اخبار محرمانه

آخرين مطالب

معاون اول رئیس‌جمهوری:

مدعیان فروش نفت حتی یک بشکه هم نفروختند

مدعیان فروش نفت حتی یک بشکه هم نفروختند
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: برخی مدعی فروش نفت بودند، ما به هر مقداری که می‌خواستند مجوز فروش نفت به آنان دادیم، اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته‌ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده‌ام.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری، امروز (دوشنبه، 11 مردادماه) در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید، گفت: از آنجا که ما نسبت به مردم مسئولیت داشتیم با وجود فشارهای داخلی و خارجی پای کار ایستادیم تا کشور را از پیچ خطرناکی که با آن روبه‌رو بود، عبور دهیم. به فضل الهی این اتفاق افتاد و امروز کشور در ریل و جای مناسب خود قرار دارد.
وی با تقسیم نتایج عملکرد دولت تدبیر و امید به دو دوره 92 تا 96 و 96 تا به امروز، افزود: هنگامی که آقای روحانی در سال 1392 عهده‌دار مسئولیت شدند کشور با تهدیدها و فرصت‌های مختلفی رو به رو بود. تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ذیل فصل هفتم، تحریم‌های اروپا و تحریم‌های آمریکا، کشور را در تنگنای جهانی قرار داده بود. اقتصاد ایران با رکود تورمی روبه‌رو بود و در سیاست داخلی در شرایط اوج اختلاف‌ها قرار داشتیم به‌طوری که نهادهای حکومتی رو به روی یکدیگر قرار داشتند که شاهد بارز آن پخش یک نوار در مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس یک قوه علیه رؤسای قوای دیگر بود.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نتیجه انتخابات در سال 1392 افزایش امید مردم به تغییر و اصلاح امور بود، تصریح کرد: امید در میان مردم و نخبگان جامعه زنده شد، هنگامی که دولت آغاز به‌کار کرد با وجود آنکه تحریم‌ها تا دی‌ماه 1394 ادامه داشت، اما دستاوردهای دولت با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست، به طوری که در این برهه تورم کاهنده، رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری فزاینده بود، بخش خصوصی فعال‌تر شد و انسجام در قوای سه‌گانه شکل گرفت. همه جریان‌های سیاسی امیدوار به آینده بودند.
جهانگیری با اشاره به توافق برجام میان ایران و 6 کشور بزرگ جهان گفت: برجام بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماسی دوران معاصر کشور است که با هیچ دستاوردی قابل مقایسه نیست. نتیجه مذاکره ما با کشورهای بزرگ این شد که آمریکایی‌ها می‌گفتند در این مذاکرات ایران سر ما کلاه گذاشته است.
وی عنوان کرد: یکی از نتایج کارآمدی دولت این بود که در انتخابات سال 1394 مجلس شورای اسلامی همه کسانی که اعلام کردند حامی دولت هستند منتخب مردم شدند، این نمایندگان در تهران آرایی کسب کردند که کف رأی آنها از سقف آرای نمایندگان دوره بعدی مجلس بالاتر بود.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: رأی بیش از 24 میلیون نفر در انتخابات نفس‌گیر ریاست جمهوری در سال 1396 مهر تأیید به عملکرد، سیاست‌ها و صلاحیت شخصی دکتر روحانی بود. شاید برخی نتیجه انتخابات دولت اول روحانی را نه به دیگران تفسیر می‌کردند، اما نتیجه انتخابات دولت دوم رأی مردم به کارنامه رئیس‌جمهور مستقر بود.
جهانگیری با اشاره به اینکه پس از آغاز فعالیت دولت آقای روحانی در دور دوم، صهیونیست‌ها و دولت‌های مرتجع منطقه نظیر دولت سعودی مشکلاتی برای کشور ایجاد کردند، افزود: با تشویق رئیس جمهور نادان آمریکا به خروج از برجام به دنبال فشار حداکثری و به زانو در آوردن و فروپاشی ایران بودند. در این مقطع دولت متحد و منسجم شد تا بهگونه‌ای مقابل خواسته ظالمانه آمریکایی‌ها بایستند که به شکست آنها منجر شود.
وی با بیان اینکه در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد متمرکز شدیم تا در برابر تکانه‌های خارجی ناشی از تحریم‌ها مقاوم باشیم، گفت: متأسفانه از اواخر سال 1398 که به تدریج از آثار تحریم‌ها کاسته می‌شد به یکباره با دو حادثه کرونا، زلزله کرمانشاه و سیل ویرانگر که بیش از 100 هزار خانه را در 20 استان زیر و رو کرد، روبه‌رو شدیم، برای درک آثار این پیامدها باید به این مسئله توجه کنیم که نرخ ارز در آخر سال 1398 با وجود همه فشارهای آمریکا 13 هزار تومان بود، اما پس از آن فشار بیشتری بر اقتصاد کشور وارد شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به نشست دولت با رهبر معظم انقلاب پس از اعلام جنگ اقتصادی آمریکا و تأکید رهبری بر فرماندهی اقتصادی کشور از سوی رئیس‌جمهوری، تصریح کرد: با فرمان ایشان، شورای‌عالی سه قوه تشکیل شد و ستاد اقتصادی دولت هر هفته دو جلسه برای اتخاذ تدابیر لازم تشکیل می‌داد و در کنار آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت می‌کرد، اما در طول این مدت هیچکس از ما نپرسید که دولت چگونه نفت فروخت؟ در شرایطی که ترامپ و تیم او مصرانه ایستاده بودند تا نگذارند که یک بشکه نفت ایران فروخته شود آنها به 12 نفتکش ما در آب‌های آزاد آسیب زدند، اسرائیلی‌ها مأمورانشان را به کشتی‌ها برای ایجاد انفجار می‌فرستادند، ما در این وضع با آمریکا روبه‌رو شده بودیم.
