اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روایت "فایننشیال تایمز" از پایان «ماه عسل» شاهزاده تحلیل ویژه

روایت "فایننشیال تایمز" از پایان «ماه عسل» شاهزاده
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"دیوید گاردنر" نویسنده و تحلیلگر "نشریه فایننشال تایمز" در گزارشی، به رویکرد‌های احتمالی دولت بایدن در قبال پادشاهی عربستان و شخصِ "محمد بن سلمان" به عنوان رهبرِ در سایه این کشور پرداخته است. این نشریه در گزارش خود تاکید دارد که بن سلمان باید با روابط گرم و صمیمانه خود با "دونالد ترامپ" رئیس جمهور سابق آمریکا و "جرارد‌کوشنر" داماد و دستیار ارشد وی در مسائل خاورمیانه خداحافظی کند و دوره‌ای جدید را در عرصه تعاملاتش با دولت آمریکا آغاز کند.
گاردنر در این رابطه می‌نویسد: «جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا بار‌ها و بار‌ها در موقعیت‌های مختلف، به نحوی محمد بن سلمان رهبرِ در سایه عربستان سعودی را مورد سرزنش قرار داده است. بایدن حتی در اظهارنظری با بی توجهی به بن سلمان، پدر وی (پادشاه سعودی) را مخاطب قرار داد و تاکید کرد با وی به عنوان "همتای خود" تعامل خواهد کرد.
در برهه کنونی، روابط گرم ترامپ و دولت وی با بن سلمان که شامل مواردی نظیر ارتباطِ واتس آپیِ جرارد کوشنر، داماد و دستیار ویژه ترامپ با بن سلمان می‌شد، خاتمه یافته است. جو بایدن در دوره کارزار تبلیغاتی اش برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، تهدید کرد که با دولت سعودی به دلیل نقض گسترده حقوق بشر توسط آن در داخل این کشور و به ویژه در جریان "جنگ یمن"، به مثابه یک دولت سرکش و بدنام/ Pariah State رفتار خواهد کرد. بایدن به نوعی در حال بازنگری جدی در روابط عمیقِ 75 ساله پادشاهی سعوی با دولت آمریکا است.
به نظر می‌رسد این مساله مخصوصا برای عربستان سعودی یک ناراحتیِ جدی باشد. واشنگتن به طور رسمی با افشای برخی اسناد محرمانه اطلاعاتی-امنیتی تاکید کرده که بن سلمان و دارودسته اش، به طور خاص با قضیه ترور "جمال‌خاشقچی" مرتبط بوده اند. جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی که برای واشنگتن پست کار می‌کرد، سال 2018 و پس از مراجعه به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه، توسط یک تیم ترورِ سعودی کشته شد. هنوز هیچ رد و نشانی از جسد وی یافت نشده است.
براساس گزارش‌های منتشره، "سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) "، به طور خاص به این مساله اشاره کرده که دستورِ قتل خاشقچی را شخصِ بن سلمان صادر کرده است. ترامپ در زمانِ قتل خاشقچی گفته بود "شاید بن سلمان این کار را کرده باشد و شاید هم نه". در واقع، وی از همان ابتدا می‌دانست قتلِ خاشقچی کارِ بن سلمان است، اما وی قرارداد‌های تسلیحاتی سنگین آمریکا با عربستان و همچنین صف بندی علیه ایران را به بدترین لاپوشانی تاریخی که یک رئیس جمهور در آمریکا می‌توانست انجام دهد، ترجیح داد.
با این همه، بحران ترور جمال خاشقچی توسط عوامل دولت سعودی را باید بدترین بحران در روابط آمریکا و عربستان از زمانِ حادثه حملات 11 سپتامبر 2001 به برج‌های دوقلوی نیویورک دانست. رویدادی که در آن، 19 نفر از عوامل اجرای عملیات، از شهروندان عربستان سعودی بودند. از این منظر، در شرایط فعلی پرسش اصلی این است: "جو بایدن چگونه می‌خواهد با بن سلمان رفتار کند؟ راهبرد‌های وی در مقابله با بن سلمان چه هستند؟ آیا بایستی انتظار تنش‌های بیشتر در روابط عربستان با آمریکا را داشت؟
بعید به نظر می‌رسد که دولت بایدن اقدامی جهت کنار گذاشته شدنِ بن سلمان از ساختار قدرت در عربستان انجام دهد. بن سلمان فرزند محبوب "ملک سلمان" و نوه "ملک عبدالعزیز بن سعود" بنیانگذار پادشاهی سعودی است. از سویی، بسیاری از اعضا و شاهزاده‌های دربار سعودی، بن سلمان را فردی می‌بینند که یک شبه پله‌های ترقی را طی کرده است و با وی خصومت دارند. به نظر می‌رسد که دولت بایدن سعی دارد به آن نوع از رابطه گرم و صمیمی که بن سلمان با ترامپ و کوشنر داشت خاتمه دهد و بار دیگر به وی این نکته را بفهماند که باید در یکسری چهارچوب‌های خاص رفتار کند و الا با وی برخورد خواهد شد.
اندکی قبل، "لوید آستین" وزیر دفاع دولت بایدن با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که در عین حال، وزیر دفاع این کشور نیز است، گفتگو کرد. این گفتگو پس از آن انجام شده که "حوثی‌های یمنی" با پهپاد و موشک به برخی اهداف در پادشاهی سعودی حمله کردهد. آستین بر حمایت آمریکا از عربستان تاکید کرد. با این حال، دولت بایدن به صراحت تاکید کرده که به حمایت از عربستان در جریان "جنگ یمن" خاتمه خواهد داد. جنگی که شش سال پیش توسط بن سلمان به راه افتاد و عملا کشور یمن را در آستانه قحطی و مصیبت‌های فراوان قرار داده است. دولت بایدن قویا بر ضرورت پایان یافتن این جنگ تاکید کرده و حتی با حمایت‌های کنگره، حمایت‌های تسلیحاتی از عربستان را نیز متوقف کرده است.
دولت بایدن همچنین امکان دارد خواستار آزادی "محمد بن نایف" وزیر کشور و ولیعهد سابق عربستان که از سال 2017 توسط بن سلمان از سمتش خلع و بازداشت شده نیز شود. محمد بن نایف برای سال‌ها از جمله مهره‌های امنیتی قابل اتکای دولت آمریکا در عربستان بود. بن نایف مدت‌ها قبل از سال 2015 که بن سلمان از ناکجاآباد پیدایش شد، همکار و دوست نزدیک آمریکایی‌ها بود.
دولت بایدن همچنین امکان دارد به "سعد الجبری" از مسوولان عالی رتبه سابق عربستان نیز کمک کند. فردی که متحدِ بن نایف بود و با توجه به شرایط نابسامانِ عربستان، به کانادا گریخته است. اندکی قبل، الجبری و خانواده‌اش تاکید داشتند که یک تیم امنیتی سعودی قصد ترور وی در کانادا را داشته اند. بن سلمان دو نفر از فرزندان الجبری را به عنوان گروگان در بازداشت خود قرار داده است. تمامی این مسائل این سوال را بیش از پیش برجسته کرده که آیا دولت بایدن باید از "شاهزاه احمد" برادر کوچکتر ملک سلمان حمایت کند یا خیر؟ فردی که بسیاری از کارشناسان مسائل عربستان بر این باورند که از محبوبیت بیشتری نزد شاهزاده‌های سعودی برخوردار است و عده زیادی او را به بن سلمان به عنوان جانشین پدرش ترجیح می‌دهند.
در پاسخ به پرسش مذکور باید گفت که تیم فعلی دولت آمریکا علی رغم انزجار از بن سلمان، بعید است این مسیر را در پیش گیرد. با این حال، بن سلمان با حمایت هایِ پدرش و انجام زنجیره‌ای از اقدامات نظیر انجام کودتا‌های پی در پی و تکیه بر استبداد، عملا راه خود برای تصاحب تاج و تخت را باز کرده و وی در صورت رسیدن به سلطنت، بایستی با استبداد و دیکتاتوری خاندان سعودی را کنترل کند. امری که پادشاهی سعودی را وارد دوره‌ای جدید خواهد کرد و قطعا آن را با چالش‌های فراوانی رو به رو می‌کند».
*دیوید گاردنر، وی نویسنده و تحلیلگر نشریه فایننشال تایمز است.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/495065/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وزیر خارجه استمزاج کرد که ببیند حاضر می‌شوم اولتیماتوم ممتازالسلطنه را ببرم، قبول نکردم

