اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چهارمین صعود ماهانه نفت تحلیل ویژه

چهارمین صعود ماهانه نفت
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست
با وجود افزایش شدید نرخ مبتلایان به کرونا در آمریکا، آسیا و بخش‌هایی از اروپا، طلای سیاه در در ماه گذشته برای چهارمین مرتبه متوالی رشد کرد؛ چراکه از یکسو، سرعت رشد تقاضا از عرضه نفت بالاتر بوده و از طرف دیگر، انتظار می‌رود واکسیناسیون جهانی به قرنطینه‌ها پایان دهد. یک نظرسنجی نشان داد بهای نفت تا پایان 2021 باید حوالی 70 دلار در هر بشکه باشد.
طلای‌سیاه ماه گذشته (جولای) هم مانند سه ماه پیش از آن، رشد قیمتی را تجربه کرد و برای شاخص جهانی برنت 6/ 1درصد رشد ثبت شد. با این حال، بهای نفت‌خام آمریکا در این دوره تغییر خاصی نداشت. هر دوی این شاخص‌ها هفته گذشته بیش از 2درصد بالا رفتند. به گفته تحلیلگران، رشد سریع‌تر تقاضا نسبت به عرضه نفت و واکسیناسیون گسترده نگرانی‌ها درباره آثار مخرب موج جدید شیوع کرونا به شکل سویه دلتا را در بازار نفت تا حدی برطرف کرده است. در ماهی که گذشت، اوپک و متحدانش در کنار اخبار شیوع کووید-19 و واکسیناسیون، مهم‌ترین نقش را در التهابات بازار نفت بازی کردند. اوپک‌پلاس اوایل جولای جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره میزان تولید این گروه 23عضوی داشت که با مخالفت امارات به نتیجه نرسید و پس از یکی، دو هفته مقاومت این کشور و اصرار عربستان بالاخره بر سر افزایش تولید به توافق رسیدند. بر این اساس، اوپک‌پلاس از امروز (اول آگوست) هر ماه 400هزار بشکه در روز به تولید خود می‌افزاید. ضمن اینکه پایه تولید امارات و چند کشور دیگر از جمله عربستان، روسیه و عراق از آوریل سال بعد بالاتر خواهد رفت. کش‌وقوس‌های تحولات اوپکی‌ها با وجود ایجاد نگرانی و نااطمینانی در بازار، با توافق برای افزایش تولید، اعتمادبه‌نفس بازار را بالا برد. با این حال، رشد معنادار موارد ابتلا به کرونا در سراسر دنیا مجددا ریسک تخریب تقاضا را برجسته کرده، اما بازیگران این صنعت انتظار اعمال قرنطینه شدید در کشورهای توسعه‌یافته را ندارند. تعداد دکل‌های حفاری فعال نفت در ایالات‌متحده طی هفته گذشته دو دستگاه کاهش یافت که نشان‌دهنده حرکت کجدار و مریز تولیدکنندگان شیل برای بازگشت به بازار است. گروهی از کارشناسان و اقتصاددانان نیز طی یک نظرسنجی ماهانه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، انتظار دارند قیمت برنت در سال جاری به‌طور متوسط 76/ 68 دلار بر بشکه باشد که از برآورد ماه گذشته آنها بالاتر بود. این در حالی است که بهای این نفت جمعه به بالای 76دلار در هر بشکه رسید، اما میانگین آن از ابتدای سال 57/ 66دلار بوده است.
چهارمین رشد متوالی قیمت نفت
قیمت نفت در معاملات روز جمعه به‌عنوان آخرین روز کاری هفته و ماه جولای افزایش یافت و برنت توانست برای چهارمین ماه پیاپی رشد قیمتی ثبت کند. در این میان، رشد سریع‌تر تقاضا از عرضه و واکسیناسیون تاحدودی از اثر شیوع گسترده کرونای دلتا در موج جدید آن روی تقاضا کاسته است. به گزارش خبرگزاری رویترز، برنت با ثبت بیش از 2درصد رشد هفتگی، در جولای هم برای چهارمین مرتبه بالا رفت و افزایش 6/ 1درصدی را رقم زد. نفت‌خام آمریکا (وست‌تگزاس اینترمدییت) که در این هفته مانند همتای خود بیشتر از 2درصد رشد کرده بود، در کل ماه افزایش خاصی را تجربه نکرد. به این ترتیب، برنت با قیمت 41/ 75دلار در هر بشکه و وست‌تگزاس اینترمدییت با بهای 95/ 73دلار در هر بشکه به کار خود پایان دادند.
کارستن فریچ، تحلیلگر کومرزبنک در این باره می‌گوید: «با وجود تعداد بالای موارد جدید ابتلا به کووید-19، به نظر نمی‌رسد بازار نفت دیگر به موضوع سویه دلتا مانند زنگ خطری که ابتدای هفته گذشته به صدا درآمد، نگاه کند.» او ادامه داد: «ظاهرا اطمینان وجود دارد که کمپین‌های واکسیناسیون در کشورهای صنعتی مانع اعمال مجدد محدودیت‌های تردد گسترده می‌شوند. موج اخیر در بهار تاثیر بسیار کمتری بر تقاضای نفت نسبت به ابتدای همه‌گیری داشته است.»