جهانگیری ادامه داد: برخی مدعی فروش نفت بودند، ما به هر میزانی که می‌خواستند مجوز فروش نفت به آنها دادیم، اما حتی یک نفر نیست که بگوید من یک بشکه نفت فروخته‌ام و پول آن را به خزانه واریز و به دولت کمک کرده‌ام. باید پرسید که این پول نفت چگونه جابه‌جا شد؟
وی با انتقاد از کسانی که مدیران بزرگ و دلسوز کشور را که طرح‌های بزرگ و ملی اجرا کردند تخریب و بدنام می‌کنند، گفت: اگر صنعت فولاد، پتروشیمی و مس کشور توسعه نیافته بود و به جای پول نفت بار اصلی اقتصاد و ارز کشور را تأمین نمی‌کرد ممکن بود خواب آمریکایی‌ها در زمین‌گیر کردن نظام جمهوری اسلامی تعبیر می‌شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در این سال‌ها هیچ کارخانه‌ای به خاطر نبود مواد اولیه تعطیل نشد، این پرسش را مطرح کرد که چرا کسی نمی‌پرسد که چگونه پتروشیمی کشور به فروش رفت، مگر کشتی‌ها، بانک‌ها و بنادر تحت تحریم قرار نداشت؟ چرا کسی نمی‌پرسد که این دولت چگونه 100 تا 130 میلیون دلار کالا با وجود تحریم‌ها وارد کشور کرد؟ در حالی که تک تک کشتی‌های ما را تحریم کرده بودند.
جهانگیری گفت: همه اینها به این دلیل انجام شد که اعضای دولت و رئیس‌جمهوری تحت رهبری مقام معظم رهبری متعهد و هم پیمان شده بودند که سیاست آمریکا را به شکست بکشانند، این اتفاق افتاد نه اینکه ما بگوییم آنها شکست خوردند، بلکه خودشان به شکست فشار حداکثری اعتراف کردند.
وی با ابراز تأسف از اینکه برخی دوستان با نادانی به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند و حتی به دولت توصیه به استعفا و کناره‌گیری می‌کردند، افزود: البته ما در دوران جنگ اقتصادی سیاست‌هایی اتخاذ کردیم که در شرایط عادی با آن موافق نبودیم، دخالت‌هایی در بخش اقتصاد داشتیم که خودمان مخالف آن مداخله‌ها بودیم، زیرا در این مقطع توسعه مورد نظر ما نبود، بلکه دولت به زندگی مردم به‌ویژه زندگی ضعیف‌ترین اقشار جامعه توجه داشت و متناسب با آنها سیاست اتخاذ می‌کرد.
جهانگیری با قدردانی از مردم ایران که بزرگوارانه و صبورانه با وجود همه رنج‌ها به دولت کمک کردند تا سیاست‌ها را پیش ببرد، تصریح کرد: اگر درآمد فروش نفت و میعانات نفتی که بیش از صد میلیارد دلار در سال می‌شد از بین نمی‌رفت و ایران می‌توانست از خطوط ارزی خود که یک رقم آن 30 میلیارد دلار با یک کشور شرقی بود استفاده کند بی‌شک شرایط فرق می‌کرد، اگر این منابع در اختیار دولت قرار می‌گرفت با توجه سیاست‌های عالمانه امروز شرایط کشور و مردم متفاوت بود.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: این دولت به پایان رسید و دولت جدید بر سر کار می‌آید، با همه وجود به‌عنوان یک ایرانی آرزو می‌کنم که دولت آینده بر مشکلات فایق آید. دولت جدید با توجه به هماهنگی سه قوه و حمایت نهادهای حاکمیتی از فرصت خوبی برخوردار است که اگر قدر دانسته شود و برای افزایش سرمایه اجتماعی از آن بهره‌برداری شود می‌توان نسبت به حل مشکلات امیدوار بود، اما اگر این فرصت از دست رفت می‌تواند تبدیل به بحران شود و هنر مدیریت این است که نگذارد فرصت‌های طلایی از دست برود.
وی با توصیه به وزرا و مسئولان دولت تدبیر و امید برای ارائه و انتقال تجارب و نگرانی‌ها و راهکارهای خود به دولت آینده بیان کرد: امیدوارم آنها نیز از این تجارب استفاده کنند. در این روزها هم آقای روحانی و هم من، شرایط و مسائل را با رئیس‌جمهوری منتخب در میان گذاشتیم و هر جا که در ادامه کار نیاز باشد مشورت خواهیم داد. همه ما باید همیشه برای فداکاری و پاسداری از عظمت ایران، حفظ استقلال، آزادی، جمهوریت و صیانت از حقوق اساسی ملت آماده باشیم و با علاقه‌مندی در این موضوع‌ها حضور به هم برسانیم، امیدوارم که آینده ایران آینده مناسبی باشد و کشور با تدبیر عقلانیت و سیاست‌های مدبرانه از مخاطرات عبور کند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/589908/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ایران چه زمانی به مذاکرات وین باز می‌گردد؟

بایدن هندی از آب درآمد!

