اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روایت "آتلانتیک" از نفس‌های آخر حزب جمهوریخواه تحلیل ویژه

روایت "آتلانتیک" از نفس‌های آخر حزب جمهوریخواه
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"تام نیکلاس" نویسنده و تحلیلگر مسائل تاریخی در "نشریه آتلانتیک" در گزارشی، شرایط کنونیِ حزب جمهوریخواهِ آمریکا را با شرایط وخیم حزب کمونیست شوروری در اواخر دهه 1970 میلادی مقایسه کرده و به طور خاص از حرکت حزب جمهوریخواه به سمت قهقرا و فروپاشی خبر می‌دهد.
نیکلاس در این رابطه می‌نویسد: «ما در دورانی زندگی می‌کنیم که در آن، استعاره‌های بدی حاکم هستند. هر چیزی را یا "فاشیسم" می‌خوانند و یا سوسیالیسم: فاشیسمِ هیتلری و یا شورویِ استالینیستی. حزب جمهوریخواه و سیاستمداران جمهوریخواه نیز به طور خاص می‌خواهند که به مردآمریکا بقبولانند که آمریکا، در شرایط حساس زمانی قرار دارد و هر لحظه امکان نزاع و یا تنش در این کشور می‌رود.
حزب جمهوریخواه آمریکا در برهه کنونی، عملا در حال ایفای نقشی شبیه به حزب کمونیست شوروی در اواخر دهه 1970 میلادی است. این حزب اکنون اگر نگوییم در محتوا، اما در ظاهر، عملا شبیه به حزبِ مذکور (حزب کمونیست شوروی) شده است. من در این رابطه قصد ندارم بگویم که جمهوریخواهان، کمونیست شده اند. بلکه برعکس، من بر این باورم که جمهوریخواهان در حالِ ورود به مراحل پایانی رویکرد‌های شبهِ بولشوویسمِ خود هستند. اعضای حزب جمهوریخواه در شرایط فعلی، عمیقا از ناکامی‌های خود فرسوده و خسته شده اند، به ایدئولوژیشان بدبین هستند، کاملا مستبد شده اند، و در نهایت، توسطِ یک پیرمرد خودخواه به نام "ترامپ" هدایت و رهبری می‌شوند و سعی دارند با ایجاد ماجرا‌ها و چالش‌های جدید، ثروت و قدرتشان را تجدید کنند.
هیچکس به اتحاد جماهیر شوروی در اواخر دهه 1970 میلادی فکر نمی‌کند و البته چندان در این زمینه توقعی هم نیست. این دوره همان زمانی بود که "میخائیل گورباچوف" رهبر اتحاد جماهیر شوروی از آن با نامِ "عصرِ رکود" نام می‌برد. در آن زمان، حزب کمونیست شوروی به شدت فرسوده شده بود و عقاید و تفکرات ایدئولوژیک نیز فقط برای احمق‌ها و انسان‌های متعصب، کارایی داشت. در آن زمان، تنها تعداد انگشت شماری از ایدئولوگ‌های حزبِ کمونیست و همچنین افسران عالی رتبه ارتش شوروی، حقیقتا به مارکسیسم-لنینیسم اعتقاد داشتند. با این حال، اغلب مردم شوروی می‌دانستند که اکنون حزب به بازیچه‌ای برای عده‌ای پیرمرد تبدیل شده و حزب کمونیست در حال حرکت به سمت قهقرا است.
خودِ حزب کمونیست نیز به هیچ وجه چهارچوبِ یک حزب را نداشت. در آن زمان، حزب کمونیست به ابزاری برای نخبگان سیاسی فرسوده شوروی تبدیل شده بود. رهبر وقتِ حزب کمونیست شوروی "لئونید برژنف"، فردی میانه رو بود با این حال در اواخر دهه 1970، با تقویت طیف و حامیان خود در قالب حزب کمونیست شوروی، عملا به فردی متعصب و همه‌کاره در حزب تبدیل شده بود. در این راستا، خیابان ها، کارخانه‌ها و مدارس زیادی به نام وی نامگذاری شدند و حتی برژنف به عالی رتبه‌ترین مناصب نظامی نیز دست یافت. برژنف در آن دوران، شمار زیادی مدالِ افتخار به خود داد به نحوی که لطیفه‌ای در شوروی رایج شده بود که می‌گفت" بر اثر افتادن برخی مدال‌های برژنف، در مسکو زلزله اتفاق می‌افتد!
در آن زمان، بسیاری از نخبگان سیاسی و نظامی شوروی، انسان‌های فاسدی بودند که فقط اهداف خود را در پوشش ایدئولوژی مارکسیستی دنبال می‌کردند. در این زمان، ساختار حزب به شدت آلوده شده بود و افراد فاسد با استفاده ابزاری از القابی نظیر سوسیالیسمِ واقعی و امپریالیسمِ غربی، سعی داشتند نزاعِ خودی و غیر خودی را تقویت و خود را حامی راستین مارکسیسم نشان دهند. در آن دوره هرکسی می‌توانست با استفاده از این اصول، دستورکار فرصت طلبانه خود را به پیش برد.
اخبار و رسانه‌ها در شورویِ آن زمان، به شدت کنترل می‌شدند. رادیو، تلویزیون و روزنامه‌های شوروی در داستان‌هایی غرق شده بودند که هیچ نسبتی با واقعیات نداشتند. به عنوان مثال آن‌ها از موفقیت‌های قابل توجه شوروری در بخش کشاورزی سخن می‌گفتند. این در حالی بود که شوروی عملا مجبور بود از کشور‌های سرمایه داری و آن‌هایی که با نظام سیاسیش مخالف بودند، محصولات کشاورزی بخرد. از جمله این کشور‌ها می‌توان حتی به آمریکا (رقیب اصلی ایدئولوژیک شوروی) اشاره کرد.
