اخبار محرمانه

آخرين مطالب

این سامانه موشکی ایران تحریم‌های آمریکا را شکست سیاسی

این سامانه موشکی ایران تحریم‌های آمریکا را شکست
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - باشگاه خبرنگاران / سامانه موشکی مرصاد نخستین محصول بومی ایران در حوزه پدافند موشکی است.
جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح آن در سال‌های اخیر به ویژه پس از پایان جنگ تحمیلی تاکنون توانسته‌اند دستاوردهای مهمی در حوزه تجهیزات و ارتقای توان رزمی به دست بیاورند.
خودکفایی و ایجاد قدرت درون زا با طراحی و ساخت انواع تجهیزات نظامی بومی در سال‌های اخیر به قدری سرعت یافته که حیرت بسیاری از ناظران بین المللی را به همراه داشته و باعث شده توان نظامی کشورمان هر سال بیش از سال‌های گذشته رشد کند. همه این دستاوردها موید این مطلب است که فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح کشورمان به خوبی اهمیت خودکفایی و حفظ اسرار تجهیزات نظامی را متوجه شده‌اند. پدافند هوایی و تجهیزات مورد استفاده در آن یکی از این حوزه‌های مهم در نیروهای مسلح کشورمان است که در خط مقدم دفاع از کشور قراردارد.

اخبار محرمانه

چرا به پدافند هوایی نیاز داریم؟
پدافند هوایی از جمله موضوعاتی است که دائما مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و به دلیل اشتراک این حوزه میان ارگان‌های نظامی (ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج) از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشف، رصد، پایش، درگیری و انهدام اهداف هوایی به ویژه پهپادها و حتی نشاندن و سالم گرفتن آن‌ها از جمله قابلیت‌های نرم و سخت پدافند هوایی است که نمونه‌های متفاوتی از آن را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم.

اخبار محرمانه

ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به عنوان ید واحده از ایران اسلامی حراست می‌کنند، چندین سال است که همکاری پدافندی را در قالب قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آغاز کرده‌اند و تا کنون نیز با موفقیت ادامه داده‌اند. حاصل این همکاری‌ها نیز امنیت بسیار بالای آسمان ایران اسلامی در قالب شبکه یکپارچه پدافندی هوایی کشور است. شبکه‌ای که با دارا بودن لایحه‌های مختلف و متعدد امنیت بسیار بالایی را برای کشورمان فراهم کرده است.

اخبار محرمانه

خودکفایی در ساخت تسلیحات پدافندی، گام مهم ارتقای قدرت بازدارندگی
مسئولان دفاعی کشورمان در نخستین روزهای دفاع مقدس و با حمله رژیم بعث و همچنین ضعف سیستم پدافندی ایران به این فکر افتادند که صرف اتکا به سامانه‌های پدافندی بومی اطمینان بخش نیست و باید برای تامین امنیت آسمان ایران اسلامی به سراغ ساخت سامانه‌های بومی بروند. شاید بتوان یکی دیگر از علت‌های اصلی این موضوع علاوه بر نیاز به سامانه بومی، مواجه شدن با تحریم‌های بی سابقه آمریکا در همه زمینه‌ها از جمله زمینه نظامی دانست. پدافند هوایی که از مهم‌ترین بخش‌های کشورمان در دفاع سراسری بود نیز آماج این تحریم‌ها قرار گرفت و در تامین قطعات اصلی با مشکل روبرو شد. به همین دلیل هم مسئولان دفاعی کشورمان با مهندسی معکوس قطعات و همچنین آغاز طراحی سامانه‌های بومی به سوی ساخت این سامانه‌ها حرکت کردند.

اخبار محرمانه

پس از پایان دفاع مقدس بود که ایران به طور جدی‌تری وارد میدان طراحی و ساخت سامانه‌های بومی شد و در ابتدا نیز کار بر روی سامانه موشک هاوک یا هاگ را آغاز کرد. تحقیق و توسعه و در نهایت مهندسی معکوس این سامانه در سال 1389 توانست به محصول رسیده و رونمایی شود. اما دیگر سامانه رونمایی شده هاوک یا هاگ نبود بلکه نام آن به مرصاد تغییر پیداکرد و موشک‌های آن نیز شاهین نام گرفتند.