واکنش آمریکا به سخنان امیرعبداللهیان: خیلی زود یعنی کی

آمار رئیس‌جمهور از واکسیناسیون/ رئیسی: فعالیت آزمایشی سامانه هوشمند کنترل کرونا آغاز شود

امیرعبداللهیان: آماده گفت‌وگوهای نتیجه‌محور هستیم

یادداشت وزیر کشور به مناسبت هفته دفاع مقدس

هدیه میلیاردی زن خارجی و ابراز عشقش به محمدرضا گلزار

آخرین قیمت طلا و سکه امروز 3 مهر در بازار | طلا ارزان شد

معاون استاندار کرمانشاه: مرزهای خسروی و پرویزخان برای تردد زائرین اربعین بسته است

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 مهر 1400: فوت 280 نفر در شبانه روز گذشته

وزیر ارشاد: موضوع واگذاری شبکه نمایش خانگی به ساترا یا ارشاد بدون جنجال رسانه‌ای باید حل شود

اشتغال 11 میلیون ایرانی در شبکه های اجتماعی

واکنش وزیر ارشاد به حاشیه‌های «ساترا»/ این بحث باید بدون جنجال رسانه‌ای حل شود

باز هم ... از دامن زن مرد به معراج می رود

عذرخواهی کلیسای کاتولیک از نسل کشی بومیان در مدارس شبانه‌روزی کانادا

صحبت با فردی که توانایی سخن گفتن نداشت با حسگرهای جمجمه!

عزاداری مردم در پشت مرز شلمچه و ناراحتی نیروهای امنیتی عراق

پدر ظالمی که با ریختن سم حشره کش در شیر، نوزادش را کشت!

سواری دادن سگ بوستون داینامیک به مرد کابوی

این تکه سنگ یک قایق است!

روایتی عجیب از یک نوزاد که نمی تواند گریه کند!

چطور ارتباط موفقی با فرد گستاخ و بی‌ادب داشته باشیم؟!

قفل آهنی برای خلاص شدن از جیغ و گریه کودک!

با این تست روانشناسی میزان پشتکار خود را بسنجید

حجت الاسلام عالی؛ بهترین دعای شخصی چیست؟!

کشف تمساحی بزرگ و عجیب در فاضلاب‌های فلوریدا!

حرکت هیجان انگیز پلیس برای نجات یک مرد از خودکشی

آب خوردن دیدنی مار از ظرف

ورود هولناک کوسه به قفس یک عکاس

مبارزه نفس گیر مرغ مادر با کلاغ برای دفاع از جوجه ها

برخورد خشونت بار با سارق دوچرخه، او را به کما برد!

صوت/ نماهنگ زیبای «دور از کربلا» با نوای «محمد اسداللهی»

افتتاح اولین پایگاه ثابت تجمیعی واکسیناسیون کارگران کشور در شهرکرد

پیام تسلیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت «علی لندی»

احمد مسعود: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، شکست خواهد خورد / طالبان پس از به قدرت رسیدن، حقوق زنان را نادیده گرفته / طالبان افغانستان را به مکانی برای فعالیت تروریسم بین‌المللی تبدیل کرده

واشنگتن پست: ایران به فرار نمایندگان زن مجلس افغانستان از دست طالبان کمک کرده / گروه 57 نفره زنان و خانواده هایشان از مشهد به گرجستان و سپس به یونان رفته اند

مروری بر کارنامه وزیر کشور دولت سیزدهم

خواهران غریب

نگاهی دوباره به وحشت و تراژدی پاکدشت

گره مذاکرات؛ زیاده‌خواهی آمریکا

اعتراض‌ها به اظهارات تفرقه‌انگیزانه نماینده مجلس جمهوری آذربایجان

دیدار روسای ستاد ارتش‌های ترکیه و لبنان در آنکارا

عباس عبدی: شب دراز است

ایمن سازی معابر منتهی به مدارس در منطقه 20

طرح نمایندگان مجلس برای الزام دولت به تثبیت قیمتها و کنترل تورم

برگ برنده خاندوزی برای مهار تورم

چرا رشد اقتصادی را احساس نمی‌کنیم؟

خروج 8 هزار میلیاردی پول حقیقی از بورس در شهریور

صادرات به کشورهای همسایه دو برابر می‌شود؟

یک میلیارد دلار سرمایه و سود معطل اکسیژن!

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.