اخبار محرمانه

آخرين مطالب

منزوی شدن استادان برجسته با افزایش نفوذ دلالان علمی/ پیدایش اساتید کم‌سواد در دانشگاه‌ها چه عواملی دارد؟ فرهنگی اجتماعی

منزوی شدن استادان برجسته با افزایش نفوذ دلالان علمی/ پیدایش اساتید کم‌سواد در دانشگاه‌ها چه عواملی دارد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - این روزها معضل استادان کم‌سواد بلای جان جامعه دانشگاهی و باعث افت سطح علمی دانشجویان شده است.
به گزارش مشرق ، کارشناسان معتقدند که نداشتن مدیریت و سنجش‌های دوره‌ای نسبت به علم، دانش و معلومات استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در کنار چالش‌های دیگر آموزش عالی، این روزها باعث بروز پدیده‌ای با عنوان «متخصصان کم سواد» شده است. متخصصان کم سواد کسانی هستند که تا درجات عالی در یک رشته تحصیلی مدرک دریافت می‌کنند، اما فاقد علم لازم هستند و چه بسا در این میان کسانی هم هستند که هیچ درکی از رشته مطالعاتی خود ندارند و وقتی به عنوان استاد یا عضو هیئت علمی در موسسات علمی به خصوص دانشگاه‌های سطح بالای کشور به تدریس روی می‌آورند نمی‌توانند آنطور که باید و شاید به افزایش سطح علمی دانشجویان کمک کنند؛ بنابراین تنها به ارائه مطالب پراکنده و ساده بسنده می‌کنند. یعنی بعضی از این استادان فقط مطالب کتاب را حفظ می‌کنند و در صورت وجود هر سوالی خارج از منبع کتاب، از پاسخ به آن طفره می‌روند و این استادانِ مدعی یکی از عوامل اصلی کاهش سواد دانشجویان هستند.
با توجه به مطالب فوق در اینجا چند سوال مطرح می‌شود؛ نخست اینکه آیا علم همه مدرسان دانشگاهی در یک رتبه علمی قرار دارند؟ دلیل اینکه همه مدرسان در یک سطح علمی قرار نگرفته‌اند، چیست؟ چرا برخی استادان از پاسخ به سوال دانشجویان طفره می‌روند؟ برای این سوالات می‌توان پاسخ‌های متعددی را پیش‌بینی کرد. برخی از مسئولان آموزش عالی به کم‌سوادی علمی اعضای هیئت علمی اعتقادی ندارند، اما در مقابل هستند کسانی که معتقدند به روز نبودن سطح علمی استادان می‌تواند بلای جان جامعه علمی باشد.
دلیل پیدایش استادان کم‌سواد در دانشگاه‌ها چیست؟
عوامل متعددی می‌تواند در پیدایش استادان کم سواد در دانشگاه‌ها موثر باشد؛ از جمله اینکه برخی از این افراد طی چند سال گذشته صرفاً بُعد مادی را در نظر گرفته‌اند و با دریافت حق‌الزحمه‌های قابل توجه جذب دانشگاه شده‌اند و به این ترتیب آن‌ها نیز در افزایش تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلانی که از سواد کافی برخوردار نیستند تاثیر دارند.
دلیل دیگر می‌تواند افزایش بی‌رویه دانشگاه‌ها باشد، با گذشت زمان و افزایش تعداد موسسات آموزش عالی نیاز به مدرس و استاد در زمینه‌های مختلف بیشتر احساس می‌شود و همین نیاز سبب شده است تا جذب افراد برای تدریس در دانشگاه‌ها بیشتر شود. این موضوع به نوعی بر پیدایش و افزایش دانشگاه‌های بی‌کیفیت دامن زده است. در این میان برخی از سودجویان هم هستند که با بی‌توجهی به قواعد آموزشی اقدام به جعل مدارک علمی برای تدریس و در ازای دریافت مبلغی در روانه کردن استادان کم‌سواد به جامعه دانشگاهی کمک کرده‌اند و باید گفت که تزریق بورسیه‌های سفارشی به عنوان استاد به بدنه آموزش عالی از دیگر عوامل اُفت کیفی دانش تدریس‌کنندگان است.
یکی دیگر از دلایل کاهش سطح سواد علمی دانشجویان این است که برخی استادان از انجام فعالیت‌های پژوهشی کنار کشیده‌اند و همین نبود ارتباط میان جامعه و صنعت با دانشگاه‌ها باعث می‌شود تا نیازهای کشور نادیده گرفته شود و دانشجویان اطلاعات کافی و مناسبی از خارج از دانشگاه‌ها نداشته باشند تا بتوانند با سطح سواد علمی و مدرک دانشگاهی‌شان مشکلات کشور را رفع کنند و آن‌ها را بهبود ببخشند.
در کشورهای پیشرفته تمامی بخش‌های جامعه از قبیل صنایع، خدمات، نهادهای اجتماعی نقشی پویا و رقابتی دارند و تشنه تحول و نوآوری هستند. از این رو مشوق پژوهش‌ها و علوم روز هستند و در چنین فضایی استادان دانشگاهی با رقابت در جذب منابع مالی از صنعت و جامعه، پژوهش را پیش خواهند برد، در حالی که این موضوع در کشور ما به شدت مغفول واقع شده است.

