اخبار محرمانه

آخرين مطالب

لاهور از خنجر مسموم عمو زاده‌اش گفت مصاحبه های ویژه

لاهور از خنجر مسموم عمو زاده‌اش گفت
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایرنا/ لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در کنار پسر عمویش بافل طالبانی امروز پنجشنبه گفت: تصور نمی‌کردم پسرعمویم خنجر مسموم به سویم بگیرد.
جنگی گفت که به خاطر اتحادیه میهنی آماده است از قدرت کناره بگیرد اما امشب سخنرانی تعیین کننده‌ای درباره مواضعش خواهد کرد.
وی این را هم گفت که احتمالا بعد از سخنرانی امشب حکم دستگیری او صادر خواهد شد.
جنگی چنین گفت که «خمیس الخنجر به نقل از رجب طیب اردوغان گفته است لاهور دیگر به پایان رسیده است» و «من (لاهور) به او گفتم چه می‌خواهید بکنید؟ آیا موشک بارانم می‌کنید؟ اگر این گونه است موشک بزرگی انتخاب کنید که درد کمتری داشته باشد.»
وی با چشمانی اشکبار ادامه داد: متاسفم... انتظار نداشتم روزی پسر عمویم خنجر مسموم به سمتم بگیرد.
اشاره جنگی به بافل طالبانی است. او گفت که امشب به زبان کردی سخنرانی می‌کند و پست خود را (در اتحادیه میهنی کردستان عراق) جز با تصمیم ریاست حزب ترک نخواهد کرد.
تاریخچه ای از اختلافات درون حزبی
در چهل و ششمین سال تاسیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق معروف به «یکتی» بار دیگر این حزب صحنه اختلافات درون حزبی و خانوادگی بین دو قطب خانواده طالبانی «بافل طالبانی» و «لاهور جنگی» شده است.
اتحادیه میهنی کردستان عراق که خودش بیش از چهار دهه قبل (اول ژوئن 1975 / 11 خرداد54) با جدایی از حزب دمکرات کردستان عراق شکل گرفت، در طول 18 سال اخیر، بارها شاهد اختلافات شدید درون حزبی بوده که آخرین مورد آن پنجشنبه شب گذشته 17 تیرماه 1400 بین پسر عموها بافل و لاهور اتفاق افتاد.
اختلافات درون حزبی پیش از این در 2006 منجر به جدایی «نوشیروان مصطفی» و شکل گیری تشکل سیاسی جدیدی به نام «جنبش تغییر» یا «گوران» شد که اینک یکی از رقبای سیاسی مهم اتحادیه و همچنین حزب دموکرات در اقلیم کردستان عراق به شمار می‌رود.
رسانه‌های کرد زبان عراق ریشه اختلافات جدید بین بافل و لاهور را به انتخابات درون حزبی در 18 فوریه 2020 (29 بهمن 98) ارجاع می‌دهند که طی آن بافل با 128 رای فراتر ا جنگی (85 رای) قرار گرفت.
بافل از این حیث خود را رهبر حزب اتحادیه می‌دانست اما در نهایت با رایزنی‌ها و وساطت‌ها توافق شد که هر دو شخصیت رییس مشترک حزب اتحادیه میهنی باشند.
طبق توافق دو طرف، بافل مسوولیت روابط خارجی حزب اتحادیه و لاهور مسوولیت پرونده‌های امنیتی و مسائل داخلی حزب را برعهده گرفت.
با وجود این تقسیم قدرت اما ریاست مشترک حزب نتوانست از اختلافات و تنش بین آنها بکاهد و در نهایت پنجشنبه شب گذشته نزدیک بود که گروه‌های مسلح وابسته به دو قطب سیاسی اتحادیه میهنی به روی هم سلاح بکشند.
