اخبار محرمانه

آخرين مطالب

«تهاتر نفت»، تکمیل کننده زنجیره تحریم / ایران با این طرح، چگونه خود را ناخواسته تحت برنامه «نفت در برابر غذا» قرار می‌دهد؟ اقتصادی

«تهاتر نفت»، تکمیل کننده زنجیره تحریم / ایران با این طرح، چگونه خود را ناخواسته تحت برنامه «نفت در برابر غذا» قرار می‌دهد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - سید محمد هادی موسوی: کشورهایی، چون هند، چین و کره که مشتریان فعلی نفت ما هستند، تمایلی به تهاتر نفت با اقلام صنعتی یا سرمایه ندارند و صرفا می‌توانند اقلام خوراکی و یا دارویی را به ایران ارسال کنند. در چنین شرایطی ایران، ناخواسته خود را تحت برنامه «نفت در برابر غذا» قرار می‌دهد. برنامه‌ای که سالهاست غرب به دنبال اجرایی سازی آن در ایران بوده و هست!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سید محمد هادی موسوی: اخیرا، «جواد اوجی»، وزیر نفت دولت سیزدهم اعلام نمود: "با راهکار‌های مد نظر و استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها هم بحث فروش نفت و میعانات گازی و هم تهاتر نفت با کالا در دستور کار است. همچنین تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری پیشنهاد شده و از هر سرمایه‌گذار در بخش بالا دست و پایین دست نفت که بخواهد دریافت نفت و میعانات گازی را داشته باشد، استقبال می‌کنیم". همزمان برخی از نمایندگان مجلس ضمن استقبال از این طرح ادعا کردند که دولت و وزیر نفت سابق، توانایی چنین کاری نداشتند و از این پیشنهاد وزیر نفت، استقبال کردند.
تهاتر نفت در برابر کالا و یا سرمایه، یکی از روش‌هایی است که در زمان تحریم، همواره به عنوان راهکار دور زدن تحریم شناخته می‌شود. اما تاکنون توفیق چندانی در این زمینه حاصل نشده است. یکی از علل اصلی عدم اجرایی شدن طرح "تهاتر نفت با کالا"، عدم درک مسئولان کشور از سازوکار اقتصاد جهانی است. اساسا دریافت کالا و یا سرمایه از کشور‌های دیگر، نیازمند تاییده موسسات بیمه صادراتی و دولت کشور صادر کننده است. از این رو، مادامیکه تحریم، برقرار است، چه به صورت مستقیم چه به صورت تهاتر، امکان دریافت کالا، خدمات و یا سرمایه از دیگر کشور‌ها وجود ندارد.
در این یادداشت قصد نداریم عوامل موثر بر عدم اجرای طرح تهاتر نفتی را بررسی کنیم بلکه به تبعات امنیتی و اقتصادی آن می‌پردازیم.
در شرایط غیر تحریم و با فرض قیمت نفت 50 دلار، ایران سالیانه حدود 20 میلیارد دلار درآمد ارزی ناشی از فروش نفت دارد. این درحالی است که براساس آمار غیر رسمی، درآمد ارزی ایران در شرایط تحریم بیش از 5 میلیارد دلار نبوده است. از این رو اولین سوال این است که آیا تهاتر نفت می‌تواند موجب افزایش فروش نفت شود؟ در شرایط تحریم، چه شرکت یا فرد داخلی و خارجی، می‌تواند نفت ایران را دریافت و در قبال آن، کالا و یا سرمایه به کشور وارد کند؟ واقعیت این است که هیچ کشور، شرکت یا فردی حاضر به پذیرش چنین ریسکی نبوده و نیست؛ لذا به نظر می‌رسد منظور وزیر محترم نفت، تهاتر همین میزان فروش نفت در شرایط تحریم است. وگرنه با وجود تحریم فعلی، احتمال افزایش صادرات نفت خام، تقریبا محال است.