تحلیلگران TD Securities هم در یادداشتی در تاریخ 30جولای نوشتند: «افزایش ریسک تامین انرژی باید از قیمت‌های بالاتر حمایت کند.» این یادداشت می‌افزاید: «با چشم‌انداز تقاضا که نگرانی‌های مربوط به سویه دلتا را برطرف می‌کند، احتمالا افزایش عرضه اوپک‌پلاس تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این امر در نهایت باید بازار را در مسیر پررونق نگه داشته و در ماه‌های آینده از قیمت‌های نقدی بالاتر و افزایش اختلاف آن با قیمت قراردادهای آتی برای سررسید‌های دورتر حمایت کند.»
به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در این باره اظهار کرد که مصرف نفت در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است. وی به خبرنگاران گفت: «تقاضا رو به رشد است و مصرف افزایش پیدا کرده است. البته شیوع ویروس کرونا همچنین وجود دارد، اما قرنطینه‌هایی مشابه قبل در کار نیست.»
تحولات اوپک‌پلاس در یک نگاه
اوپک و متحدانش موسوم به اوپک‌پلاس در ماه گذشته میلادی پس از اختلاف‌نظرهای بسیار، پایان شادی را برای درام خود به تصویر کشیدند. ابتدا عربستان و روسیه پیشنهاد دادند از آگوست تا پایان سال هر ماه 4/ 0میلیون بشکه در روز به تولید این ائتلاف اضافه شود. این موضوع با موافقت امارات روبه‌رو شد، اما این کشور با توجه به افزایش ظرفیت تولیدش، خط پایه سهمیه خود را ناعادلانه دانست و با بند دوم پیشنهاد رهبران اوپک‌پلاس که همان تعویق پایان توافق کاهش تولید از آوریل به آخر سال 2022 بود، مخالفت کرد. ابوظبی اعلام کرد تبعیت از این بند را فقط در صورت رشد پایه تولیدش قبول می‌کند. همین اتفاق هم با تفاوت‌هایی افتاد. اول اینکه افزایش ماهانه تولیدی که پیشنهاد شده بود، نه تا در پایان سال جاری، بلکه تا اتمام همه محدودیت‌های تولید اوپک‌پلاس ادامه خواهد یافت. دوم اینکه امارات از آوریل سال بعد با بیش از 300هزار بشکه روزانه افزایش در خط پایه تولیدش مواجه خواهد شد، اما سیاهه‌ای از کشورهای دیگر هم در صف رشد سهمیه قرار خواهند گرفت؛ از جمله عربستان، روسیه، عراق و کویت.
کاهش تعداد دکل‌های حفاری
به گزارش اویل‌پرایس به نقل از شرکت بیکر هیوز، تعداد دکل‌های حفاری فعال در حوزه نفت و گاز آمریکا طی هفته قبل سه دستگاه کاهش یافت و به 488واحد رسید. این تعداد 237دستگاه بیشتر از سطح سال گذشته در زمان مشابه بوده، اما همچنان اختلاف زیادی با 790دکل فعال پیش از پاندمی کرونا دارد.
بر این اساس، تعداد دکل‌های نفتی دو واحد کم شد و به 385دستگاه رسید و دکل‌های حفاری در میادین گازی هم یک واحد کاهش پیدا کرد و به 103دستگاه رسید.
تخمین اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید نفت این کشور در هفته منتهی به 23 جولای 200هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 2/ 11میلیون بشکه روزانه رسید. این نرخ تولید تقریبا 2میلیون بشکه در روز کمتر از سطح پیش از کرونا است، اما آمریکا همچنان بالاتر از روسیه و عربستان، بیشترین تولید طلای سیاه را در دنیا دارد.
پیش‌بینی قیمت نفت
نظرسنجی رویترز روز جمعه نشان داد که تحلیلگران نفت و اقتصاددانان معتقدند بهای 70دلار در هر بشکه چشم‌انداز واقعی‌تری برای قیمت نفت برنت در بقیه سال نسبت به نفت 80دلاری به دست می‌دهد، زیرا سویه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا و ژئوپلیتیک نفت همچنان منبع بی‌ثباتی در بازار خواهند بود.
 38تحلیلگر و اقتصاددان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز گفتند انتظار می‌رود قیمت نفت برنت امسال به‌طور متوسط 76/ 68دلار در هر بشکه باشد. برآورد قیمتی پایان جولای از تخمین همین نظرسنجی در ژوئن بالاتر بود که تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند قیمت نفت برنت به‌طور متوسط 48/ 67دلار در هر بشکه در سال 2021 خواهد بود.
قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط 57/ 66دلار در هر بشکه بوده است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/589627/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

