اخبار محرمانه

آخرين مطالب

ایران نباید در تله نتانیاهو، پمپئو و بن سلمان بیفتد تحلیل ویژه

ایران نباید در تله نتانیاهو، پمپئو و بن سلمان بیفتد
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نمایندگان مجلس روز یکشنبه دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردند. طرحی که میزان غنی‌سازی ایران را افزایش می‌دهد و همچنین در نهایت موجب توقف اجرای پروتکل الحاقی و همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی می‌شود. اگر این طرح از سوی دولت نیز اجرا شود، می‌تواند به معنای بن‌بست در توافق هسته‌ای تلقی شود.
به گزارش فرارو، مجتبی ذوالنور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان متقاضی بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به صورت دو فوریت گفت: «برجام با دو طرف یکی 1+5 و دیگری جمهوری اسلامی است که ایران تمام تعهدات برجامی خود را از صفر تا 100 انجام داده، این موضوع در گزارش‌های متعدد و مکرر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده که ایران تمام تعهدات خود را اجرا کرده است. «وی افزود: "در این شرایط آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های مقابل روی کاغذ تحریم‌های بانکی را لغو کرد، اما سایه سنگین تهدید و تحریم بر روی نظام بانکداری ماند و در عمل هیچ تحریمی برداشته نشد، در نهایت هم امریکا از برجام خارج شد. "
ذوالنوری یادآور شد: «آن زمان آقای رئیس جمهور گفتند 1+5 از این به بعد 1+4 است، از کرامات شیخ ما چه عجب شیره را خورد و گفت شیرین است! هر دانش آموز دبستانی هم می‌داند 1+5 منهای 1 می‌شود 1+4، ولی آیا مزاحمی رفت که برجام راه خود را ادامه دهد یا زمانی که موقع بهره برداری ما بود از برجام خارج شد تا به تعهدات عمل نکند و ایجاد مزاحمت کند تا تعهدات بقیه شرکا نیز اجرا نشود. در واقع سهم ما در برجام قفل شد و ما به سهم و حق خود نرسیدیم. طرف‌های دیگر به وظیفه شان عمل نکرده و اتحادیه اروپا حاضر به پرداخت هزینه نشد پس طبق عرف، شرع و قوانین و تکلیف، جمهوری اسلامی نیز باید از مسیر رفته باز گردد.»
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: با این نگاه طرح تجدیدنظر در این مسیر تدوین شد و 8 طرح مدنظر سایر نمایندگان مربوط به خروج از NPT و اصلاحات در برجام تجمیع شد. برای بررسی این طرح جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهش ها، سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه، سپاه، ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات و دستگاه‌های مختلف تشکیل و طرح 9 ماده‌ای تدوین شد. در این طرح مسیری برای تعطیل کردن تعهداتی که تاکنون اجرا کرده ایم، پیش بینی شده و در ماده 9 آن هم جرم انگاری شده تا این قانون ضمانت اجرایی داشته باشد.
تصمیم‌گیر اصلی در حوزه هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی است، نه مجلس
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه طرح مجلس در رابطه با توقف اجرای پروتکل الحاقی تنها نظر پارلمان است، گفت: با توجه به چنین طرحی که مجلس به تصویب رساند، در واقع نظر خود را در زمینه مسائل هسته‌ای اعلام کرد، اما به دلیل اینکه برجام یک موضوع کلان است، در مورد آن، شورای عالی امنیت ملی تصیم گیری خواهد کرد. این در حالیست که برخی‌ها از این مصوبه این تلقی را کردند که این مسئله به منزله خروج ایران از برجام خواهد بود.
وی افزود: در حالیکه این موضوع باید در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. از سوی دیگر مجلس با این مصوبه قصد دارد که تحریم‌ها به فوریت لغو شود، در حالیکه رفع تحریم‌ها از مسیر احیای برجام می‌گذرد نه خروج از آن، همچنین باید به این نکته اشاره کرد که بعد از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، فضا تلطیف شد و با توجه به موضع گیری تیم سیاست خارجی بایدن در مورد بازگشت به برجام، فضا تغییر کرد.
فلاحت‌پیشه اظهار داشت: تیم بایدن بر اساس بندی از برجام سخن از بازگشت می‌کند که ایران نیز بار‌ها به آن اشاره کرد، کشورمان بر اساس مفاد مندرج در توافق هسته‌ای در گام‌های مختلف سطح تعهدات خود را کاهش داده، اما بار‌ها اعلام شد هر زمانیکه طرف‌های برجام به خصوص آمریکا به تعهدات خود بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود پایبند خواهد بود، با توجه به چنین مسئله‌ای یک مثلت در سطج جهان شکل گرفت که قصد خراب کردن فضای به وجود آمده را دارد.
