اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مجوز مجلس به دولت: برای پرداخت یارانه ها پول چاپ کنید اقتصادی

مجوز مجلس به دولت: برای پرداخت یارانه ها پول چاپ کنید
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - مجلس به دولت مجوز داد برای پرداخت به موقع یارانه نقدی و معیشتی از بانک مرکزی در قالب تنخواه قرض بگیرد. به زبان ساده این حکم می‌گوید: اگر دولت برای پرداخت سر وقت یارانه نقدی و یارانه معیشتی به مشکل خورد از بانک مرکزی استقراض کند. استقراض از بانک مرکزی هم یعنی چاپ پول.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اقتصادنیوز: بر اساس لایحه بودجه‌ی 1400، بانک مرکزی جمهوری موظف است برای پرداخت به موقع مصارف هدفمندی و براساس درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور معادل یک درصد (1%) جمع مصارف جدول تبصره (14) را به صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها قراردهد البته بودجه شرط گذاشته تنخواه مذکور باید حداکثر تا دو ماه پس از دریافت از محل منابع جدول مذکور تسویه شود. شرط استفاده مجدد از این تنخواه، تسویه تنخواه قبلی است.
به زبان ساده این حکم می‌گوید: اگر دولت برای پرداخت سر وقت یارانه نقدی و یارانه معیشتی به مشکل خورد از بانک مرکزی استقراض کند. استقراض از بانک مرکزی هم یعنی چاپ پول. زیرا استقراض از بانک مرکزی موجب خلق پول توسط این نهاد و افزایش پایه پولی خواهد شد و افزایش پایه پولی نیز با توجه به رقم ضریب فزاینده بر نقدینگی اثر خواهد گذاشت. اقتصاددانان تاکید دارند افزایش نقدینگی نیز تورم به دنبال دارد.
تنخواه گردانی دولت برای پرداخت یارانه‌ها در 1400
بر اساس بخش درآمدی تبصره‌ی 14 لایحه‌ی بودجه‌ی 1400، معادل یک درصد از بودجه‌ی عمومی برای تنخواه دولت در جهت پرداخت یارانه‌ها در سال آینده در نظر گرفته شد.
جدول 14 در لایحه دولت حدود 267 هزار میلیارد تومان بود یک درصد این رقم عددی در حدود 2 هزار و 670 میلیارد تومان است. با این حساب اگر ضریب فزاینده 7.7 باشد استفاده از 20 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌کند. در متن قانون تاکید شده است یک درصد مشمول تنخواه خزانه داری کل کشور نمی‌شود یعنی دولت کماکان می‌تواند از تنخواه خزانه گردان بودجه استفاده کند.
تنخواه بودجه اعتبار‌ی است که بانک مرکزی در هر سال مالی برای رفع احتیاجات نقدی خزانه در همان سال به وزارت امور اقتصادی و دارائی قرض می‌دهد و این اعتبار تا پایان همان سال باید تسویه شود.
رقم تنخواه در سال‌های قبل در حدود 3 درصد از بودجه عمومی بود، اما در سال جاری این رقم این نرخ به 6 درصد افزایش پیدا کرده است.
اگر مجوز 6 درصدی برای سال آینده نیز برقرار بماند دولت می‌تواند در سال آینده معادل 6 درصد از 841 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور را قرض کند، به بیان دیگر سال آینده دولت می‌تواند 50 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کند. از آنجایی که عرضه‌ی پول توسط بانک مرکزی تحت عنوان افزایش در پایه‌ی پولی است، در سال آینده چنانچه دولت از این قانون استقراض استفاده کند، به میزان 50 هزار میلیارد تومان به پایه‌ی پولی افزوده خواهد شد.
عواقب وجود قانون تنخواه دولت برای اقتصاد ایران
علی رغم اینکه در جلسه‌ی علنی مجلس رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده‌ی دولت گفته است تنخواه گردانی دولت برای پوشش هزینه‌های جاری کشور خللی در اقتصاد کشور ایجاد نمی‌کند، شواهد نشان می‌دهد چنین نیست. به طور کلی استفاده قانون تنخواه خزانه توسط دولت به این منزله است دولت در تآمین هزینه‌های خود به مشکل یا اصطلاحا به کسری بودجه برخورده است. از جمله اشکالاتی قانون تنخواه گردانی دولت می‌تواند برای اقتصاد ایران به وجود آورد عبارت است از:
اول؛ اثر اقتصادی
استقراض دولت از بانک مرکزی به منزله‌ی خلق پول است. تنخواه معادل 6 درصدی بودجه‌ی عمومی، باعث خلق 50 هزار میلیارد تومان پایه پولی جدید است ّبا توجه به اینکه ضریب فزاینده (خلق پول توسط بانک ها) در حال حاضر 7.7 است، این مقدار پایه‌ی پولی به میزان 385 هزار میلیارد تومان خلق نقدینگی جدید می‌شود علاوه بر این اگر قرار باشد در سال اینده برای پرداخت به موقع یارانه از بانک مرکزی استقراض شود 2.6 هزار میلیارد تومان به پایه پولی اضافه خواهد شد با احتساب ضریب فزاینده، حدود 20 هزار میلیارد تومان نیز از این محل به نقدینگی افزوده خواهد شد.
همانگونه که مشاهده شد افزایش نرخ تنخواه دولت سبب افزایش در متغیر‌های پولی و افزایش در این متغیر‌ها اثر تورمی خواهد داشت. البته برخی اذعان دارند که، چون این خلق پول قرار است به بانک مرکزی پس داده شود، از اثر تورمی آن در بلند مدت کاسته خواهد شد. اما به هر حال این عمل اثر تورمی خود را در اقتصاد ایران حفظ خواهد کرد.
دوم؛ به هم ریختگی انضباط مالی
تا قبل از مصوبه دیروز مجلس برای یارانه‌ها قانون محاسبات عمومی تاکید داشت از تنخواه گردان برای رفع احتیاجات نقدی خزانه استفاده شود. به دلیل انکه مسئولیت خزانه بر عده وزارت امور اقتصادی و دارائی بود این نهاد طرف حساب بانک مرکزی قرار داده بود. اما مصوبه دیروز سازمان برنامه و بودجه را نیز به فهرست تنخواه بگیران اضافه کرد.
در واقع برای استثنای قانون یک استثنای دیگر نیز قائل شد و اگر این تبصره بر استثنا ادامه یابد در نهایت مسابقه‌ای بین دستگاه‌هایی که مسئولیت کلیدی دارند به راه خواهد افتاد تا از طریق قانون مشمول تنخواه شوند در نهایت نیز بانک مرکزی با فهرستی از استقراض‌های تکلیفی مواجه می‌شود که نهایتا اثر خود را در پایه پولی و بعد نقدینگی نشان می‌دهد این مصوبه می‌تواند نقطه عطفی در بی انضباطی نظام مالی و اداری کشور باشد. بی انضباطی‌هایی که مدام متغیر‌های پولی را موثر می‌کند اثر خود را افزایش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد گذاشت.
در واقع یارانه 45 هزار تومانی از یک طرف به درامد دهک‌های کم درآمد می‌افزاید و از طرف دیگر به دلیل نحوه تامین مالی ان به جهت پرداخت به موقع بر هزینه‌های آنان اضافه می‌کند.
قانونگذار تاکید کرده این حکم مشمول تنخواه خزانه داری کل کشور نمی‌شود و سازمان برنامه و بودجه مکلف است در صورت کسری منابع یارانه نقدی منابع را از سایر محل‌ها تامین و به حساب سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها نزد خزانه واریز کند و حداکثر تا دو ماه پس از آن تسویه کند. شرط استفاده مجدد از این محل تسویه منابع قبلی است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/495832/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طلای جهانی 3.3 دلار بالا رفت

