اخبار محرمانه

آخرين مطالب

جوانانی که یکی در میان وارد وزارت نفت می شوند! اقتصادی

جوانانی که یکی در میان وارد وزارت نفت می شوند!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - باشگاه خبرنگاران/ آیدین ختلان، دستیار ارشد وزیر نفت که خود را «عَمَلِه پشت صحنه» می‌داند یکی از همان جوانانی است که زنگنه جزو مدیران کاربلد عنوان می کند.
بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم اعطای گواهی صلاحیت حرفه‌ای به استعداد‌های شناسایی شده در صنعت نفت، ضمن بیان این که دوران مدرک گرایی در صنعت نفت گذشته است، بیان کرد: هر کس پیش من می‌آید، می‌گوید فلانی پسر خوبی است، او را استخدام کنید؛ قرار نیست پسر‌ها و دختر‌های خوب را استخدام کنیم بلکه باید کار بلد باشند.
او همچنین در این سخنان، اشاره‌ای هم به انتخاب منشی و دستیار در دفاتر وزرا و مدیران ارشد داشت و ضمن بیان این که در گذشته چند دستیار داشته که اکنون در دستگاه‌های مختلف مشغول به کار شده اند، با اشاره تلویحی به دستیار فعلی اش گفت: البته این یکی را نگذاشتیم که برود!
زنگنه همچنین درباره نقش این دستیاران اظهار کرد: یک نفر باید باشد که تمام کار‌های مدیر را به او یادآوری کند، یعنی بگوید کت او ایراد دارد یا وقت آرایشگاهش رسید و در نهایت حتی وقت دکتر او را هم یادآوری کند، این دستیاران می‌توانند به اندازه یک معاون وزیر کارایی داشته باشند، به شرطی که آموزش هم دیده باشند.
اما دستیار ارشد فعلی وزیر نفت چه کسی است؟ آیدین ختلان جوانی است که از اوایل تصدی زنگنه بر وزارت نفت در دولت یازدهم، بدون سر و صدا و به اسم جوانگرایی وارد وزارت نفت شد.
او به مرور جایگاه خود را در وزارت نفت محکم کرد تا جایی که مسئولیت باشگاه نفت و نیرو را در دست گرفت، بررسی صلاحیت نامزد‌های مدیریت منابع انسانی و مصاحبه با آن‌ها در شرکت ملی نفت به او سپرده شد و به عنوان عضو هیئت مدیره هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس نیز منصوب شد.
اوایل اسفندماه سال گذشته، مسئولیتش در هلدینگ خلیج فارس به دلیل حساسیت نهاد‌های نظارتی نیمه کاره ماند و مجبور به استعفا شد، اما توانست یکی دیگر از دوستانش به نام مسعود جعفری اصطهباناتی را جایگزین خود در این سمت کند.
جعفری اصطهباناتی نیز یکی دیگر از جوانانی است که هرچند کمتر از ختلان، اما پیشرفت چشمگیری در ارتباط با وزارت نفت داشته است. او همزمان با عضویت در هیئت مدیره شرمت به ظاهر خصوصی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صندوق تازه تاسیس پژوهش و فناوری صنعت نفت نیز منصوب شد. هرچند که این صندوق نیز در ظاهر خصوصی محسوب می‌شود!
جوانی که جوانان نخبه را از کشور فراری داد!
اما به ماجرا‌های آیدین ختلان بر گردیم؛ سید سجاد پورالحسینی دانش آموخته نخبه دانشگاه صنعت نفت که به دلیل رفتار‌های ناشایست وزارت نفت با نخبگان این صنعت، مدتی قصد مهاجرت از ایران را داشت، در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: دلیل رفتن من از ایران به کانادا این بود که بتوانم مطابق با استاندارد‌های روز جهانی و دستگاه‌های به روز، کار تحقیقاتی انجام بدهم و بعد از دوره دکترا موفق به بازگشت به ایران شدم.
او افزود: وزارت نفت کنونی، تبدیل به یک کابوس برای همه نخبگان صنعت نفت شده است چرا که این افراد را بی سواد می‌دانند در حالی که خارج از کشور، به راحتی جذب بهترین دانشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ نفتی می‌شوند.
پورالحسینی ادامه داد: این نوع نگرش با فرمایشات رهبری مبنی بر این که افرادی که می‌توانند منشأ اثر باشند باید فعالیت کنند، در تضاد است. رفتاری که با من شد، یک رفتار شخصی نبود؛ فردی تا این حد در دفتر وزیر قدرت پیدا کرده که یک جوانی که بر اساس شوقش به فعالیت در کشور خودش بازگشته است، با این جمله مواجه می‌شود: «فکر کردی در ایران چه خبر است؟»

