اخبار محرمانه

آخرين مطالب

به نظر «سهروردی» چگونه باید قرآن بخوانیم؟ خواندنی ها

به نظر «سهروردی» چگونه باید قرآن بخوانیم؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس / سهروردی زاده کجاست؟ قریه «سهرورد» که امروزه شهری است در استان زنجان. او را بیست‌و‌سومین فرد مشهور از خاندان مشهور «سهروردی» دانسته‌اند که همگی اهل علم و عرفان بوده‌اند. این سهروردی بزرگ که اسمش «شهاب‌الدین‌ یحیی» بود و در سال 533 شمسی به دنیا آمد، مدتی در مراغه تحصیل کرد و بعد به اصفهان رفت که در آن روزگار مرکز علوم بود و بعد به ایران‌گردی پرداخت و عرفای زمانه را ملاقات کرد و بعد به حلب در سوریه امروزی رفت و آن‌جا به دلیل حرف‌هایی که می‌زد مثل بسیاری از اهل معنا اسیر بدگویی اهل ظاهر شد و متهم شد و به زندان افتاد و همانجا درگذشت؛ 37 ساله بود. پیش از آن اما یک کار بزرگ کرد که در تاریخ بشر بی‌سابقه بود؛ عرفان را به فلسفه آورد و فلسفه جدیدی بنیان‌گذاشت که نامش فلسفه اشراق است.
چطور این کار را کرد؟ فلسفه را که متأثر از عقل‌گرایی یونانی بود با «حکمت خسروانی» که نوعی آگاهی و دانش باستانی ایرانی بود بهم آمیخت و گفت که عقل و خرد فقط پایه و اساس آگاهی است و فیلسوف پس از آن باید به کشف و شهود معنوی و درونی بپردازد و از این راه حقیقت را دریابد.
حالا چرا سهروردی فیلسوفی ممتاز در تاریخ بشر است؟ چون آن‌موقع آن راهنمایی‌ها را به بشر ارائه داد و تازه در دوران معاصر ما فیلسوفان از فلسفه عقلی محض به شهود معنوی انسان رسیده‌اند و فیزیک‌دان‌ها از طبیعت به ماوراء‌الطبیعه مایل شده‌اند و عقل‌گراها بالاخره پذیرفته‌اند که انسان فقط عقل نیست و آگاهی فقط ناشی از خرد نیست و «حقیقت» عظیم‌تر از آن است که عقل بتواند به تنهایی دریابد.

اخبار محرمانه

سهروردی عرفان را به فلسفه آورد ولی چون آثارش ترجمه نشد تا قرن بیستم نزد فلاسفه غرب و در جهان ناشناخته ماند
میراث معنوی کهن ایرانیان
از سهروردی حدود 50 اثر باقی‌مانده که بخش‌هایی از آن به فلسفه اشراق می‌پردازد. فلسفه اشراق کلیتی پیچیده است و توضیح آن به اصطلاحات فلسفی و عرفانی نیاز دارد و البته به لغاتی که از نظر معنایی برای درک دشوار هستند. حالا اگر بخواهیم ساده بگوییم چطوری می‌شود؟
اول باید بدانیم که حکمت خسروانی نوعی فلسفه و عرفان باستانی ایران است که فرزانگانی همچون «جاماسب» و «فرشوشتر» پیام‌آوران آن بودند و عرفای بزرگ ازجمله «ابوسعید ابوالخیر» و «ابوالحسن خرقانی» و «بایزید بسطامی» میراث‌داران آن. در واقع حکمت خسروانی که صاحبان آن را فرزانگان می‌نامند میراث معنوی کهن ایرانیان محسوب می‌شود. بر اساس حکمت خسروانی خدا یگانه است و خالق و فزاینده است و هستی شامل نور و ظلمت است و آدمی با کارهای نیک و پرهیز از خواهش‌های نفسانی می‌تواند بر قوانین و محدودیت‌های طبیعت چیره شود و صاحب نور ایزدی و شکوه و فرّ شود و در هستی به بالاترین درجات وجودی‌اش برسد. خیلی کلی و خلاصه‌اش این بود البته. فلسفه هم که معلوم است چیست؛ از یونان باستان و در واقع غربِ زمین آمده است و دنبال حقیقت می‌گردد از طریق روابط علّی و معلولی و خرد و عقل بشری. سهروردی این دو را با هم آمیخت.
حالا فلسفه اشراق چیست؟ بر اساس فلسفه سهروردی نور است که اصالت دارد و خداوند نور است و همه مخلوقات از نور هستند با درجات مختلف و روشنایی کمتر و بیشتر و غلظت کمتر و بیشتر و تمرکز و پراکندگی کمتر و بیشتر و همه این نورهای قوی و ضعیف بر هم می‌تابند و این تابش همان اشراق است. واژه اشراق نیز یعنی تابیدن نور یا تاباندن نور یا برآمدن خورشید.
بر اساس فلسفه اشراق خداوند نورالانوار است و انسان‌ها نیز مانند باقی موجودات درجاتی از نورانیت دارند که می‌توانند این نور را بر دیگران بتابانند و فیاض باشند و می‌توانند از هستی و مخلوقات و از خدا نور بگیرند و فیض ببرند. کل داستان همین است و البته فلسفه اشراق خیلی پیچیده و عظیم است در حوزه لفظ و معنا. دیگر اینکه واژه اشراق را به‌دلیل همین فلسفه اشراق که بر کشف و شهود درونی تأکید دارد در زبان فارسی مجازا به معنی الهام‌گرفتن و اکتشاف درونی نیز به کار می‌برند.

