پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

تنگنای ترامپ درباره ایران تحلیل ویژه سیاسی

تنگنای ترامپ درباره ایران
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - تنگنای ترامپ درباره ایران
k ٢.٣
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
یک کارشناس مسائل بین الملل درباره پیش بینی رفتار احتمالی آمریکا پس از حمله به آرامکو گفت: «به نظرم ایالات متحده وارد جنگ نظامی با ایران نمی‌شود، مگر در رخداد‌های تصادفی، شبه عمدی و یا عمدی جان سربازان آمریکایی به خطر بیافتد. در آن صورت رییس جمهور آمریکا تحت فشار افکار عمومی مجبور می‌شود دست به انتقامجویی بزند. تا قبل از ان اقداماتی که منجر به کشته شدن سربازان آمریکایی نشده باشد از نظر ترامپ بهانه‌ای برای ورود به جنگ نخواهد بود.»
در حالیکه ایالات متحده آمریکا در روز‌های اخیر تهدید به واکنش علیه عامل حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی (آرامکو) کرده اما، دونالد ترامپ موضع تازه‌ای گرفته است. او می‌گوید "برای پاسخ به حملات به تاسیسات نفتی عربستان عجله‌ای نداریم."
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه 25 شهریور گفت که به نظر می‌رسد ایران مسئول حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باشد، اما باید منتظر نتیجه قطعی تحقیقات در این زمینه ماند و عجله‌ای برای پاسخ دادن نیست.
ترامپ در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا ایران مسئول حملات به تاسیسات عربستان بوده، گفت: «مطمئنا در حال حاضر این‌طور به نظر می‌رسد.»
رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: "من به دنبال جنگ با کسی نیستم، اما ما بیش از هر کشور دیگری (برای جنگ) آماده‌ایم. ما قویترین ارتش جهان را داریم."
او گفت: «ما گزینه‌های زیادی داریم، اما هنوز بررسی این گزینه‌ها را شروع نکرده‌ایم.» دونالد ترامپ تصریح کرد که ایالات متحده می‌خواهد بداند چه کسی مسئول این حملات است و برای پاسخ عجله‌ای ندارد.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: «این یک حمله بسیار بزرگ بود و می‌توانست با یک حمله با ابعاد بسیار و بار‌ها بزرگتر از سوی کشور ما روبرو شود، اما ما می‌خواهیم دریابیم که چه کسی به طور قطعی این کار را انجام داده است.»
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ساعاتی پیش این سخنان گفته بود، تیمی از نهاد‌های مختلف آمریکا در همکاری با کشور‌های متحد در حال کار برای چگونگی رویارویی با این حمله بی‌سابقه و دفاع از نظم مبتنی بر قوانین بین‌الملل که ایران در حال ضربه زدن به آن است هستند.
روز شنبه تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و میدان نفتی خریص، هدف حملات گسترده پهپادی قرار گرفت. این حمله باعث شد تولید نفت عربستان نصف شود و درادامه قیمت نفت کاهش محسوسی یابد.
انصارالله یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است، اما مقام‌های آمریکایی مدعی اند، این حمله کار ایران است. حوثی‌ها می‌خواهند آن را به اسم خود تمام کنند، اما این کار آن‌ها نبوده است.
با موضع گیری جدید دونالد ترامپ به نظر می‌رسد آمریکا نمی‌خواهد واکنش تند و سریعی از خود نشان دهد. برخی ناظران معتقدند تهدید آمریکا علیه ایران تو خالی است و این کشور در شرایط کنونی نمی‌تواند واکنش تندی به ایران نشان دهد.
تنگنای ترامپ درباره ایران
امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل امریکا در این باره به فرارو گفت: "ایالات متحده روی کاغذ قدرتمند‌ترین ارتش جهان را داراست و می‌تواند به هر کشوری روی زمین حمله کند و حتی آن را نابود کند. توان تهاجمی آمریکا بسیار بالاست و در طول تاریخ هیچ کشوری قدرتی در این حد نداشته است. "
او افزود: «اما این تصور که، چون رییس جمهور آمریکا به عنوان فرمانده نیرو‌های مسلح این کشور چنین امکاناتی را در دست دارد، حتما از آن استفاده می‌کند، تصور دقیقی نیست. حتما دولت ایالات متحده آمریکا بر اساس ضوابط منطقی و منافع کشورش، اگر به این نتیجه برسد که اقدام نظامی هزینه و تبعات کمی دارد، برای اقدام نظامی تردیدی به خود راه نمی‌دهد. در طول چند دهه گذشته هم به کرات این کار را انجام داده است، از حمله به یک کشور کوچک مانند پاناما گرفته تا کشور‌های ضعیف شده و از هم پاشیده‌ای مثل عراق و یوگوسلاوی سابق و....»
این کارشناس مسائل آمریکا گفت: "آمریکا به جنگ نظامی با کشور‌هایی که هزینه‌های فراوانی از هر جهت برایش دارند وارد نمی‌شود. نمونه بارز اش هم ایران است. در ماه‌های اخیر دو اتفاق در خلیج فارس رخ داد که در هر مقطع دیگری و از سوی هر کشور دیگری با واکنش تند آمریکا روبه رو می‌شد. اولین آن سرنگونی پهپهاد آمریکایی توسط ایران بود. این برای اولین بار در هفتاد سال گذشته بود که یک پرنده نظامی آمریکا در اثر آتش مستقیم نیرو‌های دشمن سرنگون شد. همچنین آمریکا مدعی حمله ایران به نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی است، آخرین مورد آن حمله به آرامکو بود که برخی می‌گفتند حتما جنگ خواهد شد، اما نشد.»