اخبار محرمانه

حضور آیدین ختلان در کنار مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت
او گفت: این افراد فقط مباحث مالی را در نظر می‌گیرند و حقوق ریالی اینجا را با حقوق دلاری خارج از کشور مقایسه می‌کنند. خواهش من از مهندس زنگنه این است که نسبت به اینگونه افراد، یک بازنگری داشته باشند و جلوی استخدام‌های بی ضابطه را بگیرند.
این فارغ التحصیل برتر رشته ازدیاد برداشت نفت، اظهار کرد: متاسفانه اکنون فیلتری که برای جذب در وزارت نفت قرار داده شده، همه را با هم می‌سوزاند. یعنی از یک طرف به خودمان یک امتیاز منفی می‌دهیم و از طرف دیگر به کشور‌های دشمن و رقیبی که نخبگان نفتی به آن جا می‌روند، یک امتیاز مثبت می‌دهیم.
NGL3200 نماد اعتماد به جوانان است
او تاکید کرد: همین افرادی که از ایران می‌روند، در آن کشور‌ها مسئولیت‌ها را در دست می‌گیرند و افتخار آفرینی می‌کنند و ما برای پیشرفت کارمان مجبور می‌شویم که از آن کشور‌ها خواهش کنیم که برای ما کاری را انجام بدهند که نخبگان خودمان در حال انجام دادن آن هستند. مجبور می‌شویم ساعت‌ها پشت در‌های بسته بنشینیم و آن‌ها درخواست کمک کنیم!
پورالحسینی ادامه داد: درخواستی که نخبگان از وزارت نفت دارند این نیست که سمت‌های مدیریتی بگیرند، بلکه از آن‌ها به عنوان مشاوران صاحبنظر استفاده شود. هیچ پیشرفتی بدون هزینه نیست و ما برای رسیدن به جایگاه جهانی در صنعت نفت، نیاز داریم به این که اشتباه کنیم. فکر می‌کنم طرح NGL3200 کاملا گویای توانایی جوانان بود.
شرایط برای جوانگرایی، رقابتی نیست
او گفت: زمانی می‌توان از جوان گرایی و نخبه گرایی صحبت کرد که شرایط رقابتی باشد، اما متاسفانه اکنون در وزارت نفت برخی افراد، به صورت سفارشی، آسانسوری و بدون داشتن سابقه نفتی و تحصیلات برجسته مرتبط، در حال جولان دادن هستند.
این نخبه نفتی اظهار کرد: این افراد رفتار‌های ناشایستی را با نخبگان صنعت نفت دارند و با جملاتی شبیه به این که «چون کار پیدا نکردید به ایران برگشتید؟» سبب دلسردی آن‌ها می‌شوند. آقایان احسان امیدیان و شهاب احمدی زاده، افرادی بودند که بعد از اتمام تحصیلاتشان برای فعالیت در وزارت نفت تلاش کردند، اما با اینگونه رفتار‌ها ناامید شدند و از ایران رفتند.
او ادامه داد: سوال من این است که اگر این افراد بی سواد هستند، چگونه در خارج از ایران به راحتی جذب شرکت‌های بزرگ می‌شوند؟ با شناختی که من از وزارت نفت کنونی دارم، به شدت تمایل دارد به این که با شرکت‌های بزرگ خارجی همکاری کند. این کار زمانی خوب است که ما در ابتدا تمام تلاشمان را برای استفاده از پتانسیل داخلی داشته باشیم و اگر به نتیجه نرسیدیم، سپس دست به دامن شرکت‌های خارجی شویم، اما اکنون با دست خود، نیروهایمان را به تیم حریف فراری می‌دهیم و از او خواهش می‌کنیم که به ما کمک کند!
یک جوان نخبه، 4 سال اسیر پله‌های دادگاه شد!
