اخبار محرمانه

آخرين مطالب

تلاش حامیان طرح صیانت برای پنهان‌کاری؟ تحلیل ویژه

تلاش حامیان طرح صیانت برای پنهان‌کاری؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست
پس‌لرزه‌های تصمیم مجلس برای محدود‌سازی اینترنت در حال افزایش است و همچنان خشم عمومی از نادیده‌گرفتن منافع مردم در تصمیمات مجلس یازدهم شعله‌ور است.
دیروز بسیاری از مسئولان به تبیین اثرات منفی این طرح شتاب‌زده پرداختند؛ هرچند طراحان این طرح که از پایداری‌چی‌ها و تندروهای اصولگرایی هستند، همچنان بر مواضع خود تأکید دارند و حتی برای دفاع از خود از توییتر که هم‌اکنون فیلتر است، استفاده‌ می‌کنند و به دنبال فیلتر سایر پیام‌رسان‌ها هستند.
در همین زمینه معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اتکا بر فناوری‌هایی نظیر آی‌تی و آی‌سی‌تی موجب افزایش شفافیت است، گفت: امکان‌پذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی یا بر آنها تحمیل کرد. امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت. کشور در مرحله‌ای قرار دارد که نمی‌توان به مردم چیزی گفت؛ ولی کار دیگری انجام داد.
اسحاق جهانگیری با تأکید بر اینکه باید از گذشته درس عبرت گرفت، به مقاومت در استفاده از همه پدیده‌های نو نظیر راه‌آهن، تلویزیون، ویدئو و ماهواره اشاره کرد و افزود: در مقطعی از تلویزیون به‌عنوان اتاق شیطان یاد می‌شد. این در حالی است که امروز در همه روستاهای کشور از این تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود. باید در نظر داشت که با علم و فناوری نمی‌توان مبارزه کرد؛ البته این مباحث نیازمند قواعد و قوانین حکمرانی دقیقی هستند که باید به‌درستی نوشته شود.
او ادامه داد: ممکن است شبکه‌ای در فضای مجازی ایجاد و تحت تأثیر سیاست‌های جایی از دنیا قرار داشته باشد و عوارضی برای کشور به وجود آورد؛ اما باید در نظر داشت که نمی‌توان با مردم خود مبارزه کرد و پیشرفت کشور در سازگاری، گفت‌وگو و جلب مشارکت مردم برای وضع قوانین جدید است.
در ادامه واکنش‌ها، رئیس دولت اصلاحات هم در نقدی به طرح صیانت، در پیامی نوشت: «امیدواریم مجلس با شناخت درست واقعیت و جست‌وجوگری برای راه‌های مناسب بهبود‌بخشیدن به امور و گوش فرادادن به ندای خیرخواهانه بخش درخور‌توجهی از مردم از این طرح که با روح قانون اساسی مغایر است و در کوتاه‌مدت حاصل آن نارضایتی بحق مردم و خلل بیشتر در زندگی تحت‌ فشار آنان است و هزینه‌های بی‌فایده، بلکه پرضرر برای کشور و ملت و دولت دارد، منصرف شود و مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از افزایش فاصله میان مردم و مسئولان چاره‌ای بیندیشند. امید است که برخلاف آنچه تجربه کرده‌ایم، این‌بار امید و اعتماد آسیب‌دیده مردم ولو اندکی ترمیم شود».
‌مردم قانع نشده‌اند
همچنین محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، نیز با بیان اینکه دسترسی به ارتباطات دیتا امروز جزء حقوق پایه شهروندی است، هر‌گونه تلاش برای تحدید این حق را محکوم به شکست خواند و گفت:‌ «روشن است که مردم هنوز از آنچه طراحان این طرح درباره محتوای آن می‌گویند، قانع نشده‌اند و هنوز هم متن موثقی از جزئیات طرح در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است.
او تلاش برای مقابله با فناوری از طریق مسدود‌کردن را طبق تجربه‌های قبلی محکوم به شکست دانست و عنوان کرد: همه باید بدانیم که اگر نیت‌مان صرفا ایجاد محدودیت یا مانع‌گذاشتن در مقابل توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی و فضای مجازی باشد، موفق نخواهیم شد؛ اما اگر نیت حقیقتا آن‌طور که عنوان می‌شود، صیانت از کاربران است،‌ باید مفاد طرح با شفافیت با مردم در میان گذاشته شده و آنها درباره محتوای آن اقناع شوند».
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری، نیز گفت: زمانی که این طرح به دست معاونت حقوقی رسید، با دقت این طرح را مورد بررسی قرار دادیم و نظرات خود را نسبت به این طرح عنوان کردیم و سپس طرح را به دولت ارجاع دادیم تا مورد توجه دولت قرار بگیرد؛ همچنین نقدهای خودمان را نسبت به این طرح بیان کردیم. در همین مدت‌زمان باقی‌مانده تلاش داریم تا با کمیسیون‌های مجلس در طی جلساتی، صحبت کنیم».
او ادامه داد: «معتقد هستم ارائه چنین طرح‌هایی آن هم با سرعت، آسیب‌زا است؛ به همین علت مکرر به رؤسای مجلس نوشته‌ایم که قاعده تقدم لایحه بر طرح را بپذیرند و به آن عمل کنند. حتی در صحبت‌های رهبری هم آمده است که در موضوعات مهم کشور اجازه دهید تا ابتدا دولت لایحه آن را به مجلس ارسال کند».
‌توضیحات آقاتهرانی از طریق توییتر
اما در بین این واکنش‌ها و نقدهای منفی مسئولان، آقا‌تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی، در توییتی که مطمئنا یا با فیلتر‌شکن وارد این فضا شده بود یا از اینترنت بدون فیلتر استفاده می‌کند، به شرح آنچه چهارشنبه رخ داده، پرداخت و نوشت: «صبح چهارشنبه باید طبق دستور طرح حمایت از کاربران به امضا و درخواست عده زیادی از نمایندگان مطرح می‌شد. البته زمان طرح آقای ساداتی‌نژاد مقدم بود. مجلس علنی شروع شد.
ساعت 10:30 پس از استراحت به صحن آمدیم، آقای نیکزاد ریاست صحن را داشت، صحن باید به درخواست کمیسیون فرهنگی نیم ساعت غیر‌علنی می‌شد؛ چون بنا بر این بود که نمایندگان قدری بهتر نسبت به هشتاد‌و‌پنجی‌شدن توجیه شوند. اول بنده به‌عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی تنها پنج دقیقه صحبت کردم و در مقام پاسخ‌گویی به این موارد بر‌آمدم. چرا این طرح باید هشتادوپنجی شود؟ اهمیت ورود متخصصانه به این طرح در کمیسیون مشترک تخصصی، چرایی و وسعت حملات بیگانگان و نوع حمایت از کاربران در جهات گوناگون طرح. سپس آقای تقی‌پور که خود روزگاری وزیر ارتباطات بوده، در پنج دقیقه گفتند که این فرصت بهترین زمان ورود است و اینکه حسن این طرح، حمایت از کاربران است. بعد هم آقای سیاهکلی که دوره زیادی در خدمت همین فضای سایبری بوده، پنج دقیقه گفتند که تمام ایراداتی که این و آن دارند، خود دلیل بر 85‌شدن این طرح است، ساماندهی به فضای مجازی دیر شده، مجلس نیز باید به آب و نان مردم برسد؛ ولی این کاری تخصصی و فنی است».
آقا‌تهرانی این توضیحات را با توجیه شفاف‌سازی رفتار نمایندگان منتشر کرده که قبل از هر چیزی باید توضیح دهد خود چرا در توییتری که فیلتر شده، فعال است و وقتی می‌خواهد سایر پیام‌رسان‌ها را نیز فیلتر کند، چرا در توییتر حساب‌ کاربری دارد؛ زیرا داشتن اینترنت پرسرعت و بدون فیلتر برای مردم عادی ناممکن است؛ اما رانت موجود برای برخی از نمایندگان سبب شده خود به‌راحتی از این فضا استفاده کنند و به دنبال مسدودکردن امکان استفاده از این فضا برای مردم عادی باشند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/589485/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

