اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روایت‌هایی تلخ از روزگار چند زن کارگر تحلیل ویژه

روایت‌هایی تلخ از روزگار چند زن کارگر
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کبریا حسین زاده/ داستانش شبیه فیلم‌های فارسی است. با سیلی صورتش را سرخ نگه داشته و با کارگری در خانه‌های مردم کمک‌خرج زندگی بوده. قسم و آیه می‌آورد که اسمش را نیاورم. مراقب است تا حرف اضافه‌ای در دهانش سُر نخورد تا بعد از گفتنش پشیمان شود. از جزئیات اتفاق چیزی به زبان نمی‌آورد و سربسته می‌گوید که در یکی از خانه‌هایی که برای کار رفته به او تجاوز شده.
«اگه شوهرم بفهمه منو می‌کشه». هر بار که این جمله را به زبان می‌آورد مردمک چشم‌هایش تا انتها باز می‌شوند. هر شب کابوس می‌بیند و آن روز شوم در خواب هم رهایش نمی‌کند. بعد از آن روز زندگی‌اش به هم ریخته و آرام و قرار ندارد. هر بار که می‌خواهد دنبالِ ظلمی را که در حقش شده، بگیرد «آبرو» مثل یک سد بزرگ جلویش دهان باز می‌کند تا مانعش شود.
سنی ندارد. جوان است اما بالا و پایین زندگی روی صورتش خط و نشان‌های زیادی کشیده. زود ازدواج کرده، خیلی زود. نه آنکه خودش بخواهد، به زور شوهرش داده‌اند و حالا دو بچه دارد. شوهرش بیکار است و کاری که زنش انجام می‌دهد را برای خودش کسر شأن می‌داند اما برای زنش نه! کرونا اوضاع و احوال کاری‌اش را بهم ریخته با این حال با کار در خانه‌های مردم خرجی و کرایه‌خانه را می‌دهد: «چی بگم خانوم؟ دردای من حال کیو خوب می‌کنه که بشینم سفره دلمو برات باز کنم؟ درد، درده ...»
ثریا، مهاجری از افغانستان
داستان ثریا، روایت مهاجرت است. او اهل افغانستان است و سال‌ها پیش همراه مادر، ناپدری، خواهرها، برادرهای ناتنی و شوهرش به ایران مهاجرت کرده‌اند. چهار ساله بوده که پدرش برای کار به آلمان مهاجرت می‌کند و از آن زمان تا حالا هیچ خبری از او ندارند. ثریا در افغانستان معلم بوده و الفبای آگاهی را به بچه‌ها یاد می‌داده که با تهدید طالبان بیکار می‌شود. طالبان، مادر شوهرش را که پرستار بوده، می‌کشند. برای آنان هم چاره‌ای جز ترک دیار نمی‌ماند. حالا ثریا صاحب هفت بچه قد و نیم‌قد است. شوهرش سر ساختمان‌ها کارگری و باغبانی می‌کند. خودِ ثریا هم هر صبح بچه‌های کوچک‌ترش را به بچه‌های بزرگ‌تر می‌سپارد و راهی خانه‌های مردم می‌شود تا کارهایشان را انجام دهد؛ از تمیزکاری گرفته تا آب‌دادن گل و گیاه.
کارش آنقدر سنگین است که کمرش دیگر توان ندارد و دیسکش آسیب دیده. شکمش هم یک غده بزرگ دارد که باید عمل شود اما هر بار که تصمیم می‌گیرد این کار را انجام دهد متوجه می‌شود تو راهی دارد.
وقتی پای ثریا و خانواده‌اش به ایران می‌رسند، اطراف تهران ساکن می شوند. خودش و شوهرش سرایدار یک باغ می‌شوند و مادرش و بچه‌هایش هم سرایدار یک باغ دیگر. اسباب و وسایل زندگی را هم از اضافه صاحب باغ به عاریت گرفتند. حالا تعداد خانواده ثریا آنقدر زیاد شده که باید دنبال خانه بگردند.