ورود 300 هزار دز واکسن اسپوتنیک‌وی و 150 هزار دز آسترازنکا به کشور

هر دو از علمای دین‌اند؛ اما این کجا و آن کجا

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

توقع شورای همکاری خلیج فارس در مورد مذاکرات هسته ای ایران

وزیر بهداشت: در آینده نزدیک نیازی به واردات واکسن کرونا نخواهیم داشت

محمدرضا خاتمی: از جهانگیری مستقیما شنیدم که تمام واکسن ها در دولت سابق پیش خرید شدند

دل شما شلوغ است یا نه؟

بابام کجاست؛ کی میاد...

دوگانه‌های کاذب را کنار بگذاریم!

ظهور یک شرط بیشتر ندارد

تلاوت زیبای آیاتی از سوره احزاب با نوای استاد شحات محمد انور

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

قدردانی معاون رئیس جمهور از مردم مشهد

موضع چین در مورد عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

واکنش برادر رئیس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی

اقدام خشن مرد آمریکایی در مقابل زن جوان روی پله برقی

فرار پسربچه خوش شانس از له شدن زیر کامیونت

«تو به ز من سر کویت هزارها داری» با نوای حنیف طاهری

« خاک پای زائراتم» با نوای بنی فاطمه

پیاده روی اربعین مسیر نجف اشرف بسوی کربلا

چهره ها/ چهارمین تولد لیندا کیانی در یک سال

التماس برای ماندن

خواستگاری به سبک مامور کلانتری

جنون بهنام تشکر به خاطر اعتیاد

توصیه رئیس جدید سازمان انرژی اتمی در مورد رآکتور آب سنگین اراک

بیانیه دفتر نخست‌وزیری پاکستان از دیدار رسمی عمران‌خان با رئیسی

قیمت انواع خودرو پنجشنبه 25 شهریور

وزیر بهداشت: 30 میلیون دز واکسن ذخیره داریم/ بعد از واکسیناسیون قرنطینه هوشمند انجام می‌شود

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

مهارت دیدنی پیرمرد 73 ساله در اسکیت سواری!

تعجب پلیس از ماسک عجیب مرد اندونزیایی!

غیرقابل دسترس‌ترین کلیسای جهان

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

وقتی خبر خوش بهت میدن!

مگه کارگرها نمی‌توانند هنرمند باشن؟

کنایه کرونایی «محمود گبرلو» در توصیف حال سینمای ایران

ضد عفونی کردن زخم با ادرار!

ترکیه دیوار امنیتی مرزی با ایران را طولانی‌تر می‌کند

هفته آینده بررسی لایحه «صیانت» در مجلس آغاز می‌شود

درباره غائله‌های لواسانی و خیابانی

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.