اخبار محرمانه

«هانری کُربَن» فرانسوی در اوایل قرن بیستم سهروردی را به متفکران جهان شناساند. تمرکز فلسفه اشراق بر «نور» و شگفتی‌های معجزه‌وار و نوشناخته نور در عالم فیزیک، فلسفه اشراق را برای متفکران غربی جذاب کرده است
جملات عجیب سهروردی
سهروردی چگونه نور را در حکمت خسروانی گرفت و به نور در فلسفه اسلامی پیوند داد؟ چگونه به چنین نتیجه‌ای رسید؟ از اشارات شگرف قرآن به نور؛ «الله نور السماوات و الارض»(خداوند نور آسمان‌ها و زمین است) و «و من لم یجعل الله له نورا فما له من نور»(و کسی را که خدا برایش نوری قرار نداده، نوری برای او نیست).
اگر تا اینجای مطلب را دوست داشتید حالا بشنوید از «غلامحسین ابراهیمی دینانی» فیلسوف معاصر که از مهم‌ترین شارحان فلسفه اشراق است و به جملاتی عمیق و عجیب از سهروردی اشاره می‌کند: «سهرورد‌ی د‌ر جایی می‌گوید‌: وقتی قرآن می‌خوانی با‌نشاط و شاد‌ باش و فکر لطیف د‌اشته باش. قرآن را چنان بخوان و چنان فکر کن که فقط د‌ر شأن تو نازل شد‌ه است و فکر کن که فقط تو مخاطب خد‌ا هستی.[اشاره به این جملات سهروردی: قرآن را باید با وجد و طرب و فکر لطیف بخوانی. قرآن را چنان بخوان که گویی تنها در شأن تو نازل شده است.
این صفات را در جان خویش جمع بیاور و آن‌گاه از رستگاران خواهی بود] و د‌ر جای د‌یگر می‌گوید‌: د‌ست‌خوش بازی الفاظ نشوید‌ زیرا د‌ر قیامت که پرد‌ه‌ها کنار می‌رود‌ از هر هزار نفر، نهصد‌ و نود‌ و نه نفر کشته‌شد‌ه الفاظ و سربرید‌ه عبارات هستند.‌[اشاره به این جملات سهروردی: بازی ندهد تو را اختلاف عبارات چرا که هنگامی که آنچه در قبور است بر انگیخته می‌شود و بشر در پیشگاه حق‌تعالی در روز قیامت حاضر می‌شود شاید از هر هزار نفر، نهصد و نود و نه نفر کشته عبارات و ذبح‌شده شمشیرهای اشارات، مبعوث شوند که خونشان بر گردن خودشان است. از معانی غافل شدند در نتیجه مبانی و اصول را گم کردند. حقیقت، خورشید واحدی است که با افزون‌شدن مظاهرش متعدد نمی‌شود. شهر یکی‌ است و دروازه‌های آن گوناگون و راه‌های آن افزون] ما از صبح که بید‌ار می‌شویم د‌رگیر الفاظ‌‌ هستیم؛ هم مرد‌م د‌ر مواجهه با ما مغالطه می‌کنند‌ وهم ما د‌ر برابر د‌یگران مغالطه می‌کنیم... مغالطه‌ها ما را پریشان می‌کنند‌ و زند‌گی معنوی ما را تباه می‌کنند‌».
و حالا به‌عنوان حسن‌ختام، یک‌سخن دیگر از فیلسوف شیرین‌بیان و شیرین‌جان معاصر درباره سهروردی: «شیخ اشراق یک فیلسوف کاملا ایرانی است که فلسفه ایرانی را مقابل فلسفه یونانی قرار داده است. خواهش من از شما این است که به شیخ اشراق اعتنا کنید».

