اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله خراسان/ پیام‌های انتخابات سیزدهم مقاله

سرمقاله خراسان/ پیام‌های انتخابات سیزدهم
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - خراسان / « پیام‌های انتخابات سیزدهم » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم دکتر سیدعلی علوی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
انتخابات 28 خرداد بالاخره با همه فراز و فرودهایش برگزار شد، انتخاباتی با مشارکت 49 درصدی که آقای رئیسی با 62 درصد در آن به عنوان منتخب مردم مشخص شد. 
انتخاباتی که هدف هجمه سنگین داخلی و خارجی بود. انتخاباتی که همه دلسوزان انقلاب اسلامی از اصولگرا و اصلاح طلب، از چپ و راست، از داخلی و خارج نشین و حامی و گلایه مند پای کار آن آمدند، طبیعتا به انتخابات سیزدهم می‌توان از زوایای مختلف نگریست اما در این مکتوب به چند نکته اشاره می‌شود.
1.کارآمدی و اقتصاد مسئله اصلی مردم
براساس نظرسنجی‌ها مسئله بیش از 65 درصد مردم اقتصاد است. براساس همین نظرسنجی‌ها شاخص هشدار دهنده بی تفاوتی به بیش از 48 درصد رسیده در واقع براساس پیمایش‌های میدانی برای اکثریت جامعه بیش از آن که کدام جریان سیاسی سکاندار قوه مجریه باشد این مهم است که امکان موفقیت و کارآمدی کدام یک از نامزدها بیشتر بود. براین اساس به نظر می‌رسد همان طور که آقای رئیسی در بیانیه خود آورده‌اند مهم است که فارغ از دعواهای سیاسی در دولت آینده برکارآمدی بیشتر با تاکید بر مسائل اقتصادی تمرکز شود.
2.بلوغ مردم در بی توجهی به وعده یارانه 450 هزار تومانی
 در عین حال یکی از نکات قابل تامل انتخابات سیزدهم بی توجهی مردم به وعده‌های پوپولیستی مالی بود. موضوعی که از انتخابات 88 شروع شد و همیشه به عنوان یک توری برای جلب آرا به آن توجه می‌شد در انتخابات سیزدهم به رغم شرایط سخت معیشتی و با وجود وعده‌های عجیب و غریب مالی تقریبا می‌توان گفت مردم به این بلوغ رسیدند که براساس چنین وعده‌هایی نامزد خود را انتخاب نکنند موضوعی که امیدواریم پایان کارکرد غلط این وعده‌های مالی در انتخابات‌ها باشد.
3.گشایش‌های اجتماعی مسکن اصلاح ساختار و تحول نشود
به نظر می‌رسد گرچه مشکلات حوزه اقتصاد در ایران ساختاری است اما چشم‌انداز احیای برجام طی چند هفته آینده و افزایش قیمت نفت حتی به بالای 100 دلار چشم‌اندازی از امکان گشایش‌های ارزی و درآمدی نفتی را در پی خواهد داشت. موضوعی که می‌تواند از یک ظرفیت تبدیل به یک مسکن خطرناک و مانع از جراحی ساختار‌های اقتصادی شود موضوعی که به نظر می‌رسد در دولت سیزدهم باید به رغم فشار‌های احتمالی به آن توجه ویژه شود.
4.توجه به اقشار آسیب پذیر
همان طور که در بندهای قبلی گفته شد شرایط کشور به ویژه در حوزه اقتصادی نیاز به تحول اساسی دارد تحولی که همچون یک جراحی سخت تبعات خاص خود را دارد برای چشم‌انداز روشن اقتصادی این جراحی اجتناب ناپذیر است تحول‌هایی همچون حذف ارز رانت زای4200، اصلاح نظام مالیاتی، حذف یارانه‌های پنهان و... موضوعاتی که اجتناب ناپذیرند. اما در اجرای آن حتما باید متوجه دو تا سه دهک پایین جامعه بود.
5.مشکلات کشور راه حل‌های یک شبه ندارد
