اخبار محرمانه

آخرين مطالب

معرفی انواع کابل شبکه و بهترین مرجع خرید آناخبار شرکت‌ها

معرفی انواع کابل شبکه و بهترین مرجع خرید آن

بزرگنمايي:

با گسترش شبکه‌های ارتباطی به عنوان مهم ترین ابزار انتقال داده‌ها در جهان امروز، کابل شبکه به عنوان اصلی ترین بستر ارتباطی برای تبادل داده‌ها، اشتراک گذاری و اتصال انواع دستگاه‌های خانگی و صنعتی به یکدیگر کاربرد فراوانی یافت.

کاربرد کابل شبکه در صنایع مخابراتی و ارتباطی، به اندازه ای روزافزون و ضروری است که تا این مرحله از پیشرفت تکنولوژیک بشر تصور دنیای داده‌ها بدون کابل شبکه تقریبا غیر ممکن است.

کابل شبکه به عنوان یک محصول استراتژیک از زمان ابداع اولین نمونه‌های آن تا حال حاضر که فیبر نوری به عنوان محصول غالب به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد، روند توسعه شتابانی را طی کرده است.

با این حال این روزها می توان چند نوع کابل شبکه متعارف و رایج را به این شکل نام برد:

  • کابل شبکه هم محور کابل شبکه زوج به هم تابیده کابل شبکه فیبر نوری
  • همچنین کابل های شبکه از نظر شکل استفاده نیز شامل تنوع فراوانی هستند که به این ترتیب می توان یک تقسیم بندی کلی برای آن ها در نظر گرفت: کابل شبکه بسیار کوتاه که معمولا از 10 تا 20 سانتی متر شروع شده و تا اندازه‌های چند متری برای اتصال دستگاه‌های نزدیک به هم در قالب یک شبکه محلی یا خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل‌های بلندی که از ده‌ها متر تا صدها و هزاران متر ادامه می یابند و معمولا وظیفه انتقال داده‌ها در بستر اینترنت و اتصال جامعه جهانی به یکدیگر را بر عهده دارند.

کاربرد کابل شبکه و انواع آن از نظر مصرف

در میان انواع کابل شبکه که از CAT1 تا CAT 8 قابل دسته بندی است سه گروه از محصولات میانی که ویژگی‌های قابل ملاحظه ای از نظر کیفیت دارند، بیشترین مصرف عمومی را دارند و می توان از آن‌ها به عنوان پر مصرف ترین محصولات از نظر فراوانی مصرف کننده نام برد.

این سه دسته شامل این موارد هستند:

  1. کابل شبکه cat5 کابل شبکه cat6 کابل شبکه cat7

معرفی کابل شبکه CAT5,CAT6,CAT7

همچنان که گفته شد در میان انواع کابل شبکه که طیف وسیعی از بهره برداری‌ها را برای کاربران میسر می سازد، سه نوع از آن‌ها از نظر کیفیت و فراوانی استفاده و قابلیت‌های حداکثری که دارد بیشتر از بقیه مورد توجه قرار دارد.

این کابل‌ها مهم ترین ابزارها برای شکل دادن به یک شبکه کامپیوتری محلی و ایجاد بستری برای انتقال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر هستند.

همین طور می توان از کابل‌های مورد نظر برای انتقال داده‌های انبوه بین دو شبکه مجزا نیز استفاده کرد.

کابل شبکه CAT5

دسته یا CATEGORY پنجم از میان گروه‌های هشتگانه کابل شبکه بیشتر برای انتقال داده‌ها بین کامپیوترهای خانگی و یا ایجاد ارتباط در بستر شبکه‌های کوچک محلی و خانگی موسوم به «اترنت» Ethernet مورد استفاده قرار می گیرد.

این گروه از کابل‌های شبکه، یکی از نیازهای اصلی بازار پرمخاطب امروز است و به عنوان رابط اصلی انتقال اطلاعات، سینگال‌ها و داده‌ها بین دستگاه‌هایی چون تلفن‌های سانترال، پخش کننده‌های ویدیو و سایر ابزارهای مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

این محصول متشکل از چهار زوج سیم مسی در هم تابیده است که هر زوج با رنگ‌های مشخصی مجزا شده اند.

