پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مطرود دیروز، محبوب امروز سیاسی

مطرود دیروز، محبوب امروز
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
مطرود دیروز، محبوب امروز
k ٢٠
١١


ابتکار / متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نیروی طرد شده اصولگرایان این روزها گویی مورد توجه آنها قرار گرفته است. تا دیروز فرزند ناخوانده بود اما امروز می‌گویند در خروج او و انحرافش هم ما مقصر هستیم. به دیدار او می‌روند و به جلسات‌شان دعوت می‌شود. می‌گویند با نظرات و سیاست‌های ما همراه نبود اما معیار ما فقط اصولگرایی نیست. محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت نهم و دهم را می‌گویم که این روزها باز هم فعال شده و شائبه حضورش در انتخابات مجلس در قالب یک لیست انتخاباتی مطرح است. به نظر می‌رسد اصولگرایان آغوش خود را برای او بازگذاشته اما این بار نه برای حمایت از او بلکه برای به دست آوردن سبد رای احمدی‌نژاد به گونه‌ای که واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره بازگشت جناح اصولگرا به سوی احمدی‌نژاد گفته بود که بعید است که اصولگرایان وارد بحث انتخاباتی با احمدی‎نژاد شده باشند، اما ممکن است هر اتفاقی بیفتد و احتمالا برخی در پشت پرده، مذاکراتی را برای انتخابات شروع کرده‎ باشند. همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سبد رای قابل توجه احمدی‌نژاد، گفته بود: گروه‌های سیاسی مختلفِ متمایل به جناح راست به دنبال جذب این سبد آراء به نفع خود هستند، به احتمال زیاد در هفته‌های آینده نیز اخباری مبنی بر جذب احمدی‌نژاد در رده‌های مختلف به گوش برسد. البته که احمدی‌نژاد به راحتی سبد رای خود را در اختیار سایر گروه‌های سیاسی قرار نخواهد داد.
تا دیروز معتقد بودند که احمدی‌نژاد مسیر مرگ تدریجی را انتخاب کرده است، اما امروز خودشان را نیز در این مرگ تدریجی مقصر می‌دانند. به گفته ایمن‌آبادی، معتقدند احمدی‌نژاد تجارب ناخوشایندی از آنها دارد، از این‌رو اصولگرایان در محافل خصوصی ضمن سرزنش خود اذعان دارند که رفتارهای آنها موجب انحراف احمدی‌نژاد شد زیرا احمدی‌نژاد تاب این همه فشار و گزند را نداشت بنابراین این رفتارها موجب شد تا افرادی چون بقایی و مشائی، احمدی‌نژاد را جذب خود کنند.
اصولگرایان و رسانه‌های‌شان مدت‌هاست سیاست کلی بایکوت و سکوت خبری را در‌مورد احمدی‌نژاد در پیش گرفته‌اند. اما فعالان سیاسی این جریان اخیرا در صحبت‌ها و مصاحبه‌های خود حتما اشاره‌ای به او و جریان منتسب به احمدی‌نژاد را دارند. احمدی‌نژاد که این روزها زیاد هم سفر می‌کند و هیچ رسانه اصولگرایی خبری از او منتشر نمی‌کند، به یکباره مورد توجه افراد و طیف‌های سیاسی این جریان قرار می‌گیرد. از جمله دیدار فروردین‌ماه امسال قالیباف با احمدی‌نژاد و همچنین دعوت از او در افطاری ماه رمضان جامعه اسلامی مهندسین به کارگردانی باهنر و خواهرزاده‌اش هاشمی‌ثمره. آیا اصولگرایان دست‌شان خالی است و برای پیروزی در انتخابات حتی حاضرند فرزند طرد شده خود را به کانون خانواده برگردانند؟ آیا احمدی‌نژاد حاضر خواهد شد با سیاست‌های این جریان کنار بیاید و تن به ائتلاف با آنها بدهد؟
