اخبار محرمانه

آخرين مطالب

به تذکر اصلاح‌طلبان درباره برجام توجه نشد مصاحبه های ویژه

به تذکر اصلاح‌طلبان درباره برجام توجه نشد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
تنها راه نجات، ‌ معرفی نامزد اصیل گفتمان اصلاح‌طلبی است
 تعریف لفظ اصلاح‌طلبی برای سیاست‌ورزان ایرانی کمی با دشواری همراه است، زیرا این مسئله در ایران به ‌صورت یک طیف سیاسی شامل تفکرات و نظرات بسیار مختلف و بعضا متضادی دنبال می‌شود که تعریفی جامع و واحد از اصلاحات و اصلاح‌طلبی را سخت کرده است. از منتهی‌الیه راست تا منتهی‌الیه چپ در این صحنه سیاسی به اتحاد و تقابل می‌پردازند، به همین دلیل تفکیک دیدگاه‌های این جریان در ایران بغرنج شده است. از طرفی تغییر شرایط اجتماعی- سیاسی و مطالبات جامعه باعث تحولی دیگر از مسیر اصلاح‌طلبی سال76 تا مسیر اصلاح‌طلبی سال 1400 پیدا کرده است. طبیعتا به ‌مرور زمان ابهاماتی نیز درباره این جریان برای توده جامعه ایجاد شده که از مهم‌ترین آن تعریف نقش خاتمی، ریزش بدنه اجتماعی و کارکرد آنها برای ایران است؛ هرچند پاسخ هر شخص سیاسی نسبت به این سؤالات متفاوت است و بعضا از نقد کلی تا تحسین و توجیه پیش می‌روند. به‌خصوص نقش خاتمی که در مواقعی پررنگ و کم‌رنگ می‌شود و به نوعی می‌توان گفت جامعه نسبت به اظهارات او چندان توجه سال‌های قبل را ندارد و این مسئله به یکی از دغدغه‌های اصلاح‌طلبان تبدیل شده است زیرا بیش از آنکه گفتمان اصلاح‌طلبی و شناخت سیاسی جامعه را به سمت صندوق انتخابات سوق دهد، «تکرار می‌کنم‌»های شخص خاتمی بود که انتخابات‌های چند دوره را پر‌شور کرد. برای بررسی سیر تحول اصلاح‌طلبان و تحلیلی پیرامون ابهامات مطرح‌شده با عبدالله ناصری ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت‌وگو کردیم که مشروح آن را می‌خوانید.
‌جریان اصلاحات با خاستگاه‌های سال 76 چقدر متفاوت است؟
هر گفتمانی که اقتضای زمانی دارد -یعنی مناسب زمان نسخه می‌پیچد- با گذشت زمان متحول می‌شود؛ از جمله اصلاح‌گری. روی کلمه تحول دقت کنیم، یعنی جبری باید افق خود را با مطالبه‌گرانش تنظیم کند. اصلاحات یک روزی در پی اجرای‌ قانون اساسی است و روزی به ناچار به‌ دنبال تغییر قانون اساسی است. اینکه مخاطب و مطالبه‌گرش (یعنی جامعه) چقدر با اولویت‌های سیستم همراهی یا فاصله دارد باید نوسازی فکری و تولید خرده‌گفتمان کند. در یک کلام می‌گویم از نقاط قوت اصلاحات، تحول‌خواهی عصری است.
‌به‌نظر شما اصلاحات یک جریان سیاسی است یا اجتماعی؟
از منظر «تعرف‌الاشیا باضدادها» اگر رقیب گفتمان اصلاحات را معین کنیم که از نظر من گفتمان انقلاب است، دیگر اصلاحات را در دو عرصه سیاسی و اجتماعی تعریف نمی‌کنم. اصلاحات یک گفتمان دینی و در پی اصلاح دینی است و طبعا در مناقشه و مبارزه با گفتمان رقیبش که همه‌ چیز را از دل دین درمی‌آورد باید با تمسک به روح دین اصیل که فقط متکی بر سه اصل آزادی، عدالت و اخلاق است، خود را دراندازد؛ به عبارت دیگر دال‌های اصلی گفتمان اصلاح همین سه اصل است. پس اصلاحات، قبل از هر چیز یک گفتمان دینی متجلی در رفتار سیاسی- اجتماعی است و البته یکی از نقاط ضعف اکثر اصلاح‌طلبان، همین صرف سیاسی‌بودنشان است و به همین دلیل کم‌اثرتر از میانگین جامعه‌اند و علت آنکه آقای خاتمی هنوز داخل و خارج مورد توجه قرار می‌گیرد، ابتنای رفتار سیاسی‌اش بر اسلام رحمانی متکی بر سه اصل مذکور است.
