اخبار محرمانه

آخرين مطالب

دختر عصیانگر ژاپنی کشورش را تغییر می‌دهد تحلیل ویژه

دختر عصیانگر ژاپنی کشورش را تغییر می‌دهد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست
نائومی اوساکا داستانی شنیدنی تعریف می‌کند.
به گزارش بی‌بی سی، ماجرا در فلوریدا اتفاق افتاد؛ در تورنمنت «اورنج بول» که هر سال بهترین تنیس‌بازان کم سن و سال دنیا را برای رقابت گرد هم می‌آورد.
اوساکا که آن زمان حدودا ده‌ساله بود، داشت برای یکی از مسابقاتش در این تورنمنت معتبر آماده می‌شد. او خیلی از حریف ژاپنی‌اش فاصله نداشت و مکالمات او را می‌شنید.
اوساکا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «او داشت با یک دختر ژاپنی دیگر حرف می‌زد. آن‌ها نمی‌دانستند من دارم حرف‌هایشان را می‌شنوم یا اصلا ژاپنی بلدم. دوستش از او پرسید با چه کسی مسابقه دارد. او گفت «اوساکا». دوستش گفت «اوه، آن دختر سیاه پوست را می‌گویی. شنیده‌ام ژاپنی است؟» دختری که با او مسابقه داشتم در جوابش گفت «فکر نمی‌کنم. »
حالا دیگر همه او را می‌شناسند. اوساکا مادری ژاپنی و پدری اهل هاییتی دارد و در آمریکا بزرگ شده است. او در مراسم افتتاحیه آتشدان المپیک را روشن کرد و به اولین تنیس باز تاریخ این مسابقات تبدیل شد که به چنین افتخاری دست یافته است.
درهمه ایستگاه‌های اتوبوس توکیو، تصویر این تنیس‌باز 23ساله در حالی که به مسافران داخلی و خارجی خیره شده، دیده می‌شود. او در این آگهی تبلیغاتی لباس ورزشی سیاه و گرم‌کنی به رنگ صورتی فسفری به تن دارد.
نیمی از شعار این آگهی تبلیغاتی به انگلیسی و نیمی از آن به زبان ژاپنی است؛ ترکیبی از کلمه انگلیسی «new» (به معنای جدید) و کلمه دیگری که به حروف ژاپنی نوشته شده و معنای «جهان» یا «نسل» را می‌دهد.
شعار مناسبی هم هست؛ چون اوساکا که در 2019 از تابعیت آمریکایی خود صرف‌نظر کرد تا در المپیک توکیو نماینده ژاپن باشد، برای این کشور نه فقط قهرمانی که تغییر به همراه خواهد داشت.
البته نائومی اوساکا در دور سوم رقابت‌های تنیس المپیک از حریف اهل جمهوری چک شکست خورد و حذف شد.
لازم نیست به دوران کودکی اوساکا برگردیم تا نسبت به چگونگی جا افتادن او در جامعه ژاپن دچار تردید شویم.
در 2018 که اوساکا به سرعت خود را به بالاترین سطح تنیس جهان می‌رساند، نائو هیبینو، تنیس‌باز شماره 3 حال حاضر ژاپن در مورد او گفت: «راستش را بخواهید، ما بین او و خودمان کمی فاصله احساس می‌کنیم چون از نظر بدنی با ما فرق دارد. او جای دیگری بزرگ شده و خیلی بلد نیست ژاپنی حرف بزند. او مثل کی نیشیکوری (تنیش باز مرد ژاپنی) نیست که تباری کاملا ژاپنی دارد.»
اما نائومی اوساکا اولین ورزشکار دو رگه یا به قول ژاپنی‌ها «هافو» (فردی که یکی از والدینش ژاپنی و دیگری غیر ژاپنی است) نیست که با این مشکل روبرو بودند.
ساچیو کینوگاسا و هیدکی ایرابو، هر دو ستاره‌های بیسبال ژاپن بودند. با این حال نه خود این ورزشکاران و نه مردم ژاپن علاقه‌ای نداشتند در مورد تبعیضی که نسبت به آن‌ها وجود داشت و پدران آمریکایی‌شان که بعد از جنگ جهانی دوم این کشور را اشغال کرده بودند، حرفی بزنند.

