اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چرا اروپا در مهار سیل های اخیر شکست خورد؟ تحلیل ویژه

چرا اروپا در مهار سیل های اخیر شکست خورد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دیپلماسی ایرانی / دانیل باخمان در گفت وگو با نشریه سوئیسی تاگس آنزایگر درباره فاجعه سیل اخیر در اروپا می گوید: صحبت در این باره در مرحله کنونی دشوار است، چرا که من هم فقط آن چه رسانه ها گزارش می دهند را دنبال می کنم. اما تعداد زیاد قربانیان باعث نگرانی من شده است. باید پرسید که چه هشدارهایی داده شده است و چقدر این هشدارها جدی گرفته شده اند.
مصاحبه توسط: وِرا شرودر-تاگس آنزایگر/ آقای باخمان، شما در زمینه مدیریت خطر و حفاظت در برابر سیل متخصص هستید. آیا فوریت کافی در دادن هشدار به مردم در رابطه با طوفان ها صورت نگرفته است؟ کدام اقدامات پیشگیرانه شکست خورده اند؟
صحبت در این باره در مرحله کنونی دشوار است، چرا که من هم فقط آن چه رسانه ها گزارش می دهند را دنبال می کنم. اما تعداد زیاد قربانیان باعث نگرانی من شده است. باید پرسید که چه هشدارهایی داده شده است و چقدر این هشدارها جدی گرفته شده اند.
منظورتان این است که مردم هشدارها را به اندازه کافی جدی نگرفتند؟
بسیاری از افراد تندی و شدت وقایع را دست کم گرفتند. در موزل، حوزه راین یا هامبورگ، یعنی مناطقی که بارها و بارها با طغیان های بزرگ رودخانه ای یا طوفان روبه رو می شوند، مانورها یا برنامه های آموزشی وجود دارند تا مردم برای چنین شرایط غیرمترقبه ای آموزش ببینید. به علاوه، این امکان وجود دارد که از سه یا چهار روز قبل، وقوع سیلاب پیش بینی شود. در چنین حالتی می توان جور دیگری برای چنین اتفاقاتی آماده شد.
این بار اینطور نبود؟
ما هنوز برای ارزیابی نهایی اطلاعات کافی نداریم. پیش بینی ها در باره وقوع باران های بسیار شدید از قبل وجود داشته است. اما سوال این است که این سناریو که چنین اتفاقاتی در رودخانه های کوچک تر مانند آر، فیشت، یا لنه رخ بدهد، چقدر جدی گرفته شده است. و مهم نیست که با چه سرعتی عملیات تخلیه انجام می شود، چرا که مجبور کردن مردم همواره کار دشواری است. قدرت آب به راحتی دست کم گرفته می شود. شاید کسی بگوید «در انبار پناه می گیرم» یا اینکه «سعی می کنم در خیابان و از میان آب که به نظر ده سانتی متر ارتفاع دارد سریع بدوم.» در چنین حالتی از شدت و سرعت جریان شدید آب و یا چاله ای که سیل به وجود آورده غافل می شوید. این شرایط می تواند در مورد سیل های ناگهانی مرگ آور باشد.
مردم نمی دانستند چه چیزی پیش رویشان است؟
آماده سازی افراد در مناطقی که به ندرت وقایعی به این شدت و بزرگی در آن اتفاق می افتد، آسان نیست. مطمئنا اکنون می توان از همه شهروندان خواست که یاد بگیرند تا در صورت وقوع سیل چگونه عمل کنند. اما اگر زمانی در منطقه ای زندگی می کردید که هر سال خشک تر و خشک تر می شده است و اگر می گفتید: سیل؟ آن موقع جواب می گرفتید: من که نمی دانم چیست.
آیا در سال های اخیر تغییرات زیادی در مدیریت خطر سیل ایجاد شده است؟