‌ اصلاح‌طلب به چه کسی گفته می‌شود؟
از نظر من اصلاحات، گفتمانی است برای تنظیم باورهای دینی، تغییر رفتار‌های سیاسی و اجتماعی که گفتمان رقیب آن را نمایندگی می‌کند. این گفتمان اصلاحی درصدد است آزادی، عدالت و اخلاق انسانی را چارچوب هر نظر و رفتار خود کند؛ به عبارت دیگر، اصلاحات برای تحقق آن سه اصل با هر گفتمانی که سه اصل را اساس جامعه نمی‌داند، مقابله می‌کند، چه در مقام قدرت باشد یا نباشد، با این بیان، اصلاح‌طلب هم مشخص می‌شود‌.
‌به ‌نظر شما حمایت از روحانی کار درستی بود؟ آیا اینکه اصلاح‌طلبان کل سرمایه اجتماعی خود را پشت ‌سر روحانی و البته برجام گذاشتند، صحیح بود؟
در زمانه خودش بهترین تصمیم بود و ناگزیر. گفتمان ‌‌رقیب به ‌دنبال استمرار و تداوم هشت ‌سال قبل بود و خیالش هم راحت و به همین دلیل هزینه سنگین ردصلاحیت هاشمی را پرداخت. بعد از این ردصلاحیت، اصلاح‌طلبان راهبرد ائتلاف را اتخاذ کردند و سعی کردند آن زنجیره ناکارآمد را به هر قیمتی پاره کنند. روحانی مطلوب اصلاحات نبود، ولی قطعا رأی‌آورترین فرد برای پارگی زنجیره مذکور بود. نسبت به برجام، تذکر و تأکید اصلاح‌طلبان به رئیس‌جمهور از همان زمان این بود که همه ‌چیز را به برجام گره نزند، ولی روحانی توجه نکرد. اما الان بعد از شش‌ سال پس از امضا و سپس نقض آن از طرف ترامپ معتقدم راه نجات ملت بازگشت به برجام یا هر توافق راهبردی با آمریکاست.
‌دلایل ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان چه بود؟
عامل اصلی ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان غفلت آنها از جامعه مدنی، به‌خصوص بعد از انتخابات سال 96 بود. چینش کابینه دوم، اوج بی‌توجهی به جامعه مدنی و مردم بود و طلایی‌ترین فرصت اصلاح‌طلبان در همراهی با مردم در نقد روحانی که چرا همان اول و این همه از میثاق با مردم دور شد. ‌انهدام برجام از سوی ترامپ و در ادامه ضعف دولت در مدیریت بی‌برجامی‌ یا به موازات تنگنای شدید اقتصادی باید گشایش اجتماعی-سیاسی پدید می‌آورد، اما تنگ‌تر کرد.
‌شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا...» از سوی چه جناحی مطرح شد و واقعا در فضای سیاسی تأثیر داشت؟
این شعار حتما خودجوش و مردمی بود و تنگناهای معیشت مردم از یک ‌سو و ظهور مفاسد گسترده از سوی دیگر و انفعال اکثر اصلاح‌طلبان باعث شد که مردم ناراضی شوند و لااقل بخش تهیدست جامعه را از دو جریان ناامید کرد. دی‌ماه 96 یک فرصت دیگر طلایی برای اصلاح‌طلبان بود تا رابطه با جامعه خودش را ترمیم کند، هرچند اندکی از اصلاح‌طلبان خوش درخشیدند، اما موضع‌گیری برخی از احزاب و رجال اصلاح‌طلب مردم را به بی‌اقبالی به اصلاح‌طلبان سوق داد و اوجش هم بیانیه مجمع روحانیون مبارز بود. البته به نظرم جریان پشت ‌سر روحانی هم به این شعار کمک کرد.
‌نقش آقای خاتمی امروز در جریان اصلاحات چیست؟ آیا اصلاحات دارای لیدری واحد است؟