ورود 300 هزار دز واکسن اسپوتنیک‌وی و 150 هزار دز آسترازنکا به کشور

هر دو از علمای دین‌اند؛ اما این کجا و آن کجا

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

توقع شورای همکاری خلیج فارس در مورد مذاکرات هسته ای ایران

وزیر بهداشت: در آینده نزدیک نیازی به واردات واکسن کرونا نخواهیم داشت

محمدرضا خاتمی: از جهانگیری مستقیما شنیدم که تمام واکسن ها در دولت سابق پیش خرید شدند

دل شما شلوغ است یا نه؟

بابام کجاست؛ کی میاد...

دوگانه‌های کاذب را کنار بگذاریم!

ظهور یک شرط بیشتر ندارد

تلاوت زیبای آیاتی از سوره احزاب با نوای استاد شحات محمد انور

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

قدردانی معاون رئیس جمهور از مردم مشهد

موضع چین در مورد عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

واکنش برادر رئیس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی

اقدام خشن مرد آمریکایی در مقابل زن جوان روی پله برقی

فرار پسربچه خوش شانس از له شدن زیر کامیونت

«تو به ز من سر کویت هزارها داری» با نوای حنیف طاهری

« خاک پای زائراتم» با نوای بنی فاطمه

پیاده روی اربعین مسیر نجف اشرف بسوی کربلا

چهره ها/ چهارمین تولد لیندا کیانی در یک سال

التماس برای ماندن

خواستگاری به سبک مامور کلانتری

جنون بهنام تشکر به خاطر اعتیاد

توصیه رئیس جدید سازمان انرژی اتمی در مورد رآکتور آب سنگین اراک

بیانیه دفتر نخست‌وزیری پاکستان از دیدار رسمی عمران‌خان با رئیسی

قیمت انواع خودرو پنجشنبه 25 شهریور

وزیر بهداشت: 30 میلیون دز واکسن ذخیره داریم/ بعد از واکسیناسیون قرنطینه هوشمند انجام می‌شود

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

مهارت دیدنی پیرمرد 73 ساله در اسکیت سواری!

تعجب پلیس از ماسک عجیب مرد اندونزیایی!

غیرقابل دسترس‌ترین کلیسای جهان

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

وقتی خبر خوش بهت میدن!

مگه کارگرها نمی‌توانند هنرمند باشن؟

کنایه کرونایی «محمود گبرلو» در توصیف حال سینمای ایران

ضد عفونی کردن زخم با ادرار!

ترکیه دیوار امنیتی مرزی با ایران را طولانی‌تر می‌کند

هفته آینده بررسی لایحه «صیانت» در مجلس آغاز می‌شود

درباره غائله‌های لواسانی و خیابانی

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.