تشدید این اختلافات و تبعات خطرناک امنیتی که می‌توانست بر اقلیم کردستان و عموم عراق داشته باشد، باعث تحریک وساطت‌های مختلفی از داخل اتحادیه میهنی و خارج از آن و حتی برخی قدرت‌های منطقه‌ای و خارجی شد.
در داخل اتحادیه میهنی مهمترین وساطت‌ها از طرف «کوسرت رسول» رییس شورای عالی سیاسی اتحادیه میهنی و همچنین «قباد طالبانی» برادر بافل و نماینده حزب در دولت اقلیم کردستان عراق صورت گرفت.
بافل طالبانی (سمت راست عکس) و لاهور شیخ جنگی (سمت چپ عکس)
«برهم صالح» رییس جمهوری کردتبار عراق و عضو سابق اتحادیه میهنی، «حیدر العبادی» نخست وزیر سابق و رهبر ائتلاف سیاسی «النصر» به علاوه «عمر سید علی» هماهنگ کننده جنبش تغییر از دیگر شخصیت‌های سیاسی و مقامات عراقی بوده‌اند که در این خصوص وساطت کرده‌اند.
پایگاه خبری «روداو» نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق نیز روز دوشنبه در گزارشی ادعا کرده است که برای آشتی بین بافل و لاهور جنگی، حتی جمهوری اسلامی ایران و آمریکا نیز پا درمیانی کرده‌اند.
تاکنون خبر موثقی در خصوص وساطت رهبرانی از حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری «مسعود بارزانی» در این خصوص گزارش نشده بلکه این حزب، این اختلافات را درون حزبی نامیده و ابراز امیدواری کرده که هر چه زودتر حل و فصل شود.
برخی منابع به ایرنا گفتند که اختلافات شدید سیاسی لاهور جنگی با مسعود بارزانی احتمالا یکی از علل عدم تمایل این حزب به مداخله در این قضیه بوده است.
لاهور در نشست یکشنبه گذشته که منجر به آشتی بین او و بافل شد، به اعتقاد صاحب نظران تلویحا به مداخله حزب دموکرات در اختلاف افکنی درون اتحادیه اشاره کرد.
او در بیانیه‌ای متعاقب این آشتی گفت: «اتحادیه میهنی از آنچه رقبا و دشمنان تصور می‌کنند، قویتر است... و دشمنان بهتر است آرزوهای خود را به گور ببرند.»
با وجود اختلافات شدیدی که حزب دموکرات با بافل طالبانی در جریان همه پرسی ناموفق 2017 و تبعات آن از جمله بازگشت استان کرکوک به زیر سلطه دولت مرکزی عراق داشت، اما با وساطت‌های وقت «نیچروان بارزانی» این اختلافات بین بافل و مسعود فروکش کرد ولی تاکنون اختلافات بین لاهور و مسعود به قوت خود باقی مانده است.
یکی از روزنامه نگاران کرد زبان اقلیم کردستان عراق در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد که لاهور جنگی پسر عموی بافل منتقد شدید سیاست‌های حزب دموکرات است و بخش قابل توجهی از طرفداران یکتی با او در این رویکرد هم رای هستند و برای همین توانست 85 رای در چهارمین کنگره عمومی اتحادیه میهنی در فوریه 2020 به دست آورد.
«دارا عبدالله» افزود که لاهور جنگی برخلاف بافل روابط خوبی با احزاب اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان عراق به ویژه جنبش «تغییر» و «نسل نو» دارد و همچنین با برخورد نظامی ترکیه با حزب «پ. ک.ک» مخالف است.