اخبار محرمانه


ساچیو کینوگاسا، ستاره بیس‌بال ژاپنی از پدری آفریقایی-آمریکایی و مادری ژاپنی متولد شد اما در رسانه‌های ژاپنی به ندرت از پیشینه او و اهمیت آن حرفی زده می‌شد
اما اوضاع برای اوساکا فرق می‌کند.
هیروآکی وادا، خبرنگار روزنامه ماینیچی ژاپن می‌گوید: «برخی از افراد مسن‌تر چارچوب مشخصی برای نحوه صحبت کردن و رفتار ورزشکاران زن ژاپنی در ملا عام تعیین کرده‌اند. اما نائومی در این قالب سنتی نمی‌گنجد. او با رفتار و حرف‌هایش توجه‌ها را به وجود چنین مشکلاتی در جامعه ژاپنی جلب کرد. کارهای مختلف او، از جمله بیانیه‌های سیاسی‌اش باعث شد در رسانه‌ها و فضای مجازی بیشتر به مساله نژاد و هویت پرداخته شود. نائومی شخصیتی است که جامعه را به تامل و واکنش وامی‌دارد.»
نائومی پارسال با یک نقشه وارد حباب اوپن آمریکا (به دلیل شیوع کرونا) شد. او 7 ماسک مختلف با خودش به این مسابقات برد و در هر مرحله یکی از آن‌ها را روی صورت خود گذاشت. روی هر کدام از این ماسک‌ها نام یک سیاه‌پوست آمریکایی که یا به دست پلیس و یا بر اثر حملات نژادپرستانه کشته شده بود، دیده می‌شد.
او در راه رسیدن به قهرمانی از تک تک این ماسک‌ها استفاده کرد، ماسک‌هایی که نام افرادی چون جورج فلوید، برونا تیلور و ترایوون مارتین را روی خود داشتند.

اخبار محرمانه


برخی از خانواده‌های قربانیانی که در رقابت‌های پارسال اوپن آمریکا نام‌شان روی ماسک‌های اوساکا نوشته شده بود، رسما از او تشکر کردند. اوساکا گفت: «من فکر می‌کنم کاری که انجام می‌دهم بسیار ناچیز است. این تنها ذره‌ای از چیزی است که می‌توانم انجام بدهم.»
این موضوعی است که ژاپن به عنوان کشوری که کمترین تنوع نژادی را در دنیا دارد، همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند.
شبکه دولتی ان‌اچ‌کی ژاپن سال گذشته مجبور شد به دلیل پخش انیمیشنی در رابطه با اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا که در آن سیاه‌پوست‌ها را به شکل کاریکاتوری نمایش داده و به برخی دلایل کلیدی این جنبش اشاره نکرده بود، عذرخواهی کند.
در 2019، شرکت تولید نودل نیسین در ژاپن پخش یک آگهی تبلیغاتی که در آن اوساکا شبیه به شخصیت‌های دختر داستان‌های مصور ژاپنی نمایش داده شده بود را متوقف کرد.
این مساله در خانواده اوساکا قدمتی به اندازه یک نسل دارد. پدر و مادر نائومی وقتی او سه‌ساله بود از ژاپن به آمریکا مهاجرت کردند چون والدین مادرش با ازدواج او با مردی سیاه‌پوست موافق نبودند و او را از خانواده طرد کردند.
رابرت وایتینگ نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی که کتابی در رابطه با تجربیات خود از 60 سال زندگی در توکیو نوشته می‌گوید: «به نظرم اتفاقی که افتاده این است که سال گذشته، سالی آموزنده برای ژاپنی‌ها بوده است. در این مدت برنامه‌های تلویزیونی بارها به بحث در مورد این که چرا نائومی چنین حسی داشته و این حرف‌ها را زده، پرداخته‌اند. در ژاپن رسم این است که از دعوا و درگیری دوری شود. اینجا مثل آمریکا نیست که مردم مدام در مورد مسائل با هم بحث می‌کنند.»
«به طور کل هر چه مشهورتر باشید، به همان نسبت کمتر حرف خواهید زد. به هیچ وجه دنبال بحث و هیاهو نیستید و نمی‌خواهید این مساله روی هم‌تیمی‌ها، سازمان یا حامیان مالی‌تان تأثیر بگذارد. فردگرایی در غرب مسأله‌ای بسیار با ارزش است، اما در ژاپن این‌طور نیست. اینجا هماهنگی و سازگاری از هر چیزی بیشتر اهمیت دارد.»
اگر پارسال بحث اصلی این بود که اوساکا از کجا آمده، امسال صحبت بر سر این است که او چه جایگاهی دارد.
در ماه مه، او در ابتد گفت در طول مسابقات اوپن فرانسه با رسانه‌ها حرف نخواهد زد و کمی بعد از حضور در این تورنمنت و همین‌طور ویمبلدون انصراف داد. او گفت از نظر سلامت روان اوضاع خوبی ندارد و بیش از سه سال است با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند.
اما اوساکا در نهایت پس از دو ماه دوری، در المپیک توکیو دوباره به زمین بازی بازگشت.
او شناخته‌شده‌ترین شخصیت ژاپنی است که به طور علنی به مساله سلامت روان اشاره کرده اما قطعا تنها کسی نیست که به چنین کاری دست زده است.
کومی یوکویاما، فوتبالیست 27ساله ژاپنی که در لیگ فوتبال زنان آمریکا بازی می‌کند، ماه گذشته به طور علنی اعلام کرد که تراجنسیتی است و قصد دارد بعد از بازنشستگی از فوتبال، روند تصدیق جنسیت را طی کند و هویت مردانه بگیرد. کومی گفت بازی کردن در آمریکا و آلمان باعث شده او از جهل و تعصبی که در ژاپن وجود دارد، آگاه شود.
هانا کیمورا، کشتی‌گیر حرفه‌ای ژاپنی در 2020 بعد از ایفای نقش در یک سریال واقع‌نما به نام «تراس هاوس»، خودکشی کرد.
بین سال‌های 1999 تا 2014، تعداد افرادی که در ژاپن مشکلات سلامت روان خود را گزارش داده‌اند دو برابر شده است.
وادا می‌گوید: «وقتی به چهل سال پیش و دوران کودکی‌ام برمی‌گردم، می‌بینم در کشور ما از گذشته شرم‌آور بود که خودت یا یکی از نزدیکانت مشکل سلامت روان داشته باشند. به طور کل مردم برای این که ضعیف انگاشته نشوند، از مشکلات روان خود حرفی نمی‌زنند و این مساله احتمالا بین ورزشکاران رواج بیشتری دارد. اما اوضاع دارد تغییر می‌کند. مردم نسبت به مشکلات سلامت روان و لزوم رسیدگی به آن‌ها دید بازتری دارند.»
وایتینگ خوب می‌داند این تغییر از کجا آب می‌خورد.
او می‌گوید: «به نظر من نائومی اوساکا و سایر ژاپنی‌های دورگه هنوز هم تا حدی بیگانه محسوب می‌شوند. اما این نسل از مردم ژاپن در مقایسه با نسل‌های قبل بسیار باهوش‌تر و آگاه‌تر هستند. با وجود اینترنت و شبکه‌های بی‌شمار تلویزیونی، آن‌ها دیدی جهانی‌تر پیدا کرده‌اند.»
«فهم و درک جامعه در مقایسه با دهه 1960 که من به اینجا آمدم یا دهه‌های 80 و 90 میلادی بالاتر رفته است. دنیا حالا بسیار کوچک‌تر شده و این به نفع ژاپن بوده است.»
جهان جدید، نسل جدید، هر طور که این عبارت را ترجمه کنید، اوساکا بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/588236/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

