پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

حزب‌الله چگونه ناوچه رژیم صهیونیستی را منهدم کرد؟ +عکس فرهنگی اجتماعی

حزب‌الله چگونه ناوچه رژیم صهیونیستی را منهدم کرد؟ +عکس
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ویدئوی ضبط شده توسط حزب الله لبنان از هدف قرارگرفتن ناوچه جنگی رژیم صهیونیستی که اخیرا انتشار یافت بار دیگر نگاه‌ها را به توانمندی و ظرفیت نظامی مقاومت جلب کرد.
به گزارش مشرق، اخیرا انتشار ویدئویی از هدف قرار گرفتن ناوچه رژیم صهیونیستی توسط نیروهای حزب الله لبنان در جریان جنگ 33 روزه در سال 2006 برای نخستین بار، سبب شد تا بار دیگر توجهات منطقه‌ای و بین المللی به توانایی گروه‌های مقاومت در برابر رژیم اشغالگر جلب شود.
ناوچه ساعر که از ادوات جنگی مورد اتکای رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه محسوب می‌شد، در سومین روز این نبرد نابرابر توسط حزب الله لبنان منهدم شد.
بیشتر بخوانید:
شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم
6 پیام سخنرانی‌ نصرالله در سالگرد جنگ 33 روزه
خبر بی سابقه انهدام این ناوچه را «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد و گفت ناوچه صهیونیستی که اماکن، ساختمان‌ها و زیرساخت‌های حیاتی و غیرنظامی لبنان را هدف قرار می‌داد، منهدم شده است.

انهدام این ناوچه تاثیر زیادی بر روند نبرد سی و سه روزه داشت؛ چرا که از سال 1967 رژیم صهیونیستی به شکلی بی منازع در دریای مدیترانه گشت زنی و حرکت می‌کرد.
قرارداد خرید سه فروند ناوچه ساعر در اوایل دهه 1980 میلادی با بخش کشتی سازی شرکت آمریکایی «نورثروپ گرومن» بسته شد و تحویل آن در سال 1994 کامل شد. این ناوچه‌ها که دارای امکانات شناسایی و ضدهوایی بودند تا سال 2006 و جنگ سی و سه روزه از جمله المان‌های دریایی رژیم صهیونیستی محسوب می‌شدند.

حزب الله لبنان پس از گذشت 13 سال از این موفقیت اخیرا اقدام به پخش نخستین ویدئوی ضبط شده از عملیات انهدام ساعر کرد. این عملیات در سومین روز نبرد سی و سه روزه یعنی در تاریخ 14 جولای (23 تیر) با موشک‌های ضد کشتی انجام و منجر به خسارت شدید و تلفات جانی قابل ملاحظه‌ای برای رژیم صهیونیستی شد.
در مستند پخش شده از این عملیات، چگونگی شناسایی ناوچه جنگی رژیم صهیونیستی توسط نیروهای حزب الله و هدف قرار دادن موفقیت آمیز آن به وضوح مشخص شده است. ضمن این که برخی از ادوات نظامی موثر و قدرتمند حزب الله نیز در آن مشاهده می‌شود.
نیروهای حزب الله با استفاده از یک رادار جست‎وجوی دریایی مستقر در خشکی نخست این ناوچه را شناسایی کردند. سپس از یک دوربین فیلمبرداری عادی برای شناسایی صحیح ناوچه که در چند کیلومتری سواحل لبنان در حال گشت زنی بود، استفاده کردند.

به اعتقاد کارشناسان، این ویدئو نشان دهنده بخشی از قابلیت‌های پدافند غیرعامل حزب الله نیز است. مستند همچنین آشکار می‌کند که حزب الله موشک‌های ضد کشتی هدایت شونده‌ای را در اختیار دارد که دارای بُردی میان 35 تا 180 کیلومتر هستند.
در پایان باید توجه داشت که توانایی و ظرفیت دریایی حزب الله که در این مستند بخش کوچکی از آن آشکار شد، رقیبی جدی برای نیروی دریایی رژیم صهیونیستی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield