریک ساینا و کوییک! یکی از 10 آپشن جذاب خودرو

آگهی ترحیم

اجاره آپارتمان در شهران برای علاقه‌مندان طبیعت و طبیعت‌گردی

مراجعه 11 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی با پذیرش اینترنتی

کاهش ترافیک پایتخت پس از تعطیلات 6 روزه

صوت/ آیا در بهشت فقیر وجود دارد؟

حمله قوچ به کودک خردسال

ربات بسکتبالیست ژاپنی

آیا جن واقعا وجود دارد؟

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: آموزش های مهارتی با همکاری صدا و سیمای مرکز بوشهر ترویج می شود

در نخستین نشست کانون کارآفرینی کرمانشاه مطرح شد: کانون کارآفرینی، اتاق فکری برای پیشرفت و توسعه است

سومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی برگزار شد

331 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت روستایی در اردبیل پرداخت شد

اولین "دهکده مشاغل کودک" در گیلان افتتاح شد

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: ساختار منابع انسانی بسیار ارزشمند است

یک‌هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات در استان مرکزی پرداخت شد

فرانسه: ایران با برنگشتن به مذاکرات وین امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازد

سه خط قرمز وزیر خارجه چین برای روابط پکن و واشنگتن: آمریکا سوسیالیسم چینی را به چالش نکشد؛ مانع توسعه چین نشود و حاکمیت ملی چین را نقض نکند

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

دیروز رکورد مصرف برق در کشور شکست

ترکیه صدراعظم اتریش را به "خودخواهی" متهم کرد

غرق شدن کشتی مهاجران در سواحل لیبی؛ 57 نفر جان باختند

جدال لفظی آمریکا و چین به دنبال یک نشست پرتنش دیگر

عذرخواهی نامزدهای جانشینی مرکل از «اظهارات و رفتارهای ناشایست»

حمله به سفارت کوبا در پاریس

مجارستانی‌ها خواستار استعفای دولتشان شدند

بازی نفیسه روشن در سریال شش قهرمان و نصفی

عاشقانه های زوج محبوب سریال «می خواهم زنده بمانم»

سکانسی حال خوب کن از بمب یک عاشقانه

تلویزیون درها را به روی هنرمندان درجه یک باز کند

ایرج راد: کمک ها در حد مسکن های موقتی است

مهدی صبایی: هنوز من را با سریال روزگار جوانی می‌‎شناسند

تصویری از هومن سیدی در کنار نوید محمدزاده و همسرش

کرمی که مغز آدمی را گاز می‌زند

بختیار: سهم‌خواهان از دولت سیزدهم به هدف‌شان نرسند، دردسر درست می‌کنند

پیام رئیس جمهور منتخب برای درگذشت مادر سه شهید

ناگفته‌های نقش پدافند هوایی و سایت «سوباشی» در عملیات «مرصاد»

فرمانده سپاه ‌خوزستان:‌‌ تنش‌های آبی منطقه را به حداقل خواهیم رساند‌

رئیس مجلس: مقابل هرکس که در رفع مشکلات مردم کارشکنی کند می‌ایستم

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.