پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

یورش به حریم سلطان تحلیل ویژه سیاسی

یورش به حریم سلطان
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - یورش به حریم سلطان
٣
٠
روزنامه سازندگی / متن پیش رو در سازندگی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه 10 میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال 2017 میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.
یکی از بازیگران اصلی بازار نفت، آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی است. درواقع قبل از اینکه امریکا میزان تولید نفتش را افزایش دهد و به اولین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود، عربستان به کمک آرامکو این نقش را بازی می‌کرد. حالا هم هر اتفاقی برای سودآورترین شرکت جهان رخ دهد، حتماً کل آن بازار به‌هم‌ریخته خواهد شد. به‌این‌ترتیب به گفته تحلیلگران بازار نفت، با حمله پهپادی‌ای که چند روز گذشته به عربستان صورت گرفت، قیمت نفت می‌تواند 10 دلار در هر بشکه افزایش یابد.
بعدازاین اتفاق، رسانه‌های بین‌المللی اخبار و پیش‌بینی‌های مختلف از وضعیت آرامکو و تأثیر آن بر بازار نفت نوشتند. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی دراین‌باره نوشت: پس از حمله پهپادی به مرکز صنعت نفت عربستان سعودی، قیمت نفت می‌تواند به‌اندازه 10 دلار در هر بشکه افزایش یابد. این حملات باعث شد عربستان تولید نفت خود را به نصف کاهش دهد.
با حمله ده هواپیمای بدون سرنشین به یک پالایشگاه در بقیق عربستان و میدان نفتی خریص، تولید 5,7 میلیون بشکه نفت در روز که 50 درصد از میزان تولید نفت عربستان می‌شود، از دست رفت. اگرچه هنوز اطلاعاتی از میزان خسارت مشخص نیست، اما تحلیلگران بازار نفت به سی‌ان‌بی‌سی گفته‌اند که تأثیر آن روی قیمت نفت دورقمی خواهد بود. به گفته اندرو لیپو، رئیس شرکت مشاوران Lipow Oil، انتظار می‌رود وضعیت بازار در شامگاه روز یکشنبه 5 تا 10 دلار در هر بشکه افزایش یابد و قیمت بنزین هم 12 تا 25 سنت در هر گالن رشد کند. کارشناسان تحلیل‌های مختلفی از آینده بازار نفت دارند. به گفته برخی از آن‌ها، تأثیر این حادثه روی قیمت نفت بستگی به زمان تعمیر خسارات دارد. این موضوع می‌تواند ماه‌ها و هفته‌ها طول بکشد. با توجه به هزینه‌ها و پیش‌فرض تعطیلی تولید برای مدت سه هفته، گفته می‌شود امکان دارد، قیمت‌ها 10 دلار در هر بشکه صعود کند.
امین ناصر، مدیرعامل آرامکو درباره حادثه گفته است: «هیچ‌کس در این حملات صدمه ندیده است و گروه‌های آتش‌نشانی اوضاع را تحت کنترل خود درآوردند. اقدامات برای بازگرداندن تولید در حال انجام است و در 48 ساعت آینده پیشرفت‌های انجام‌شده اعلام خواهد شد.» به گفته کارشناسان اگر ماجرا همین‌طور ادامه پیدا کند، امکان دارد قیمت نفت حتی بیشتر از ده دلار در هر بشکه رشد کند. عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز شنبه اعلام کرد: «عربستان بخشی از خسارت تولید را از ذخایر خود برای مشتریان جبران خواهد کرد.» به گفته کارشناسان بازار نفت، باید چند روز سپری شود تا مشخص شود عربستان در پیشرفت بازیابی تولید چطور عمل کرده است، اما احتمالاً در همین مدت تأثیر 3 تا 5 دلاری در هر بشکه مشاهده خواهد شد.
آرامکو چقدر می‌ارزد؟
شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه 10 میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال 2017 میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند. این شرکت موفق شد در نیمه سال 2017 با کسب 33,8 میلیارد دلار در صدر فهرست سودآورترین شرکت‌های جهان بایستد. این شرکت مالک بالاترین حجم ذخایر نفتی جهان و بزرگ‌ترین میدان نفتی جهان است. آرامکو در سال 1933 میلادی فعالیت خود را به‌عنوان یک شرکت عربی-آمریکایی آغاز کرد اما در سال 1988 به‌حکم سلطنتی به شرکت عربی تغییر هویت داد. دفتر اصلی آرامکو اکنون در ظهران در استان شرقی عربستان سعودی قرار دارد.
اولین مرد قدرتمند نفتی، آرامکویی است