اخبار محرمانه

نخستین روزهای سال 1389 بود که سردار احمد وحیدی وزیر وقت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در سازمان صنایع هوافضا برای رونمایی از یک سامانه جدید آماده شد. این سامانه یک سامانه پدافند بومی برد متوسط با نام مرصاد است که کار تولید اولین نمونه آن در 23 فروردین ماه همان سال به اتمام رسید و آماده بهره‌برداری شد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که سامانه موشکی هاگ همان سامانه‌ای است که آمریکا در دوران تحریم‌های تسلیحاتی از ابتدای انقلاب هیچ‌کدام از قطعات آن را به کشورمان نمی‌‎فروخت.

اخبار محرمانه

سردار وحیدی در ابتدای این مراسم گفت: سامانه پدافند هوایی مرصاد که اولین محصول آن آماده تحویل به قرارگاه پدافند هوایی است، یک سامانه پدافندی میان‌برد بوده و قادر است هواپیماهای مدرن را در ارتفاع پست و متوسط منهدم کند. سامانه مرصاد نسبت به سامانه‌های پدافندی برد متوسط مشابه هاگ ویژگی‌های برتر و بالاتری داراست.
وی ادامه داد: این سامانه با تحرک بالا می‌تواند با جنگ الکترونیک مقابله کرده و با سایر سامانه‌های راداری و پدافندی به صورت شبکه‌ای هماهنگ شود. رادارهای جستجو و تعقیب هدف، شبکه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، سکوهای پرتاب، موشک‌های شاهین و مرکز کنترل و فرماندهی اجزای اصلی این سامانه را تشکیل می‌دهد. همه مراحل تحقیق، طراحی و تولید این سامانه که با استفاده از تجارب هشت سال دفاع مقدس صورت گرفته توسط متخصصان زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی و نیز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء به انجام رسیده است.
سامانه مرصاد چه ویژگی‌هایی دارد؟
یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بومی‌سازی، طراحی و ساخت سامانه‌ها و تجهیزات نظامی کشورمان استفاده از دانش‌های روز دنیاست تا بتوان از این طریق با تهدیدات نوین مقابله کرد. این حرکت در پدافند هوایی نیز با تغییرات و مهندسی معکوس سامانه پدافندی هاگ آغاز و در ادامه راه با در نظر گرفتن تهدیدات پیرامونی کشورمان به یک سامانه بومی دست پیداکردیم که مرصاد نام گرفت. البته این سامانه تغییرات مهمی هم نسبت به نمونه آمریکایی خود داشت که می‌توان به الکترونیک دیجیتال، قطعات پیشرفته الکترونیکی با فناوری حالت جامد در رادارها و موشک و الگوریتم‌های بهبود یافته در کشف و ردگیری هدف و سامانه کنترل آتش اشاره کرد.

اخبار محرمانه

رادارها از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین بخش‌های یک سامانه نظامی هستند چراکه همچون چشمان آن سامانه عمل می‌کنند. سامانه مرصاد از سه رادار با نام‌های کاشف، حافظ و جویا بهره می‌برد که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می‌دهد. این رادار می‌تواند هر گونه تهدید با سطح مقطع 0/5 متر مربع را در فاصله 150 کیلومتری کشف و در فاصله 80 کیلومتری بر روی تهدیدات یا اهداف کشف شده قفل راداری انجام دهد. بیشترین توان این رادارها برای صدور دستور انهدام تهدیدات در در حدود 45 کیلومتر برآورد شده است.

