پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

اشرف غنی: هیولای تروریسم را ریشه کن می کنیم بین الملل

اشرف غنی: هیولای تروریسم را ریشه کن می کنیم
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایرنا / اشرف غنی رئیس جمهور دولت وحدت ملی افغانستان روز یکشنبه در یکصدمین سالگرد استقلال این کشور متعهد به ریشه کن کردن داعش و تروریست ها شد و با یادآوری شمشیر کشیدن امان الله خان پادشاه اسبق این کشور، گفت: امروز هم ملت افغانستان شمشیر خود را علیه هیولای تروریسم بر می کشد و آن را ریشه کن می کنیم.
غنی صبح روز یکشنبه در مراسم گرامی‌داشت صدمین سالروز استقلال افغانستان در قصر "دارالامان" گفت: من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته ایم، با جدیت تعهد می کنم که داعش و تروریست ها را ریشه کن می نمائیم و حامیان آنان را همین گونه، به گلیم غم می نشانیم."
وی با بیان اینکه "ما بخاطر احترام به قربانی های حملۀ تروریستی کابل، بزرگداشت صدمین سالروز استرداد استقلال کشور را به تعویق انداختیم" گفت: جامعه جهانی نباید در مقابل این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه آنان باید بخاطر ردیابی لانه های تروریستدها و محکوم نمودن اعمال آنان، در کنار افغان ها بایستند .
انفجار شنبه شب در سالن عروسی «شهر دبی» در حوزه ششم امنیتی شهر کابل 63 کشته و 182 زخمی برجا گذاشت هرچند برخی از شاهدان شمار تلفات را بیشتر می دانند.
دبیرخانه برگزاری برنامه‌های صدمین سال استقلال افغانستان اعلام کرده است که مراسم جشن استقلال و افتتاح قصر دارالامان به تعویق افتاده است. این جشن قرار بود امروز دوشنبه 28 مرداد ماه برگزار شود. این تصمیم به دنبال وقوع حمله انتحاری مرگ‌بار در یک مراسم عروسی در نزدیکی قصر دارالامان اتخاذ شد.
غنی روز دوشنبه همچنین گفت: در طی چند سال جنگ اکثر فرماندهان طالبان و تروریست ها در مرزهای جنوبی و شرقی کشته شدند، و این ادعای ما را ثابت می‌کند که آشیانه و منشا جنگ در آنسوی خط دیورند است.
شایان ذکر است که در سال 1919 در نتیجه موافقتنامه‌های پس از جنگ سوم افغانستان و بریتانیا ، انگلیس استقلال افغانستان از جمله استقلال در سیاست خارجی این کشور را به رسمیت شناخت و در برابر آن امان‌الله نیز خط دیورند را به عنوان مرز رسمی افغانستان و هند بریتانیایی به رسمیت شناخت. معاهده 1919 افغانستان در ماه اوت (مرداد ماه) در راولپندی (آن روز بخشی از هند بریتانیا و امروز در استان پنجاب پاکستان) به امضا رسید و بر اساس آن انگلستان استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت. مردم افغانستان هر ساله روز 28 مرداد را به عنوان روز پیروزی و کسب استقلال جشن می گیرند. این روز در قانون اساسی افغانستان تعطیل رسمی اعلام شده است.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز همچنین به منظور گرامی‌داشت صدمین سالگرد استقلال این کشور ، در پای منار استقلال در محوطۀ وزارت دفاع ملی، دسته گل نثار کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield