اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ چرا مشارکت برای ما مهم است؟ مقاله

سرمقاله فرهیختگان/ چرا مشارکت برای ما مهم است؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرهیختگان / « چرا مشارکت برای ما مهم است؟ » عنوان سرمقاله مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، محمدامین ایمانجانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
در ایام پرشور منتهی به موعد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران قرار داریم. شاید یکی از مهم‌ترین عرصه‌های زندگی یک فرد درطول تمام عمر خود «انتخاب» باشد و حضور مردم در پای صندوق‌های رای به‌معنای نقش‌آفرینی آنان در تعیین سرنوشت خود و مشارکت جمهور در اداره کشور است. اما در این میان انتخابات در جمهوری اسلامی از اهمیت دوچندان برخوردار است؛ چراکه به‌دلیل الگوی متفاوت حکومتی، همواره در معرض نگاه امیدوارانه دوستان و غیظ و حسد دشمنان قرار داشته است.
از نگاهی دیگر از آنجا که میزان مشارکت شهروندان در انتخابات همواره یکی از شاخص‌های میزان مشروعیت و مقبولیت نظام‌های سیاسـی در بسـیاری از کشورهاسـت، معمولا حکومـت‌ها بـر تلاش وافر بر حضور حداکثری مردم خود در انتخابات تاکید می‌ورزند و در این میان حکـومت‌هایی کـه بتوانـند میزان مشارکت بیشـتری از مردم خود را در انتخابـات جلـب کنند، نه‌تنها درعرصـه‌های داخلـی و کسب پشتوانه‌های قوی اجرایی ناشی از مشروعیت عمومی، بلکـه درعرصـه‌های بین‌المللی و قدرت هژمونیک نیز دارای مواضع مقتدرانه و دیپلماسی فرهمندانه خواهند بود، لذا مشارکت حداکثری مـردم در انتخابات می‌تواند بستری برای اعتمادبه‌نفس مسئولان سیاسـی و منتخبـان مـردم فـراهم کند تا بتوانند در اداره امور کشور، رای مردم را پشتیبان تصمیم‌های خود بدانند.
با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در کشور ایران، همواره مشارکت سیاسی در شکل شرکت در انتخابات بسیار مهـم و حسـاس تلقـی می‌شود؛ تا جایی که مقام‌معظم‌رهبری در این رابطه فرموده‌اند:
«هرکس که به ایران و امنیت آن علاقه‌مند است در انتخابات شرکت کند.»
از آنجا کـه حضور گسترده و همه‌جانبه مردم در انتخابات به نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی ایران درعرصه ملی و بین‌المللی بدل شده است، مخالفان نظام در همه ادوار تمامی همت خود را مصروف کـاهش مشارکت مردم کرده‌اند که به فضل الهی در تمام این سال‌ها ناکام مانده‌اند.
«مشارکت در انتخابات» آشکارترین نوع «مشارکت سیاسی» شهروندان در جوامع مردم‌سالار و درواقع دادن رای، موثرترین و عملی‌ترین روش اعمـال سلایق، افکار و عقاید شهروندان در اداره اساسی‌ترین امور کشور بوده و اساسا نوعی سازوکار اجتمـاعی بـرای گـردآوری و تشـخیص گزینه‌ها و ارجحیت‌های اجتماعی است. اما مهم‌ترین و اصلی‌ترین عملکـرد مشـارکت رای‌دهـی خصوصا در انتخابات ریاست‌جمهوری، ایجاد فرصت برای انتقال مناصب و مسئولیت‌ها در جامعه است.
در این میان در فرآیند مشـارکت‌های سیاسـی و علی‌الخصوص حضور و مشارکت مردم در انتخابات، «اعتماد سیاسی» در کانون توجـهات قـرار داشته و ازجمله ویژگی‌های حیاتی حکومت‌های مردم‌سالار است؛ زیـرا اعتمـاد سیاسـی، حلقه وصل افراد جامعه با نهادهای نماینـده مـردم در سـاختار اجتماعی است. درواقع اعتماد سیاسی مردم ارتباط نزدیکی با «کارآمـدی مسئولان» کشور دارد و بیانگر درجه‌ای از انتظار شهروندان از توانایی و موفقیت مسئولان درعرصه‌های گوناگون است، شکل‌گیری این اعتماد معمولا در سه قالب اعتماد به نظام سیاسی، اعتماد به نهادهای سیاسی و اعتماد به کنشگران سیاسی پدیدار می‌شود.
متاسفانه طی سالیان اخیر شاهد بوده‌ایم که عملکرد پاره‌ای از مسئولان اجرایی کشور به‌نحوی اعتماد سیاسی قریب به اتفاق آحاد جامعه را تحت‌الشعاع ناکارآمدی خود قرار داده و چه‌بسا بخشی از بدنه اجرایی کشور، جاهلانه یا عامدانه در تضعیف اعتماد سیاسی شهروندان کوشیده‌اند که لازم است در این برهه حساس همه دلسوزان و افراد تاثیرگذار تمام مساعی خود را مصروف بازسازی این اعتماد مخدوش‌شده کنند.
در این میان ازجمله مهم‌ترین‌انگیزه‌هایی که می‌توانند بـر مشـارکت سیاسـی اثرگذار باشند، می‌توان به احسـاس وظیفـه (مـدنی یـا ملـی)، اعتقـادات مـذهبی و ارزش‌های سیاسی اشاره کرد. شاخصه‌های اصلی این ‌انگیزه‌ها را می‌توان تقویـت انسجام ملی، احساس تکلیف شرعی، احساس مسئولیت نسبت به کشور، پیـروی از مقام‌معظم‌رهبری برای مشارکت در انتخابات، ادای دین به شهدا و ایثارگران و خانواده معظم آنها، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و ارتقای پرستیژ و وجهه بین‌المللی کشور دانست.
امروز اگر افراد جامعه به‌خصوص جوانان احساس کنند با دادن رای و مشارکت در انتخابات، به وظیفه دینی یا مدنی خود عمل کرده‌اند یا در ترویج ارزش‌ها و آرمان‌های نظـام تاثیر دارند و همچنین می‌توانند در تعیین سرنوشت خود و ایجاد افق‌های پرامید کشور نقشی ایفا کنند، احتمال مشارکت ایشان افزایش می‌یابد.
و در پایان سخن، حال که نگاه همه دوستان و دشمنان در اقصی نقاط جهان به انتخابات سرنوشت‌ساز 28 خرداد است، وظیفه ذاتی و عقلایی هر فرد واجد شرایط ایجاب می‌کند ضمن حضور در پای صندوق‌های رای، تلاش موثری در جهت جلب مشارکت همگانی در این امر خطیر ایفا کند تا ضمن تعیین صالح‌ترین فرد و بهترین انتخاب برای تصدی مهم‌ترین مقام اجرایی کشور درتمامی عرصه‌ها و به‌تبع آن پی‌ریزی حرکت بنیادی کشور به‌سمت رشد و تعالی همه‌جانبه در چهارسال آینده، بار دیگر پشتوانه مردمی نظام و اقتدار داخلی و بین‌المللی ناشی از این پشتوانه، به رخ جهانیان نمایانده شود.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/562864/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عذرخواهی زنگنه از روحانی به خاطر اشتباهاتش