ورود 300 هزار دز واکسن اسپوتنیک‌وی و 150 هزار دز آسترازنکا به کشور

هر دو از علمای دین‌اند؛ اما این کجا و آن کجا

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

توقع شورای همکاری خلیج فارس در مورد مذاکرات هسته ای ایران

وزیر بهداشت: در آینده نزدیک نیازی به واردات واکسن کرونا نخواهیم داشت

محمدرضا خاتمی: از جهانگیری مستقیما شنیدم که تمام واکسن ها در دولت سابق پیش خرید شدند

دل شما شلوغ است یا نه؟

بابام کجاست؛ کی میاد...

دوگانه‌های کاذب را کنار بگذاریم!

ظهور یک شرط بیشتر ندارد

تلاوت زیبای آیاتی از سوره احزاب با نوای استاد شحات محمد انور

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

قدردانی معاون رئیس جمهور از مردم مشهد

موضع چین در مورد عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

واکنش برادر رئیس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از آمریکا

اقدام خشن مرد آمریکایی در مقابل زن جوان روی پله برقی

فرار پسربچه خوش شانس از له شدن زیر کامیونت

«تو به ز من سر کویت هزارها داری» با نوای حنیف طاهری

« خاک پای زائراتم» با نوای بنی فاطمه

پیاده روی اربعین مسیر نجف اشرف بسوی کربلا

چهره ها/ چهارمین تولد لیندا کیانی در یک سال

التماس برای ماندن

خواستگاری به سبک مامور کلانتری

جنون بهنام تشکر به خاطر اعتیاد

توصیه رئیس جدید سازمان انرژی اتمی در مورد رآکتور آب سنگین اراک

بیانیه دفتر نخست‌وزیری پاکستان از دیدار رسمی عمران‌خان با رئیسی

قیمت انواع خودرو پنجشنبه 25 شهریور

وزیر بهداشت: 30 میلیون دز واکسن ذخیره داریم/ بعد از واکسیناسیون قرنطینه هوشمند انجام می‌شود

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

مهارت دیدنی پیرمرد 73 ساله در اسکیت سواری!

تعجب پلیس از ماسک عجیب مرد اندونزیایی!

غیرقابل دسترس‌ترین کلیسای جهان

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

وقتی خبر خوش بهت میدن!

مگه کارگرها نمی‌توانند هنرمند باشن؟

کنایه کرونایی «محمود گبرلو» در توصیف حال سینمای ایران

ضد عفونی کردن زخم با ادرار!

ترکیه دیوار امنیتی مرزی با ایران را طولانی‌تر می‌کند

هفته آینده بررسی لایحه «صیانت» در مجلس آغاز می‌شود

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.