اخبار محرمانه

آخرين مطالب

برخی «تقسیم رفاهِ» رفسنجانی را رواج اشرافی‌گری تعبیرکردند تحلیل ویژه

برخی «تقسیم رفاهِ» رفسنجانی را رواج اشرافی‌گری تعبیرکردند
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - مردم سالاری /متن پیش رو در مردم سالاری منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
برادر مرحوم‌هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه برخی تقسیم رفاه آیت‌الله‌هاشمی‌ را رواج اشرافی‌گری تعبیر کردند، گفت: وقتی او در نماز جمعه گفت که چرا باید یک کارگزار مسلمان ژولیده باشد؟ دین پاکیزگی را توصیه می‌کند بنابراین لباس خوب و تمیز بپوشید، گفتند که‌هاشمی اشرافی‌گری را تببین می‌کند.
محمد‌هاشمی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به تکنوکرات (فن سالار) توصیف کردن مرحوم آیت الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی از سوی برخی افراد، یادآور شد: متاسفانه این افراد شناختی از تکنوکراسی ندارند و‌هاشمی و نظام را نمی شناسند.‌هاشمی عالم مجاهدی بود که قبل از پیروزی انقلاب و قبل از اینکه رئیس جمهوری شود مفسر قرآن بود و 53 کتاب درباره فرهنگ و تفسیر قرآن نوشت. چنین شخصی را می‌گویند تکنوکرات است! پس معلوم است معنی این اصطلاح را نمی‌دانند.
عضو هیات موسس حزب کارگزاران سازندگی ایران گفت:‌هاشمی به عنوان یکی از پیشکسوتان انقلاب قبل از ورود به حوزه سیاست از علمای صاحب تالیف در مسایل اجتماعی، سیاسی، فقهی و اصولی و صاحب نظر و دارای تالیف بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر در حوزه سیاست و اجرا مسوولیت داشت.‌هاشمی رفسنجانی طبق نظر امام (ره) به همراه شهید بهشتی، شهید باهنر، آیت‌الله موسوی اردبیلی و رهبر انقلاب حزب جمهوری اسلامی را پایه‌گذاری کردند که همه از متفکران و علمای دین بودند.‌هاشمی رفسنجانی در زندان تفسیر قرآن را نوشت و کتاب فلسطین را زمانی می‌نویسد که هیچکس در خاورمیانه این موضوعات را مطرح نکرده بود.
ارزش گذاری در اسلام بر مبنای اخلاق است نه تحصیلات
هاشمی اضافه کرد: بیشتر فعالان سیاسی قبل و بعد پیروزی انقلاب با اینکه چند کلاس سواد داشتند مسوولیت‌های مهمی را برعهده گرفتند. مدرک تحصیلی و این نوع ارزش‌گذاری‌ها در نظام اسلامی جایگاهی ندارد بلکه ارزش گذاری اسلام بر مبنای اخلاق است. ما طرفدار دینی هستیم که پیامبرش بر محوریت اخلاق تاکید داشتند پیامبر (ص) سواد نداشت، اما محمد امین بود و قرآن بر او نازل شد.
عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وصیت‌نامه بنیانگذار جمهوری اسلامی سند بالادستی کشور است و باید مطابق وصیت‌نامه امام (ره) عمل کنیم. موضوع دیگر اینکه در قانون اساسی شرطی با عنوان مدرک تحصیلی برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری قائل نشده است. بنابراین شروط طرح انتخاباتی اخیر مجلس یازدهم عده ای را از حقوق خود محروم می‌کند.
هاشمی یادآور شد: اخلاق را رها کردیم و به مدرک تحصیلی چسبیده‌ایم یعنی اینکه برخلاف آیین اسلام و سنت رسول‌الله (ص) عمل می‌کنیم. متاسفانه این کارها حاکمیت را از ارزش‌ها تهی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی تکنوکراسی (فن سالاری) را مذموم می‌دانند و همه تقصیرها کشور را گردن تکنوکرات‌ها می‌اندازند اما شرط مدرک تحصیلی که ریشه در تکنوکراسی دارد را ملاک نامزدهای ریاست جمهوری قرار می‌دهند! ارزش‌های اخلاقی و دینی را کنار گذاشته‌اند و ارزش‌هایی را چسبیده‌اند که در ظاهر و باطن یا نیت و عمل تناقض دارد.
تعیین شرط سنی، حق نامزدها و مردم را ضایع می‌کند
هاشمی درباره طرح اصلاح‌ قانون انتخابات و تعیین شروط جدید برای نامزدهای سمت ریاست جمهوری از سوی مجلس یازدهم، عنوان کرد: 2 اصل مهم اسلامیت و جمهوریت در قانون اساسی تفکیک ناپذیرند. جمهوری اسلامی، نظامی مبتنی بر مردم سالاری است و آحاد مردم براساس اصل جمهوریت از حقوقی برخوردارند. بنابراین طرحی که بخواهد حقوق مردم را سلب یا نقض کند با روح و اصول قانون اساسی مغایرت دارد.