این فعال صنعت نفت بیان کرد: از تاریخ برگشتن من به ایران تا لحظه‌ای که جذب وزارت نفت شدم، 4 سال و 3 ماه طول کشید یعنی یک جوانی که با شوق به ایران برگشته، 4 سال و 3 ماه از عمرش را تلف راهرو‌های دادگاه و دیوان عدالت اداری کرد. اکنون نیز در ستاد وزارت نفت، در اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات نفتی مشغول به کار هستم که نهایتا نیاز به فوق دیپلم را لیسانس دارد.‌ای رفتارها، انگیزه‌ها را از بین می‌برد.
او افزود: به نظر من آقای زنگنه در دوره فعالیتشان، کارنامه درخشانی داشته، اما متاسفانه در بحث یکسری از قرارداد‌های بین المللی و رفتار با منابع انسانی عملکرد خوبی نداشته است.
پورالحسینی در ادامه گفت: آقای آیدین ختلان از افراد نزدیک به وزیر است که تقریباً در یک بازه زمانی کوتاه، تمام امور مربوط به استخدامی نیرو‌های جدید به ویژه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت را در دست گرفتند. اگر واقعا نیت او خدمت کردن است، این نوع رفتار و ادبیاتی که استفاده می‌کند، باید اصلاح شود.
او تصریح کرد: آقای ختلان در وزارت نفت از چهره‌هایی است که خیلی راحت توانست مسیری را طی کند که اگر کارشناسان بررسی کنند، متوجه می‌شویم که یک نخبه نفتی طی 20 سال هم نمی‌تواند آن را طی کند.
این فارغ التحصیل برتر دانشگاه آلبرتای کانادا افزود: او به من گفت که اصلا مدرک دکترای شما باید مورد بررسی قرار بگیرد؛ در حالی که من در همان تاریخ، استاد تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت و در حال گذراندن دوره پسادکترا در دانشگاه صنعتی شریف بودم. یعنی او با این رفتار، اعتبار علمی من و تمام نهاد‌های علمی که آن را تایید کرده بودند، زیر سوال برد.
عَمَلِه‌ای که عامل فراری شدن نخبه هاست
ما در گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از شنیدن ادعای افرادی مانند سیدسجاد پوالحسینی بار‌ها تلاش کردیم که با از آیدین ختلان سوال بپرسیم، اما هربار از پاسخ دادن سر باز زد. او در آخرین تلاش خبرنگار ما برای دریافت پاسخ این سوالات، ضمن اشاره به این که تاکنون با رسانه‌ای مصاحبه نکرده است، گفت: ما عَمَلِه‌های پشت صحنه ایم!

اخبار محرمانه

زمانی هم که از آقای وزیر پیگیر مشکل این افراد شدیم، بیان کرد: من خیلی این مسائل را قبول ندارم، برخی از این افراد فقط خیلی ادعا می‌کنند!
شایسته است که دستگاه‌های نظارتی کشورمان از قبیل قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی، صحت و سقم ادعای فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت و نخبگان این حوزه را بررسی کنند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/492527/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حکمت/ بانویی که مثل ندارد

حمله ی نطنز به ضرر نتانیاهو شد؛ احیا برجام دیگر به مسئله ای شخصی برای بایدن تبدیل شده / اختلافات دموکرات ها و نتانیاهو بر سر برجام نشان از تغییر بزرگ در روابط امریکا و اسرائیل است؟

