اخبار محرمانه

آخرين مطالب

انتقاد نمازی از مصوبه شورای نگهبان: ظاهراً «نتیجه مطمئن» نسبت به «مشارکت حداکثری» در اولویت است سیاسی

انتقاد نمازی از مصوبه شورای نگهبان: ظاهراً «نتیجه مطمئن» نسبت به «مشارکت حداکثری» در اولویت است
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایلنا / یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: بهترین سنت برای اعمال بُعد جمهوریت نظام، مدل برگزاری انتخابات در زمان حضرت امام خمینی(ره) است، چراکه در آن زمان ابتدای انقلاب بود؛ از یکسو مردم نسبت به ارزش‌هایی که برای آن مبارزه کردند و هزینه دادند، حساس بودند، از سوی دیگر مسئولین و مقامات کشور منتخب مردم واقعی مردم بودند و هنوز به مرحله‌ای نرسیده بودند که بتوانند برخلاف اراده مردم عمل کنند.
علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با مصوبه اخیر شورای نگهبان پیرامون ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در فاصله یک هفته تا شروع ثبت‌نام‌ها، گفت: از ابتدای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس کنونی که اتفاقا با رای اقلیت مردم تشکیل شده است؛ نگرانی شدیدی میان فعالان سیاسی ایجاد شد و پیش‌بینی‌ها همین بود که خروجی فعالیت‌های چنین مجلسی که همگی از یک طیف سیاسی با غلبه تندروها هستند، طرحی نخواهد بود که به لحاظ تامین حقوق شهروندی اتفاق مثبتی محسوب شود و این انتظار وجود داشت که نتیجه کار مجلس، حق تعیین سرنوشت بر اساس اصول قانون اساسی را خدشه‌دار کند. متاسفانه روند بررسی طرح هم، این را نشان داد و بعد شورای نگهبان به بعضی از این اصلاحات ایراد گرفت و خواستار اصلاح آن شد.
وی افزود: اما چند اشکال مهم به این اعلام نظر شورای نگهبان، آن هم در این زمان، وارد است. نخست این که تنها 42 روز به زمان برگزاری انتخابات باقی مانده است و زمان مناسبی برای طرح چنین مساله‌ای نیست. نکته دیگر اینکه چطور می‌توان در این نظام که یک نظام دموکراتیک است و اداره امور کشور براساس اصل ششم قانون اساسی، متکی بر آراء و خواست مردم انجام می‌شود؛ از چنین مصوبه‌ای دفاع کرد.
نماینده دوره ششم مجلس با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی کشور، تصریح کرد: در شرایطی که مقام معظم رهبری تاکید دارند که انتخابات باید مشارکت حداکثری باشد، ارائه چنین تفسیری توسط شورای نگهبان و ابلاغ آن در این فاصله نزدیک به انتخابات چه توجیهی دارد و چه نتیجه‌ای خواهد شد؟ چرا اعضای محترم شورای نگهبان توجه ندارند که فضای انتخابات بسیار سرد است و برای اصلاح این فضا باید فکر و چاره‌ای کنند و البته این فکر و چاره هم یک راه بیشتر ندارد و آن حضور کاندیداهای مورد علاقه مردم در عرصه رقابت است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: محدود کردن عرصه رقابت و مانع‌تراشی برای حضور کاندیداهای متنوع و مورد علاقه رای‌دهندگان، تاثیر زیادی بر سردتر شدن فضای انتخابات خواهد داشت که البته زمان زیادی هم برای اثبات آن نیاز نیست و 42 روز دیگر مشخص می‌شود که مردم چگونه از این نظر شورای نگهبان استقبال خواهند کرد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به روند چگونگی برگزاری انتخابات در ابتدای انقلاب اشاره کرد و گفت: به عقیده من بهترین سنت برای اعمال بُعد جمهوریت نظام، مدل برگزاری انتخابات در زمان حضرت امام خمینی(ره) است، چراکه در آن زمان ابتدای انقلاب است؛ از یکسو مردم نسبت به ارزش‌هایی که برای آن مبارزه کردند و هزینه دادند، حساس هستند، از سوی دیگر مسئولان و مقام‌های کشور منتخب واقعی مردم هستند و هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌اند که بتوانند برخلاف اراده مردم عمل کنند. در آن شرایط انتخابات براساس قانون اساسی، بُعد جمهوریت نظام و اصل ششم قانون اساسی توسط مجریان و ناظرانی که مقید به تامین خواست و اراده مردم بودند، برگزار می‌شد.
وی ادامه داد: در آن زمان در دوره‌های اول یکی از انتخابات‌های ریاست جمهوری یا مجلس (اکنون دقیق به‌خاطر ندارم) بود که افرادی از حزب توده در انتخابات ثبت نام کردند و در هیات اجرایی رد شده بودند ولی شورای نگهبان آن‌ها را به انتخابات بازگرداند. اما متاسفانه هرچه جلوتر آمدیم با هر تغییر قانون انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری تحت عنوان اصلاح قانون انتخابات، ما عرصه حضور مردم در تعیین سرنوشت خودشان را محدودتر کردیم و این برخلاف آرمان‌های امام(ره) و انقلابیونی که برای پیروزی انقلاب اسلامی زحمات زیادی کشیدند، است و قابل پذیرش نخواهد بود که اثرات آن را به زودی خواهیم دید.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به اصول 57 و 58 قانون اساسی، خاطرنشان کرد: یک نکته که باید به آن توجه شود این است که اصل 57 قانون اساسی می‌گوید: « قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت طبق اصول آینده این قانون اعمال می‌شوند. این قوا مستقل از یکدیگرند.» و بعد در ادامه قانونگذار در اصل 58 نیز آورده است: «اعمال قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل می‌شود و مصوبات آن پس از طی مراحلی که در اصول بعد می‌آید برای اجرا به قوه مجریه و قضاییه ابلاغ می‌شود.» این دو اصل قانون اساسی به وضوح به ما نشان می‌دهد که قانون‌گذاری تنها یک مرجع دارد و آن مجلس است و بعد از آن که قانونی که در مجلس به تصویب رسید، دولت نیز برای اجرای آن آئین‌‌نامه تدوین می‌کند.
وی افزود: این مصوبه‌ای که شورای نگهبان اعلام کرده؛ اگر قانون است باید به تصویب مجلس برسد و اگر آئین‌نامه است باید مشخص شود برای کدام قانون نوشته می‌شود، چرا که آئین‌نامه بدون قانون نداریم. لذا این کار شورای نگهبان که یک مقرراتی را خودش بنویسد و به وزارت کشور اعلام کند که کاندیداتوری براساس این شرایط است و خودش هم بخواهد بر اساس آن صلاحیت را بررسی کند، خلاف اصل 58 قانون اساسی است و از شورای نگهبان که مسئولیت سنگین تفسیر قانون اساسی را دارد، انتظار نمی‌رود که خودش خلاف قانون اساسی عمل کند.
نمازی اظهار داشت: متعجبم از اینکه از یک طرف مقام معظم رهبری از صمیم قلب خواهان مشارکت حداکثری هستند، اما حرکت‌هایی از ناحیه مراکز بسیار موثر در سرنوشت انتخابات نشان می‌دهد که «نتیجه مطمئن» برای آن‌ها از مشارکت حداکثری مهم‌تر است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/539966/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سازمان بسیج مستضعفین بیانیه داد