در سال ۱۹۹۵ با توجه به استفاده فراوان از کابل CAT5 استاندارد T-568A مورد تایید متخصصان شبکه قرار گرفت که ترتیب رنگ بندی به ترتیب از سمت چپ به این شرح است:

  • سفید سبز – سبز سفید نارنجی – آبی  سفید آبی – نارنجی سفید قهوه ای – قهوه ای

در این مدل از کابل شبکه دو رشته از سیم‌ها وظیفه ارسال داده‌ها و دو رشته دیگر وظیفه دریافت اطلاعات را دارند و چهار رشته دیگر نیز وظیفه نویزگیری را برعهده دارند.

همان طور که گفته شد این کابل یکی از قدیمی ترین کابل‌های به کار رفته در صنعت شبکه بوده و با ارائه محصولات جدیدتر به بازار از سال 2000 به بعد میزان مصرف آن و استقبال مهندسین شبکه و کاربران کاهش یافت.

کابل شبکه CAT6

همچنان که پیش از این اشاره شد، وقتی که گروهی از کابل‌های شبکه ارتقاء کیفی بیش از اندازه ای پیدا می کنند، دریک دسته بندی جدید قرار می گیرند. به همین دلیل کابل کابل شبکه CAT6 درواقع مختصات و ویژگی‌های عمومی گروه CAT5 را دارد، با این تفاوت که ظرفیت انتقال داده در آن بسیار توسعه یافته است.

در حقیقت این گروه به میزان زیادی با استانداردهای به کار رفته در کابل‌های Category پنجم، یعنی کابل‌های CAT5 و CAT5e مطابقت دارد.

ویژگی‌های عمومی کابل شبکه CAT6

دسته یا CATEGORY ششم کابل‌های شبکه نیز مانند نسل قبلی خود متشکل از چهار جفت سیم با رنگ بندی‌های مشخص است که عملکرد بهتری در زمینه ارتباط بین دستگاه‌های مختلف و انتقال داده‌ها در فواصل حدود 50 متری دارد.

این کابل می تواند داده‌ها را با سرعتی بالغ بر 1000 مگابیت بر ثانیه بین دستگاه‌های مختلف جابه جا کند. حداکثر فاصله بهینه برای انتقال مطلوب داده در این مدل 90 متر است و بعد از این فاصله از کیفیت انتقال داده‌ها کاسته می شود.

البته این دسته نیز شامل به روز رسانی بوده و سرعت انتقال اطلاعات در نسل ارتقا یافته این دسته از کابل‌ها، یعنی کابل‌های CAT6e تا 10 گیگابیت بر ثانیه نیز می رسد.

از آن رو که کابل شبکه CAT6 مختصات نسل قبلی را در خود دارد و نسبت به آن از پهنای باند بیشتری پشتیبانی می کند درسال‌های اخیر یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع کابل شبکه در مصارف عمومی بوده است.

کابل شبکه CAT7

سومین نسل پرکاربرد و متعارف کابل شبکه، کابل شبکه CAT7 است که مانند دیگر کابل‌های شبکه از 4 زوج سیم به هم تابیده شده تشکیل شده است. رنگ بندی کابل شبکه نسل هفتم به این شرح است:

  • آبی- سفید آبی نارنجی- سفید نارنجی سبز- سفید سبز قهوه ای- سفید قهوه ای

درست مانند دو نسل قبلی پرکاربرد کابل شبکه، نسل هفتم هم متشکل از 4 رشته سیم است که دو رشته وظیفه ارسال و دو رشته دیگر وظیفه دریافت اطلاعات و رشته‌های بعدی هم وظیفه گرفتن نویزهای احتمالی را برعهده دارند.

مهم ترین خصوصیت‌های کابل شبکه CAT7

نسل هفتم کابل شبکه در سه گروه بندی مورد نظر ما پیشرفته ترین محصولات به شمار می روند.