وی بخشی از این اختلافات را در ارتباط با رهبری اتحادیه میهنی به عنوان میراث سیاسی «جلال طالبانی» رییس جمهوری فقید و بنیانگذار یکتی دانست.
عبدالله ادامه داد که بخش دیگر از این اختلافات در ارتباط با انتخابات آینده پارلمانی عراق ارزیابی شده است.
به گفته وی، دو قطب سیاسی در داخل یکتی (بافل و لاهور) هر یک اعتقاد دارد بیش از دیگری دارای پایگاه اجتماعی است و برای همین درصدد حذف همدیگر از قدرت هستند.
وی اضافه کرد که آخرین وساطت‌ها به نظر می‌رسد شکست بخورد زیرا قرار بود که پرونده روابط خارجی به لاهور جنگی سپرده شود و اداره حزب نیز در اختیار بافل قرار گیرد اما بافل طالبانی اخیرا از توصیف «رییس حزب اتحادیه میهنی» به جای «رییس مشترک» استفاده کرده که در طول یکسال گذشته مرسوم بوده است.
سرآغاز اختلافات پسرعموهای سیاسی
پنجشنبه شب گذشته سرآغاز اختلافات بین پسرعموها عنوان شده که برخی آن را نوعی «کودتای سیاسی درون حزبی» و برخی تشدید اختلافات در داخل خانواده سیاسی طالبانی می‌دانند.
برخی منابع، اصل مشکل را در محاصره منزل بافل توسط نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق می‌دانند که ریاست آن را «پولاد شیخ جنگی» برادر لاهور برعهده داشت و می‌خواست بافل را بازداشت کند.
عده‌ای نیز تصمیمات بافل را در برکناری برخی از مسوولان نهادهای امنیتی در سلیمانیه، در پس این تنش آفرینی عنوان کرده‌اند.
طبق روایت دوم، بافل طالبانی قبل از محاصره منزلش، دستور جایگزین کردن «آجی امین» را به عنوان رییس دستگاه اطلاعات (زانیاری) و «وهاب حلبچی» به عنوان رییس سازمان مبارزه با تروریسم صادر کرد که هر دو، از شخصیت‌های نزدیک بافل به شمار می‌روند.
منابع اتحادیه میهنی نزدیک به بافل می‌گویند این اقدامات در راستای اصلاحات و ممانعت از عملیات قاچاق صورت گرفته و به نفع استان سلیمانیه است.
بافل در همان شب پنجشنبه، دستور توقیف «محمد تحسین طالبانی» برادر «آلاء طالبانی» رییس فراکسیون اتحادیه مهینی در پارلمان عراق که سمت سرپرست رییس سازمان اطلاعات (زانیاری) داشت و خواهر زاده لاهور است و همچنین «رنج شیخ علی» مشاور رییس سازمان زانیاری را صادر کرد.
طبق گزارش پایگاه خبری روداو، با وساطت‌های تعدادی از اعضای فعلی و سابق اتحادیه میهنی و حتی آمریکا و جمهوری اسلامی ایران و همچنین «عمر سید علی» هماهنگ کننده جنبش تغییر، این افراد طی 24 ساعت آزاد شدند.
این اتفاقات در پنجشنبه شب و روز جمعه نزدیک بود به درگیری نظامی بین دو جناح سیاسی در داخل اتحادیه میهنی بینجامد و نیروهای مسلح وابسته دو جناح به حالت آماده باش در آمدند که در نتیجه با میانجیگری‌های مختلف، آرامش جای تنش‌ها را گرفت.
وساطت‌ها در عالی ترین مقامات کشور از جمله «برهم صالح» و «قباد طالبانی» عضو برجسته یکتی آغاز شد که در نهایت بافل و لاهور شب گذشته با هم به توافق رسیدند.