داستان زندگی او هم پر از فراز و نشیب است و چند سال پیش و بعد از مختصر پس‌اندازی شوهرش را راضی می‌کند که به ترکیه مهاجرت کنند. هر چه جمع کرده بودند به قاچاقبر می‌دهند و راهی می‌شوند. از پیاده‌روی شبانه و یواشکی در آب‌های سرد گرفته تا زندگی سخت در کمپ مهاجران، همه را پشت سر می‌گذارند و در نهایت هم مجبور به برگشت می‌شوند. ثریا، حالا متوجه شده بیقراری و گریه‌های دختر 6 ماهه‌شان برای شکستن دنده‌اش بوده است. بین راه، زمانی که مجبور بودند از ترس ماموران مرزی یک نفس بدوند با دخترش زمین می‌خورند و دنده‌ بچه می‌شکند. وقتی پایشان به ایران می‌رسد همه چیز از اول شروع می‌شود. باز هم سراغ صاحبکاران قدیمی، اسباب‌های عاریتی و کار در باغ‌ها و خانه‌های مردم می‌روند.
کبری، هم مادر و هم پدر چهار دختر
18 سال پیش زمانی که شوهرش به سرطان مبتلا می‌شود و از دنیا می‌رود از شهرستان به تهران می‌آید. از همان روز تا حالا صبح‌ها از خانه بیرون می‌زند و شب‌ها، زمانی که صفر تا صد کارهای خانه‌های مردم را انجام داده به خانه خودش برمی‌گردد. از وقتی شوهرش از دنیا رفته هم پدر بچه‌هایش شده و هم مادر. کرایه و خرج خانه را می‌دهد و برای سه دخترش جهیزه خریده. ماهی یک میلیون و هفتصد هزار تومان اجاره می‌دهد: «ماه دیگه قراردادم تموم میشه. اگه صابخونه بذاره می‌شینم وگرنه که باید برم دنبال خونه.» حالا خودش مانده و یکی از دخترهای مجردش. دختر دیگرش هم با دو بچه طلاق گرفته است.
کبری خانم 58 سال دارد: «خونه این و اون کار کردم. خیلی بدبختی و بیچارگی کشیدم. اگه بخوام زندگیمو واست تعریف کنم یه شاهنامه باید بنویسی. از 13 سالگی همش سختی کشیدم. هرشب که از سر کار میام با کمردرد و پادرد میرم تو رختخواب اما خدا رو شکر تنم سالمه. هر روز سر کارم. اما خب خاطرم جمعه که مشتریام قدیمی و مطمئنن و همه این سالا منو می‌شناسن و آدمای خوب و سالمی هستن. مریضی ندارن و برای من و دخترام تو این کرونایی مشکلی پیش نیومده. وقتی هم کار می‌کنم نمیگم چقدر بدن، خودشون هر چی کرمشون برسه میدن. مثلا دیروز از هشت صبح رفتم تا شش عصر از پنجره گرفته تا دیوارو شستم و جارو کشیدم و کلی کار دیگه 600 هزار تومن گرفتم. خداییش کارش خیلی زیاد بود اما خدا رو شکر از مشتریام خیلی راضی‌ام و تا حالا هیشکدومشون حق منو نخوردن و خودشونم منو به همدیگه معرفی می‌کنن. حتی یه وقتایی هم کمکم می‌کنن و خواربار و چیزای دیگه بهم میدن. خدا رو شکر درآمدم خوبه و خرج زندگیو می‌رسونم. یه وقتایی هم می‌بینی تو سه روز یه میلیون و 200 هزار تومن کار می‌کنم. یه وقتایی هم مشتریا سبزی، باقالا و بادمجون سفارش میدن و منم براشون دُرُس می‌کنم.»