اخبار محرمانه

«غلامحسین ابراهیمی دینانی» سهروردی را «فیلسوف ایرانی خالص » می‌نامد و معتقد است 800 سال است که شیخ اشراق را نشناخته‌ایم!

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/590611/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طالبان تکلیف زنان کارمند را یکسره کرد

چرا بیش از 22,000 کسب و کار به میزیتو اعتماد کرده‌اند؟

مالکان خانه‎ های خالی منتظر برگه مالیاتی باشند / اولین برگه تشخیص مالیاتی دی ماه ارسال می شود

هشدار جدی رییس اتاق بازرگانی ایران: تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال 57 درصد سقوط کرده / رتبه کشور از پله 26 اقتصاد جهان در 2017 به پله 51 تقلیل یافته

تصمیم این شده که وزارت خارجه ماجرای برجام را پیگیری کند

غریب‌آبادی از ملاقات اسلامی با گروسی خبر داد

هفته پرکار دیپلماسی ایران؛ امیرعبداللهیان وارد نیویورک شد

صالحی: حکمرانی با جبر میسر نمی‌شود / یک حکمران زمانی موفق است که اصلاح پذیر باشد و به نخبگان گوش کند / برخی با بر تن کردن لباس روحانیت با بیان خرافات، شهد شیرین دین را از بین می‌برند

سریال «خاتون»؛ زنده باد روشنایی، چراغ را اگر تو روشن کنی!

هم‌بازی شدن بیژن بنفشه‌خواه با میرطاهر مظلومی در «خودخواسته»

محمدرضا لطفی: سوپر استار نباید به خانه مخاطب بیاید

زمین مال کیه؟

نقاشی کشیدن یک عروسک دوره گرد!

تصاویر نزدیک از فوران آتشفشان در جزیره قناری اسپانیا

ابتکاری عجیب و غریب برای محافظت از پراید!

با آداب خوردن سوشی آشنا شوید

جایگاه احساسات در زندگی

استاد انصاریان؛ دعای پدر و مادر از دعاهای مستجابه

رنگ جالب یک کبوتر تاجدار

اتحادیه اروپا: رفع تحریم های ایران بخش حیاتی برجام است / به حفظ تعهدات خود از جمله رفع تحریم ها ادامه خواهیم داد

پوتین حکم ویژه مقابله با کشورهای تحریم‌های کننده روسیه را تمدید کرد

به زودی؛ برگزاری مراسم تحلیف کابینه طالبان / کمیسیون ویژه برای برگزاری این مراسم تشکیل شد

واشنگتن: هنوز تاریخی برای ازسرگیری مذاکرات وین تعیین نشده

تیراندازی در دانشگاهی در شرق روسیه دست‌کم 6 کشته بر جای گذاشت / پوتین: فاجعه‌ای وحشتناک بود

پس از یک سال، مرز‌های آمریکا به روی مسافران 33 کشور جهان باز می‌شود

هاآرتص می گوید شکاف بین امریکا و اسرائیل بر سر ایران در ماه های آینده افزایش می یابد / تهران دیگر مسئله ای حیاتی برای واشنگتن نیست / تصور غالب در تل اویو این است که ایالات متحده مایل به حمله نظامی به ایران نیست

غافلگیری در آزادراه تهران-شمال

ممکن است آمریکا پشت مذاکرات احتمالی برجامی در نیویورک باشد

گردش به عقلانیت نابرجامیان

محک اراده دولت سیزدهم در احیای برجام

تحولات افغانستان را چگونه باید دید؟

پذیرش تبعات حل مسائل

سرداری دیگر جانشین محسن رضایی

ماجرای ایرانی‌های ممنوع‌الورود به گرجستان

مناظره داغ بر سر طالبان

پیامی فریبنده به جهانی آشفته

طالبان نیروی نیابتی پاکستان است

انتخابات مجلس به سبک روسی

دردسرهای استراتژیک طالبان برای اوراسیا

رؤسای‌جمهور از کجا دکترا گرفتند

بیت کوین از نفس افتاد

قیمت بلیت اتوبوس‌های برگشت زائران اربعین از مرز مهران اعلام شد

الزام خطوط هوایی به عرضه بلیت دو طرفه برای زائران اربعین

بحران حاد در روابط متحدان استعمارگر

روسیه: اردوغان قرار است با پوتین دیدار کند

واکنش الیزه به لغو قرارداد زیردریایی‌ها

پیروزی حزب پوتین در انتخابات مجلس دومای روسیه

سقوط جنگنده آموزشی آمریکا در دالاس

لحظه تیراندازی مرگبار در دانشگاه پرم روسیه

طالبان: وزارت امور زنان در دولت قبلی سمبولیک بود

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.