اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چه بر سر نجات یافتگان چینی کشتی تایتانیک آمد؟ خواندنی ها

چه بر سر نجات یافتگان چینی کشتی تایتانیک آمد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - تنها یکی از قایق‌های نجاتی که در جریان غرق کشتی از بین نرفته بود برای یافتن کسانی که احتمالا جان سالم به در برده بودند، به محل غرق کشتی بازگشت. ماموران نجات در تاریکی شب موفق به پیدا کردن یک مرد جوان چینی شدند که در حالی که می لرزید با چسبیدن به یک در چوبی موفق شده بود هنوز زنده باقی بماند.
فنگ لنگ، یکی از 6 مسافر چینی کشتی تایتانیک بود که جان سالم به در برد و صحنه معروفی از فیلم پرفروش هالیوودی تایتانیک در سال 1997مربوط به نجات دادن اوست.
ولی زنده ماندن معجزه آسای آنان پایان رنج و مشقت آنها نبود.
ظرف 24 ساعت پس ازآن که به ایستگاه بازرسی مهاجرت در جزیره الیس در نیویورک رسیدند، به دلیل قانون عدم اجازه ورود به چینی ها از آمریکا اخراج شدند. به موجب این قانون بحث انگیز مهاجرت شهروندان چینی به آمریکا ممنوع شده بود.
این 6 نفر تا امروز از صفحه تاریخ ناپدید شده بودند. اما یک فیلم مستند که به تازگی در چین نمایش داده شده به شرح زندگی آنان پرداخته و 109 سال پس از سرنوشت شوم یک سفر دریایی، در باره هویت آنان و زندگی شان اطلاعات تازه ای می دهد.
این فیلم مستند به داستانی پرداخته که از کشتی تایتانیک فراتر می رود ، حکایتی که منعکس کننده تبعیض نژادی و سیاست ضد مهاجرت است و به علت بدرفتاری با آسیایی تبارها در آمریکا، امروزه مفهوم بخصوصی پیدا کرده است.
شش بازمانده چینی تایتانیک چه کسانی بودند؟
لی بینگ، فنگ لنگ، آه لم، چونگ فو و لینگ هی، شش نفری هستند که تصور می شود ملوانانی بودند که در جستجوی کار عازم منطقه کارائیب بودند.
آرتور جونز، فیلمساز بریتانیایی و کارگردان فیلم "شش نفر" به بی بی سی گفت این گروه شش نفره به طور استثنایی ناشناخته هستند.
اسامی این شش نفر در لیست مسافران کشتی دیده می شد و در مقاله های خبری در باره غرق شدن کشتی تایتانیک به طور مختصر به آنان پرداخته شده بود.
اما از آنجا که به گفته مورخین و پژوهشگران، در اوایل قرن بیستم احساسات ضد چینی در غرب زیاد بود، بر خلاف تمجید و تحسینی که رسانه ها از سایر مسافران زنده مانده تایتانیک می کردند، شش مرد چینی هدف اهانت و بدگویی قرار گرفته بودند.
به طور مثال در گزارشی که چند روز بعد از غرق تایتانیک تهیه شده بود، روزنامه "بروکلین دیلی ایگل" شش مرد چینی را "موجوداتی" خوانده بود که "در اولین نشانه خطر" به داخل قایق های نجات پریده و خودشان را زیر صندلی ها مخفی کرده بودند.
ولی بررسی های تیم تهیه کننده فیلم مستند نشان داد که این ادعا صحت نداشته.
آنها یک مدل قایق نجات تایتانیک را درست کردند و متوجه شدند که غیر ممکن است مردان چینی توانسته باشند بدون دیده شدن مخفی شوند. آقای جونز می گوید: "به نظر من این همان اتفاقی است که امروز هم می افتد. ما فهمیدیم که رسانه ها گناه را به گردن مهاجران انداخته بودند."
سایر رسانه ها هم در آنموقع شش مرد چینی را متهم کردند که برای این که در سوار شدن به قایق های نجات در اولویت قرار داشته باشند، لباس زنانه پوشیده بودند.
تیم مالتین، تاریخ نویس که در باره تایتانیک تحقیقات زیادی کرده می گوید هیچ مدرکی در دست نیست که ثابت کند مردان چینی وانمود کرده اند زن هستند یا قاچاقی سوار قایق شده اند.
تیم مالتین گفت: "اینها داستان هایی هستند که رسانه ها و مردم پس از حادثه ساخته بودند."
این شایعات ممکن است از بدنامی بسیاری از بازماندگان مرد کشتی تایتانیک ناشی شده باشد، چون در آن زمان عموم مردم احساس می کردند که برای نجات باید اولویت با زنان و کودکان باشد.
به عقیده تیم مالتین، مردان چینی سعی کرده بودند به سایر کسانی هم که زنده مانده بودند کمک کنند.