در همه سال‌هایی که کار کرده کسی به او تهمتی نزده جز یکی از نزدیک‌ترین اقوامش: «یه روز رفتم خونه یکی از فامیلا کار کردم، انگشتر طلاش گم شد و انداخت گردن من. خیلی دلم شکست، خیلی. دخترام هم خیلی ناراحت شدن و گفتن چرا یکی از مشتریای مامان ما که همه زندگیشون، حتی کلید خونشونو می‌سپارن بهش و میرن تا حالا بهش تهمت نزدن؟ خداییش هر جایی رفتم عین مادرشون باهام برخورد کردن و تا حالا کسی به چشم بد بهم نگاه نکرده. تا حالا تو هیچ خونه‌ای برای من مشکلی پیش نیومده. حتی وقتی سفره پهن می‌کنن، میگن تا شما نشینین ما هم نمی‌شینیم.»
کبری خانم 13 سال بیشتر نداشته که شوهرش داده‌اند و از همان موقع با خانواده شوهر زندگی می‌کرده است: «همه کارای خانواده شوهر روی دوش من و خدا بیامرز جاریم بود. خب منم جوری تربیت شده بودم که باید هرجور سختیو تحمل می‌کردم. خیلی بدبختی کشیدم تا دخترامو بزرگ کنم. تا وقتی شوهرم زنده بود، معتاد بود و بیکار. یه سال تو زندون بود و یه سال بیرون. یه بیمه‌ای هم نداشت که برام بذاره و بره تا حداقل کمک‌خرج بشه. بعدشم که سرطان گرفت و مُرد، من با چهارتا دختر از کهگیلویه و بویراحمد اومدم تهران. حالا هم بیمه کجا بوده؟ از سرنوشتم چی برات بگم؟ هیشکدوم از دخترام حتی دیپلم هم ندارن. مشکل مالی نذاشت درس بخونن و یه دوره‌ای هر کدومشون مجبور شدن برن سرکار و کمک‌خرجم باشن تا شوهر کردن. گفتم شوهر کنن بلکه خوشبخت بشن که اونام حالا واسه خودشون مشکل دارن. از کرایه‌خونه گرفته تا خرجای سنگین این روزا واسه زندگی. خانوم، الان همه انقدر مشکل دارن که فقط می‌تونن از پس زندگی خودشون بربیان. من انتظاری از دخترام و دامادام ندارم و نمی‌خوام سربار کسی باشم. همیشه هم به بچه‌هام گفتم حتی اگه یه چوب کبریت برام خریدن حساب کنن. میدونین این روزا هیشکی به هیشکی نیس.»
با همه این فراز و فرودها، کبری خانم از زندگی‌اش راضی است: «چرا راضی نباشم؟ اگه ناراضی باشم چیکار می‌تونم بکنم؟ خدا تن سالم بده، محتاج کسی نشیم. بچه‌هامم راضی‌ان و از کار من خجالت نمی‌کشن. میگن فقط محتاج کسی نباشیم. بعضی موقعا که مشتریا میگن دونفره برم، یکی از دخترامو با خودم می‌برم که به همه کارا برسیم. یه مدتی هم تو یه آشپزخونه آشپزی می‌کردم اما صابکارم بیمه‌م نکرد و گفت سِنت زیاده. کارمم خوب بود. حقوقش هم خوب بود و برای بچه‌هامم غذا می‌آوردم. اما بعد از کرونا دیگه آشپزخونه هم تعطیل شد.»
پی‌نوشت: اطلاعات شخصی و هویتی افرادی که در این گزارش با آنان مصاحبه شده، نزد ایسنا محفوظ است و از اسم‌های مستعار برای افراد استفاده شده است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/535725/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چگونه خواب به افزایش سلامت روان کمک میکند؟