مردی که 12 بار خودش را برای آزمایشاتش دار زد!

پیشنهاد 8 راهکار برای نجات بورس

سه ماه مانده به المپیک توکیو، وضعیت اضطراری در ژاپن اعلام شد

مقام تاجیک: گذرگاه مرزی تاجیکستان و چین با تمام ظرفیت فعال است

اطلاعیه‌ای درباره سوء برداشت از سخنان زاکانی

وزیر خارجه استمزاج کرد که حاضر می‌شوم اولتیماتوم ممتازالسلطنه را ببرم، قبول نکردم

تابستان بسیار سخت در کمین کشور

دیدار مقامات ازبکستان و ترکیه؛ افغانستان محور مذاکرات

چهره ها/ فرزاد فرزین و آسمان خراش ها

تشدید اختلافات آمریکا و اسرائیل بر سر ایران

حکمت/ بانویی که مثل ندارد

حمله ی نطنز به ضرر نتانیاهو شد؛ احیا برجام دیگر به مسئله ای شخصی برای بایدن تبدیل شده / اختلافات دموکرات ها و نتانیاهو بر سر برجام نشان از تغییر بزرگ در روابط امریکا و اسرائیل است؟

روسیه 5 دیپلمات لهستان را اخراج کرد

تقلای نتانیاهو برای سلب مشروعیت از مخالفان خود

لحظه احساسی باباقنبر در برنامه «دعوت»

مهوش وقاری بر سر مزار زنده‌یاد «حمیده خیرآبادی»

چهره ها/ یادداشت نفیسه روشن برای بانوی اردیبهشتی

جزییاتی تازه از تولید سریال «انگل»

گزیده‌های نفتی هفته

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

یک چند نمونه گاو باهوش ببینید

عرضه مرحله نخست اوراق سپرده سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران

صادرات شتر آزاد شد

چهره ها/ دلتنگی فریبا نادری برای صحنه تئاتر

جانی دپ بالاخره سکوتش را در مورد ادامه بازی در نقش «جک اسپارو» شکست

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کاره هر کسی نیست

چرا دولت روحانی نتوانست شغل ایجاد کند؟

مخالفان چاد انتصاب پسر ادریس دبی در قدرت را "کودتا" خواندند

وقوع چند انفجار در ننگرهار افغانستان

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از جشن تکلیف خاله شادونه

استفاده عجیب هانیه توسلی از هشتگ «metoo»؛ او هم قربانی تجاوز بوده است؟!

عقب‌نشینی قیمت سبد نفتی اوپک

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.