فنگ لنگ، همان مردی که به یک در چوبی شناور خود را بسته بود، بعدا قایق نجاتی را راند که خود او را نجات داد و سایر کسانی را هم که سوار این قایق بودند به ساحل رساند.
چه اتفاقی برای مردان چینی افتاد؟
شش مرد چینی که از آمریکا بازگردانده شده بودند، به کوبا فرستاده شدند. طولی نکشید که توانستند خود را به بریتانیا برسانند. در آنموقع به دلیل این که بسیاری از ملوانان بریتانیایی در جریان جنگ جهانی اول در ارتش ثبت نام کرده بودند، این کشور با کمبود ملوان مواجه شده بود.
چنگ چیپ، پس از آن شب پرحادثه بیمار شد و نهایتا در سال 1914 در اثر ذات الریه درگذشت. او در یک قبر گمنام در گورستانی در لندن به خاک سپرده شد.
پنج نفر دیگر تا سال 1920 در بریتانیا کار می کردند. در این سال بریتانیا با رکود اقتصادی پس از جنگ مواجه شد و احساسات ضد مهاجر بسیار شدید بود.
شماری از مردان چینی در بریتانیا با زنان انگلیسی ازدواج کرده و صاحب فرزند شدند. ولی سیاست ضد مهاجران آنان را مجبور کرد بدون خبر کشور را ترک کنند و خانواده خود را پشت سر بگذارند.
آقای جونز می گوید: "و این تقصیر آنها نبود. تمام این خانواده ها در حقیقت به دلایل سیاسی از هم جدا شدند، چیزی که واقعا تحت کنترل آنان نبود."
ه لم، به هنگ کنگ فرستاده شد و لینگ هی، سوار یک کشتی بخاری شد که عازم کلکته در هند بود.
لی بینگ، به کانادا مهاجرت کرد و فنگ لنگ، پس از این که سالها بین بریتانیا و هنگ کنگ با کشتی رفت و آمد کرده بود سرانجام شهروند آمریکا یعنی همان کشور شد که زمانی او را اخراج کرده بود.
شباهت بین تاریخ با زمان حال
تام فنگ، پسر فنگ لنگ نزدیک به نیم قرن پس از غرق تایتانیک، در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین آمریکا متولد شد.
او گفت پدرش هرگز در باره تایتانیک با او یا مادرش صحبت نکرده بود.
فنگ لنگ، در سال 1985 در 90 سالگی درگذشت. تنها 20 سال پس از مرگ او بود که پسرش از یکی از اعضای خانواده شنید که پدرش از کسانی بوده که از غرق کشتی تایتانیک جان سالم به در برده بود.
به عقیده او ممکن است پدرش به دلیل شوکی که به او وارد شده بود و نیز بدنامی، ماجرای زنده ماندن پس از غرق کشتی را از او پنهان کرده بود.
"اطلاعات زیادی بود مبنی بر این که آنها خودشان را زیر قایق پنهان کرده بودند و لباس زنانه پوشیده بودند.....در آنموقع داستان های از این قبیل شایع شده بود"
وقتی که تیمی که در باره آنان تحقیق می کرد توانست بازماندگانشان را پیدا کند، بسیاری از آنان به دلیل خفت و بدنامی که خانواده هایشان یک قرن قبل تحمل کرده بودند، مایل نبودند داستان های مربوط به آنان را بازگو کنند.
آقای فنگ، که در ویسکانسین بزرگ شده شاهد موارد زیادی بوده که پدرش ناچار شده بود در مقابل نژاد پرستی بایستد از جمله مشت کوبیدن به مردی که آنها را با اسامی خفت آمیز و موهن خطاب کرده بود. او می گوید پدرش یک جنتلمن بود تا وقتی که احساس کرد به خاطر قومیت علیه او تبعیض قائل می شوند.
پس از گذشت بیش از یک صد سال، خصومت و دشمنی که شش مرد چینی با آن روبرو شده بودند، به طور عجیبی منعکس کننده نژاد پرستی زمان حال علیه آسیایی تبارها است که اپیدمی کرونا به آن دامن زده است.
تنها در آمریکا، در ماه های اخیر هزاران مورد سوء رفتار گزارش شده، از تُف انداختن و آزار لفظی تا حملات خشونت آمیز.
آقای فنگ، به این امید که مردم داستان واقعی چینی هایی را که پس از غرق تایتانیک زنده مانده بودند بشنوند و بازتاب آن را در اتفاقات جاری ببینند، حاضر شد داستان خانواده اش را بازگو کند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/527300/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رئیس اتاق بازرگانی تهران: بروکراسی پیچیده در وزارت بهداشت واردات 6 میلیون دوز واکسن از سوی بخش خصوصی را متوقف کرد / دیگر امکان واردات آن واکسن‌ها فراهم نیست

