اخبار محرمانه

آخرين مطالب

ماجرای نیمروز، تروریست در عوارضی تهران تحلیل ویژه

ماجرای نیمروز، تروریست در عوارضی تهران
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - جام جم /متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
قرار بود یک تراژدی رقم بزند و برای اجرای آن ماه‌ها با یکی از گروه های معاند در خارج از کشور در ارتباط بود و زیر نظر آنها آموزش های لازم برای یک عملیات انتحاری را دیده بود. روز مورد نظر جلیقه انتحاری را پوشید و با برداشتن اسلحه و تجهیزات نظامی ، راهی محل مورد نظر شد اما تیزهوشی راننده مسافربر و از خودگذشتگی مامور پلیس تهران، او را در اجرای نقشه اش ناکام گذاشت.
لحظه‌های دلهره در عوارضی تهران - قم هفته گذشته با برخورد خودروی سواری با گاردریل‌های وسط آزادراه رقم خورد. بعد از این تصادف‌، راننده سراسیمه و وحشت زده از ماشین پیاده شد و در حالی که به سمت ماموران مسقر در عوارضی می‌دوید، فریاد زد : «کمک، کمک، یه بمب گذار داخل ماشین منه.» ماموری که نزدیک صحنه تصادف بود، نگاهی به داخل ماشین انداخت. راننده راست می‌گفت، مردی مسلح داخل ماشین بود و جلیقه‌ای انتحاری به تن داشت.
موضوع سریع به رئیس پلیس تهران گزارش شد و او دستور داد تیم چک و خنثی‌سازی بمب پلیس راهی محل شود. مرد مسلح داخل خودرو بود و مدام تهدید می‌کرد اگر کسی به او نزدیک شود‌، بمب را منفجر می‌کند و یک فاجعه رقم خواهد خورد.
سردار حسین رحیمی‌، فرمانده انتظامی تهران بزرگ که این عملیات را مستقیم کنترل و هدایت می‌کرد‌، به جام‌جم می‌گوید: « در این عملیات یک اشتباه می‌توانست یک حادثه تلخ را رقم بزند. مرد مسلح، عامل انتحاری بود و برای انفجار بمب هیچ تردید و هراسی نداشت. به همین دلیل از ماموران مستقر در منطقه خواستم حرکتی که باعث تحریک او شود‌، انجام ندهند. همچنین منطقه را از مردم عادی تخلیه کنند تا اگر عامل انتحاری اقدامی انجام داد‌، تلفاتی نداشته باشیم. با وجود تذکر همکارانم باز هم تعدادی در منطقه تجمع و کار را برای ماموران سخت کرده بودند.»
وی ادامه داد: « تا زمان رسیدن تیم چک و خنثی‌سازی به محل، راه‌های مختلف برای خلع سلاح این متهم را بررسی کردیم. با توجه به اطلاعاتی که ماموران مستقر در محل می‌دادند، اقدامات روانکاوی و صحبت با او را بهترین شیوه برای جلوگیری از اقدام انتحاری دیدیم. به همین دلیل از همکارانم خواستم با او وارد گفت‌و‌گو شوند‌. در اولین گام او را راضی کردیم از ماشین پیاده شده و به حاشیه بزرگراه بیاید تا او را از مردمی که تجمع کرده بودند دور کنیم. از سوی دیگر‌، گزینه‌های دیگر را هم پیش‌بینی کردیم تا اگر قصد انفجار داشت قبل از فشار دکمه، او را هدف قرار دهیم. »
درخواست عامل انتحاری
رئیس پلیس تهران درباره درخواست عامل انتحاری گفت:« برای خلع سلاح او وارد مذاکره شدیم که درخواست کرد با چند نفر از مسؤولان نظام صحبت کند. مدام تهدید می‌کرد اگر خواسته‌اش اجرا نشود‌، موادمنفجره‌ای که همراه دارد را منفجر می‌کند. برای رسیدن تیم خنثی‌سازی بمب‌، نیاز به زمان داشتیم به‌همین دلیل از متهم زمان خواستیم تا بتوانیم با یکی از مسؤولان ارتباط برقرار کنیم. سرانجام تیم مورد‌نظر به محل رسید. رئیس تیم که یکی از ماموران شجاع پلیس تهران است‌، تصمیم گرفت برای خلع سلاح اقدام کند. او به بهانه این‌که یکی از مسؤولان مورد درخواست او پشت‌خط است‌، گوشی را به سمت عامل انتحاری گرفت که او اجازه داد برای تحویل دادن گوشی نزدیکش شود. سرگرد شجاع پلیس وقتی به چند قدمی متهم رسید ، خود را روی او پرت کرد و با گرفتن دستانش‌، اجازه نداد دکمه انفجار را فشار دهد. در ادامه دیگر ماموران خود را به آنها رسانده و جلیقه را خنثی کردند.»
6 ماه ارتباط با گروه‌های معاند
وی ادامه داد: در بازرسی متهم ، تجهیزات نظامی ازجمله سلاح کلت، دستبند، جلیقه انتحاری و چراغ گردان کشف شد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد،او قصد داشته در یکی از محل‌های عمومی و شلوغ عملیات انتحاری انجام دهد. او از شش ماه قبل با یکی از گروه‌های معاند نظام در خارج از کشور در ارتباط بود و از سوی آنها آموزش دیده و چند عملیات تروریستی را در برنامه خود داشت که با تیزهوشی راننده مسافربر و رشادت ماموران پلیس تهران بزرگ در اجرای اقدامات مجرمانه‌اش ناکام ماند. پس از دستگیری این مجرم خطرناک، از راننده مسافربر تقدیر و خسارت وارد شده به خودرویش هم جبران شد.
سردار رحیمی در پایان تاکید کرد: با دستور قضایی، متهم برای تحقیقات تکمیلی در اختیار پلیس قرار گرفت.
روایت دست‌اول 2 قهرمان
ماجرای دستگیری عامل انتحاری، دو قهرمان دارد‌؛ راننده مسافربری که با به خطر انداختن جانش راز مرد مسلح را فاش کرد و سرگرد پلیس که ترجیح داد اگر قرار است این ماجرا قربانی داشته باشد‌، او باشد. آنها روایت جالبی از روز پرالتهاب عوارضی تهران دارند. راننده مسافربر می‌گوید: «متهم در یکی از محله‌های تهران جلوی خودروی مرا گرفت و خواست او را به صورت دربستی به جنوب تهران ببرم. کرایه بالایی را پیشنهاد دادم که بدون چک و چانه قبول کرد. این رفتارش باعث شد کمی به موضوع مشکوک شوم. روی صندلی عقب نشست و در مسیر درباره یکی از گروه‌های معاند صحبت می‌کرد و سعی داشت مرا راضی به همکاری با این گروه کند. وقتی دید به هدفش نمی‌رسد و من راضی نمی‌شوم، اسلحه‌ای را روی پهلوی من گذاشت و جلیقه انتحاری که زیر کاپشنش پوشیده بود را نشان داد. مدعی بود قصد دارد یکی از محل‌های شلوغ را منفجر کند. به عوارضی تهران - قم که رسیدیم، با دیدن ماموران فکری به ذهنم رسید. سرعت ماشین را کم کرده و به گاردریل کوبیدم و سریع خود را از ماشین به بیرون پرت کردم.خودم را به ماموران رسانده و درخواست کمک کردم و بعد ماجرا را شرح دادم. ماموران قبل از این‌که او بتواند بمب را منفجر کند، دستگیرش کردند.»
سرگرد پلیس هم در روایت خود از ماجرا می‌گوید: « وقتی به محل رسیدم و با عامل انتحاری صحبت کردم‌، متوجه شدم قصد صحبت با مسؤولان را دارد. این درخواست کمک می‌کرد به بهانه دادن گوشی تلفن به او نزدیک شوم. باید سریع خود را روی او می‌انداختم و خلع سلاحش می‌کردم. این‌طوری اگر خود را منفجر می‌کرد، به دیگر افراد آسیبی نمی‌رسید. خدا کمک کرد و توانستیم بدون این‌که حادثه‌ای تلخ رقم بخورد‌، عامل انتحاری را خلع سلاح و دستگیر کنیم.»