تهاتر نفت، اما تبعات بسیار زیادی دارد. اولین مشکل اعلام آمادگی جهت تهاتر، کاهش کارت‌های شرکت ملی نفت ایران جهت چانه زنی قیمتی و بازاریابی است. مشتریان فعلی نفت ایران که در شرایط سخت تحریم در حال خرید نفت از ما هستند، با اعلام چنین موضعی، می‌توانند تقاضای قیمت کمتر و شرایط بازپرداخت بهتر کنند.
از طرف دیگر، مشتریان فعلی ممکن است تمایل کمتری به خرید نفت از ایران داشته باشند چرا که عملیات تهاتر، عملیات پیچیده‌ای است که ریسک و هزینه این مشتریان را افزایش خواهد داد از این رو تعداد مشتریانی که قادر به تطابق با شرایط فعلی هستند، کاهش می‌یابد.
نکته مهم دیگر است که کشورهایی، چون هند، چین و کره که مشتریان فعلی نفت ما هستند، تمایلی به تهاتر نفت با اقلام صنعتی یا سرمایه ندارند و صرفا می‌توانند اقلام خوراکی و یا دارویی را به ایران ارسال کنند. در چنین شرایطی ایران، ناخواسته خود را تحت برنامه «نفت در برابر غذا» قرار می‌دهد. برنامه‌ای که سالهاست غرب به دنبال اجرایی سازی آن در ایران بوده و هست!
در چنین شرایطی، غرب اصطلاحا دور زدن تحریم ایران را "کانالیزه" خواهد کرد. این بدان معناست که غرب دیگر نگران دور زدن تحریم توسط ایران نیست و می‌داند پول نفتی که از دور زدن تحریم حاصل میشود به حساب ایران واریز نشده و تنها صرف تهاتر با غذا و دارو خواهد شد. در چنین شریطی، امکان نظارت غرب، علی الخصوص آمریکا، بر روند تحریم ایران و روش‌های دور زدن تحریم فراهم می‌شود. این دقیقا همان نگرانی است که بار‌ها دلواپسان در مورد FATF بیان کرده اند. حال باید پرسید چرا دلواپسان، نگران نظارت آمریکا بر روابط اقتصادی ایران در شرایط تحریم نیستند؟
نگرانی دیگر در خصوص طرح "تهاتر نفت"، امکان کنترل اقتصاد ایران است. تجربه نشان داده، مادامیکه پول نفت صرف خرید اقلام خوراکی و دارویی شود، بازار داخلی کاملا وابسته به عرضه غذا و دارو توسط این کشور‌ها خواهد شد، که این امر تهدید بزرگ امنیت ملی ماست. کشور‌ها و شرکت‌های خریدار نفت، ایران را مجبور به واردات محصولات مد نظر آن‌ها نموده و باعث می‌شوند منابع تامین غذا و دارو در داخل کشور به مرور به حاشیه رانده شوند چرا که ایران مجبور به واردات گسترده می‌شود تا بتواند معادل فروش نفت خود، کالا دریافت کند. این امر- که در علم اقتصاد با نام «بیماری هلندی» شناخته می‌شود- باعث خواهد شد منابع ارزی ایران بجای واردات کالا‌های پایه صادرات (مانند مواد اولیه کارخانجات)، صرف واردات کالا‌های مصرفی و غیر صادراتی شود. بروز بیماری هلندی نیز به نوبه خود می‌تواند اقتصاد ملی را از حالت صنعتی بیرون بیاورد.
اما شاید مهمترین تهدید چنین طرحی، این است که غرب، می‌تواند با تحت فشار قراردادن کشور‌های مشتری نفت ایران جریان ورود غذا و دارو به ایران را مختل کند. در حقیقت اجرای این طرح می‌تواند راه تنفس کشور را در اختیار کشور‌های غربی قرار دهد و هر زمان که آن‌ها اراده کنند، این مجرای تنفسی را ببندد و ایران را از نظر انسانی، اقتصادی، دیپلماتیک و حتی نظامی تحت فشار قرار دهند.
در پایان باید گفت، تحریم‌ها و روش‌های اجرای آن طی سال‌های اخیر به شدت هوشمند و هدفمند شده و با طرح‌ها و ایده‌های سنتی نمیتوان آن‌ها را بی اثر کرد. شاید یکی از دلایلی که دولت قبل تن به چنین طرح‌هایی نمیداد، هوشمندی و نگرانی آن‌ها از همین تبعات بوده است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/632438/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