این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه البته ما باید مفهوم جنگ در قرن 21 را در نظر بگیریم، گفت: «ما نباید تصور کنیم که اگر موشکی شلیک نمی‌شود، بمبارانی صورت نمی‌گیرد به این معنی است که جنگی صورت نمی‌گیرد. آمریکا در قرن بیست و یکم در زرادخانه خودش سلاح‌های جدیدی مثل تحریم اقتصادی، جنگ‌های نیابتی و حملات سایبری و ... دارد. تقابل کنونی ایران و آمریکا را می توان اولین جنگ قرن بیست و یکمی آمریکا دانست. شاهد بمباران و خشونت نیستیم، اما میزان تاثیرگذاری اش بر اقتصاد یک کشور می‌تواند ویرانگر هم باشد.»
ابوالفتح در پاسخ به این سوال که دولت آمریکا در روز‌های پیش ضمن متهم کردن ایران تاکید کرده بود که به حملات اخیر به ارامکو پاسخ خواهد داد، اما امروز ترامپ حرف‌های جدیدی زده است و می‌گوید عجله‌ای برای پاسخ دادن ندارد، چرا دولت آمریکا کمی عقب نشینی کرده است؟، گفت: «این ویژگی ترامپ است. او در همه موضوع‌ها رفتار زیگزاگی و هیجانی دارد. او مسلح به سلاح توئیتر است و به سرعت افکار و نظراتش را منتشر می‌کند که معایب و فواید خودش را دارد. او خیلی سریع واکنش نشان می‌دهد و برخی مواقع از مشاورانش هم کمک نمی‌گیرد و حرف‌هایی می‌زند که امکان تحقق ندارد.»
او افزود: «از طرف دیگر ممکن است که این رفتار عامدانه باشد. یعنی از طریق مبهم و مشوش کردن فضا با ارسال پیام‌های متناقض سعی می‌کند شیوه تصمیم گیری طرف مقابل به هم بزند. مانند بوکسوری که سعی می‌کند حریفش را گیج کند تا در زمان مقرر ضربه نهایی را وارد کند. شاید تصور می‌کنند ارسال پیغام‌های متفاوت ایران را دچار اشتباه محاسباتی می‌کند.»
او همچنین به این اشاره کرد که "ممکن است دولت امریکا از وضعیت آشفته منطقه خوشحال هم باشد، چرا که در این شرایط دست به فروش "امنیت" به کشورهای منطقه به خصوص عربستان می دهد. از این طریق پول زیادی از عربستان و دیگر کشورهای منطقه می گیرد."
این کارشناس مسائل بین الملل درباره پیش بینی رفتار احتمالی آمریکا پس از حمله به آرامکو گفت: «به نظرم ایالات متحده وارد جنگ نظامی با ایران نمی‌شود، مگر در رخداد‌های تصادفی، شبه عمدی و یا عمدی جان سربازان آمریکایی به خطر بیافتد. در آن صورت رییس جمهور آمریکا تحت فشار افکار عمومی مجبور می‌شود دست به انتقامجویی بزند. تا قبل از ان اقداماتی که منجر به کشته شدن سربازان آمریکایی نشده باشد از نظر ترامپ بهانه‌ای برای ورود به جنگ نخواهد بود.»
او افزود: «با این حال فشار‌های اقتصادی حفظ خواهد شد و از سوی دیگر ممکن است اقدامات دیگری از جمله حملات سایبری در دستور کار قرار گیرد. اخیرا برخی رسانه‌ها مدعی شده اند که پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی، این کشور در اقدام تلافی جویانه‌ای متوسل به حملات سایبری به سیستم دفاعی ایران شده است.»
ابوالفتح در پاسخ به این سوال که آیا پس از حمله به آرامکو و با توجه به اتفاقات پیشین آمریکا در تنگنا قرار گرفته است، گفت: «حتما تحت فشار است. ترامپ با امید اینکه ایران به سرعت تن به مذاکرات مجدد در مورد مسائل هسته‌ای و غیر هسته‌ای می دهد، از برجام خارج شد و امیدوار بود که اقتصاد ایران فروپاشد و آشوب‌ها و ناارامی‌ها به گونه‌ای پیش برود که جمهوری اسلامی به مذاکرات تن دهد. این اتفاق رخ نداده و حتی ترامپ مورد سرزنش قرار گرفته که منطقه را ناامن‌تر کرده است. در واقع نوعی سرخوردگی و نارضایتی میان حامیان ترامپ و متحدان آمریکا ایجاد شده است. آن‌ها می‌گویند پس چه شد آنهمه خط ونشان کشیدن.»
این کارشناس مسائل آمریکا اظهار کرد: «ترامپ خیلی مایل است که با ایران به توافق برسد. ولی این اتفاق رخ نمی‌دهد، فشار حداکثری که او در پیش گرفته جواب نداده است. این اتفاقات نشان داده که بازی برد و باخت حداقل در شرایط کنونی در مورد ایران جوان نمی‌دهد؛ بنابراین به نظر می‌رسد آمریکا چاره ندارد جز این که در رفتارش تجدید نظر کند. برخی معتقدند عزل بولتون نشانه است، اینکه آمریکا به طرح مکرون چراغ سبز نشان داده یک نشانه است، اما به نظر می‌رسد به این سرعت اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد. باید اتفاق دیگری هم رخ دهد. مشخص شود که اقتصاد ایران فرو نمی‌پاشد و ایران توان بازدارندگی بالایی دارد، شاید در آن صورت آمریکا به این نتیجه برسد ادامه این مسیر به زیانش است، نشانه‌ای از نرمش از خود بروز دهد و امکان توافق و یا مصالحه‌ای وجود داشته باشد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا چه درسی از استراتژی نظامی ایران می تواند بگیرد؟