به طور کلی ویژگی‌های این محصول که برخی از آن‌ها با نسل‌های 5 و 6 همخوانی دارد به این شرح است:

  • از یک سوکت پیشرفته به نام RG45 استفاده می کند. در فاصله 90 متری سرعتی برابر با 10 گیگابایت بر ثانیه با فرکانس 600 مگاهرتز دارد. این نسل کیفیت بالاتر و تفاوت های محسوسی با دو نسل‌ قبلی دارد. از این کابل‌های شبکه در طراحی و ساخت شبکه‌های کامپیوتری استفاده می شود. دارای نوع UTP نیست و تنها در نوع STP تولید می شود. به دلیل طراحی خاص خود کاملا در برابر نویز مقاوم هستند. در مسافت‌های طولانی بیشترین سرعت انتقال داده را امکان پذیر می کنند. این نسل در انتقال داده و ارائه پهنای باند بالاتر به مراتب بهتر عمل می کند. میزان افت سیگنال در کابل شبکه CAT7 به مراتب کمتر از نسل قبلی است.

قیمت کابل شبکه

اگرچه محصولات متنوع موجود در بازار و انواع دسته بندی‌های هشتگانه و زیر مجموعه‌های آن ها و انواع تکنولوژی‌های ساخت این محصولات باعث شده است قیمت‌های بسیار متنوع را دربازار کابل شبکه شاهد باشیم، اما به طور کلی می توان گفت هر چقدر که تکنولوژی ساخت قدیمی تر باشد، قیمت کابل شبکه نیز پایین تر خواهد بود.

این نوع از کابل شبکه که قدیمی ترین نوع این محصول به شمار می رود، در زمان خود به عنوان انقلابی در عصر ارتباطات محسوب می شد.

این محصول در دهه 1990 به موازات شروع عصر انقلاب اطلاعات، به عنوان تازه ترین دستاورد بشر در زمینه انتقال داده‌ها و اطلاعات به شمار می رفت.

به عبارت دیگر، این کابل‌ در یک دوره نسبتا طولانی پیشرفته ترین وسیله ارتباطی بین کامپیوترهای خانگی و سیستم‌ها و دستگاه‌های اداری و اتصال این وسایل به شبکه اینترنت محسوب می شد.

به خاطر ویژگی های فوق، فعلا ارزان ترین قیمت کابل شبکه که فرایند نصب آسانی هم دارد، مربوط به کابل شبکه زوج تابیده شده است.

این کابل برای استفاده در شبکه‌های محلی یا Local area network که به اختصار LAN نامیده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصول از دو سیم مسی ایزوله شده تشکیل شده است که برای کاهش نویز پذیری به صورت در هم تابیده هستند و در درون یک پوشش عایق قرار می گیرند.

درباره قیمت کابل شبکه باید اشاره کرد که هر چقدر تکنولوژی ساخت و خصوصیت‌های کیفی محصول بالاتر باشد، به همان اندازه قیمت کابل شبکه هم افزایش خواهد داشت.

در پایان، شایان ذکر است که شما می توانید در سایت بانک فیبر نوری و شبکه انواع کابل شبکه را مطابق با آخرین به روز رسانی‌های عرصه تولید و مناسب ترین قیمت‌های موجود در بازار سفارش دهید.

این مجموعه با هدف بالا بردن دانش فنی و مهندسی کشور در زمینه تکنولوژی‌های ارتباطی و تامین و عرضه با کیفیت ترین محصولات مورد نیاز صنعت شبکه و فیبر نوری با استفاده از منابع انسانی کارآمد و روزآمد ترین ابزارهای ارتباطی و خدمات پس از فروش، فعالیت می کند.

انتشار محتوا:اخبار رسمی
لینک کوتاه:
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایران چه زمانی به مذاکرات وین باز می‌گردد؟

بایدن هندی از آب درآمد!