اخبار محرمانه


دومین رادار سامانه مرصاد یا جویا نیز برای رهگیری تهدیدات هوایی در ارتفاع پایین طراحی و ساخته شده و می‌توانند اهداف پنهانکار در اهداف پست را رهگیری کند. دیگر رادار این سامانه نیز هادی نام دارد و وظیفه قفل راداری بر روی هدف و هدایت موشک‌های این سامانه به سوی اهداف معین را برعهده دارد. از مهم‌ترین مزیت‌های این سامانه را می‌توان این دانست که از طریق بهره گیری از دو رادار هادی امکان درگیری همزمان با دو هدف ایجاد شده است. رادار هادی با تجهیز به سامانه‌های ردیابی الکترواپتیکی با مسافت یاب لیزری می‌تواند به نحو کامل و دقیق در شرایط جنگال یا جنگ الکترونیک بر روی اهداف مورد نظر قفل راداری انجام دهد.
نسل دوم این سامانه نیز در دهه 90 با برخی تغییرات و بروز رسانی‌ها طراحی و ساخته شده و به پدافند هوایی ارتش الحاق شد. از مهم‌ترین تغییرات در این سامانه می‌توان به تغییرات کامل اتاق کنترل و نوشتن کدهای اختصاصی برای آن دانست که به صورت کاملا محرمانه طراحی و انجام شده است.

اخبار محرمانه

سامانه مرصاد با کدام موشک‌ها اهداف خود را منهدم می‌کند؟
موشک‌های بومی شاهین و شلمچه دو موشک اصلی سامانه مرصاد هستند که آن‌ها نیز طبق شرایط پیرامونی ایران و درخواست‌های فرماندهان پدافند هوایی ارتش تغییراتی را تجربه کرده اند. بیشترین تغییرات این موشک‌ها در بخش‌های سامانه‌های هدایت و ناوبری ایجاد شده که طی آن از آنتن صفحه تخت آرایه‌ای، الکترونیک دیجیتال و قطعات حالت جامد استفاده شده است.
موشک شلمچه که پس از موشک شاهین در سال 90 رونمایی و به پدافند هوایی ارتش تحویل داده شد، ویژگی‌هایی مانند وزن 700 کیلوگرمی، طول 5 متری، قطر 360 میلی متری، وزن 70 کیلوگرم کلاهک و سرعتی بالغ بر 3 ماخ را داراست. شلمچه می‌تواند با اهداف پروازی در بازه 60 متر تا 18 هزار متر برآورد می‌شود که انهدام اهداف مورد نظر را در فاصله 40 کیلومتری به هلاکت برساند.
سامانه موشکی مرصاد علاوه بر حضور در رزمایش‌های مختلف و همچنین خطوط دفاع هوایی کشورمان توانسته بامداد 17 آبان 98 نیز یک فروند پهپاد متجاوز خارجی را در منطقه بندر ماهشهر سرنگون کند. این تنها یکی از عملیات‌های موفق سامانه مرصاد و پدافند هوایی ارتش است که نشان از آمادگی بالای این نیرو و سامانه‌های آن دارد.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/583132/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دولت سیزدهم هیچ دخالتی در فرایند انتخاب شهردار تهران ندارد

الکاظمی: عراق، افغانستان نیست

صالحی درباره «قانون لغو تحریم‌ها» به کمیسیون اصل 90 گزارش می‌دهد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

رسوایی‌های سیاسی محمد بن سلمان از زبان رسانه سعودی

فرشته حسینی از پدرش سر سفره عقد رونمایی کرد +عکس

جشن تولد لاکچری سارا و نیکا در سوئد +عکس مادر و پدرشان

نظر رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره طرح صیانت

حلقه ازدواج اشرافی نیوشا ضیغمی خبرساز شد! +عکس دخترش

آخرین وضعیت تولید واکسن «فخرا» در کشور

حواشی مجازی به نفع «قهرمان»/ «دینامیت» بدون تبلیغ گیشه را ترکاند!

