اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آمریکا از چه می‌ترسد؟ تحلیل ویژه

آمریکا از چه می‌ترسد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
بسیاری از صاحب نظران سیاسی و منتقدان آمریکایی (نظیر جوزف استیگلیتز و یا دیوید فروم) بر این باورند که تحولات آمریکا پس از مسجل شدن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور، که تا حد زیادی با مدیریت و راهبریِ دونالد ترامپ رئیس جمهورِ مستقر آمریکا انجام شده و تنش‌های گسترده‌ای را در آمریکا ایجاد کرده (که نقطه اوج آن حمله عجیب حامیان افراطی ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا بود)، چندان هم شگفت انگیز نبوده و نتیجه رویکرد‌های غیرمنطقی و خارج عرفی بود که دونالد ترامپ در دوره چهار ساله حضور خود در قدرت، به شیوه‌های مختلف به ترویج آن‌ها اقدام کرده است. در واقع، تحولات و اغتشاشات اخیر آمریکا، ثمره و میوه ترامپیسم و رویه‌های نادرست و غیرمنطقی آن است.
در این چهارچوب، پس از حادثه حمله به ساختمان کنگره آمریکا توسط حامیان دوآتشه ترامپ، نگرانی‌های جدی مخصوصا در سطح جامعه آمریکا با محوریت این مساله اوج گرفته که آیا ترامپ، ترامپیسم و حامیان این مسلک فکری، اقدامات غیرعادی دیگری را هم در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن در تاریخ 20 ژانویه، انجام خواهند داد یا خیر.
به گزارش فرارو، حداقل تاکنون، شواهد و قرائن حاکی از این هستند که نکرانی‌ها در این رابطه کاملا جدی هستند. انتشار گسترده عکس‌هایی از حضور فشرده و زیادِ سربازان و نیرو‌های امنیتی آمریکا در ساختمان کنگره آمریکا و همچنین کاخ سفید و انتشار اخباری مبنی بر موضع گیری ترامپ در زمینه عدم شرکت در مراسم تحلیف بایدن، دستگیری شماری از حامیان مسلح و افراطی ترامپ در نزدیکی مراکز مهم سیاسی این کشور در واشنگتن، و انتشار اخباری مبنی بر آمادگی گروه‌های افراطیِ حامیِ ترامپ جهت تنش آفرینی در آمریکا، همه و همه حاکی از این هستند که آمریکا در وضعیت خطرناکی قرار دارد و میزان هشدار‌های سیاسی و امنیتی در این کشور به اوج خود رسیده اند.
در این راستا، دو مساله در شرایط کنونی برای آمریکا از اهمیت برخوردارند که در نوع خود می‌توانند عمیقا بر عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا در کوتاه مدت، تاثیرگذار باشند و حتی در شرایطی، این کشور را وارد بحران نیز کنند:
مساله خودشیفتگی ترامپ و حامیان افراطی وی
یکی از مهمترین چالش‌هایی که ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ در این کشور با آن مواجه بوده، روحیه خاص رئیس جمهور این کشور و خودشیفتگی‌های وی بوده که کمکم، با درون مایه هالیوود گونه خود از منظر بسیاری از آمریکایی‌ها نیز جذاب به نظر آمده و به عمق جان و روح آن‌ها نیز رسوخ پیدا کرده است.
ترامپ حتی قبل از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، بار‌ها و بار‌ها به طرق مختلف سعی داشت از خود تصویر یک انسان موفق در قالب‌های گوناگون (مدیر، تاجر یا کارآفرینِ موفق) را در اذهان افکار عمومی جا بیندازد و به همگان این باور را بقبولاند که وی اساسا در زندگی خود، هیچگاه متحمل شکست نشده و اگر کرسی ریاست جمهوری آمریکا را نیز در اختیار بگیرد، این مساله می‌تواند برای مردم آمریکا، منافع و مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد.
ترامپ پس از به قدرت رسیدن، تا حدی در این ویژگی خود غرق شد که عمیقا به شخصیتی خودشیفته تبدیل گشت که هر آنکس را که در مقابل وی بایستد، با انوع و اقسام توهین‌ها و تحقیرها، حذف می‌کند. او به نوعی نشان داد که هیچ‌گاه پذیرای شکست نیست، زیرا از منظر او، شکست در برَندِ ترامپ، هیچ جایگاهی ندارد. این روحیه از جانب وی عمیقا به حامیانش نیز منتقل شده است.