اصولگرایان که تا به حال هیچ وقت موفق نشده‌اند به یک اجماع کلی میان طیف‌ها و گروه‌های درونی خود در رابطه با انتخابات برسند و درواقع یکی از مهم‌ترین عوامل عدم موفقیت در انتخابات انشقاق و چند دستگی در این جناح سیاسی بوده است، تا به حال تلاش زیادی داشته‌اند تا مانند جناح رقیب یک ائتلاف سراسری بین طیف‌های خود برقرار کنند اما موفق نشده‌اند. در‌واقع انشقاق و چند دستگی نقطه ضعف همیشگی این جریان بوده است. در انتخابات گذشته جبهه مردمی نیروهای انقلابی (جمنا) که قرار بود محور وحدت آنها باشد به نطقه افتراق و از هم پاشیدگی طیف‌های این جریان سیاسی تبدیل شد. امسال هم که هر‌چه تلاش کرده‌اند تا به حال موفق نشدند همه نیروهای اصولگرایی را زیر یک چتر جمع کنند. محمدباقر قالیباف با اعلام یک حزب و سایت برای ثبت‌نام رسما جدایی خود را از تشکل اجماعی اصولگرایان اعلام کرد. در مقابل پایداری‌ها که به زعم اصولگرایان یکی از عوامل ناکارآمدی جمنا و شکست این ائتلاف بود مثل همیشه رویه خود را در پیش گرفته است و گویا قرار نیست اصولگرایان به آرزوی دیرینه خود برسند و همچنان در حسرت یک ائتلاف درونی هستند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد راهکار و استراتژی آنها برای اجماع و پیروزی در انتخابات نزدیک کردن سبد رای انحرافی‌ها از جمله احمدی‌نژاد و جریان منتسب به او است. به هر حال نزد اصولگرایان احمدی‌نژاد دارای سبد رای قابل توجهی است و می‌تواند در انتخابات مجلس تاثیرگذار باشد.
رویکرد اصولگرایان در قبال رئیس دولت‌های نهم و دهم از سال 82 تاکنون حمایت شش‌دانگ، زاویه‌گرفتن، طعنه و تمسخر و انتقاد تا بایکوت و حملات زبانی و حتی برخی مواقع فراتر از حملات کلامی و زبانی بوده است‌ تاجایی‌که یک سایت اصولگرا پیش‌بینی کرده بود که رئیس سابق دولت قرار است با الگوگیری از جنبش اعتراضی امسال در فرانسه به خیابان بیاید. اما حالا به نظر می‌رسد رویه آنها تغییر کرده است و این بار به نرمی می‌خواهند برخورد کنند. آنها خوب می‌دانند که در چنین وضعیتی نمی‌توانند در انتخابات نتیجه دلخواه کسب کنند بنابراین به سبد رای احمدی‌نژاد حتی اگر حداقلی باشد نظر دارند. هر چند ایمن‌آبادی گفته نباید فراموش کرد که احمدی‌نژاد خیلی زرنگ‌تر از این حرف‌ها است و آن شخص 84، 88 و 92 نیست که سبد رایش را ببخشد. همچنین با توجه به شناختی که از محمود احمدی‌نژاد وجود دارد و به گفته ایمن‌آبادی شرط و شروط‌های سنگینی که برای اصولگرایان گذاشته است بعید به نظر می‌رسد او حاضر به ائتلاف با این جناح سیاسی شود.
اما اصولگرایان هیچ وقت به این پرسش پاسخ نداده‌اند که چرا احمدی‌نژاد و یارانش که از دل اصولگرایان بیرون آمدند، چه اتفاقی افتاد که با حمایت آنها روی کار آمد اما در پایان کار توسط همین حامیان طرد شد و هزاران سوال بی‌پاسخ مطرح است. حالا هم که در آستانه انتخابات قرار داریم بدون توجه به همه این ابهامات به سمت احمدی‌نژاد تمایل پیدا کرده و از سخنان آنها اینگونه استنباط می‌شود که بدشان نمی‌آید آرا‌ او به سبد اصولگرایی وارد شود‌ به گونه‌ای که حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در‌خصوص ارتباط میان جریان اصولگرایی و احمدی‌نژاد می‌گوید: احمدی‌نژاد در تمام دوران هشت ساله خود حتی یک بار هم نگفت که اصولگرا است و از همان اول راه خود را از اصولگرایان جدا کرد و ما هم مدام با وی درگیر بودیم چون از اجرای برخی مصوبات مجلس خودداری می‌کرد و می‌گفت من باید تشخیص دهم که کدام مصوبات اجرا شود و کدام اجرا نشود. البته ما هم امروز اصراری بر کلمه اصولگرایی نداریم و مراد ما از این، انقلابی عمل کردن است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعال رسانه‌ای اپوزیسیون: ربع پهلوی یک بقالی نمی تواند اداره کند