جزئیات مهمانان خارجی مراسم تحلیف رئیسی اعلام شد

شعرخوانی صالحی برای روحانی در جلسه آخر

سه ماموریت مهم اژه‌ای به بخش‌های مختلف قضائی

اتهام‌زنی علیه ایران؛ سفیر تهران در بخارست احضار شد

برپایی پویش اجتماعی مهربان در منطقه 3 تهران

فرمانده تیپ نهم حشد شعبی به شهادت رسید

7مقام مسئول صهیونیستی بازداشت شدند

عکس لورفته از ماشین مدل بالای رامبد جوان +عکس همسرش

هشدار ایران به واشنگتن و لندن

واکنش رسمی ایران به اتهامات بی اساس وزیران خارجه انگلیس و آمریکا

بغداد به دنبال علنی‌کردن مذاکرات ایران و عربستان

احداث اولین خیابان پیاده مدار در منطقه 5

سلفی فریبا نادری با دوست مهربونش در ماشین لاکچری + عکس

دور خیز زاکانی برای شهرداری تهران

بایدن باید مذاکره با ایران را ترک کند

یوسفعلی میرشکاک به سوگ تنها فرزندش نشست

واکنش نصیرایی به موضوع اینترنت ماهواره ای استارلینک

لحظه صید ماهی توسط نهنگ کوهان‌دار

ویدئویی از لحظه جنایت وحشیانه و کور در قلب نیویورک

4گوشه دنیا/ راهکار عجیب تایلند برای نگهداری اجساد قربانیان کرونا

نمایش خیره‌کننده نور خورشید روی یک ذرت!

سقوط ناگهانی درخت نارگیل، روی موتور سه چرخ

سیل عجیب در ایالت آریزونای آمریکا

چند مهارت برای کنترل استرس در زندگی

دستگاهی جالب برای جداسازی میوه کال

چطور در رادیو گزارشگر شویم؟!

کشتی گرفتن دو گربه در مسابقات المپیک!

راه حل دزدهای نابغه وقتی می بینن دوربین فیلمشونو داره میگیره!

«ساحل بندر تَنگ» محلِ تلاقی کویر و دریا!

روش خلاقانه برای تزئین زیبای دیوار

بازسازی دستگاه برش نان

گوناگون/ المپیکِ دوستدار زمین

عکس العمل دیدنی حیوانات سیرک پس از رها شدن در طبیعت

کشف پاتریک و باب اسفنجی در اعماق دریا!

«بلو مورفو» زیباترین پروانه ی جهان

جنگ تن به تن دختر نوجوان با کروکدیل!

داستانک/ دعای چوپان

ورزشکاری که معده، روده و کیسه صفرا ندارد!

چرا شیر معروف به سلطان جنگل است؟

صوت/ انگیزه بندگی خدا

مرد 100 ساله ای که تمام گل‌های لیونل مسی را یادداشت کرده است

راز‌هایی که متأهل‌ها باید آنها را بدانند

شتاب گرفت؛ شفافیت در فعالیت های خیریه

انگلیس سفیر ایران را احضار کرد

تعرفه‌های صادراتی کامودیتی‌ها چه زیانی را به نمادهای این گروه زد؟

بیت کوین ایست زد

تورم در فرانسه عقب رفت

"برنارد آرنو" ثروتمندترین فرد جهان شد

تورم کانادا پایین آمد

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.