در دوره مذکور، هر کدام از اعضای حزب کمونیست که هرچیزی را زیر سوال می‌بردند و یا ابرازِ مخالفت می‌کردند، به شدت به آن‌ها حمله می‌شد و حتی به راحتی از حزب کمونیست شوروی، اخراج می‌شدند. شاید این افراد اعدام نمی‌شدند، اما تبدیل به "رفقایِ مستمر بگیر" و منزوی می‌شدند تا بپوسند. در این راستا، معادله کاملا واضح و روشن بود: "مزخرفاتِ حزب را پمپاژ کنید و از یک زندگیِ خوب لذت ببرید. اگر می‌خواهید غر بزنید، باید خود را آماده رفتن به سرزمین‌های دورافتاده شوروی، جهت اداره کتابخانه‌های متروکه کنید".
این مسائل، همه و همه برای ما آمریکایی‌ها در برهه کنونی آشنا هستند. حزب جمهوریخواه چندین سال است که به اصول و بنیاد‌هایی که بر پایه آن‌ها تشکیل شده، بی اعتنایی می‌کند و به جای توجه به اصول بنیادینش، در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، عملا هرآنچه "دونالد ترامپ" می‌گفت را به مثابه چراغ راهِ خود تبدیل کرده بود. ترامپ دقیقا شبیه به برژنف، تا حد زیادی به صورت بی دلیل و تبلیغاتی، بزرگ شده تا برای حامیانش به مثابه یک قهرمان جلوه‌گر شود. اگر قرار باشد جمهوریخواهان در برهه کنونی به یک نفر، یک مقام عالی رتبه نظامی اعطا کنند و یا عنوان "قهرمان فرهنگ آمریکایی" را به یک نفر تخصیص دهند، آن فرد بدون تردید شخصِ دونالد ترامپ خواهد بود.
حزب جمهوریخواه که زمانی مدعی بود مناظرات و بحث‌های روشن فکرانه اش هستند که آن را هدایت کرده و به ماهیت آن شکل می‌بخشند، اکنون همچون حزب کمونیست شوروی از یک کادر مدیریتی تشکیل شده که به همراه جریان‌های رسانه‌ای خاص خود، از ترامپ حمایت کرده و مدام در حال طرح مواضع و اتخاذ سیاست‌های متوهمانه در مورد جهان بیرونی است. در این چهارچوب، هرکس که از این ساختار حمایت کند، به وی پاداش داده می‌شود و هر آنکه مخالفت کند، قویا مجازات خواهد شد. در مدت اخیر جمهوریخواهانی نظیر "لیز چنی" و "آدام کینزینگر"، عمیقا با ترامپ و رویه‌های وی مخالفت کرده اند. در نتیجه، شاهد آن هستیم که جمهوریخواهان، تبلیغات و خشم زیادی را به سمت آن‌ها روانه کرده و می‌کنند و عملا به دنبال تصعیف موقعیت آن‌ها هستند.
حزب جمهوریخواه در برهه کنونی به یک حزبِ در حال مرگ تبدیل شده و نباید فراموش کرد که این شرایط، در نوع خود بسیار خطرناک نیز است. همچون نمونه شوروی، یک حزب متوهم و در حال مرگ می‌تواند موجب ایجاد درگیری‌ها و تنش‌های بین المللی گسترده‌ای نیز شود و به نوعی صلح و ثبات جهانی را به خطر اندازد. در این راستا چه بسا اگر جمهوریخواهان همین مسیر را ادامه دهند، شاید این، آن‌ها باشند که جنگ جهانی سوم را به راه می‌اندازند.
با این همه، حزب جمهوریخواه در برهه کنونی بیش از آنکه برای جهان خطرناک باشد، برای آمریکا خطر دارد. رهبران و چهره‌های سرشناس این حزب، روز به روز تفکراتِ پارانوئیدی و تهاجمی تری را اتخاذ می‌کنند. آن‌ها مدام از توطئه‌های مختلف علیه خود حرف می‌زنند و سعی دارند پایگاه حمایتیشان را جهت پیشبرد دستورکارشان در عرصه معادلات داخلی آمریکا تقویت کنند. آن‌ها ناکامی خود در انتخابات 2020 را نه به بی کفایتی هایشان، بلکه به صندوق رای و وقوع تقلب ربط می‌دهند. امری که صرفا با هدف تضعیف دموکراسی در آمریکا صورت می‌گیرد و کاملا هم خطرناک است.
یک درس دیگری که از مقایسه تاریخی حزب جمهورخواه در برهه کنونی با حزب کمونیست شوروی در اواخر دهه 1990 می‌توان گرفت این است که اساسا حزب جمهور خواه را نمی‌توان اصلاح کرد. همچون همتایان خود در شوروی، حزب جمهوریخواه بیش از حد به بیراهه رفته است. گورباچوف زمانی تلاش کرد تا حزب کمونیست شوروی را اصلاح کند با این حال، همچنان هم در میان وفاداران به شوروی، به وی ناسزا می‌گویند. بعید است که این قاعده در مورد حزب جمهوریخواه (در برهه زمانی فعلی)، چندان متفاوت باشد. باید پذیرفت که حزب جمهوریخواه نیز اکنون همچون حزب کمونیست شوروی، در حال حرکت به سمتِ زباله دانِ تاریخ است».
* تام نیکلاس، وی نویسنده و تحلیلگرِ مسائل تاریخی در نشریه آتلانتیک است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/495837/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چهره‌ها/ استوری اعتراضی علی آقا دایی خطاب به دولت محترم