گفتمان‌های شفاف که تبار تاریخی دارند و در دنیا هم امتحان‌شده هستند خیلی نیازی به لیدر فکری ندارند بلکه بیشتر نیازمند لیدر سازمانی-تشکیلاتی هستند یا در دو نفر خلاصه می‌شوند. ولی در ایران به دلایلی که از این فرصت بیرون است، هر دو وجه در هر دو گفتمان یکی شده است: هم در گفتمان اصلاحات و هواداران، آقای خاتمی را در هر دو سمت پذیرفته‌اند و هم هواداران گفتمان انقلاب هر دو صورت را در یک نفر.
‌آیا دوباره امکان روی‌آوردن به نامزد ائتلافی وجود دارد؟ این ائتلاف چقدر با ماهیت اصلاح‌طلبی تضاد یا اشتراک دارد؟
اگر بپذیریم که جامعه ایران در این چهار سال پوست‌اندازی جدی را شاهد است که من بر این باور هستم نامزد ائتلافی یک کنش معقول نیست. اصولگرایان همیشه همراه گفتمان انقلاب‌اند. این اصلاح‌طلبان اصلی و تأثیرگذارند که باید در این دو‌قطبی شدید و گسترده تکلیفشان را روشن کنند. تنها راه نجات و امیدبخش اصلاحات معرفی نامزد اصیل گفتمان اصلاح‌طلبی است. اگر تأیید شد رقابت را ادامه می‌دهند ‌. تئوری انتخاب بین بد و بدتر دیگر نه‌تنها ممدوح نیست بلکه مردم عصبانی و جبهه اصلاحات را مضمحل می‌کند.
‌آیا اصلاح‌طلبان باید دوباره تمرکز خود را بر ورود به قدرت بگذارند یا باید به جامعه برگردند؟
دوام حیات اصلاح‌طلبی در جامعه‌محوری است، به این علت که واقعیت دوگانه جامعه-دولت خیلی شفاف و عمیق است و اگر هم فرضا (فرض محال که محال نیست) با نامزد اصلی پاستور را تصرف کردند باید دغدغه جامعه برای ایشان ارجح از دغدغه‌های دیگر باشد و به همین دلیل چون آقای خاتمی نمی‌آید بهترین گزینه، آقای سیدحسن خمینی است.
‌کارکرد اصلاح‌طلبان امروز برای جامعه ایران چیست؟
مهم‌ترین کارکرد، روشنگری است. اصلاح‌طلبان چه تا آخر در انتخابات باشند یا نباشند، با نامزد اصلی ببرند یا ببازند، مهم‌ترین رسالتشان روشنگری و افزایش آگاهی مردم است. جنبش دوم خرداد تجربه سودمندی در این زمینه است.
‌به ‌نظر شما نهاد اجماع‌ساز اصلاحات می‌تواند منجر به یک وحدت و ورود موفق به انتخابات شود؟
چون این نهاد نسبت به شورای سیاست‌گذاری قدیم هم دموکراتیک‌تر شکل گرفت و هم مدیریت پخته‌تر و مجرب‌تری دارد، به نظرم اگر دنبال سیاست انتخاب میان بد و بدتر نرود، موفق خواهد بود. البته من انکار نمی‌کنم که در جبهه طیف‌وار اصلاحات هم شخص حقیقی و هم حقوقی داریم که واپسین اوقات دچار تحیر معنوی شوند.
‌انشعاب در این جریان سیاسی را تا چه حد محتمل می‌دانید؟
به احتمال خیلی کم حزبی ممکن است راه خود در پایان مسیر ‌‌جدا کند، ولی هیچ فرد و حزبی توان انشعاب همراه با تأسیس نهاد موازی ندارد.
‌نکته آخر؟
اصلاح‌طلبان باید در وقت طلایی انتخابات 1400 ضمن کنش انتخاباتی، رابطه خود با جامعه را ترمیم کنند و آن هم یک راه دارد؛ معرفی نامزد شاخص اصیل اصلاح‌طلب. ‌نامه خاتمی به مقام معظم رهبری و متعاقب آن پیام نوروزی او به مردم، نشان داد هنوز مرجعیت فکری و اجتماعی دارد، هرچند معتقدم او باید کم‌کم مرجعیت سازمانی و تشکیلاتی خود را رها کرده و فقط رهبر گفتمان دینی اصلاحات بماند. گمانم بر این هم هست که آقای خاتمی باید در آینده نه‌چندان دور نامه خود به رهبری را منتشر کند. ‌