یکی از مسائلی که متاسفانه در ماه‌های نزدیک به انتخابات و به خصوص ایام تبلیغات جامعه را درگیر می‌کند ارائه راه حل‌های ساده برای مشکلات پیچیده است. در هرحال آن چه بوده گذشته است و به نظر می‌رسد یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم پاسخ متناسب و واقع بینانه به مطالبات و گلایه‌های به حق مردم است پاسخی که از مهم‌ترین شاخص‌های آن این است که مشکلات کشور راه حل‌های یک شبه ندارد زیرا گرچه در کوتاه مدت ممکن است ایجاد امیدواری کند اما در میان مدت محقق نشدن وعده ها، سیکل ناامیدی را در جامعه تشدید می‌کند.
6.استفاده از همه ظرفیت‌های نخبگانی
همان طور که آقای رئیسی در دو بیانیه زمان ثبت نام و پس از پیروزی به صراحت و تاکید اعلام کردند، ایشان به عنوان فرد مستقل این ظرفیت را می‌توانند ایجاد کنند که از همه دلسوزان و متخصصان متعهد و دلسوز برای انقلاب اسلامی برای گذر از این مقطع حساس انقلاب اسلامی بهره ببرند چرا که این نگرانی در انتخاب‌های ریاست جمهوری برای نامزد منتخب پیش می‌آید که در حصار طیفی یا سلیقه‌ای خاص اسیر می‌شود آن چه در باره آن بی تردید می‌توان گفت این است که شرایط کشور به گونه‌ای است که برای گذشت از مشکلات به هم افزایی همه دلسوزان نیازمند است. بخشی از آن در آمادگی نخبگان با سلایق مختلف است و بخشی از آن به ارائه رئیس‌جمهور منتخب و حلقه پیرامونی وی برمی گردد که دو بیانیه آقای رئیسی خوشبختانه نشان از رویکردی هم افزاست.
7.آن‌هایی که آمدند و سپهر سیاسی
از منظری دیگر انتخابات سیزدهم محلی شد برای آزمون چهره‌ها و گروه‌های سیاسی و نخبگان، از آن‌هایی که آمدند و دعوت کردند تا آن‌هایی که گلایه کردند و آمدند دعوت کردند تا آن‌هایی که سکوت کردند تا آن‌هایی که به صراحت مخالفت کردند و دعوت به نیامدن کردند. به نظر می‌رسد این کنش‌های سیاسی می‌تواند نقطه عطفی برای بازتعریفی در بین جریان‌های سیاسی دوستان و منتقدان و مخالفان و معاندان با انقلاب اسلامی باشد. نقطه عطفی که می‌تواند سپهر سیاسی ایران عزیز را به گونه‌ای جدید ترسیم کند.
8.صداقت و امانتداری
یکی دیگر از جلوه‌های انتخابات سیزدهم بروز مجدد صداقت و امانتداری نظام بود جلوه این امانتداری را به عنوان مثال در انتخابات یازدهم و پیروزی آقای روحانی با کمتر از 250 هزار رای بود در این دوره نیز به نظر می‌رسد گرچه میزان آرای باطله خبرساز شد که به شکلی می‌تواند نشان از گلایه مندی‌ها باشد اما ساختار اجرایی و نظارتی به رغم هزینه‌های اعلام آرای باطله که در نتایج طبیعتا تاثیری هم نداشت اما تبعات تحلیلی و رسانه‌های معاند می‌توانست داشته باشد در اعلام این آمار علی رغم تبعاتش شفاف عمل کرد که از خود نمونه‌ای از امانتداری در ساختار انتخاباتی ایران است.
کوتاه سخن این که انتخابات سیزدهم با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید. مردم به رغم همه فشارها و گلایه‌مندی و و مشکلات و برخی اخلال‌ها پای کار انتخابات آمدند حال همچون تمامی این 42 سال گذشته مردم کار خود را به درستی انجام دادند اکنون وظیفه مسئولان است که کار خود و وظیفه‌ای را که مردم برعهده آنان گذاشته‌اند به درستی انجام دهند. در هر حال آقای رئیسی منتخب ملت است و رئیس‌جمهور آحاد ایرانیان چه آن‌ها که به ایشان رای داده‌اند چه آن‌هایی که به ایشان رای ندادند چه آن‌هایی که در انتخابات به هر دلیلی شرکت نکردند رئیس‌جمهوری که می‌خواهد خادم همه جمهور باشد برای ایشان توان و توفیق و بهره مندی از همه ظرفیت‌ها و صبر آرزومندیم.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/565019/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وضعیت بورس در دولت رئیسی به کدام سمت می رود