از زمان انتشار بخشنامه مدیریت خطر سیل در سال 2007 اتفاقات زیادی در سطح اروپا رخ داده است. برای مدتی طولانی تصور می شد که باید بیش تر و بیش تر از راه حل های فنی مانند سیل بندها یا سدها استفاده کرد. امروزه اما در حال بحث در مورد طیف گسترده ای از اقدامات مانند احیای جنگل ها، ذخیره سازی غیر متمرکز، سیستم های هشدار سریع و احتیاط عمل هستیم. در تحقیق ها با مدل های پیچیده رایانه ای کار می کنیم که در آنها می توانیم طیف گسترده ای از حوادث ایجاد شده توسط طوفان را در انواع محیط های طبیعی مدل سازی کنیم. اما همه اینها به دست همه مردم نمی رسد. به هر حال، ما هر شش سال یکبار در سراسر اروپا نقشه های نشان دهنده خطر سیل را داریم که برای عموم مردم قابل مشاهده است - همچنین به طور مجازی قابل دسترس هستند. متأسفانه افراد زیادی از این نقشه ها اطلاع ندارند.
چرا؟
محافظت در برابر سیل موضوعی است که مربوط به مسئولین می شود. و البته مسئولین آنچه را که سیاست تعیین می کند، اجرا می کنند. بنابراین وظیفه سیاست است که در سرعت و اجرای نتایج تحقیقات جدید تلاش کند. این امر نه تنها مربوط به مدل سازی سناریوهای احتمالی است، بلکه بیش از هر چیزی مربوط به مدل سازی پیامدهای سیل برای افراد یا زیرساخت های حیاتی مانند برق، ارتباطات تلفن همراه، آبرسانی یا خانه سالمندان می شود. و این نه تنها برای برنامه ریزی های راهبردی، بلکه همچنین برای کارهای عملیاتی در صورت بروز حادثه نیز صدق می کند: در چنین شرایطی باید از چه کسی مراقبت شود؟ مطمئنا هنوز جا برای پیشرفت در این زمینه وجود دارد.
به دلیل تغییرات آب و هوایی احتمال وقوع چنین رویدادهایی افزایش یافته است. آیا حفاظت در برابر سیل به سرعت کافی می تواند خودش را با این مسئله سازگار کند؟
به نظر من، در مورد سازگاری با آب و هوا بسیار کم صحبت می شود. شرایطی پیش آمده است، تغییرات آب و هوایی هم به وجودآمده است. خطرات افزایش یافته است و اتفاقاتی در حال رخ دادن است. قطعا باید روند گرمایش زمین را متوقف کنیم. اما در عین حال باید از نیرو و منابعمان برای مقابله بهتر با شرایط موجود استفاده کنیم. موضوع آب بندی سطح زمین، یعنی توسعه روزافزون ساخت و ساز و پوشاندن زمین با مصالح ساختمانی به طوری که دیگر هیچ بارشی نمی تواند در زمین نفوذ کند، فقط یک جنبه از این شرایط است.
کدام جنبه اغلب نادیده گرفته می شود؟
بلوک های ساختمانی بسیاری وجود دارد. آنچه من همیشه در بحث علت ها از قلم می اندازم، مسئله انباشت سیستماتیک و جهانی خسارت در دشت های سیل خیز است. یا به بیان ساده تر: ما در جاهایی می سازیم که نباید بسازیم. یک مثال خوب از ساحل میامی در فلوریدا می زنم: در سال 1926 سه کلبه ماهیگیری و یک استراحتگاه کوچک تفریحی در آن جا وجود داشت که طوفان در آن سال همه چیز را از بین برد. امروز هتل ها در کنار یکدیگر ساخته شده اند. اگر امروز همان طوفان در آن جا اتفاق بیافتد، یک فاجعه بزرگ به وقوع می پیوندد. در سراسر جهان، بیش تر و بیش تر افراد در مناطقی که واقعا نامناسب هستند در حال سکونت می باشند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/582761/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اظهارات عضو هیئت رئیس مجلس درباره طرح صیانت