دلیل شکست استقلال از نگاه مجیدی

معرفی بهترین بازیکن دیدار الدحیل - استقلال

نهمین قسمت برنامه «زندگی پس از زندگی» با روایتی شنیدنی از مرگ

پنالتی استقلال مقابل الدحیل سوخت؟

نگاه "خاویر سولانا" به لزوم احیای دیپلماسی با ایران برای آمریکا

تهیه کننده «یاور»: به‌جای حاشیه‌ها به محتوا توجه کنید!

چهره ها/ سلفی شاهرخ استخری در کنار خواهرش

فرهاد مجیدی محروم شد

نگاهی به ترانه تیتراژ برنامه ها و سریالهای رمضان1400؛ کپی کاری از چاوشی و بقیه دوستان

عکس یادگاری حمید فرخ نژاد با کودکی هایش

آغاز مذاکره برای امضای معاهده چهارجانبه هند، افغانستان، ازبکستان و ایران

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا لایحه مقابله با چین را تأیید کرد

وحشت صداوسیما از ظریف و تیم مذاکره کننده /چه کسانی از احیای برجام می ترسند؟

چهره ها/ دلتنگی مهدی کوشکی برای صحنه تئاتر

روسیه و برجام و برجام پلاس

گزینه های تلخ بن سلمان

تهدید پوتین به پاسخ قاطعانه به تحریم های آمریکا

حذف رییس‌جمهور، تخریب برجام و مسخره کردن مردم؛ فعالیت یک روز صداوسیما

حضور پر رنگ زنان در این سریال‌های رمضان

وال استریت ژورنال: بایدن آماده کاهش تحریم‌های نفتی و مالی ایران است

مجلس باز هم برای کشاورزان گُل کاشت/ قیمت خرید تضمینی گندم 5 هزار تومان شد

برخورد گرم کریمی با استقلالی‌ها و درگیری یزدانی +عکس

صوت/ خداوند ماه رمضان را چگونه معرفی می‌کند؟

انسان های صالح چگونه میمیرند!

نماهنگ «شبای اشک و مناجات اومده» با نوای میثم مطیعی

آخرین برگه‌های ائتلاف سعودی در جنگ یمن

وقت تغییر؛ ارزیابی اندیشکده آمریکایی از رابطه واشنگتن و اردن

روایت آیت‌الله ناصری از مزد روزه‌داری واقعی

چرا می‌گویم کار چینی‌هاست؟

ترکیه وارد معرکه اوکراین می شود؟

اجرای حکم اعدام برای یک محکوم در آمریکا؛ از تزریق مواد سمی تا تیرباران

واکسن‌های تقلبی؛ چالش این روزهای جهان

تاکید اروپا بر آزادی ناوالنی

دیدار برهم صالح با سفیر روسیه در بغداد

چهره‌ها/ شاسی بلند بهرام رادان چی می تونه باشد؟

چهره‌ها/ خاطره بازی آناهیتا همتی با سریال ترش و شیرین

ریه‌های کیانوش عیاری درگیر شد

کنایه‌های سنگین روزنامه جمهوری اسلامی به وزیر بهداشت

توئیت ظریف از دیدار امروزش با همتای پاکستانی

اظهارات متفاوت فعال اصولگرا درباره موفقیت رئیسی در اداره دولت

تروئیکای اروپایی: مذاکرات وین پیشرفت کرده اما راه درازی در پیش است

وال استریت ژورنال: آمریکا آماده کاهش تحریم‌های بانکی و نفتی ایران است

تشدید اختلاف میان واشنگتن و تل‌آویو بر سر برنامه هسته‌ای ایران

معاون وزیر دفاع با رییس الحشد الشعبی دیدار و گفتگو کرد

درخواست رفع تحریم‌های کرونایی ایران توسط 40 سازمان حقوق‌ بشری

چرا نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد؟

چه بر سر نجات یافتگان چینی کشتی تایتانیک آمد؟

تا این حد در دل طبیعت

بارشی از مواد مذاب در کارخانه فولاد!

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.