ربیعی: روز قدس 1400 مقارن شده با نزدیکی به عقب راندن تحریم‌ها و پاسخ های امیدوار کننده‌ در منطقه در واکنش به پیامهای صلح آمیز ایران

واکنش سخنگوی جبهه اصلاحات ایران به بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری در خلال مناظرات: با این نوع قانون گذاری‌ها می توان گفت میزان رای ملت است؟ / از جمهوریت چه می ماند؟

کار این استعدادهای آفریقایی دیدن داره

در باب دوری از ریاکاری

دیپلمات آمریکایی در وین: اگر حفظ یک تحریم با بازگشت به برجام سازگار نباشد آماده‌‌ایم آن را برداریم / درباره شهروندانمان که در ایران بازداشت هستند مذاکرات فعال و غیرمستقیمی وجود دارد که مستقل از برجام است

قاچاق «بسیار سودآور» زعفران از ایران؛ پلیس اسپانیا 17 نفر را بازداشت کرد

بزنگاه تاریخی اسکاتلند

بحران کم آبی باعث گرانی مرغ شده است؟

لاوروف: غرب همه اصول دموکراسی را زیر پا گذاشته است

اولین تصویر از موشک چینی در حال نزدیک شدن به زمین

افسران پرونده جورج فلوید متهم شناخته شدند

ماجرای زندگی اسرارآمیز خزندگان؛ برنامه ای ویژه در شبکه مستند

چهره ها/ مریم معصومی در خانه سنتی

صادقی: ظریف بیاید روی او اجماع می‌شود

واکنشی به اظهارات برجامی آشنا

مصاحبه تند و تیز علی مطهری در گفت‌وگو با محمدرضا حیاتی

رهبر انقلاب: ماجرای فلسطین همچنان مهم‌ترین مسئله نظام بشری است

بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است

پوشش وسیع سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های منطقه

آخرین خبر از وین: توافق نزدیک است

ظریف گفت کاندیدا شوم، مستقل می آیم

اعلام شرایط دورکاری کارمندان از فردا: در شهر‌های قرمز کارمندان خدمات ضروری باید حضور 50 درصدی داشته؛ مابقی ادارات حضور یک سومی

معاون وزیر راه: اخذ کد رهگیری برای تمامی معاملات مسکن ضروری است

کف قیمت آپارتمان های کوچک در تهران 500 میلیون تومان است / با 800 میلیون می‌توان خانه 80 متری درمناطق جنوبی پایتخت خرید

احتمالا داره خودشو برای جنگ خیابونی آماده میکنه!

مواجهه جالب دو گروه از پنگوئن‌ها با یکدیگر

عامل ردصلاحیت‌ نامزدهای شورای شهر و روستا کیست؟

چرا ایران از روند صلح افغانستان کنار گذاشته شده است؟

بازخوانی شرایط حاکم بر مذاکرات وین و الزامات پیشِ رو

مرگبارترین قحطی‌های ایران

خانواده نتانیاهو پای «المرت» را به دادگاه باز کردند

حمله هوایی ائتلاف سعودی به راهپیمایی روز قدس در یمن

پرچم‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا زیر پای نمازگزاران در افغانستان

خطر ولخرجی بایدن

رقیب نتانیاهو چقدر امکان تشکیل کابینه دارد؟

شهادت 2 جوان فلسطینی با شلیک گلوله نظامیان صهیونیست

تاکید فلسطینیان بر آزادسازی کل سرزمین‌های اشغالی در مراسم روز قدس

چهره ها/ عینک عجیب مهران غفوریان

به خاطر نمره آدم کشت!

ملکا خبر نداره داره چیکار می کنه!

چهره ها/ سپیده خداوردی با تیپ کوهنوردی

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانان عرب

خبر روس‌ها از دور جدید مذاکرات وین

یادداشت انتخاباتی آذری جهرمی

سید حسن‌ نصرالله: ایران از مرحله خطر عبور کرده است

پر رو بازی رهبر دموکرات‌های سنا درباره ایران

تخصیص بودجه 2 هزار یورویی برای حمایت از برجام

موسس میراث فرهنگی: رئیسی در قوه قضائیه بماند بهتر است

تحلیل خرازی از صحبت‌های منتشر شده ظریف

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.