رانت ارزی ١٨ میلیارد دلاری به جیب مردم رفت یا دلالان؟

سردبیر نیویورکر: واقعیت تلخ است ما پشت کردها را خالی کردیم

روایت‌هایی کمتر شنیده ‌شده از تشکیل وزارت اطلاعات

تلاش عمران‌خان برای مذاکره ایران و عربستان

حذف صوری نفت از بودجه؟

وزارت اطلاعات چگونه پا گرفت

نفوذ فساد به بخش‌های نظارتی

خانه ساعتی چند؟

سرمقاله ابتکار/ چندصدایی به مثابه یک ضرورت

سرمقاله آفرینش/ بی تدبیری مدیران و هزینه از جیب بیت المال

نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری تونس: رابطه با اسرائیل خیانتی بزرگ است

ترکیه در سوریه به دنبال چیست؟

شرط افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟

آیا یورش ترکیه به قدرت گیری داعش می انجامد؟

جهان نوشت: چند نکته درباره انتقاد رییس جمهور از شورای نگهبان

واکنش فعال اصولگرا به تیتر کیهان: چنین دوگانه سازی هایی مناسب نیست

جنگ های ناخواسته؛ چرا "خاورمیانه" بیش از همیشه ملتهب است؟

ماموریت دشوار عمران خان در تهران

یورش ترکیه و دیاسپورای شمال سوریه

گزینه ای بحث برانگیز برای حل مشکل گلزنی استقلال

بازگشت تردید به بازار نفت

تاثیر جنگ اردوغان بر قیمت طلا و ارز در ایران

روایت "شورای آتلانتیک" از پیام های حمله به آرامکو

در دفاع از تشکیل هیات منصفه جرائم سیاسی

آیا مکرون رهبر جدید سیاست خارجی اروپاست؟

تقلای سعودی برای صلح

طولانی‌ترین خواب سرمایه در خانه‌های خالی ایران

نگرانی جامعه بین‌الملل از فاجعه جدید بشری

نگرانی بازار نفت از حوادث زنجیره‌ای در خاورمیانه

سیگنال خطرناک به ترامپ

صفایی فراهانی: فساد به غارت تبدیل شده است

وداع آمریکا با خاورمیانه؟

قانون بان علیه قانون

درس‌های لردگان

عمران‌خان در مسیر ایران-عربستان

دسیسه علیه نفت ایران

زبان انگلیسی برای پولدار‌ها با طرح خانه ملت

شروع دوران تازه رویارویی دنیای غرب و جهان اسلام

پشیمانی، نتیجه اعتماد به دولتمردان آمریکایی

دلواپسان انتخابات

کدام 28 نفر؟

پای چه کسی در حادثه سابیتی در میان است؟

لبخند آزادی به زنان

آقای احمد خاتمی! بفرمایید این هم دو قطبی

سرمقاله ابتکار/ اقدامات امیدوارکننده

سرمقاله خراسان/ چه کسی به نفتکش ایرانی حمله کرد؟

سرمقاله کیهان/ حضور نفوذی‌ها را حس نمی‌کنید؟

سرمقاله رسالت/ چرا ترامپ به واسطه‌ها التماس می‌کند؟

سرمقاله شرق/ دولت شکننده و جامعه قدرتمند