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهر

برجام در پیچ خطرناک سیاسى

آیا رئیسی فرصت آواربرداری را پیدا می کند؟

رئیسی برجام را نجات می دهد

تصمیم مهم اصولگرایان ؛ جدیدترین خبر در مورد گزینه های شهرداری تهران

سکوت رئیسی تا روز موعود

واکنش نماینده تبریز به اعترضات در این شهر

واکنش ها درباره جایگزین ظریف در وزارت امور خارجه

ثبت نام واکسن کرونا در سامانه واکسیناسیون الزامی است

اختلال در سامانه ثبت نام واکسن کرونا رفع شد؟

مانیتور فابریک ساینا و کوییک! یکی از 10 آپشن جذاب خودرو

آگهی ترحیم

اجاره آپارتمان در شهران برای علاقه‌مندان طبیعت و طبیعت‌گردی

مراجعه 11 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی با پذیرش اینترنتی

کاهش ترافیک پایتخت پس از تعطیلات 6 روزه

صوت/ آیا در بهشت فقیر وجود دارد؟

حمله قوچ به کودک خردسال

ربات بسکتبالیست ژاپنی

آیا جن واقعا وجود دارد؟

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر: آموزش های مهارتی با همکاری صدا و سیمای مرکز بوشهر ترویج می شود

در نخستین نشست کانون کارآفرینی کرمانشاه مطرح شد: کانون کارآفرینی، اتاق فکری برای پیشرفت و توسعه است

سومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی برگزار شد

331 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت روستایی در اردبیل پرداخت شد

اولین "دهکده مشاغل کودک" در گیلان افتتاح شد

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: ساختار منابع انسانی بسیار ارزشمند است

یک‌هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات در استان مرکزی پرداخت شد

فرانسه: ایران با برنگشتن به مذاکرات وین امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازد

سه خط قرمز وزیر خارجه چین برای روابط پکن و واشنگتن: آمریکا سوسیالیسم چینی را به چالش نکشد؛ مانع توسعه چین نشود و حاکمیت ملی چین را نقض نکند

سرمقاله اعتماد/ در دوراهی امنیت و دموکراسی

دیروز رکورد مصرف برق در کشور شکست

ترکیه صدراعظم اتریش را به "خودخواهی" متهم کرد

غرق شدن کشتی مهاجران در سواحل لیبی؛ 57 نفر جان باختند

جدال لفظی آمریکا و چین به دنبال یک نشست پرتنش دیگر

عذرخواهی نامزدهای جانشینی مرکل از «اظهارات و رفتارهای ناشایست»

حمله به سفارت کوبا در پاریس

مجارستانی‌ها خواستار استعفای دولتشان شدند

بازی نفیسه روشن در سریال شش قهرمان و نصفی

عاشقانه های زوج محبوب سریال «می خواهم زنده بمانم»

سکانسی حال خوب کن از بمب یک عاشقانه

تلویزیون درها را به روی هنرمندان درجه یک باز کند

ایرج راد: کمک ها در حد مسکن های موقتی است

مهدی صبایی: هنوز من را با سریال روزگار جوانی می‌‎شناسند

تصویری از هومن سیدی در کنار نوید محمدزاده و همسرش

کرمی که مغز آدمی را گاز می‌زند

بختیار: سهم‌خواهان از دولت سیزدهم به هدف‌شان نرسند، دردسر درست می‌کنند

پیام رئیس جمهور منتخب برای درگذشت مادر سه شهید

ناگفته‌های نقش پدافند هوایی و سایت «سوباشی» در عملیات «مرصاد»

فرمانده سپاه ‌خوزستان:‌‌ تنش‌های آبی منطقه را به حداقل خواهیم رساند‌

رئیس مجلس: مقابل هرکس که در رفع مشکلات مردم کارشکنی کند می‌ایستم

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.