اخبار محرمانه

آخرين مطالب

کچویان: آقای روحانی بفرمایید تفکیک قوا سیاسی

کچویان: آقای روحانی بفرمایید تفکیک قوا
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرهیختگان / عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در مطلبی نوشت: جناب آقای روحانی! بعد از هشت‌سال تجربه شیوه مواجهه شما با امور، همگان به‌خوبی از غرایب دلایل و شیوه‌های عجیب استدلال‌های شما آگاهند و نیاز چندانی نیست تا مردم متوجه شوند که شما به شیوه مرسوم خود برآنید تا دلایل مخالف خود را که موجب الزام دولت به‌اجرای قانون راهبردی مجلس می‌شود، به‎ عنوان دلایلی به‌نفع قوه مجریه به‌کار گرفته تا به‌خیال خود مجلس را از این طریق خلع‌سلاح کرده و مجبور به‌ پذیرش اجرای قانون مطابق خواست برجامی خود کنید!
حسین کچویان ادامه داد: اما کیست که نداند در مناقشه با مجلس دقیقا مشکل از مداخله قوه‌مجریه و شما به‌عنوان ریاست این قوه در حدود وظایف و اختیارات مجلس ناشی شده است که می‌خواهید مطابق رویه هشت‌سال گذشته امور را صرفا بر محور و خواسته‌های خود، بدون در نظر گرفتن قانون و دیگر طرف‌ها به پیش ببرید! بر همین اساس، شما و دولت به‌همراه بخش‌های مختلف اجرایی بلافاصله پس از تصویب قانون عزت‌بخش مجلس به بهانه‌های بی‌دلیل و ادعاهایی چون ادعای جالب و تجربه‌شده فقدان آگاهی مجلسیان نسبت به جهان خارج و صلاحیت‌های دیپلماتیک برجامی موجود در نزد شخص شما و تیم مذاکره‌کننده برجام، قانون مجلس را مضر و حتی برای موجودیت برجام درحال احتضار خطرناک دانسته و با بیان‌های مختلف مخالفت خود را با تصویب آن اعلام کردید، اما نهایتا چون اعلام رسمی مخالفت قوه‌مجریه با قانون و اظهار علنی قصد دولت به‌عدم اجرای آن به‌معنی زیرپا گذاشتن قانون اساسی با واکنش منفی افکارعمومی مواجه بود و هنگامی که تلاش‌ها برای جلب‌نظر بعضی از طرف‌های دیگر مساله به جایی نرسید، به‌عنوان آخرین چاره به اصل قانونی تفکیک قوا پناه آوردید و از ورود قانون به حوزه اجرا سخن گفتید. درحالی که کسی نیست که نداند شما به‌دلیل مخالفت آشکارا با این قانون، پس از شکست بدوی تلاش‌ها برای عدم تصویب قانون اقدام راهبردی مجلس، به‌دلیل الزام به‌اجرای قانون یا قبول تبعات احضار قوه‌قضائیه درصورت عدم اجرای قانون، همان‌گونه که دولت صریحا اعلام کرده بود به‌عنوان آخرین چاره برای عدم تمکین قانونی به قوه‌مقننه به‌دنبال آن رفته‌اید که قانون اقدام راهبردی را مطابق تفسیری اجرا کنید که خود می‌پسندید و معنایی جز عدم اجرای قانون یعنی همان خواست اولیه شما ندارد.
حال، عجیب و مضحک یا تاسف‌آور نیست که رئیس قوه‌مجریه با وجود تمام تلاش‌های آشکار و پنهان خود و قوه تحت امرش برای اینکه برخلاف قانون اساسی به‌اشکال مختلف ازجمله برانگیختن شورای امنیت ملی به مخالفت یا ترغیب شورای نگهبان به‌عدم تایید نهایی مصوبه مجلس و عقیم گذاشتن فرآیند قانونیت قانون با مداخله در قوه‌مقننه می‌کوشید مانع از تصویب قانون شود، سخن از قانون اساسی و اصل تفکیک قوا کرده و قوه‌مقننه را از مداخله در قوه‎مجریه برحذر می‌دارد؟! آیا عجیب‌تر، مضحک‌تر و تاسف‌بارتر نیست که بعد از آن همه تلاش‌های مداخله‌آمیز در قوه‌مقننه، آقای روحانی به‌عنوان رئیس قوه‌مجریه، بعد از تحذیر قوه‌مقننه به خودداری از دخالت در قوه‌مجریه از وظیفه قانونی خود درمورد حفظ قانون اساسی سخن بگوید؟!
اما متاسفانه اقدامات رئیس‌جمهور حقوقدان ما به همین ادله بدیع و عجیب ختم نمی‌شود! احتمالا آنچه ایشان از ناحیه قوه‌مجریه و همچنین حافظ قانون اساسی درمورد دلایل مداخله قوه‌مقننه در قوه‌مجریه و راه‌حل پیشنهادی برای حل مشکل و جلوگیری از مداخله ارائه می‌کند، به‌عنوان رویه حقوقی در اسناد حقوق اساسی و عمومی ثبت شده یا باید ثبت شود! به‌نظر آقای روحانی دلایل مداخله قوه‌مقننه در قوه مجریه تعیین بعضی جزئیات قانون اقدام راهبردی توسط مجلس در متن قانون مثل تعیین زمان اجرای آن است. در پاسخ به این ادعا ارائه فهرستی از قوانین مصوب قبلی که جزئیات ریزتر و مشخص‌تری از قانون اخیر در آن گنجانده شده باشد، مشکلی را حل نخواهد کرد. چون ایشان به‌دنبال اجرای قانون خاص خود است، عرضه هر تعداد قانون اجراشده با مشخصات متفاوت تغییری ایجاد نمی‌کند، چون پاسخ خواهد داد که در آن موارد قانون به‌اعتبار انطباق با شیوه اجرای مورد نظر قوه‌مجریه درواقع متضمن اراده قوه‌مجریه بوده و مداخله به‌حساب نمی‌آید. اما مساله‌ای که آقای حقوقدان قطعا تمایلی به پاسخ ندارد این است که اگر قرار بر این باشد که قوانین مطابق تفسیر و شیوه موردنظر وی یا قوه‌مجریه اجرا شود، آن‌وقت چه دلیلی دارد که مجلس برای تصویب خود را به‌زحمت اندازد چون با این نوع فهم از قانون و نقش قوه‌مجریه در اجرای هر قانونی به‌راحتی می‌تواند به‌شکلی تفسیر یا اجرا شود که موردنظر قانون و مجلس نیست بلکه قانون دیگری است که قوه‌مجریه خود تدوین و تصویب کرده است. اگر در این حالت از آقای حقوقدان پرسیده شود که این شکل از اجرای قانون چه نقش یا استقلالی برای مجلس باقی می‎گذارد و تکلیف اصل مهم تفکیک قوا از نظر رئیس‌جمهور حافظ قانون اساسی چه می‌شود، قطعا خواهند گفت این دقیقا مصداق آن اصل است که در آن هیچ مداخله‌ای ازسوی مجلس در قوه‌مجریه که مورد توجه ایشان بوده و برای حفظ آن قیام کرده، تعیین نشده است!
اما نکته‌ محوری در رابطه با اصل تفکیک قوا و چگونگی تقسیم وظایف قوا در این اصل وجود دارد که اگر آقای روحانی به آن توجه می‌کرد، اساسا از آغاز مشکلی پیدا نمی‌شد که نیاز به حقوقدان و ورود رئیس‌جمهور به‌عنوان حافظ قانون اساسی به‌وجود آید! مطابق نظریه تفکیک قوای مونتسکیو، اساسا قوه‌مجریه قوه صرفا عامله است که نظیر یک ماشین بیش از عمل صرف یا اجرای صرف قانون وظیفه‌ای ندارد، نحوه یا چگونگی اجرای قانون وجهی از قانون و محتوای آن است که نسبت آن با ماشین یا قوه‌مجریه نسبت برنامه و وظیفه قوه‌مقننه است! بنابراین، هر تلاش و حرکت قوه‌مجریه به‌عنوان ماشین به‌سمت تعیین دستورالعمل کار خود و شیوه اجرا یا برنامه ماشین به‌معنای خروج از اجرا یا عمل صرف و حرکت به‌سمت تدوین قانون است که متضمن مداخله قوه‌مجریه یا عامله در قوه‌مقننه یا مدون برنامه خواهد بود!