نامزد هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: محدودیت‌ها برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در همه ادوار بوده است. به طوری که از میان انبوه ثبت نام کنندگان همیشه بین 4 تا 6 نفر احراز صلاحیت می‌شدند. شرایطی که مجلس یازدهم برای نامزدهای ریاست جمهوری به‌ویژه در مورد سن ثبت‌نام کنندگان مصوب کرده، تضییع حق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان است.
وی خاطرنشان کرد: مثلا یک جوان 40 ساله با 39 ساله چه فرقی دارد؟ چرا 40 ساله می تواند ثبت‌نام کند اما 39 ساله نمی‌تواند؟ معلوم نیست مبنا قرار دادن 40 سال برای نامزدها چیست. از آن طرف افراد با تجربه 70 سال به بالا، هنوز کارایی دارند و برخی از آنها می‌توانند از تجربه خود برای حل مشکلات کشور استفاده کنند. بنابراین تعیین این شروط مقداری سوال برانگیز است و ارتباط و سنخیتی با قانون اساسی ندارد.
هاشمی درباره مباحث مطرح شده درباره حضور نامزد نظامی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: می‌گویند از ابتدا هم داوطلب نظامی‌ منعی برای ثبت نام انتخابات نداشته است و آنها هم شهروند هستند و حق دارند مشارکت کنند. اما این نظر مغایر با رهنمودهای امام (ره) در وصیت نامه سیاسی الهی ایشان است.
رئیس پیشین صدا و سیمای جمهوری اسلامی افزود: برخی از نمایندگان می‌گویند پیش از این و حتی در اول انقلاب داوطلب نظامی داشته‌ایم و اشاره آنها به نامزدی دریادار سید احمد مدنی است. در حالی که وصیت‌نامه امام (ره) در سال 68 نوشته شده و دریادار مدنی در نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 58 نامزد شده است.
سفرهای استانی نمایندگان هزینه‌زا است
هاشمی درباره عملکرد مجلس یازدهم و ادعای نظارت میدانی برخی نمایندگان با سفر به استان‌ها، گفت: به‌رغم انتظارات رهبر انقلاب، مجلس یازدهم با رویکرد خاصی تشکیل شد. رهبری در این مدت که از مجلس گذشت چندبار به نمایندگان تذکر دادند و از عملکرد مجلس و رفتار نمایندگان راضی نبودند چون از مجلس توقع می‌رفت دست کم قوانین راهگشا و حلال مشکلات تصویب کند.
عضو هیات موسس حزب کارگزاران سازندگی ایران با نامناسب توصیف کردن سفرهای نظارتی و میدانی برخی نمایندگان مجلس، این موضوع را تبلیغاتی عنوان کرد و گفت: وقتی هیاتی از مجلس به استانی می‌رود امکانات زیادی را به کار می‌گیرند که هزینه بسیار بالا و سنگینی دارد. اگر هزینه سفر نمایندگان در همان منطقه خرج شود برخی از مشکلات استان به ویژه در بخش مسکن و اشتغال حل می‌شود، اما چون این اقدامات جنبه تبلیغاتی دارد هزینه سنگین و بازدهی بسیار کم است.
وی افزود: باید هزینه و فایده هر اقدامی را در نظر گرفت. رسانه‌ها و مردم این شیوه‌ای که مجلسی‌ها به کار می‌گیرند را نه نظارت و حل مشکل مردم بلکه تبلیغاتی و برای مقاصد خاصی می‌دانند. در حالیکه نمایندگان می‌توانند پس از سه هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود بروند و بر امور اجرایی منطقه خود نظارت کنند.
زمان انتخابات را بیشتر کنیم
هاشمی درباره فضای رقابت انتخابات 28 خرداد 1400 و نرخ مشارکت مردم، عنوان کرد: اگر تا خرداد 1400 وضعیت شیوع ویروس کرونا همین باشد نباید انتظار مشارکت بالا داشت. در این شرایط باید زمان انتخابات را بیشتر کرد. معتقدم زمان اخذ رای را از یک روز به 2 یا سه روز افزایش یابد تا مردم بتوانند بدون تجمع و تراکم سر فرصت رای خود را بدهند چون آنها میان سلامت و رای دادن، سلامت را انتخاب می‌کنند.
این فعال سیاسی افزایش زمان رای گیری و فضای رقابتی انتخابات را دو عامل مهم افزایش نرخ مشارکت ارزیابی کرد و افزود: ما هم می‌توانیم مانند دیگر کشورها مدت رای‌گیری را افزایش دهیم. همچنین اگر رقابت متعادل وجود داشته باشد انتخابات می‌تواند پرشور برگزار شود. اما اگر آدم‌های گمنامی را تایید صلاحیت کنند و به جای سرداران عرصه سیاسی، افسران متوسط فرصت حضور پیدا کنند نباید توقع مشارکت زیادی داشت.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/464150/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا پنجره به سوی ایران همیشه برای بایدن باز نخواهد ماند؟ / آمریکا یا زودتر به برجام بازگردد یا ریسک بحرانی تمام عیار در خاورمیانه را به جان بخرد

