اخبار محرمانه

آخرين مطالب

تحولات تجارت خارجی در 4 ماه اول امسال اقتصادی

تحولات تجارت خارجی در 4 ماه اول امسال
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد /جدیدترین آمارهای گمرک، از جهش واردات و ریزش صادرات در تیر ماه حکایت دارد. به این‌ ترتیب تراز تجاری با خیز واردات منفی شد. جزئیات آمارها نشان می‌دهد در تیرماه امسال 4میلیارد و 300میلیون دلار کالا وارد شده است که متولیان گمرک سرعت در روند ترخیص کالاهای اساسی را عامل رشد واردات می‌دانند. البته به نظر می‌رسد اخبار آزادسازی دلارهای مسدودی نیز در این زمینه اثرگذار بوده است. در مقابل، صادرات بعد از جهش قابل توجه در خردادماه (به‌دلیل ارسال چند محموله گاز مایع) مجددا به شرایط عادی برگشته است.
 هیجان صادرات در تیرماه نسبت به خردادماه کاهش یافت؛ اما جهش واردات در ابتدای تابستان در آمارهای گمرک نمایان شد. روند صادراتی ماه آخر بهار موجب شد تا تراز تجاری در خردادماه و فصل بهار مثبت شود. اما در چهارمین ماه سال، روند صادرات نزولی شد. البته همان‌طور که در گزارش «پرش بهاری تجارت خارجی» «دنیای‌اقتصاد» نیز به آن اشاره شد، جهش صادرات در ماه سوم سال به محموله‌های گاز مایع‌شده برمی‌گردد. آمار صادرات گاز مایع‌شده معمولا دو‌بار در طول سال از سوی متولیان دولتی اعلام می‌شود و صادرات آن ماه را با جهش مواجه می‌کند. از این‌رو، جهش خردادماه ناشی از همین امر است.
مقایسه آمار تیرماه و اردیبهشت‌ماه امسال نشان می‌دهد صادرات، روند معمول خود را در چهارمین ماه سال طی کرده است. ارزیابی آمارهای تجاری در چهارمین ماه سال حکایت از آن دارد که صادرات و واردات در تیرماه امسال در مقایسه نقطه‌به‌نقطه نسبت به تیرماه 99 و تیرماه 98 رشد داشته است. به‌عبارتی صادرات و واردات هم نسبت به سال کرونایی و هم نسبت به سال قبل از شیوع ویروس‌کرونا افزایش یافته است که این خود نشانه خوبی در تجارت خارجی کشور است. تحلیل‌های کارشناسان نشان می‌دهد بهبود تجارت خارجی در ماه‌های اخیر به کاهش محدودیت‌های جهانی درباره شیوع ویروس‌کرونا، کاهش فشار تحریم‌ها و توسعه روابط تجاری با شرکای استراتژیک و اصلی برمی‌گردد. همچنین در چهار ماه منتهی به تیرماه امسال نیز شاهد رشد تجارت خارجی در کشور بوده‌ایم. این در حالی است که تراز تجاری چهارماهه منفی است. دلیل آن نیز به گفته رئیس‌کل گمرک کشور، تسریع در ترخیص کالاهای اساسی است که در ماه‌های اخیر با دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مختلف سیاستگذار این موضوع محقق شده است. همین موضوع، ارزش واردات را افزایش داده است. به نظر می‌رسد دسترسی به بخشی از منابع بلوکه‌شده در افزایش واردات اثر گذاشته است.
صادرات و واردات در تیرماه
بر اساس آمارهای اعلام‌شده از سوی رئیس‌کل گمرک ایران، در تیرماه شاهد صادرات 3 میلیارد و 600 میلیون دلاری و واردات 4 میلیارد و 300میلیون دلاری بوده‌ایم، بنابراین حجم تجارت خارجی کشور در چهارمین ماه سال برابر 7میلیارد و 900 میلیون دلار رقم خورده است. تراز تجاری تیرماه نیز معادل 700 میلیون دلار منفی است. صادرات تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشدی معادل 53 درصدی روبه‌رو بوده (در تیرماه 99 معادل 2 میلیارد و 349 میلیون دلار صادرات انجام شده است) و نسبت به تیرماه 98 معادل 14 درصد افزایش داشته است (در تیرماه 98 معادل 3 میلیارد و 152 میلیون دلار کالا صادر شده است) . همچنین واردات نیز نسبت به تیر 99 معادل 30 درصد و نسبت به تیر 98 معادل 7 درصد رشد را تجربه کرده است. آمارها نشان می‌دهد در تیرماه سال گذشته 3 میلیارد و 302 میلیون دلار کالا به کشور وارد شده بود، همچنین در تیرماه 98 نیز ارزش واردات به 4 میلیارد و 7 میلیون دلار رسید. مقایسه صادرات کشور در تیرماه 1400 نسبت به ماه قبل (خرداد 1400) هم بیانگر آن است که جهش صادراتی تجربه‌شده در خرداد، در تیرماه تداوم نداشته و صدور کالا در ماه چهارم نسبت به ماه سوم سال دچار افت شده است. در خردادماه شاهد صادرات 4 میلیارد و 380میلیون دلاری بوده‌ایم، بنابراین با افت 780 دلاری صادرات در تیرماه نسبت به خردادماه روبه‌رو هستیم. اما در اردیبهشت ماه صدور کالا ارزشی معادل 3 میلیارد و 352 میلیون دلار داشته است؛ مقایسه ماه دوم و ماه چهارم سال نشان از رشد صادرات کشور در تیرماه دارد.
تجارت در چهارماهه منتهی به تیر
رئیس‌کل گمرک اعلام کرده است که در چهارماه منتهی به تیرماه سال‌جاری 50میلیون و 800 هزار تن کالا به ارزش بیش از 28 میلیارد و 800 میلیون دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله‌شده که مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده رشد 21 درصدی در وزن و 47درصدی در ارزش کالاها است. آمار ارائه‌شده از سوی این مقام مسوول حاکی از آن است که در چهار ماهه نخست سال 1400 وضعیت این بخش بهبود یافته و رشد آمارهای صادرات و واردات را رقم زده است. به گفته مهدی میراشرفی، سهم صادرات کالاهای غیرنفتی از مجموع تجارت خارجی 38 میلیون و 300 هزار تن به ارزش 14میلیارد و 300 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 27 درصد و از حیث ارزش 65 درصد رشد داشته است. حال آنکه در این مدت، 12 میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 14 میلیارد و 500 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن 5 درصد و از نظر ارزش 32 درصد رشد داشته است. بررسی آمارهای صادرات و واردات در چهارماهه ابتدایی امسال تراز تجاری منفی 200 میلیون دلار را نشان می‌دهد.
عمده کالاها و مقاصد صادراتی
رئیس‌کل گمرک ایران عمده کالاهای صادر‌شده در این مدت را گاز مایع‌شده، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه‌تمام از آهن، متانول، بنزین، شمش آهن و فولاد و صنایع فولادی، میله‌های آهنی، پروپان مایع، قیر و کاتد از مس برشمرد. او همچنین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران را به ترتیب چین با حدود 10 میلیون تن به ارزش 4میلیارد و 300 میلیون دلار، عراق با 10 میلیون و 900 هزار تن به ارزش 2 میلیارد و 800 میلیون دلار، امارات‌متحده عربی با 4 میلیون و 300 هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و 600 میلیون دلار، ترکیه با یک‌میلیون تن به ارزش 923 میلیون دلار و افغانستان با یک‌میلیون و 800 هزار تن به ارزش 728 میلیون دلار اعلام کرد.