اژه ای، اینستاگرام و هجمه همزمان تندروهای داخلی و خارجی

جنیدی: لایحه تضمین اجتماعات را به مجلس ندادیم زیرا با توجه به شرایط کشور، احتمال دادیم که تصویب نشود و محتوای آن هم تغییر کند / طرح «صیانت» باید در صحن بررسی شود؛ ارجاع به اصل 85 برای امور خاص و فوری است

دفاع کیهان از طرح مجلس برای محدودسازی اینترنت: اگر بحث «اقناع‌سازی» درست صورت می‌گرفت، این همه سرو صدا نمی‌شد

دبیر کمیسیون فرهنگی: قول می دهم طرح مجلس استفاده هرچه بهتر و بیشتر مردم از فضای مجازی را تضمین خواهد کرد / حفظ اطلاعات و اسرار فردی و حفظ حیثیت مردم در فضای مجازی از ویژگی های این طرح است

روحانی: در تصمیمات ستاد کرونا موردی مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی نمی‌بینیم / در 8 سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان کار بی‌نظیری در کشور انجام شده / دوگانه‌های شکل گرفته در طول شیوع کرونا را کنار زدیم / اگر حتی یک واکسن مشکل داشته باشد، نزدن آن بدتر از زدن است

آرزوی ربیعی برای دولت رئیسی: امیدوارم به خیانت متهم نشوید

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

تمام سریال‌های تازه و احتمالا جذاب نمایش خانگی

بانوی اول جهان را بشناسید / رفع کلیشه‌ها در مورد زنان با شناخت حضرت خدیجه

دولت دوازدهم پیشگام مباحث فقهی و حقوقی زنان اهل سنت بود

زیبایی صورتِ این دختر قربانی گرفتن یک ویدئو برای تیک تاک شد!

روانشناسی/ 5 موضوعی که هرگز نباید با دیگران درمیان بگذارید!

چرا داعش پیکر شهید نظری را مبادله نکرد؟

مهارت زندگی/ اگر میخواهید فرد موفقی باشید این 10 مورد را کنار بگذارید!

ماشین پلیسی که غیرمستقیم باعث تصادف شد

لحظه سرقت مسلحانه از یک مغازه در حضور پلیس مخفی

فیلمبرداری ژیمناستیک و لحظات پرش بر روی ترامپولین در المپیک

معمای تشخیص رنگ کلاه؛ حدس بزنید!

باز شدن درب اتومبیل و سقوط هولناک یک کودک!

ناک اوت در مسابقات بوکس المپیک توکیو

ویدئویی جالب از قدم زدن گران ترین سگ دنیا

وسیله‌ای جالب برای تیز کردن تیغ دو لبه

روش جالب صید ماهی توسط چینی ها

قدرناشناسی یک گاو پس از نجات داده شدن!

لباس عجیب عروس پاکستانی سوژه رسانه ها شد

کشف عتیقه‌ای تاریخی در میان ضایعات توسط شهروند روسی

وزیر خارجه عراق: دور سوم گفت‌وگوهای ایران و عربستان راضی‌کننده بود / با تهران، درخصوص روابط ایران و آمریکا رایزنی می کنیم

افشای جزئیات جدیدی از تلاش ناکام ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات به نفع خود / فشار ترامپ به معاون دادستان کل: فقط بگو که انتخابات فاسد بود؛ بقیه را بسپار به من

رئیس‌جمهور تونس: برخی می‌گویند دیکتاتور شده ام؛ این طور نیست؛ من متن قانون اساسی را تدریس کرده‌ام / اقداماتم کودتا نبود؛ برای حفظ شاکله حکومت ضروری بود

ارتش آمریکا: کشتی حادثه‌دیده نزدیک عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفته است

آفت بانک ها از زبان مظاهری

بیش از 70 درصد تسهیلات بانکی صرف تامین سرمایه در گردش شد

آدرس غلط روحانی درباره عملکرد مناطق آزاد

عربستان سعودی قیمت نفت خام خود را افزایش می‌دهد

واردات روسیه از آمریکا 50 درصد جهش کرد

سومین محموله واکسن کرونا از ژاپن به گمرک رسید

بازگشت پروازهای فرودگاه مهرآباد به حالت عادی

زمان بندی خاموشی های احتمالی شهر تهران از 9 تا 14 مرداد

وام 200 میلیونی مسکن با سود 4 درصد

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.