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/494263/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وزیر خارجه استمزاج کرد که حاضر می‌شوم اولتیماتوم ممتازالسلطنه را ببرم، قبول نکردم

تابستان بسیار سخت در کمین کشور

دیدار مقامات ازبکستان و ترکیه؛ افغانستان محور مذاکرات

چهره ها/ فرزاد فرزین و آسمان خراش ها

تشدید اختلافات آمریکا و اسرائیل بر سر ایران

حکمت/ بانویی که مثل ندارد

حمله ی نطنز به ضرر نتانیاهو شد؛ احیا برجام دیگر به مسئله ای شخصی برای بایدن تبدیل شده / اختلافات دموکرات ها و نتانیاهو بر سر برجام نشان از تغییر بزرگ در روابط امریکا و اسرائیل است؟

روسیه 5 دیپلمات لهستان را اخراج کرد

تقلای نتانیاهو برای سلب مشروعیت از مخالفان خود

لحظه احساسی باباقنبر در برنامه «دعوت»

مهوش وقاری بر سر مزار زنده‌یاد «حمیده خیرآبادی»

چهره ها/ یادداشت نفیسه روشن برای بانوی اردیبهشتی

جزییاتی تازه از تولید سریال «انگل»

گزیده‌های نفتی هفته

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

یک چند نمونه گاو باهوش ببینید

عرضه مرحله نخست اوراق سپرده سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران

صادرات شتر آزاد شد

چهره ها/ دلتنگی فریبا نادری برای صحنه تئاتر

جانی دپ بالاخره سکوتش را در مورد ادامه بازی در نقش «جک اسپارو» شکست

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کاره هر کسی نیست

چرا دولت روحانی نتوانست شغل ایجاد کند؟

مخالفان چاد انتصاب پسر ادریس دبی در قدرت را "کودتا" خواندند

وقوع چند انفجار در ننگرهار افغانستان

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از جشن تکلیف خاله شادونه

استفاده عجیب هانیه توسلی از هشتگ «metoo»؛ او هم قربانی تجاوز بوده است؟!

عقب‌نشینی قیمت سبد نفتی اوپک

چشمه‌های باداب سورت مازندران

ارتش یمن: برای بار دوم پایگاه ملک خالد را هدف قرار دادیم

سقوط آزاد بیت کوین به دنبال پیشنهاد جدید بایدن

مراکز غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید، 20 میلیون تومان جایزه بگیرید

سقوط شدید بیت‌کوین

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 اردیبهشت 1400: فوت 380 نفر در شبانه روز گذشته

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.