واکنش آمریکا به سخنان امیرعبداللهیان: خیلی زود یعنی کی

آمار رئیس‌جمهور از واکسیناسیون/ رئیسی: فعالیت آزمایشی سامانه هوشمند کنترل کرونا آغاز شود

امیرعبداللهیان: آماده گفت‌وگوهای نتیجه‌محور هستیم

یادداشت وزیر کشور به مناسبت هفته دفاع مقدس

هدیه میلیاردی زن خارجی و ابراز عشقش به محمدرضا گلزار

آخرین قیمت طلا و سکه امروز 3 مهر در بازار | طلا ارزان شد

معاون استاندار کرمانشاه: مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین اربعین بسته است

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 مهر 1400: فوت 280 نفر در شبانه روز گذشته

وزیر ارشاد: موضوع واگذاری شبکه نمایش خانگی به ساترا یا ارشاد بدون جنجال رسانه‌ای باید حل شود

اشتغال 11 میلیون ایرانی در شبکه های اجتماعی

واکنش وزیر ارشاد به حاشیه‌های «ساترا»/ این بحث باید بدون جنجال رسانه‌ای حل شود

باز هم ... از دامن زن مرد به معراج می رود

عذرخواهی کلیسای کاتولیک از نسل کشی بومیان در مدارس شبانه‌روزی کانادا

صحبت با فردی که توانایی سخن گفتن نداشت با حسگرهای جمجمه!

عزاداری مردم در پشت مرز شلمچه و ناراحتی نیروهای امنیتی عراق

پدر ظالمی که با ریختن سم حشره کش در شیر، نوزادش را کشت!

سواری دادن سگ بوستون داینامیک به مرد کابوی

این تکه سنگ یک قایق است!

روایتی عجیب از یک نوزاد که نمی تواند گریه کند!

چطور ارتباط موفقی با فرد گستاخ و بی‌ادب داشته باشیم؟!

قفل آهنی برای خلاص شدن از جیغ و گریه کودک!

با این تست روانشناسی میزان پشتکار خود را بسنجید

حجت الاسلام عالی؛ بهترین دعای شخصی چیست؟!

کشف تمساحی بزرگ و عجیب در فاضلاب‌های فلوریدا!

حرکت هیجان انگیز پلیس برای نجات یک مرد از خودکشی

آب خوردن دیدنی مار از ظرف

ورود هولناک کوسه به قفس یک عکاس

مبارزه نفس گیر مرغ مادر با کلاغ برای دفاع از جوجه ها

برخورد خشونت بار با سارق دوچرخه، او را به کما برد!

صوت/ نماهنگ زیبای «دور از کربلا» با نوای «محمد اسداللهی»

افتتاح اولین پایگاه ثابت تجمیعی واکسیناسیون کارگران کشور در شهرکرد

پیام تسلیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت «علی لندی»

احمد مسعود: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، شکست خواهد خورد / طالبان پس از به قدرت رسیدن، حقوق زنان را نادیده گرفته / طالبان افغانستان را به مکانی برای فعالیت تروریسم بین‌المللی تبدیل کرده

واشنگتن پست: ایران به فرار نمایندگان زن مجلس افغانستان از دست طالبان کمک کرده / گروه 57 نفره زنان و خانواده هایشان از مشهد به گرجستان و سپس به یونان رفته اند

مروری بر کارنامه وزیر کشور دولت سیزدهم

خواهران غریب

نگاهی دوباره به وحشت و تراژدی پاکدشت

گره مذاکرات؛ زیاده‌خواهی آمریکا

اعتراض‌ها به اظهارات تفرقه‌انگیزانه نماینده مجلس جمهوری آذربایجان

دیدار روسای ستاد ارتش‌های ترکیه و لبنان در آنکارا

عباس عبدی: شب دراز است

ایمن سازی معابر منتهی به مدارس در منطقه 20

طرح نمایندگان مجلس برای الزام دولت به تثبیت قیمتها و کنترل تورم

برگ برنده خاندوزی برای مهار تورم

چرا رشد اقتصادی را احساس نمی‌کنیم؟

خروج 8 هزار میلیاردی پول حقیقی از بورس در شهریور

صادرات به کشورهای همسایه دو برابر می‌شود؟

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن!

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.