«دودکش 2» کلید خورد

فاطمه هاشمی: دعوا و تنشی میان محسن و فائزه رخ نداد/ فعلا بحث ریاست جمهوری برای محسن هاشمی جدی نیست

اعتراف فرانسه به جنایت پس از 64 سال پنهان‌کاری

تخت روانچی: اتهام زنی اسرائیل به ایران درمورد انفجار کشتی اسرائیلی در دریای عمان، بی اساس است / تل آویو مسئول عواقب هرگونه اقدام مبتنی بر اشتباه محاسباتی خود خواهد بود

جزئیاتی از اقدام به هواپیماربایی مسیر اهواز به مشهد؛ سلاح کمری مهاجم پلاستیکی بوده / هواپیماربا به همراه خانواده در هواپیما بوده که همگی دستگیر شده اند

آشنا: آقا محسن عزیز! همان یک عملیات فریب قدیمی کافی‌است / لازم نیست دشمن را بیش از این فریب دهید

«گرای» محسن رضایی به آمریکا؟ / رضایی: حاضر به مذاکره با آمریکا بر سر برجام در صورت دریافت سیگنالی مشخص مبنی بر رفع تحریم ها در کمتر از یک سال هستیم

نخستین عکس از فردی که قصد داشت هواپیمای اهواز-مشهد را برباید

علم الهدی: پیشگیری از فرزندآوری، یکی از موارد فحشاست

خطیب زاده در واکنش به اظهارات محسن رضایی: امور مربوط به سیاست خارجی از طریق وزارت خارجه منتقل می‌شود / نظرات مطرح شده او شخصی است

جزئیات تغییر مسیر فوکر ایران‌ایر به دلیل تهدید بمب‌گذاری / تقویت بازرسی‌های فرودگاه‌ها در ترمینال‌ها و رمپ پروازی

کارهایی که هاشمی رفسنجانی برای رای آوردن روحانی انجام داد

عکس تاریخی و جالب از هجوم مردم به سمت ماشین دودی در دهه 20/ عکس

دستگیری چند فرد به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی

پاسخ محمد عباسی به ادعای حمایت احمدی‌نژاد از او در انتخابات 1400

برنامه چین برای رشد اقتصادی بالای شش درصد در سال 2021

واکسن «اسپوتنیک وی» بالاتر از «فایزر» قرار گرفت

کمبود پرستار در خوزستان / لغو مرخصی‌های پرسنل بهداشتی درمانی

کورس قیمت خودروهای وطنی با خودروی سال اروپا

25 نفر در یک مراسم ترحیم در باغملک کرونایی شدند

واکنش تلویحی ظریف به اظهارات محسن رضایی: این نظرات نباید با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته شود / به زودی طرح اقدام سازنده و دقیق خودمان را ارائه خواهم کرد

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اجلاس وزرای اتحادیه عرب: جزایر سه گانه بخش لاینفک سرزمین ایران است

ظریف: به زودی طرح اقدام سازنده و دقیق خودمان را [در بحث برجام] ارائه خواهم کرد

ادعای آمریکا: تهران از انصارالله حمایت نظامی می کند و به یمن سلاح قاچاق می کند / پیام‌های ایران در این کشور بسیار واضح است

ایران در 11 ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟

وقتی فقر در اوج درآمدهای نفتی افزایش یافت

شمارش معکوس برای تعیین حقوق کارمندان

رئیس سازمان بورس: برای سهامداران خرد به صرفه نیست آموزش ببینند

حمله انتحاری مرگبار در سومالی 20 کشته به جا گذاشت

نگاهی به بسته محرک 1.9 تریلیونی بایدن

پاسخ کسی که ادعا شده در انتخابات 1400 احمدی نژاد از او حمایت می کند

دیپلمات روس: سریعتر نشستی درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شود

ادعای آمریکا: نقش ایران در یمن منفی است؛ ما به دنبال صلح هستیم

ببینید ماجراجویی چه به روزشون آورد!

دلار خسته از اظهارات سیاسی

مشکل کارگر ایرانی با حقوق بالا حل می‌شود؟

با قطع مصرف قند چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

کلیپی از شنقار؛ باز سیاه چشم!

یه روز معمولی تو فروشگاههای استرالیا!

گاردین: غرب هم باید در قبال یمن و خاشقجی پاسخگو باشد

نیرنگ های بایدن درباره بازگشت سریع به توافق هسته ای

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از فساد در اقتصاد ایران

دلیل افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس چیست؟

حمله به یک رستوران چینی در ولز با چندین مجروح

سازمان جهانی بهداشت نتیجه تحقیقات درباره منشا کرونا را منتشر می‌کند

کاخ سفید: حمله به سوریه قانونی بود

پاپ: به عنوان زائر و حامل پیام صلح وارد عراق شدم

چهره ها/ مارال فرجاد در اتاق گریم سریال جدیدش

عکسی از نیوشا ضیغمی و دخترش لنا