محیط زیست: جزایر دریاچه ارومیه به خاطر کاهش آب، به هم چسبیده اند

دیوان محاسبات: صداوسیما 15 میلیارد بابت حق‌پخش ورزش در سال 99 بدهی دارد

قرارداد گازی سه ساله ترکیه با جمهوری آذربایجان

بازیگر «نون خ»: حضورم در فصل چهارم سریال، صد درصد است

محمود جعفری: پخش هم‌زمان سریال‌های «افرا» و «در کنار پروانه‌ها»، اشتباه بود

آقای رئیسی! شما دارید تاریخ ایران را نادیده می گیرید/ چه خوش‌تان بیاید چه بدتان؛ شما اول ایرانی هستید، بعد مسلمان

فروش نقاشی‌های «محمدعلی کلی» به‌قیمت یک میلیون دلار!

عملیات نجات پرنده از روی سیم برق با پهپاد

روس ها از تصمیم هسته ایران عصبانی شدند

خبر بد در مورد مذاکرات ایران و عربستان

حمایت قاطع چین از تصمیم هسته ای ایران

سرمقاله خراسان/ لبنان به سوی جنگ داخلی جدیدی می رود؟

آخرین خبر درباره احتمال محاکمه حسن روحانی

سرمقاله وطن امروز/ امام عدل و قسط

سرمقاله فرهیختگان/ مردم را می‌بینند

رفسنجانی بی رفسنجانی ؛ روحانی نمی تواند

سرمقاله شرق/ دموکراسی تسکینی

هدف 2 هزار کیلومتری در تیررس کروز سپاه

سرمقاله اعتماد/ ایران و عربستان در مسیر عادی‌سازی روابط دوجانبه

ترک تهران در سکوت ؛ بن بست در مذاکرات هسته ای؟

شورایی برای رقابت یا تهدید رقابت؟

شیعه‌کشی در امارت طالبان

خبر بد: تعویض نفت ایران با چای سریلانکا

سوژه جدید در تنش میان آمریکا و روسیه

وقتی رئیس فیفا به خدمت صهیونیست‌ها در آمد

هشدار چین درباره دستکاری تحقیق سازمان جهانی بهداشت درباره کرونا

تصمیم جدید آمریکا برای رمزارزها؛ صرافی‌ها مجبور به پیروی از رژیم تحریم‌ها شدند

اولین نامردی تاریخ زیر سر یک زن بود!

هولناک‌ترین کارهایی که شخصیت‌های اصلی بازی مرکب انجام دادند!

توضیح دیپلمات ارشد ایرانی درباره روابط با مصر، لیبی و مراکش

وزیر بهداشت: برای موج ششم کرونا، بیمارستان‌های‌مان در حال آماده‌باش هستند / امیدواریم با واکسیناسیونی که انجام شده و رعایتی که مردم می‌کنند، موج بعد سبک‌تر باشد

جزئیات بازگشایی مدارس از شنبه آینده

سفرهای میلیونی مردم در هفته گذشته به اوج رسید / استان‌های شمالی در قعر جدول

آموزش و پرورش: واکسیناسیون دانش آموزان شرط بازگشایی مدارس نیست / امید داریم در دهه سوم آبان، همه فعالیت مدارس کوچک و بخشی از فعالیت های مدارس بزرگ حضوری شود

حتی کشتی‌های چینی هم به خاطر تحریم ها، وارد بنادر ایران نمی‌شوند / لاینرهای خارجی بار ایران را در بنادری مانند دبی تخلیه می‌کنند؛ سپس کشتی‌های ایرانی این بار را به ایران منتقل می‌کند

صفحه نخست روزنامه‌های امروز شنبه 24 مهر 1400

متن و حاشیه سریال کره‌ای که این روزها محبوب شده/ راز بقای «بازی مرکب» چیست؟

جنایت در میدان تجریش

تفال/ خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است

شخصیت شناسی؛ شما آدم شادی هستید یا غمگین؟

سنت‌های عجیب و باورنکردنی درباره قبایل آفریقایی!

تقویم تاریخ/ اشغال خرمشهر توسط رژیم بعثی عراق

سرمقاله کیهان/ کاشت، داشت، اسراف!

جهش بیت کوین پس از اقبال آمریکایی ها به رمز ارزها

چالش فناوری پالایشگاه ها در ایران

کسری307 هزارمیلیارد تومانی بودجه 1400

قیمت اوراق مسکن کاهش یافت

رتبه چهاردهم ایران در مالکیت لکوموتیو در دنیا

چرا اقتصاد ایران همواره با دو سناریوی بدبینانه و خوش‌بینانه روبه‌رو است؟

خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده تا کی ادامه دارد؟

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.