اخبار محرمانه


منزوی شدن استادان برجسته دانشگاهی با افزایش نفوذ دلالان علمی
اسماعیل امینی، استاد دانشگاه تهران درباره معضل تدریس استادان کم‌سواد در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: صلاحیت جذب استادان در گذشته برعهده گروه‌های علمی دانشگاه‌ها بوده است.
او افزود: طی 2 دهه گذشته تلاش شده است تا اعضای دانشگاه‌ها، استادان، هیئت علمی‌ها و دانشجویان مطیع نظام اداری شوند؛ در حالی که نظام اداری بوروکراسی باید پشتیبان فعالیت‌های علمی و پژوهشی باشد، اما همین عامل باعث شده است انتخاب استادان یک روند علمی نداشته باشد بلکه تبدیل به روال عادی و امتیاز از طریق نامه و ارتباطات شده است.
امینی تصریح کرد: چند سال گذشته یک فرد سودجو با سمت کارگاه از مدارک علمی استادی که به منظور کپی مدارک علمی خود به مغازه مراجعه کرده بود دو عدد کپی رنگی می‌گیرد و با فتوشاپ تمامی مدارک را به نام خود منتشر می‌کند و به مدت 5 سال جذب یک دانشگاه برای تدریس می‌شود و به صورت تصادفی جعل این اسناد مشخص و فرد مجرم شناسایی شد.