همین مساله یعتنی عدم پذیرش واقعیت‌ها و به طور خاص شکست است که ترامپِ خودشیفته و حامیان افراطی اش را به تهدیدی جدی علیه آمریکا کنونی تبدیل کرده است. این افراد در برهه کنونی به هر طریقی سعی دارند تا پیروزی طرف مقابل را زیر سوال ببرند و حتی با طرح تئوری‌های توطئه‌ای نظیر کیو انان (QANON) (اعتقاد به وجود یک دولت مخفی در آمریکا که در کار‌های دولت ترامپ، انواع و اقسام کارشکنی‌ها را انجام می‌هد)، از این پیروزی‌ها و به طور خاص پیروزی شخص بایدن در انتخابات 2020 آمریکا، مشروعیت زدایی کنند. در این راستا، آن‌ها از انجام هیچگونه اقدامی نظیر انجام فعالیت‌های تروریستی و یا خرابکاری نیز ابایی ندارند. همین مساله، شرایط کنونی آمریکا را در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، تا حد زیادی ملتهب کرده و بسیاری را از بیم انجام اقدامات ضدامنیتی، عمیقا نگران کرده است.
وحشت آمریکا در مورد احتمال خدشه دار شدن چهره بین المللی این کشور
دولت‌های آمریکا در دوره‌های مختلف، به نحو گسترده‌ای و در چهارچوب یک رویه منسجم، کشورشان را سمبل برخی ارزش‌ها نظیر دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر و شکوفایی اقتصادی معرفی کرده اند و به نوعی تصویری شبیه به مدینه‌های فاضله را از آمریکا در عرصه بین المللی ترویج کرده اند. این رویه، به نوعی به یک قدرت نرمِ قابل توجه برای آمریکا تبدیل شده و این کشور برای سال‌ها از دید بسیاری، قدرت برتر جهان و مدینه فاضله‌ای بوده که به دلیل ویژگی‌های درونی اش، همواره از خطر اقتدارگرایی و زوال به دور است.
این تصور و دیدگاه در مورد آمریکا، در دوره ترامپ عمیقا دچار خدشه شده و شرکای بین المللی آمریکا و حتی افکار عمومی جهانی، عمیقا، به آمریکای کنونی و ساختار سیاسی و اجتماعی آن بی اعتماد هستند. آمریکا دیگر به زعم افراد و صاحب نظرانی نظیر دیوید فروم تحلیلگر ارشد نشریه آتلانتیک، مدینه فاضله جهانی نیست و همین مساله، بدون تردید، هزینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی را بر این کشور در کوتاه مدت و بلند مدت تحمیل خواهد کرد. حتی عده‌ای معتقدند که اولویت اصلی بایدن پس از تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا، تا حد زیادی باید معطوف به ترمیم چهره بین المللی آمریکا باشد.
در این چهارچوب، آنچه در برهه کنونی مخصوصا، موجب نگرانی مقام‌های ارشد آمریکایی و تصمیم سازان این کشور شده، این نکته است که مبادا حامیان افراطی ترامپ با انجام اقدامات غیرمعمول و شوکه کننده در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن و حتی در روزِ مراسم تحلیف، آمریکا را در عرصه جهانی بیش از پیش تحقیر کرده و مایه مضحکه بیشترِ آن نزد رقبای بین المللی این کشور شوند. شاید به همین دلیل باشد که در روز‌های اخیر، شاهد حضور گسترده و سنگین نیرو‌های امنیتی آمریکایی در شهر واشنگتن و مراکز حساس و حیاتی این کشور جهت مقابله با هرگونه تحرک ضدامنیتی بوده ایم. در واقع، آمریکایی‌ها در برهه کنونی سعی دارند تا با امنیتی کردن فضا، تا جای ممکن خساراتی که حامیان افراطی ترامپ می‌توانند به وجهه بین المللی آمریکا وارد آورند و به نحوی آشکار و عیان، به این مساله اشاره نیز می‌کنند را تا جای ممکن تقلیل دهند و از رخداد بحران‌های گسترده‌تر در کشورشان جلوگیری کنند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/466239/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