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/495775/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حکمت/ بانویی که مثل ندارد

حمله ی نطنز به ضرر نتانیاهو شد؛ احیا برجام دیگر به مسئله ای شخصی برای بایدن تبدیل شده / اختلافات دموکرات ها و نتانیاهو بر سر برجام نشان از تغییر بزرگ در روابط امریکا و اسرائیل است؟

روسیه 5 دیپلمات لهستان را اخراج کرد

تقلای نتانیاهو برای سلب مشروعیت از مخالفان خود

لحظه احساسی باباقنبر در برنامه «دعوت»

مهوش وقاری بر سر مزار زنده‌یاد «حمیده خیرآبادی»

چهره ها/ یادداشت نفیسه روشن برای بانوی اردیبهشتی

جزییاتی تازه از تولید سریال «انگل»

گزیده‌های نفتی هفته

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

یک چند نمونه گاو باهوش ببینید

عرضه مرحله نخست اوراق سپرده سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران

صادرات شتر آزاد شد

چهره ها/ دلتنگی فریبا نادری برای صحنه تئاتر

جانی دپ بالاخره سکوتش را در مورد ادامه بازی در نقش «جک اسپارو» شکست

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کاره هر کسی نیست

چرا دولت روحانی نتوانست شغل ایجاد کند؟

مخالفان چاد انتصاب پسر ادریس دبی در قدرت را "کودتا" خواندند

وقوع چند انفجار در ننگرهار افغانستان

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از جشن تکلیف خاله شادونه

استفاده عجیب هانیه توسلی از هشتگ «metoo»؛ او هم قربانی تجاوز بوده است؟!

عقب‌نشینی قیمت سبد نفتی اوپک

چشمه‌های باداب سورت مازندران

ارتش یمن: برای بار دوم پایگاه ملک خالد را هدف قرار دادیم

سقوط آزاد بیت کوین به دنبال پیشنهاد جدید بایدن

مراکز غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید، 20 میلیون تومان جایزه بگیرید

سقوط شدید بیت‌کوین

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 اردیبهشت 1400: فوت 380 نفر در شبانه روز گذشته

مناجات «بهانه» با نوای علی عرفانی

سفیر اسرائیل در واشنگتن: از بازگشت آمریکا به برجام نگرانیم / به هیچ قراردادی که امنیت ما را به خطر بیندازد، پایبند نمی‌مانیم / ایران علنا اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند؛ حق داریم از امنیت خود دفاع کنیم

ماهیگیری دلالان شهرهای جدید از آب گل آلود بازار مسکن

بقایای موشک نزدیک تاسیسات دیمونا

دیپلمات سابق: ایران و عربستان چراغ اول تفاهم را روشن کردند

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.