اخبار محرمانه


مقالاتِ گزارشی برای آمارسازی خوب است، اما برای ساختن علم و محقق پسندیده نیست
او ادامه داد: از آن جایی که هیچ ارزیابی کیفی و علمی برای سطح علمی استادان وجود ندارد، مجموعه زیادی از مقالات ساختگی و جعلی و کپی شده و شریکی رایج می‌شود.
استاد دانشگاه تهران بیان کرد: استادان برجسته‌ای که از گذشته تا امروز در دانشگاه‌ها تدریس کرده‌اند هیچ مقاله علمی و پژوهشی ناکارآمدی از خود به یادگار نگذاشته‌اند و رواج این چنینی مقالات گزارشی از کارهای تحقیقاتی است که در حوزه علوم انسانی کاربرد خاصی ندارند.
امینی گفت: این چنین مقالات علمی پژوهشی که نظام اداری بر نظام علمی دانشگاه‌ها تحمیل کرده است برای آمارسازی خوب است، اما برای ساختن علم و پژوهشگر و محقق به هیچ عنوان پسندیده نیست و راه را برای دلالان و کسانی که دادوستد می‌کنند باز می‌کند.
او اضافه کرد: فعالانی که به انجام کارهای جعلی می‌پردازند جایگاهی در دانشگاه‌ها ندارند، اما امروزه تمامی نظام دانشگاهی ما تحت سیطره این افراد قرار گرفته است و استادان خوب، برجسته و اهل علم و پژوهشگران به تدریج در حال منزوی شدن هستند.
جوانان بیکار، نتیجه افزایش دانشگاه‌های سطح پایین
محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده ارتباطات علامه طباطبایی اظهار کرد: چند عامل را در همه‌گیر شدن این پدیده می‌توان موثر دانست، اولین عامل گرایش به مدرک‌گرایی که قدمتی حدود سه دهه در ایران دارد، علاقه‌ای است که در خانواده‌ها به تحصیل فرزندان به وجود آورده است.
او ادامه داد: این علاقه شاید در جهان منحصر به فرد باشد، خانواده‌های ایرانی حاضر هستند در حد ایثار، از رفاه خود بگذرند و خرج تحصیل فرزندشان را بدهند. البته این پدیده به تنهایی مثبت است، زیرا دانش عمومی ارتقا پیدا می‌کند و موجب اصلاح رفتارهای اجتماعی و مناسبات اجتماعی می‌شود.
فرقانی بیان کرد: اما نکته قابل تامل افزایش بی‌رویه توسعه مراکز آموزش عالی در کشور طی 2 دهه اخیر است، به نحوی که کیفیت فدای کمیت شده است. طبق آمار حدود 2700 مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد که تعداد محدودی از آن‌ها دانشگاه‌های معتبر و دارای کیفیت هستند و بسیاری از این مراکز آموزشی فاقد کیفیت لازم هستند. تا جایی که دیده می‌شود در برخی از مراکز، شهری کوچک و دورافتاده که دبیر کارآزموده ندارد، دانشگاه تاسیس و رشته‌های تخصصی که در تهران هم به اندازه کافی استاد با تجربه برای تدریس ندارد ارائه می‌شود. در نتیجه این مراکز آموزشی به هر قیمتی به جذب جوانان برای تحصیل اقدام می‌کنند.
رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: توسعه بی‌رویه مراکز آموزش عالی نه با ظرفیت‌سازی‌های کادر علمی صورت گرفته است نه با نیازهای جامعه تناسبی دارد. امروز شاهد تعداد زیادی فارغ التحصیل بیکار و سرگردان هستیم که این خود نوعی توزیع نامتناسب دانشگاهی را تداعی می‌کند، در حالی که اگر این توزیع متناسب و همه بخش‌های اجتماعی در پیوند با هم براساس یک طرح آمایش توسط آموزش عالی باشد شاهد این حجم از بیکاری نخواهیم بود.
او اظهار کرد: دلیل دیگر مدرک‌گرایی را می‌توان نارسایی‌هایی مانند عدم وجود شغل، مشکل در ازدواج، مسکن و سربازی جوانان دانست. در واقع جوانان با روی آوردن به تحصیل، زمان ورود به این بحران‌ها را به تاخیر می‌اندازند.