دوز دوم واکسیناسیون کرونا تنها با دریافت پیامک

تغییر چهره مهدی پاکدل پس از بازی در سریال هم گناه

تصویری متفاوت از مهدی پاکدل و همسر جدیدش

مهدی پاکدل به کنجکاوی‌های شخصی‌اش پاسخ می‌دهد

اولین اقدام رئیسی پس از رئیس جمهور شدن از زبان باهنر

رحیمی جهان آبادی: کشور به «رفیق جمهور» نیاز دارد

دیوارهای چشم نواز در منطقه 7

گردش لاکچری مهدی پاکدل بعد از ازدواج مجدد! +تصاویر دونفره پاکدل و همسر جدیدش

ظریف: این آمریکا بود که زیر برجام زد؛ حالا هم خودش باید آن را درست کند

اژه‌ای: انتخابم به عنوان رئیس قوه قضاییه شایعه است

محسنی اژه‌ای: مردم رییسی را با رای معناداری انتخاب کردند

بازیگر «لحظه گرگ و میش»: خوراک فرهنگی مناسب به مخاطبان نمی‌دهیم

حمله خونین به 2 بازیگر و کارگردان سریال دودکش

گربه گیاهخوار دیده بودین؟

سرسره خروج اضطراری برای مدارس

الاغی که دوستش رو بزور از وسط جاده میکشه کنار!

مار آویزان از سقف کلاس، دانش آموزان را فراری داد!

جادو و شاهکار جلوه‌های ویژه در فیلم‌های سینمایی

نجات یافتن معجزه آسای دو کودک از گلوله های درگیری مسلحانه!

پیام سید حسن نصرالله به رئیسی: پیروزی شما در انتخابات، امید مردم ایران و مردم منطقه به آینده را زنده کرد

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

سرمقاله ابتکار/ انتخابات ریاست جمهوری و چند نکته

سرمقاله جام جم/ فرصت افزایش سرمایه‌اجتماعی

هر نوع کمبود در بازار قطعات خودرو شایعه است

رژیم صهیونیستی: واکسن‌های مرجوعی از فلسطین سالم بودند!

ترامپ: آموزش‌های مربوط به نژادپرستی در مدارس "برنامه خودکشی ملی" است

تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرز عراق با سوریه

کرملین برای برگزاری نشست سران روسیه - انگلیس شرط گذاشت

ابوالفضل جلیلی بهترین کارگردان جشنواره «شانگهای» شد

«زیرخاکی 3» ساخته می شود؟

نقد و بررسی فیلم سرخپوست با بازی نوید محمدزاده

گلایه های یک کارگردان تئاتر از بی توجهی مدیران به فرهنگ و هنر

واسه چی غریبی می کنی؟!

روایت جالب رضا کیانیان از انتخاب نشدنش برای بازی در «هامون»

ماجرای حمله خونین به دو بازیگر و کارگردان سریال دودکش چه بود؟

جوانانی که در کوران انتخابات روی صحنه رفتند

وقتی به راحتی با احساسات یک دختر بازی می کنی

تاریخ پخش «دودکش» جدید مشخص شد

شهین تسلیمی: مردم به خنده و سرگرمی نیاز دارند

چهره ها/ جدیدترین عکس از ثریا قاسمی در کنار پسرش

پیش‌بینی فلاحت‌پیشه از وضعیت FATF و برجام در دولت رئیسی

واکنش احمدی‌نژاد به نتیجه انتخابات

تبریک مادورو به رئیسی و مردم ایران

سازمان بسیج مستضعفین: ملت ایران با اراده آهنین خود خط بطلانی بر یاوه گویی‌ها کشیدند

گمانه زنی درباره کابینه آینده رئیسی

تماس تلفنی میرحسین موسوی با کروبی و نبوی

پیام دو وزیر روحانی به رئیسی

تحلیل گنجی درباره مشارکت در انتخابات 1400

توضیحات اژه‌ای درباره تکلیف ریاست قوه‌قضائیه

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.