اخبار محرمانه

واردات کالاهای اساسی
میراشرفی درباره کالاهای اساسی گفته است: 4/ 9 میلیون تن از کالاهای وارد شده کالای اساسی است که 4/ 8 میلیون تن آن 6 قلم کالا با ارز ترجیحی است و با وجود بیش از 6/ 4 میلیون تن کالای اساسی موجود در اماکن بندری، حدود 400 هزار تن در حال تخلیه در لنگرگاه‌ها و بیش از یک‌میلیون تن کالای اساسی در شناورها‌ که منتظر تخلیه هستند و نزدیک به 5/ 15 میلیون تن ذخایر کالاهای اساسی است که نسبت به گذشته میزان مناسبی برای کشور است.
عمده کالاهای وارداتی و مبادی واردات
رئیس‌کل گمرک ایران، تلفن‌همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو، کنجاله، گندم، دانه سویا، شکر و برنج را عمده‌ترین کالاهای وارداتی به‌کشور نام برده است. به گفته او، به‌جز تلفن‌همراه سایر اقلام وارداتی در زمره کالاهای اساسی و ضروری هستند که پس از مصوبات ترخیص درصدی و اعتباری، سرعت ترخیص کالاهای اساسی نیز افزایش چشمگیری داشته است به‌نحوی که از متوسط روزی 47 هزار تن در بندر امام‌(ره) در سه‌ماهه اول سال به‌روزی 62هزار تن در روز در تیرماه رسیدیم که افزایش 32‌درصدی ترخیص کالاهای اساسی را در تیرماه نشان می‌دهد. معاون وزیر اقتصاد درباره مهم‌ترین کشورهای طرف معامله واردات در چهار ماهه ابتدای امسال نیز گفته است: امارات با صادرات 4 میلیون تن کالا به ارزش 4میلیارد و 700 میلیون دلار به ایران در جایگاه نخست و چین با یک میلیون تن کالا به ارزش 3میلیارد و یکصد میلیون دلار، ترکیه با یک‌میلیون و 300 هزار تن به ارزش یک‌میلیارد و 500 میلیون دلار، آلمان با 351 هزار تن به ارزش 563میلیون دلار و سوئیس با 672 هزار تن به ارزش 539 میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. رئیس‌کل گمرک ایران همچنین با اشاره به بهبود وضعیت ترانزیت کالا از قلمرو کشور گفته است: در چهار ماهه ابتدای امسال 3 میلیون و 753 هزار تن کالا از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران وارد شد و کانتینرهای حامل کالا پس از انجام تشریفات گمرکی و طی مسیرهای گوناگون، مرزهای خروجی را به طرف کشورهای مقصد ترانزیت ترک کردند. وی افزوده است: مقایسه میزان ترانزیت کالا در چهار ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد 95 درصدی است و به‌نظر می‌رسد در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب و رفع برخی از مشکلات این حوزه می‌توان افزایش بیشتری را در این زمینه انتظار داشت.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/588503/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نماینده مجلس: سدسازی ترکیه نخلستان‌های جنوب را خشک کرد/ عراق بیش از ایران از آنکارا آسیب دیده