اخبار محرمانه


به عقیده برخی کارشناسان تنها 50 تا 60 درصد اساتید در 30 دانشگاه درجه یک کشور دارای سطح علمی قابل قبول هستند. برخی کارشناسان هم به‌روز نبودن سطح علمی استادان را نمی‌پذیرند و مدعی هستند که سطح علمی همه استادان یکی است و در این باره مشکلی وجود ندارد، اما مطابق پرسشنامه‌هایی که دانشگاه‌ها هر ترم در آن ارزیابی استادان را از دانشجویان جویا می‌شوند، می‌توان به این نتیجه دست یافت که میزان رضایت محصلان از این موضوع کم است.
کاهش دانش استادان دانشگاهی و به تبع آن افت کیفی تحصیلی به ویژه در دانشگاه‌هایی که از نظر رتبه‌بندی در سطح پایین‌تر علمی قرار گرفته‌اند موضوع قابل انکاری نیست و همه دانشجویان حداقل یک بار با این دست استادانی که از دانش و علم کافی برخوردار نیستند مواجه بوده‌اند. مسئولان آموزش عالی یا وزارت علوم باید با معضلاتی مانند علم‌فروشی یا مدرک‌گرایی مقابله کنند تا شاهد افت کیفی دانشگاه‌ها و به تبع آن فارغ‌التحصیلان کم‌سواد نباشیم و دانشگاه‌ها هر ساله باید برای جذب استادان ارزیابی‌های منحصر به فرد خود را داشته باشند.
در آخر ادامه یافتن معضل حضور استادان کم سواد در دانشگاه‌ها به صورت قطعی منجر به خروج تعداد زیادی از فارغ التحصیلان کم سواد از دانشگاه‌ها و همین موضوع باعث آسیب جدی به نیروی انسانی متخصص و ماهر می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/495102/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

یک چند نمونه گاو باهوش ببینید

عرضه مرحله نخست اوراق سپرده سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران

صادرات شتر آزاد شد

چهره ها/ دلتنگی فریبا نادری برای صحنه تئاتر

جانی دپ بالاخره سکوتش را در مورد ادامه بازی در نقش «جک اسپارو» شکست

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کاره هر کسی نیست

چرا دولت روحانی نتوانست شغل ایجاد کند؟

مخالفان چاد انتصاب پسر ادریس دبی در قدرت را "کودتا" خواندند

وقوع چند انفجار در ننگرهار افغانستان

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از جشن تکلیف خاله شادونه

استفاده عجیب هانیه توسلی از هشتگ «metoo»؛ او هم قربانی تجاوز بوده است؟!

عقب‌نشینی قیمت سبد نفتی اوپک

چشمه‌های باداب سورت مازندران

ارتش یمن: برای بار دوم پایگاه ملک خالد را هدف قرار دادیم

سقوط آزاد بیت کوین به دنبال پیشنهاد جدید بایدن

مراکز غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید، 20 میلیون تومان جایزه بگیرید

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 اردیبهشت 1400: فوت 380 نفر در شبانه روز گذشته

مناجات «بهانه» با نوای علی عرفانی

سفیر اسرائیل در واشنگتن: از بازگشت آمریکا به برجام نگرانیم / به هیچ قراردادی که امنیت ما را به خطر بیندازد، پایبند نمی‌مانیم / ایران علنا اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند؛ حق داریم از امنیت خود دفاع کنیم

ماهیگیری دلالان شهرهای جدید از آب گل آلود بازار مسکن

بقایای موشک نزدیک تاسیسات دیمونا

دیپلمات سابق: ایران و عربستان چراغ اول تفاهم را روشن کردند

سپاه، یک باند قمار را در مشهد متلاشی کرد / 18 گرداننده و 80 مباشر دستگیر شدند

سکه 10 میلیون و 110 هزار تومان شد

تعطیلی اصناف یک هفته دیگر تمدید شد

لحظه رویایی دختر سوری با پدر و مادرش بعد از سال‌ها دوری

احضار سفیر پراگ در مسکو؛ روسیه در پی کاهش تعداد کارکنان این سفارتخانه

تمجید امام جمعه تهران از سید حسن خمینی

نمره قبولی کاندیدای احتمالی انتخابات 1400 به دولت روحانی

آیا دایناسور‌ها و حیوانات منقرض شده را می توان دوباره زنده کرد؟

تفاهم عراق با روسیه، فرانسه و آمریکا برای ساخت راکتور‌های هسته‌ای

تل آویو: شورای امنیت باید نگران حضور حماس در انتخابات فلسطین باشد

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.