سال 95، مجله «نفت و گاز خاورمیانه»، فهرست سالانه قدرتمندترین افرادی را منتشر کرده که نفت و گاز منطقه را تحت کنترل خود دارند. البته باید به این لیست به دیده شک و تردید نگاه ‌شود، چراکه ناشر مجله، شرکت بین‌المللی ITP Publishing Group است که دفاتر اصلی‌اش در دوبی، لندن و بمبئی است و روابط خوبی با سیاستمداران کشورهای عربی دارد. اما بااین‌حال، اگر کمی اقرارش را کنار گذاشت، مشخص است که آرامکو و مدیرعاملش در صدر قدرتمندترین‌های بازار نفت قرار خواهند داشت. در صدر لیست 20 نفره قدرتمندترین افراد در حوزه نفت و گاز، امین الناصر، رئیس و مدیرعامل آرامکو قرار دارد. امین ناصر چند سال گذشته جایگزین خالد الفالح، رئیس پیشین آرامکو شد و حالا شرکت ملی نفت عربستان سعودی را رهبری می‌کند. ناصر که پیش‌تر قائم‌مقام ارشد آرامکو بود از زمان به قدرت رسیدنش شاهد سقوط شدید قیمت نفت بوده است، اگرچه توانسته بر سر بعضی از قراردادها از نو مذاکره کند تا جلوی ضرر بیشتر را بگیرد.
چرا خصوصی‌سازی در آرامکو به نتیجه نرسید؟
آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان سعودی سال 2016 با انتشار بیانیه‌ای تأیید کرده است که گزینه‌های مختلف برای فروش سهام این شرکت را بررسی می‌کند. در بیانیه این کمپانی اعلام‌شده بود: «آرامکو تأیید می‌کند که این شرکت گزینه‌های مختلف را برای مشارکت عموم در مالکیت شرکت موردبررسی قرارداده است. ازجمله این‌که سهام آرامکو را به‌صورت یک شرکت سهامی عام در بازار بورس عرضه کند، یا این‌که سهام بخشی از واحدهای وابسته به آرامکو مانند شرکت‌های پردازش مواد نفتی را در بازار سهام به فروش برساند.» یک سال بعد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از عربستان سعودی دعوت کرد که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند. ترامپ در توییترش گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات‌متحده عرضه شود و او از «عرضه اولیه سهام» آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد. طی این مدت بسیاری از بازارهای بورس جهان برای برگزاری این رویداد رقابت کردند. ارزش مالی خصوصی‌سازی پنج‌درصدی شرکت آرامکو ممکن است به صد میلیون دلار برسد. البته درنهایت عرضه این سهام متوقف شد و رویترز در گزارشی علت لغو شدن عرضه عمومی سهام شرکت ملی نفت عربستان آرامکو را مخالفت شخص پادشاه و بیم او از لو رفتن جزئیات مالی این شرکت عظیم اعلام کرد. طبق گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شد که ارزش شرکت آرامکو پس از عرضه عمومی 5 درصد از سهام آن در بورس، چیزی حدود دو هزار میلیارد دلار تعیین شود.
سهم آرامکو از بازار چقدر است؟
آرامکو، بزرگ‌ترین شرکت انرژی جهان است و تولید بیش از ده درصد نفت جهان را بر عهده دارد. تولید روزانه این شرکت 10 میلیون بشکه برآورد شده است. طبق اطلاعات سایت آرامکو، این شرکت در سه بازار آسیا، اروپا و امریکای شمالی حضور پرقدرتی دارد. شرکت‌های تابعه آرامکو بازیگران اصلی انرژی در آسیا هستند و منبع اصلی نفت خام شش کشور مهم آسیا ازجمله هند، چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و فیلیپین محسوب می‌شوند.
آرامکو چه تولیداتی دارد؟
آرامکو تولید تجاری نفت خام را از سال 1938 شروع کرد. از آن زمان تا به الان نفت خام این کشور در سرتاسر جهان توزیع‌شده و به منبع اساسی تجارت عربستان سعودی تبدیل‌شده است. تجربه بیش از 80 سال دسترسی به ذخایر نفتی و تولید کم‌هزینه باعث شده تقاضا برای نفت عربستان بیشتر شود. آرامکو پنج درجه مختلف نفت خام ازجمله نفت سنگین، نفت مدیوم، نفت سبک، نفت خیلی سبک و فوق‌العاده سبک دارد.
بقیق، قلب آرامکو بود
حمله پهپادی به بقیق عربستان، درواقع حمله به قلب آرامکو بود. این مرکز به‌عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات پالایش نفت این شرکت و بزرگ‌ترین کارخانه تثبیت نفت خام در جهان شناخته می‌شود. درواقع بخش مهمی از فعالیت‌هایی که در بقیق انجام می‌شود، ماده اولیه برای دیگر تأسیسات و پالایشگاه‌های دیگر آرامکو است. بقیق، مرکز اصلی پالایش نفت برای نفت خیلی سبک و فوق‌العاده سبک عربستان است.
در نیمه اول 2019 چقدر درآمد داشته است؟
آرامکو برای اولین بار، نتایج مالی شش‌ماهه‌اش را منتشر کرده است. درآمد خالص این شرکت 46,9 میلیارد دلار برای نیمه اول سال 2019 بوده است که نسبت به 53 میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته، با کاهش مواجه شده است. درآمد قبل از میزان بهره و مالیات، 92.5 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که سال گذشته این رقم 101.3 میلیارد دلار را ثبت کرده بود.
امین ناصر، مدیرعامل آرامکو اعلام کرد: علی‌رغم کاهش قیمت نفت در نیمه اول سال 2019، این شرکت همچنان با مدیریت هزینه و انضباط مالی توانست درآمد مناسبی به دست آورد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا چه درسی از استراتژی نظامی ایران می تواند بگیرد؟