جهش 75 درصدی شیوع گونه هندی کرونا در انگلیس

استونی، لیتوانی و لتونی چند دیپلمات روس را اخراج می‌کنند

چهره ها/ عکس های نیم رخ مریم معصومی با اشعار عاشقانه

اختلاف در اردوگاه اصولگرایان

مثل آینه در خط حزب‌الله

گوناگون/ قیمت خانه در کشورهای اروپایی چقدر است؟

آتش‌سوزی در یک بیمارستان، 13 بیمار کرونایی را به کُشتن داد

مجلس نمایندگان آمریکا ایالت شدن واشنگتن را تصویب کرد

چهره ها/ عکس عاشقانه و هنری بهاره رهنما با همسرش

چهره ها/ کوه پیمایی جذاب گلاره عباسی

وزیر پاکستانی در تهران به دنبال چیست؟

وزیر خارجه استمزاج کرد که ببیند حاضر می‌شوم اولتیماتوم ممتازالسلطنه را ببرم، قبول نکردم

مردی که 12 بار خودش را برای آزمایشاتش دار زد!

پیشنهاد 8 راهکار برای نجات بورس

سه ماه مانده به المپیک توکیو، وضعیت اضطراری در ژاپن اعلام شد

مقام تاجیک: گذرگاه مرزی تاجیکستان و چین با تمام ظرفیت فعال است

اطلاعیه‌ای درباره سوء برداشت از سخنان زاکانی

وزیر خارجه استمزاج کرد که حاضر می‌شوم اولتیماتوم ممتازالسلطنه را ببرم، قبول نکردم

تابستان بسیار سخت در کمین کشور

دیدار مقامات ازبکستان و ترکیه؛ افغانستان محور مذاکرات

چهره ها/ فرزاد فرزین و آسمان خراش ها

تشدید اختلافات آمریکا و اسرائیل بر سر ایران

حکمت/ بانویی که مثل ندارد

حمله ی نطنز به ضرر نتانیاهو شد؛ احیا برجام دیگر به مسئله ای شخصی برای بایدن تبدیل شده / اختلافات دموکرات ها و نتانیاهو بر سر برجام نشان از تغییر بزرگ در روابط امریکا و اسرائیل است؟

روسیه 5 دیپلمات لهستان را اخراج کرد

تقلای نتانیاهو برای سلب مشروعیت از مخالفان خود

لحظه احساسی باباقنبر در برنامه «دعوت»

مهوش وقاری بر سر مزار زنده‌یاد «حمیده خیرآبادی»

چهره ها/ یادداشت نفیسه روشن برای بانوی اردیبهشتی

جزییاتی تازه از تولید سریال «انگل»

گزیده‌های نفتی هفته

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.