این کارشناس مسائل بین الملل بیان داشت: این مثلت تشکیل شده از بن سلمان، پمپئو و نتانیاهو با انجام اقدامات مختلف درصدد هستند که فضا را برای بازگشت آمریکا به برجام سخت و غیر ممکن کنند، در این راستا، حملات مشکوکی که به تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در عربستان سعودی صورت گرفت و همچنین حمله به مواضع ایران در بو کمال سوریه از سوی رژیم صهیونیستی و در نهایت شهادت محسن فخری زاده همگی اقداماتی هستند که این مثلث شوم برای نابودی توافق هسته‌ای انجام داده اند.
وی با تاکید بر اینکه احیای برجام برای دیپلمات‌های اروپایی بسیار مهم است، اضافه کرد: این مسئله برای تیم سیاست خارجی بایدن نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیراکه همگی آنان از جمله اقرادی بودند که در شکل گیری برجام نقش داشتند و آن را به نوعی سند افتخاری برای خود می‌دادند، از سوی دیگر محکومیت تروز شهید فخری زاده از سوی برنی سندرز سناتور فعلی و نامزد دوم دموکرات‌ها در انتخابات نشاند دهنده آن است که وجهه اسراییل به عنوان رژیمی که برهم زننده صلح جهانی است، به منصه ظهور در آمده و دستگاه دیپلماسی کشورمان باید این مسئله را در سطوح مختلف جا بیندارند و آن را دنبال کنند.
لزوم اتخاذ یک سیاست سه گانه در حوزه سیاست خارجی
فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی ما در حوزه سیاست خارجی باید یک سیاست سه گانه را در پیش بگیریم، یادآور شد: در گام اول حق هرگونه مقابله به مثل برای کشورمان در قبل قضیه ترور وجود دارد، کما اینکه کشورمان در موارد گذشته نیز در زمان و مکان مناسب انتقام خود را گرفته بدون آن که به سیاست‌های کلان کشور آسیبی وارد شود.
وی افزود: در گام دوم نیز وزارت امور خارجه با استفاده از دیپلماسی عمومی بیان کند که رژیم صهیونیستی با انجام این عمل برهم زننده صلح جهانی است و کشورمان در این قضیه مظلوم واقع شده است، از سوی دیگر در فضای دیپلماسی رسمی و حقوقی وزارت امور خارجه باید با شکایت به نهاد‌های بین المللی رژیم صهیونیستی و آمران و عاملان این جنایت را تحت پیگرد قانونی و بین المللی قرار دهد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم خاطر نشان ساخت: گام سوم نیز پیگیری سیاست هسته‌ای است، طی این چند سال ایران تنها عضوی از برجام بود که آن را به هر ترتیبی که بود حفظ کرد، در آن سو آمریکا که از برجام خارج شد، چین و روسیه نیز در قالب برجام کاری را انجام ندادند و تمامی اقداماتشان در چارچوب مناسبات دو جانیه آن‌ها با ایران بود. همچنین تروئیکای اروپایی نیز عملا قدمی در جهت اجرای برجام برنداشت، اجرای کانال مالی اینستکس که قرار بود، نقطه گشایشی برای ایران باشد، در قبال تحریم‌های آمریکا نیز عملا اجرایی نشد.
فلاحت‌پیشه بیان داشت: در عمل ایران هزینه اجرای برجام را داد و حال که دولت آینده آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد، مثلت شومی که بدان اشاره شد، به دنبال آن هستند تا هر طوری که شده مانع از بازگشت دولت بایدن به برجام شوند، در این زمینه ایران باید سیاست هسته‌ای خود را حفظ کرده، تا از این طریق زمینه برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم شود، خروج از برجام تحریم‌ها را رفع نخواهد کرد، بلکه احیای برجام است که می‌تواند تحریم‌ها را رفع کند و در این زمینه مجلس تنها می‌تواند نظر خود را اعلام کند، چرا که در نهایت این شورای عالی امنیت ملی است که با بررسی تمام جوانب امر و در نظر گرفتن مصالح ملی در این رابطه تصمیم گیری خواهد کرد.
وی گفت: اگر آمریکا به برجام برگردد، می‌توان گفت که عمر سیاسی نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی به پایان خواهد رسید و این یک شکست بزرگ برای کسانی‌است که درصدد ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی هستند، از سوی دیگر ایران همواره در موارد مختلف انتقام خود را گرفته همانگونه که در مسئله به شهادت رساندن سردار سلیمانی نیز ایران به پایگاه نظامی عین الاسد حمله کرد، مسئله‌ای که بی سابقه بود، چرا که بعد از جنگ جهانی دوم کمتر سابقه داشت که کشوری به پایگاه‌های نظامی آمریکا در سرتاسر جهان حمله نظامی کند.