رانت ارزی ١٨ میلیارد دلاری به جیب مردم رفت یا دلالان؟

سردبیر نیویورکر: واقعیت تلخ است ما پشت کردها را خالی کردیم

روایت‌هایی کمتر شنیده ‌شده از تشکیل وزارت اطلاعات

تلاش عمران‌خان برای مذاکره ایران و عربستان

حذف صوری نفت از بودجه؟

وزارت اطلاعات چگونه پا گرفت

نفوذ فساد به بخش‌های نظارتی

خانه ساعتی چند؟

سرمقاله ابتکار/ چندصدایی به مثابه یک ضرورت

سرمقاله آفرینش/ بی تدبیری مدیران و هزینه از جیب بیت المال

نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری تونس: رابطه با اسرائیل خیانتی بزرگ است

ترکیه در سوریه به دنبال چیست؟

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

آیا یورش ترکیه به قدرت گیری داعش می انجامد؟

جهان نوشت: چند نکته درباره انتقاد رییس جمهور از شورای نگهبان

واکنش فعال اصولگرا به تیتر کیهان: چنین دوگانه سازی هایی مناسب نیست

جنگ های ناخواسته؛ چرا "خاورمیانه" بیش از همیشه ملتهب است؟

ماموریت دشوار عمران خان در تهران

یورش ترکیه و دیاسپورای شمال سوریه

گزینه ای بحث برانگیز برای حل مشکل گلزنی استقلال

بازگشت تردید به بازار نفت

تاثیر جنگ اردوغان بر قیمت طلا و ارز در ایران

روایت "شورای آتلانتیک" از پیام های حمله به آرامکو

در دفاع از تشکیل هیات منصفه جرائم سیاسی

آیا مکرون رهبر جدید سیاست خارجی اروپاست؟

تقلای سعودی برای صلح

طولانی‌ترین خواب سرمایه در خانه‌های خالی ایران

نگرانی جامعه بین‌الملل از فاجعه جدید بشری

نگرانی بازار نفت از حوادث زنجیره‌ای در خاورمیانه

سیگنال خطرناک به ترامپ

صفایی فراهانی: فساد به غارت تبدیل شده است

وداع آمریکا با خاورمیانه؟

قانون بان علیه قانون

درس‌های لردگان

عمران‌خان در مسیر ایران-عربستان

دسیسه علیه نفت ایران

زبان انگلیسی برای پولدار‌ها با طرح خانه ملت

شروع دوران تازه رویارویی دنیای غرب و جهان اسلام

پشیمانی، نتیجه اعتماد به دولتمردان آمریکایی

دلواپسان انتخابات

کدام 28 نفر؟

پای چه کسی در حادثه سابیتی در میان است؟

لبخند آزادی به زنان

آقای احمد خاتمی! بفرمایید این هم دو قطبی

سرمقاله ابتکار/ اقدامات امیدوارکننده

سرمقاله خراسان/ چه کسی به نفتکش ایرانی حمله کرد؟

سرمقاله کیهان/ حضور نفوذی‌ها را حس نمی‌کنید؟

سرمقاله رسالت/ چرا ترامپ به واسطه‌ها التماس می‌کند؟

سرمقاله شرق/ دولت شکننده و جامعه قدرتمند