طبق گفته دارا عبدالله، قرار شد که پرونده خارجی به لاهور سپرده شده و اداره حزب اتحادیه میهنی و پرونده امنیتی در اختیار بافل باشد.
از این رو، بافل شخصیت‌های نزدیک به خود را به ریاست دستگاه اطلاعات استان سلیمانیه و سازمان مبارزه با تروریسم در این استان برگزیده که دو دستگاه مهم اطلاعاتی و امنیتی در اقلیم کردستان عراق به شمار می روند.
رسانه های کردزبان اقلیم کردستان عراق گفته اند که تغییرات همچنین رییس پلیس سلیمانیه و اداره انتظامی معروف به «آسایش» و همچنین مدیریت فرودگاه سلیمانیه را نیز شامل شده است.
در نشست یکشنبه شب گذشته که با وساطت قباد طالبانی برگزار شد، وزیر پیشمرگ و معاون وزارت کشور اقلیم و رییس دستگاه انتظامی (آسایش) و تعدادی از مسوولان امنیتی اقلیم کردستان عراق حضور داشتند.
در این جلسه «آجی امین» رییس دستگاه اطلاعات معروف به «زانیاری» و «وهاب حلبچی» به عنوان رییس جدید سازمان مبارزه با تروریسم معروفی شدند و قرار شد که تحویل این مسوولیت های امنیتی تا پنجشنبه هفته جاری تکمیل شود.
حلبچی از روز یکشنبه مسوولیت خود را به عنوان رییس سازمان مبارزه با تروریسم در استان سلیمانیه آغاز کرده است.
این اختلافات تا جایی جدی بود که برهم صالح ناچار شد پنجشنبه گذشته بغداد را ترک کند و در سلیمانیه حضور یابد.
از طرفی حیدر العبادی نخست وزیر سابق و رهبر ائتلاف سیاسی – پارلمانی «النصر» نیز امروز عازم سلیمانیه شده تا در حد امکان برای کاهش تنش ها و بازگرداندن آرامش به خانه سیاسی اتحادیه میهنی پادرمیانی کند.
سلیمانیه در طول سال های اخیر بارها شاهد اعتراضات مردمی علیه فساد طبقه سیاسی حاکم در اقلیم کردستان عراق بوده که بخشی از این اعتراضات متوجه خانواده های سیاسی حاکم شامل دو خانواده طالبانی و بارزانی بوده است.
اعتراضات مردمی در مناطق تحت نفوذ حزب دمکرات کردستان عراق به دلیل انسجام داخلی و وحدت تصمیم گیری در نتیجه حضور «مسعود بارزانی» به عنوان پدر روحی این حزب تاکنون به شدت و حدت سلیمانیه نبوده است.
با وجود فروکش کردن نسبی اختلافات اما دارا عبدالله بعید می داند این آرامش نسبی با توجه به پایگاه اجتماعی هریک از دو شخصیت سیاسی بافل و لاهور و رویکردهای مختلف سیاسی، برای مدت طولانی دوام بیاورد.
وی استفاده بافل از عنوان «رییس» حزب اتحادیه میهنی به جای عنوان «رییس مشترک» را یکی از نشانه های استمرار اختلافات و عدم پذیرش سیاسی متقابل از هر دو طرف تلقی کرده است.
این روزنامه نگار کردزبان اقلیم کردستان عراق در خصوص رابطه این دو شخصیت سیاسی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که هم بافل و هم لاهور هر دو روابط نزدیک و صمیمی با جمهوری اسلامی ایران دارند، از این رو وساطت ایران را در این قضیه اگر صحت داشته باشد، دور از ذهن نمی داند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/579685/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اظهارات عضو هیئت رئیس مجلس درباره طرح صیانت