روسیه 5 دیپلمات لهستان را اخراج کرد

تقلای نتانیاهو برای سلب مشروعیت از مخالفان خود

لحظه احساسی باباقنبر در برنامه «دعوت»

مهوش وقاری بر سر مزار زنده‌یاد «حمیده خیرآبادی»

چهره ها/ یادداشت نفیسه روشن برای بانوی اردیبهشتی

جزییاتی تازه از تولید سریال «انگل»

گزیده‌های نفتی هفته

برنامه‌ای با خاطره‌سازان رادیو؛ از ژاله علو گرفته تا ثریا قاسمی

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کار هر کسی نیست

چند نمونه گاو باهوش ببینید

خلوت کریمخانی کاخ گلستان و ماجرای استخوان کریمخان

زنان تاریخ‌ساز سال 2021 چه کسانی هستند؟

اکران«پسر دلفینی» از خارج آغازمی‌شود

عقیده لاریجانی درباره مذاکرات وین

سناتور تندرو: پیشنهاد دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌ از ایران باورنکردنی است

فضولی مقام عربستانی درباره توافق هسته ای ایران

آمار تلخ کرونا امروز سوم اردیبهشت 1400

کتک کاری همراهان زن مست با پرسنل آمبولانس؛جزئیات ماجرا

میزان رضایت تان از ازدواج تان را ژن هایتان تعیین می کند

فروش سفته و برات زیاد شد

از خواننده و نوازنده آمریکایی تا کمدین مصری؛ کدام سلبریتی‌های خارجی ماه رمضان را روزه می‌گیرند؟

تصویربرداری «باغ ماهی» از نیمه گذشت

کنایه مجری تلویزیون به سخنان روحانی درباره آبزیان!

احمدی نژاد هم خواستار تعویق برگزاری انتخابات شد

اسامی مورد بررسی در هیات اجرایی انتخابات شورای شهر شورای وحدت

یک چند نمونه گاو باهوش ببینید

عرضه مرحله نخست اوراق سپرده سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران

صادرات شتر آزاد شد

چهره ها/ دلتنگی فریبا نادری برای صحنه تئاتر

جانی دپ بالاخره سکوتش را در مورد ادامه بازی در نقش «جک اسپارو» شکست

جعبه های جالب وجادویی که باز کردن آنها کاره هر کسی نیست

چرا دولت روحانی نتوانست شغل ایجاد کند؟

مخالفان چاد انتصاب پسر ادریس دبی در قدرت را "کودتا" خواندند

وقوع چند انفجار در ننگرهار افغانستان

چهره ها/ عکسی زیرخاکی از جشن تکلیف خاله شادونه

استفاده عجیب هانیه توسلی از هشتگ «metoo»؛ او هم قربانی تجاوز بوده است؟!

عقب‌نشینی قیمت سبد نفتی اوپک

چشمه‌های باداب سورت مازندران

ارتش یمن: برای بار دوم پایگاه ملک خالد را هدف قرار دادیم

سقوط آزاد بیت کوین به دنبال پیشنهاد جدید بایدن

مراکز غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید، 20 میلیون تومان جایزه بگیرید

سقوط شدید بیت‌کوین

آخرین آمار کرونا در ایران، 3 اردیبهشت 1400: فوت 380 نفر در شبانه روز گذشته

مناجات «بهانه» با نوای علی عرفانی

سفیر اسرائیل در واشنگتن: از بازگشت آمریکا به برجام نگرانیم / به هیچ قراردادی که امنیت ما را به خطر بیندازد، پایبند نمی‌مانیم / ایران علنا اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند؛ حق داریم از امنیت خود دفاع کنیم

ماهیگیری دلالان شهرهای جدید از آب گل آلود بازار مسکن

بقایای موشک نزدیک تاسیسات دیمونا

دیپلمات سابق: ایران و عربستان چراغ اول تفاهم را روشن کردند

© - www.secretnews.ir . All Rights Reserved.