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/517064/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

5 فایده نوشیدن منظم آب

کلید گشایش‌ مشکلات چیست؟

ادعای "رجا" درباره عقب‌نشینی عراقچی در وین

چاقوکشی در متروی نیویورک

وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان برکنار شد

دانشجویان گروگان گرفته شده در نیجریه به قتل رسیدند

چهره ها/ ست جدید سپیده خداوردی

دوبله جالب حامد آهنگی و مریم امیرجلالی در برنامه «شباهنگی»

حمله تند رستم قاسمی به وزارت امور خارجه

چرا «مجمع تشخیص» گره کور FATF را باز نمی‌کند؟

مذاکره فرماندهان ارتش سوریه با شبه‌نظامیان کُرد

پیشنهاد اوکراین به نتانیاهو برای میانجیگری میان مسکو و کی‌یف

کمند امیرسلیمانی: شیوع کرونا باعث شد قدر داشته هایمان را بدانیم

ببینید پسره برای اینکه زیر بار شرایط سخت ازدواج نره چیکار می کنه!

چرا به طرح شهید سلیمانی بودجه اختصاص داده نشد؟

بازداشت معاون کرباسچی در شهرداری تهران

مهدی کروبی دچار حادثه شد

درخواست از وزارت امورخارجه برای شکستن سکوت 8 ساله

تولید «خندوانه» متوقف شد

نشانه‌های نتیجه بخش بودن مذاکرات احیای برجام

ردپای شهردار اصفهان ‌در فهرست سوءاستفاده از سهمیه واکسن کرونا کادر درمان / مشخصات و شماره ملی شهردار محرز شد

جشن تولد رادیو برگزار می‌شود

دیگر بیت کوین نخریم؟

واکنش اردن به حمله صهیونیست‌ها به قدس اشغالی

تولید خندوانه متوقف شد

رامبد جوان از توقف ضبط «خندوانه» تا کنترل پیک کرونا خبر داد

عجیب ترین چشمه ساران دنیا در ساری

رای الیوم: اتفاقات غافلگیرکننده‌ ای در راه است

ماسک یک میلیونی هم به بازار آمد

10 زوج افسانه ای و وفادار سینمای ایران

واکنش توییتری ابوطالبی به ادعای نماینده مجلس

عضو خبرگان: دولت موظف به هموار کردن مسیر بهشت است

ترکیدن شلنگ باد و قفل شدن چرخ ها در اتوبان و یک فاجعه!

آیا چین هژمون بعدی خاورمیانه خواهد بود؟

نشنال اینترست: توافق ایران و آمریکا نزدیک است؟

کاروان بزرگ نظامی آمریکا از عراق راهی سوریه شد

رزمایش ضد چینی ژاپن با آمریکا و فرانسه در جنوب این کشور

تکرار صحنه قتل جورج فلوید در آمریکا

نماینده مجلس: هدف انتخاباتی پشت مذاکرات وین است

ادعایی درباره نشست دوم مقامات ایران و عربستان

نحوه برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان / اتمام امتحانات مدارس تا قبل از برگزاری انتخابات

روایت "واشنگتن پست" از سردی روابط بایدن با اسرائیل

علیه رییس در سایه

رویارویی بایدن با چالش عملگرایی در سیاست خارجی

آمریکا دیگر نمی‌خواهد هزینه اشتباهات عربستان را بپردازد

سرانه مصرف گوشت قرمز نصف شد

حمله با چاقو به افسر پلیس فرانسه

داریوش ارجمند: وقتی ویلن خریدم، پدرم گفت «غلط کردی»

اولین تجربه انفجار بمب مقابل چشمان یک دختر

چهره ها/ گشت و گذار شهرزاد کمال زاده در بوشهر

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.