قاتل خواهران به دام افتاد

بازدید کمیسیون امنیت ملی مجلس از مراکز هسته‌ای

مناظره دو نماینده مجلس در مورد فیلتر شدن یا نشدن شبکه های اجتماعی

واکنش واعظی به طرح اینترنتی مجلس

ماجرای ازدواج علی دایی با دختر خانم بازیگر

21 عضو جدید شورای مرکزی حزب اراده ملت انتخاب شدند

جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

آقا کریم باقری؛غایب بزرگ در جشن قهرمانی پرسپولیس!

دولت سیزدهم هیچ دخالتی در فرایند انتخاب شهردار تهران ندارد

الکاظمی: عراق، افغانستان نیست

صالحی درباره «قانون لغو تحریم‌ها» به کمیسیون اصل 90 گزارش می‌دهد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

رسوایی‌های سیاسی محمد بن سلمان از زبان رسانه سعودی

بوستان نیما به بوستان دوستدار توان یابان تبدیل می شود

فرشته حسینی از پدرش سر سفره عقد رونمایی کرد +عکس

جشن تولد لاکچری سارا و نیکا در سوئد +عکس مادر و پدرشان

نظر رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درباره طرح صیانت

حلقه ازدواج اشرافی نیوشا ضیغمی خبرساز شد! +عکس دخترش

آخرین وضعیت تولید واکسن «فخرا» در کشور

جشنواره عید تا عید در منطقه 7

ثبت نام داوطلبان در سامانه «خادم یار» آغاز شد

حواشی مجازی به نفع «قهرمان»/ «دینامیت» بدون تبلیغ گیشه را ترکاند!

اژه ای، اینستاگرام و هجمه همزمان تندروهای داخلی و خارجی

جنیدی: لایحه تضمین اجتماعات را به مجلس ندادیم زیرا با توجه به شرایط کشور، احتمال دادیم که تصویب نشود و محتوای آن هم تغییر کند / طرح «صیانت» باید در صحن بررسی شود؛ ارجاع به اصل 85 برای امور خاص و فوری است

دفاع کیهان از طرح مجلس برای محدودسازی اینترنت: اگر بحث «اقناع‌سازی» درست صورت می‌گرفت، این همه سرو صدا نمی‌شد

دبیر کمیسیون فرهنگی: قول می دهم طرح مجلس استفاده هرچه بهتر و بیشتر مردم از فضای مجازی را تضمین خواهد کرد / حفظ اطلاعات و اسرار فردی و حفظ حیثیت مردم در فضای مجازی از ویژگی های این طرح است

کاهش 80 درصدی مصرف آب در آبیاری جنگل کاری های قدس

روحانی: در تصمیمات ستاد کرونا موردی مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی نمی‌بینیم / در 8 سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان کار بی‌نظیری در کشور انجام شده / دوگانه‌های شکل گرفته در طول شیوع کرونا را کنار زدیم / اگر حتی یک واکسن مشکل داشته باشد، نزدن آن بدتر از زدن است

آرزوی ربیعی برای دولت رئیسی: امیدوارم به خیانت متهم نشوید

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

تجمیع و نوسازی 24 پلاک ریزدانه در بافت فرسوده منطقه 17

تمام سریال‌های تازه و احتمالا جذاب نمایش خانگی

بانوی اول جهان را بشناسید / رفع کلیشه‌ها در مورد زنان با شناخت حضرت خدیجه

دولت دوازدهم پیشگام مباحث فقهی و حقوقی زنان اهل سنت بود

زیبایی صورتِ این دختر قربانی گرفتن یک ویدئو برای تیک تاک شد!

روانشناسی/ 5 موضوعی که هرگز نباید با دیگران درمیان بگذارید!

چرا داعش پیکر شهید نظری را مبادله نکرد؟

مهارت زندگی/ اگر میخواهید فرد موفقی باشید این 10 مورد را کنار بگذارید!

ماشین پلیسی که غیرمستقیم باعث تصادف شد

لحظه سرقت مسلحانه از یک مغازه در حضور پلیس مخفی

فیلمبرداری ژیمناستیک و لحظات پرش بر روی ترامپولین در المپیک

معمای تشخیص رنگ کلاه؛ حدس بزنید!

باز شدن درب اتومبیل و سقوط هولناک یک کودک!

ناک اوت در مسابقات بوکس المپیک توکیو

ویدئویی جالب از قدم زدن گران ترین سگ دنیا

وسیله‌ای جالب برای تیز کردن تیغ دو لبه

روش جالب صید ماهی توسط چینی ها

قدرناشناسی یک گاو پس از نجات داده شدن!

لباس عجیب عروس پاکستانی سوژه رسانه ها شد

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.