قاتل خواهران به دام افتاد

بازدید کمیسیون امنیت ملی مجلس از مراکز هسته‌ای

مناظره دو نماینده مجلس در مورد فیلتر شدن یا نشدن شبکه های اجتماعی

واکنش واعظی به طرح اینترنتی مجلس

ماجرای ازدواج علی دایی با دختر خانم بازیگر

21 عضو جدید شورای مرکزی حزب اراده ملت انتخاب شدند

جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

آقا کریم باقری؛غایب بزرگ در جشن قهرمانی پرسپولیس!

دولت سیزدهم هیچ دخالتی در فرایند انتخاب شهردار تهران ندارد

الکاظمی: عراق، افغانستان نیست

صالحی درباره «قانون لغو تحریم‌ها» به کمیسیون اصل 90 گزارش می‌دهد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

رسوایی‌های سیاسی محمد بن سلمان از زبان رسانه سعودی

بوستان نیما به بوستان دوستدار توان یابان تبدیل می شود

فرشته حسینی از پدرش سر سفره عقد رونمایی کرد +عکس

جشن تولد لاکچری سارا و نیکا در سوئد +عکس مادر و پدرشان

نظر رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره طرح صیانت

حلقه ازدواج اشرافی نیوشا ضیغمی خبرساز شد! +عکس دخترش

آخرین وضعیت تولید واکسن «فخرا» در کشور

جشنواره عید تا عید در منطقه 7

ثبت نام داوطلبان در سامانه «خادم یار» آغاز شد

حواشی مجازی به نفع «قهرمان»/ «دینامیت» بدون تبلیغ گیشه را ترکاند!

اژه ای، اینستاگرام و هجمه همزمان تندروهای داخلی و خارجی

جنیدی: لایحه تضمین اجتماعات را به مجلس ندادیم زیرا با توجه به شرایط کشور، احتمال دادیم که تصویب نشود و محتوای آن هم تغییر کند / طرح «صیانت» باید در صحن بررسی شود؛ ارجاع به اصل 85 برای امور خاص و فوری است

دفاع کیهان از طرح مجلس برای محدودسازی اینترنت: اگر بحث «اقناع‌سازی» درست صورت می‌گرفت، این همه سرو صدا نمی‌شد

دبیر کمیسیون فرهنگی: قول می دهم طرح مجلس استفاده هرچه بهتر و بیشتر مردم از فضای مجازی را تضمین خواهد کرد / حفظ اطلاعات و اسرار فردی و حفظ حیثیت مردم در فضای مجازی از ویژگی های این طرح است

کاهش 80 درصدی مصرف آب در آبیاری جنگل کاری های قدس

روحانی: در تصمیمات ستاد کرونا موردی مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی نمی‌بینیم / در 8 سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان کار بی‌نظیری در کشور انجام شده / دوگانه‌های شکل گرفته در طول شیوع کرونا را کنار زدیم / اگر حتی یک واکسن مشکل داشته باشد، نزدن آن بدتر از زدن است

آرزوی ربیعی برای دولت رئیسی: امیدوارم به خیانت متهم نشوید

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

تجمیع و نوسازی 24 پلاک ریزدانه در بافت فرسوده منطقه 17

تمام سریال‌های تازه و احتمالا جذاب نمایش خانگی

بانوی اول جهان را بشناسید / رفع کلیشه‌ها در مورد زنان با شناخت حضرت خدیجه

دولت دوازدهم پیشگام مباحث فقهی و حقوقی زنان اهل سنت بود

زیبایی صورتِ این دختر قربانی گرفتن یک ویدئو برای تیک تاک شد!

روانشناسی/ 5 موضوعی که هرگز نباید با دیگران درمیان بگذارید!

چرا داعش پیکر شهید نظری را مبادله نکرد؟

مهارت زندگی/ اگر میخواهید فرد موفقی باشید این 10 مورد را کنار بگذارید!

ماشین پلیسی که غیرمستقیم باعث تصادف شد

لحظه سرقت مسلحانه از یک مغازه در حضور پلیس مخفی

فیلمبرداری ژیمناستیک و لحظات پرش بر روی ترامپولین در المپیک

معمای تشخیص رنگ کلاه؛ حدس بزنید!

باز شدن درب اتومبیل و سقوط هولناک یک کودک!

ناک اوت در مسابقات بوکس المپیک توکیو

ویدئویی جالب از قدم زدن گران ترین سگ دنیا

وسیله‌ای جالب برای تیز کردن تیغ دو لبه

روش جالب صید ماهی توسط چینی ها

قدرناشناسی یک گاو پس از نجات داده شدن!

لباس عجیب عروس پاکستانی سوژه رسانه ها شد

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.