الحشد: آمریکا، نیروهای عراقی را در مرز هدف گرفت نه در خاک سوریه

میزان غلظت سرب در کدام مناطق تهران بیشتر است؟

چهار دلیل بستری شدن کرونایی‌ها

نحوه خواندن نماز جعفر طیار

توضیح ایکاردی درباره عکس نگران‌کننده‌اش در فضای مجازی و واکنش منفی هواداران

صنعت گاوداری در ایران الگوبرداری غلط از آمریکاست

منزوی شدن استادان برجسته با افزایش نفوذ دلالان علمی/ پیدایش اساتید کم‌سواد در دانشگاه‌ها چه عواملی دارد؟

جواد عزتی: زیر 7 تا بچه اصلا فایده نداره!

صادرات بنزین و گازوئیل با افزایش مصرف LPG /چرا توسعه اتوگاز نسبت به صادرات LPG اقتصادی‌تر است؟

بازیکن سابق NBA در لیگ ایران

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق

اثر انگشت با استامپ در انتخابات حذف شد

عاقبت تلخ سرگرم شدن با گوشی!

ریاض با تهدیدات آمریکا به لرزه نمی‌افتد

فارن پالیسی: عربستان چطور از قتل خاشقجی قسر در می‌رود؟

چرا بایدن در قبال ایران تغییر لحن داده است؟

روایت "فایننشیال تایمز" از پایان «ماه عسل» شاهزاده

حزب الله: بین المللی کردن مشکل لبنان نادیده گرفتن خطر اسرائیل است

مقام کاخ‌سفید: آماده تعامل مجدد برای بازگشت دوجانبه به تعهدات برجام هستیم

آماده تعامل مجدد برای بازگشت دوجانبه به تعهدات برجام هستیم

محبوبیت روز افزون «اسپوتنیک وی» و بدبینی بی‌دلیل غرب

کاخ‌سفید: از امتناع تهران از گفتگو در مورد برجام ناامید شدیم ولی همچنان آماده همکاری هستیم

بایدن ولیعهد سعودی را مجازات نمی‌کند

فارن پالیسی: عربستان چطور از قتل قاشقچی قسر در می‌رود؟

ژست‌های تئوریسینی عباس آخوندی

رجا: واعظی چه مساله‌ای را فاش کرد؟

رویترز: آمریکا تلاش می‌کند ولیعهد سعودی را سرجایش بنشاند

جزئیات تصمیمات بودجه‌ای امروز مجلس

دیدار سفیر ایران در قطر با هنیه

پامپئو: بسیاری در ریاض خواستار رابطه با تل آویو هستند

جزئیات جدید از باند بزرگ پرونده بزرگ زمین‌خواری در نظرآباد / مشارکت 40 مدیر و مسئول در این پرونده

راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد!

نجباء: تمامی توافقات مقاومت عراق با دولت در مورد حمله به منافع آمریکا لغو شد

پایان آرزوهای بن سلمان؟

نادیده گرفتن ایران، خاورمیانه را امن نمی‌کند

تظاهرات بدون وقفه جلیقه زردها علیه مکرون

پمپئو: بسیاری در ریاض خواستار رابطه با اسرائیل هستند

فریدون جیرانی از ساخت کدام فیلم هایش پشیمان است!؟

مسابقه مهیج تلویزیون برای نوروز 1400

چهره ها/ چشمان گریان طناز طباطبایی در شنای پروانه

استادبزرگ سرشناس ایرانی: آقای فراستی برای یاد گرفتن باید به کلاس شطرنج بروید!

خطیب زاده: زمان برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی «بورل» را مناسب نمی‌دانیم

حذف اثر انگشت با استامپ در انتخابات

پایگاه سری رژیم صهیونیستی فاش شد

سخنگوی ستاد کرونا: ویروس جهش یافته انگلیسی در تمامی استان‌های کشور چرخیده / این ویروس تاکنون 187 را مبتلا کرده و جان 20 نفر را گرفته

مصوبه مجلس: معافیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و قضات از پرداخت مالیات

فیل‌ها چگونه همسایه‌آزاری می‌کنند؟

رونمایی از مجسمه طلای ترامپ!

وقتی سگ به محبت مادرانه مرغ نیاز دارد!

9 کشف مرموزی که بشر از حل معمای آن ناتوان است!