4گوشه دنیا/ تشابه اسمی با هری پاتر جوان انگلیسی را به دردسر انداخت!

ماه غول پیکر چینی‌ از کنترل خارج شد!

قمار بزرگ ولادیمیر پوتین

بازار داغ خرید و فروش تبلت دست‌دوم

کمیته مجلس نمایندگان آمریکا برای 4 مقام ترامپ احضاریه صادر کرد

درخواست مسکو برای نشست سه‌جانبه با تل‌آویو و واشنگتن درباره سوریه

طرح قطع کمک‌های اطلاعاتی و تدارکاتی آمریکا به آل سعود تصویب شد

بلینکن: بر عملکرد طالبان نظارت خواهیم کرد

شرط خواهر کیم برای مذاکره با سئول

اذعان بایدن به اشتباه در برخورد با فرانسه

یک بالگرد نظامی روسیه با پنج سرنشین سقوط کرد

بمناسبت فرا رسیدن مهرماه؛ تصاویر بازیگران در دوران مدرسه

کمک خواستن خاتون از لهستانی ها

از نظر شما چه چیزی باعث بُرد شهر در اولین جدال "فینالیست‌ها" بود؟

تصویب چند طرح ضد ایرانی در مجلس نمایندگان آمریکا

نظر دبیرکل سازمان ملل درباره موضع ایران در خصوص افغانستان/ گوترش: همواره حامی توافق هسته‌ای بوده ام

تماس تلفنی گانتز و آستین درباره متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران

دومین کشتی حامل سوخت ایران در بندر بانیاس پهلو گرفت

نماینده پیشین مجلس به سخنرانی رئیسی در سازمان ملل نمره داد

اکران فیلم نفوذی در جزیره کیش

طالبان به اعضای خود در افغانستان هشدار داد

چهره شکسته و پیر حامد بهداد | عکس باورنکردنی حامد بهداد

پاساژگردی عاشقانه مهدی قایدی و همسرش ستاره | فیلم مهدی قایدی

نفکش ایرانی به لبنان رسید

تفال/ گفتم غم تو دارم گفتا غمت سرآید

حکمت/ چه کسی از قهر بودن دو مسلمان خوشحال است؟

حزب‌الله از پهلو گرفتن دومین کشتی حامل سوخت ایران در بندر بانیاس خبر داد

رهبر استقلال‌طلبان کاتالونیا دستگیر شد

چهره‌ها/ به دنیا آمدن پسر علیرام نورایی در آخرین روز تابستان

همیشه باید یکی اینجوری برای دلگرمی داشته باشی

چهره‌ها/ بهنوش طباطبایی و مدل موهای جدیدش

رئیس‌جمهور وارد ایلام شد

اولین بازدید رئیس جمهور در استان ایلام

امیرعبداللهیان پیگیر وضعیت دو راننده بازداشت شده ایرانی در ‌آذربایجان شد

جزئیات گفتگوی وزرای خارجه ایران و نیکاراگوئه در نیویورک

آمریکا: در حال تدوین برنامه‌های جایگزین برای عدم بازگشت ایران به برجام هستیم

توسل دوباره بلینکن به ارعاب و انذار برای فضاسازی درباره مذاکرات برجام

انگلیس به ایران غرامت می دهد

پشت پرده مذاکره ایران و عربستان به روایت دیپلمات ایرانی

تفاوت دوران ریاست اژه‌ای با دوران رئیسی

نماینده مجلس: سدسازی ترکیه نخلستان‌های جنوب را خشک کرد/ عراق بیش از ایران از ترکیه آسیب دیده

تفال/ کفتم غم تو دارم کفتا غمت سرآید

بلینکن: هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات صورت نگرفته است

بازار طلا و سکه آرام گرفت؟

فردوسی پور یاد صدر را در تلویزیون زنده کرد

اهداف سفر رئیس جمهور به استان ایلام

سکوت عجیب فرهاد مجیدی بعد از اتفاقات اخیر

اولین بازی بیرانوند در پرتغال و پیروزی بواویشتا

ازم میخوان به زور به عنوان مادر قبولت کنم

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.