وزیر احمدی نژاد: پول استراماچونی ربطی به fatf ندارد

نماینده مجلس: روحانی از نحوه پرداخت یارانه معیشتی گزارش دهد

حاشیه‌های نشست امروز مجلس

چرا استیضاح زنگنه در کمیسیون انرژی معطل مانده است؟

ارایه گزارش دیدار با دو خانواده آسیب‌دیده در ناآرامی‌های اخیر به هاشمی

توییت معنادار سایت رهبرانقلاب

نماینده اصولگرای مجلس: دولت برای آزادی «شیخ زکزاکی» اقدام کنند

طرح ابطال اسناد مالکیت خاندان پهلوی اعلام وصول شد

نقشه راه موسوی‌لاری برای پیروزی اصلاح‌طلبان

دیدار ظریف با نخست‌وزیر قطر در دوحه

چرا سران قوا در برخی جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت نمی‌کنند؟

مطهرنیا: در دولت احمدی‌نژاد پیوستن به FATF محرمانه پیگیری شد

هشدار طعنه آمیز فرمانده ارتش به دشمنان ایران

مسعود سلیمانی از بیمارستان مرخص شد

اقدامات برخی نامزدهای انتخابات؛ از آوردن ام آر آی تا آسفالت کردن

فرار موقت ژنرال زنگنه از استیضاح

علی مطهری حزب تاسیس می کند؟

رییس جمهور در ژاپن دنبال چیست؟

سلیمی نمین: سقوط دولت فقط به نفع تندروهاست

گمانه زنی درباره لیست انتخاباتی اصولگرایان در تهران

آقای حضرتی! دم خروس یا قَسمت را باور کنیم

گستاخی جدید وزیر خزانه‌داری آمریکا علیه ایران

فرمانده کل ارتش : امید مردم آماج بمباران رسانه ای دشمن است

توضیحات مقام ارشد صدا و سیما درباره وضعیت سلیمانی

اظهارات عجیب خرازی: اصلاحات چوب دولت روحانی را می‌خورد!

مهاجری: آقایان مجمع تشخیص! شما را به خدا کار جناحی کنید

اظهارات حاشیه ساز امام جمعه بیرجند درباره "فتنه98"

وزیر دفاع: دشمن واقعیت قدرت ما را پذیرفته است

چاووش‌اوغلو: آنکارا مخالف تحریم‌های ضدایرانی آمریکا است

حق شناس: براندازان و تمامیت‌خواهان دو لبه قیچی هستند

عبدالله ناصری: فقط استعفای روحانی می‌تواند قدری جامعه را آرام کند

رهبر انقلاب دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی را منصوب کردند

روایتی از پیگیری محرمانه پیوستن به FATF در دولت احمدی نژاد

نشنال اینترست: ایران چگونه در مقابل آمریکا خواهد جنگید؟

نماینده مجلس به نقل از وزیر کشور: روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

اظهارات عجیب خرازی: اصلاحات الان حاکم نیست بلکه چوب دولت روحانی را می‌خورد!

روایت تراژیک «تاجیک» از وضعیت کنونی

قطب‌زاده چه اعترافی کرد؟

جهرمی حرص همه را درآورد!

وزیرارتباطات از حمله سایبری به ایران خبر داد

لاریجانی: پذیرش آتش بس در یمن اقدامی عاقلانه است

ادعای پژمانفر درباره لابی گسترده‌ زنگنه

قلب «مسعود سلیمانی» گرفت

حمله تند پناهیان به لیبرالها

دوباره کشته‌سازی، دوباره شایعه پراکنی!

آغاز جلسه علنی امروز مجلس

نقوی حسینی: عدم پذیرش شروط FATF هیچ تاثیری بر فعالیت‌های مالی ندارد

نگرانی‌ عضو کمیسیون امنیت ملی از تبعات مالی رد FATF

گفتگوی ظریف با همتای قطری