کنکور 2 بار در سال برگزار می‌شود / احتمال اعمال سوابق امتحانی پایه یازدهم در کنکور

وزیر بهداشت: هیچ کجای دنیا امام جمعه با یک پیغام نماز جمعه را تعطیل نمی‌کند ولی اینجا اتفاق افتاد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: آب‌ها تجدید ناپذیر شدند و حالت تجدید پذیر را از دست دادند / امروز اثر 200 میلیمتر بارش کمتر از اثر 170 میلی متر در سال‌های پیش است / طبیعت کشور به سمت مردن پیش می‌رود؛ حق سکوت نداریم

حریرچی: شاهد روند نزولی قابل توجهی در موارد سرپایی و بستری هستیم / در این هفته تنها سه شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران: ضرب و شتم خبرنگار روزنامه صبح نو محکوم است / این اقدام «یکی از بدترین تعرض هایی» است که در حین انجام وظیفه علیه یک خبرنگار رخ داده

ازدواج همزمان مرد هندی با دو خواهر!

حیوان خانگی پیرمرد ژاپنی، شهروندان این کشور را متعجب کرد!

بیشتر از 55 ساعت در هفته کار نکنید

اشتباه محاسباتی به فناش داد

آتشفشانی که پس از 6000 سال از خواب بیدار شد

علل ریز و درشتی که منجر به سقوط هواپیما می‌شوند

ترفندی جالب برای سریع تر پاک کردن سبزی

از عجایب ببینیم

سیگار همزمان با ضدعفونی کردن دست ها حادثه ساز شد!

فیلمبرداری از کوسه ها

عجیب‌ترین بارش‌های آسمانی؛ از خون تا گاو!

لانه سازی زنبور کاغذی!

وقتی اسیر کودک درونت میشی!

شاخ و شانه کشیدن دو ببر

برخورد صاعقه به خودرو!

آتش گرفتن قطار حامل مواد شیمیایی در آمریکا

تصاویری تماشایی از معماری دوران نازی‌ها در آلمان

تا حالا صدای آواز ببر را شنیدید؟

کار عجیب یک پرنده برای شکار

شیوه عجیب غذا خوردن نهنگ

توانایی باورنکردنی بیمار اوتیسمی در وارونه صحبت کردن!

حتی فکر گناه!

دختر آمریکایی که مقابل بولدوزرهای اسرائیلی ایستاد!

آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی میسر نیست!

گردانی پر از «حر»؛ فرمانده‌ای که رزمندگانش با همه فرق داشتند!

به دام انداختن پلنگ پس از زخمی کردن سه نفر

روایت شاهزاده سعودی از دلیل تغییر لحن بن سلمان نسبت به ایران

برجام در دستورکار نخستین دیدار حضوری وزیران خارجه روسیه و آمریکا

فرانسه: ادامه درگیری در کرانه باختری و نوار غزه به درگیری منطقه‌ای منجر خواهد شد

ادعای نتانیاهو: به حماس ضرباتی زدیم که انتظارش را نداشت / آنها را سال‌ها به عقب بازگرداندیم

تنش در مزرهای لبنان و تل آویو؛ ارتش اسرائیل 5 تظاهرکننده لبنانی را در مرزهای جنوبی مصدوم کرد

اتحادیه اروپا: نشست کمیسیون مشترک برجام فردا از سرگرفته می‌شود

گمانه‌زنی مسکو درباره محل برگزاری دیدار پوتین و بایدن

موج جدید حمله موشکی نیروهای مقاومت فلسطین به اسرائیل / حملات راکتی به عسقلان و اشکول

پیشنهاد مصر برای برقراری آتش‌بس بین تل آویو و گروه‌های مقاومت / تلویزیون اسرائیل: حماس با این طرح موافقت کرده

اولیانوف خبر نقل شده از خود را رد کرد: نگفتم در مذاکرات احیای برجام «گشایش» حاصل شده؛ گفتم پیشرفت های مهمی اتفاق افتاده/ مذاکره‌کنندگان برای نهایی کردن توافق به وقت و تلاش بیشتری نیاز دارند

دوگانه انتظاری در بازار دلار

ترافیک پدیده نامزدهای پوششی

خیز اصولگرایان برای وحدت

دوگانه «معجزه هزاره سوم» و «جمهوریت»

روزهای بد بازار رمزارزها

معامله زیر سقف پارلمان

چرا تلاش لاریجانی برای مرزبندی با دولت روحانی بی فایده است؟

سکوت روسیه در خصوص حمله اسرائیل به غزه

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.