لینک کوتاه:
https://www.secretnews.ir/Fa/News/436225/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ذوالنوری: خرابکاری نطنز از طریق خیانت داخلی صورت گرفته است

چهره ها/ واکنش علی آقا پروین به درگذشت مهرداد میناوند

چهره ها/ شوکه شدن امیرمهدی ژوله از خبر درگذشت مهرداد میناوند

چهره‌ها/ پیامک های برزو ارجمند و مهرداد میناوند از یک عکس خاطره‌انگیز

چهره ها/ واکنش علی ضیاء به فوت مرحوم مهرداد میناوند

چهره‌ها/ یحیی گل‌محمدی خطاب به مهرداد میناوند: خداحافظ رفیق

چهره‌ها/ احسان علیخانی: مهرداد رفت؛ خدایا بغلش کن

خداحافظی هواداران پرسپولیس با «مهرداد با تعصب» +عکس

وداع تلخ مردم با مهرداد میناوند پشت در بیمارستان لاله +فیلم

صحبت های مهرداد میناوند با بهرنگ علوی درباره بیماری اش

وداع تلخ مردم با میناوند؛ خداحافظ مهردادِ با تعصب

خاطره جالب مهرداد میناوند با تقلید صدای علی پروین

واکنش جاودانی به درگذشت مهرداد میناوند

مرحوم مهرداد میناوند در کنار تازه عروسش

حرف های نگفته مهرداد میناوند به پسرش آریا و پدرش

چهره‌ها/ واکنش اینستاگرامی رامبد جوان درپی درگذشت مهرداد میناوند

چهره ها/ پیام اینستاگرامی رسول خطیبی برای درگذشت میناوند

مهرداد میناوند: زود اشباع شدم!

حفظ موسیقی نواحی مختلف کشور عامل قوام بخشی هویت ملی

فوری؛ مهرداد میناوند درگذشت/ علت فوت میناوند چه بود؟

سوگ‌نامه باشگاه پرسپولیس برای درگذشت مهرداد میناوند

واکنش ها به درگذشت مهرداد میناوند

انتشار کارت عروسی مهرداد میناوند 2 ماه قبل از فوت +تصاویر

تصاویر آخرین نگاه مهرداد میناوند در بیمارستان

رونمایی از سلطان روغن

اختلاف دولت و صدا و سیما بالا گرفت

انتقاد عصر ایران از "میرسلیم": روی اعصاب مردم راه نروید

انتقاد "جهان" از سخنان رییس جمهور

ماجرای دلار 50 هزار تومانی

المیادین: چرا عربستان مذاکره با ایران را رد می‌کند؟

روایت "نشنال اینترست" از چالش‌های بایدن برای احیای برجام

پیامدهای وابستگی بیشتر دبی به ابوظبی چیست؟

نگاه تیم بایدن به برجام چگونه است؟

آمریکا موقتا فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کرد

چهره ها/ استوری توهین‌آمیز شهره قمر به علی آقا کریمی

چهره ها/ آذری جهرمی: خداحافظ چپ پای محبوب

چهره ها/ احساس ناراحتی علی دایی از خبر درگذشت مهرداد میناوند

چهره ها/ محسن کیایی: آقا مهرداد روحتون در آرامش

چهره ها/ واکنش علی آقا پروین بعد از درگذشت مهرداد میناوند

چهره ها/ وحید شمسایی: مهرداد بلند شو دارم دیونه میشم

چهره ها/ زیبا بروفه: خداحافظ قهرمان

چهره ها/ تسلیت محسن تنابنده به درگذشت مهرداد میناوند

چهره ها/ خداداد در سوگ درگذشت رفیقش

چهره ها/ باور نکردن امیرمهدی ژوله از خبر درگذشت مهرداد میناوند

کارت عروسی مهرداد میناوند در یک روز خاص

چهره ها/ پرویز پرستویی: روحت شاد مهرداد میناوند عزیز

چهره‌ها/ حس و حال پرستو صالحی از خبر درگذشت مهرداد میناوند

شعری در وصف حال امشب مهرداد میناوند

گفتگوی قدیمی از مهرداد میناوند با عادل فردوسی‌پور

آکسیوس: نتانیاهو فعلا نمی‌خواهد با سیاست‌های بایدن در قبال ایران مقابله کند