پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سردرگمی در کاخ «شی» بین الملل

سردرگمی در کاخ «شی»
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -

دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
تقریبا تا همین چند هفته پیش ایده حضور ارتش آزادی‌بخش خلق (PLA) در خیابان‌های هنگ‌کنگ غیرقابل تصور می‌نمود، اما اکنون درحال تبدیل شدن به یک «احتمال» است. «بن وسکات» در تحلیل 6 اوت در سی‌ان‌ان نوشت با تشدید اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ‌کنگی، فرمانده پادگان ارتش آزادی‌بخش خلق در این دولت شهر برای اولین بار، هفته گذشته در مورد تظاهرات سخن گفت و افزود: «نباید با خشونت مدارا کرد.» از آن زمان هنگ‌کنگ شاهد روزهای متوالی از تظاهرات بوده که باعث تعطیلی مغازه‌ها و اختلال در سفرهای هوایی و موجب درگیری‌هایی میان پلیس و معترضان شد. بازار سهام هنگ‌کنگ روز دوشنبه 14 مرداد شاهد بدترین روز خود در یک ماه اخیر بود. در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز سه‌شنبه 15 مرداد، سخنگوی دفتر ماکائو و هنگ‌کنگ چین افزود که دولت محلی و پلیس از «ظرفیت کامل» برای مدیریت اعتراضات برخوردارند. با این حال، وی افزود که این شهر درحال حرکت به سوی «پرتگاهی خطرناک» است و هشدار داد «آنها که با آتش بازی می‌کنند، تاوان آن را خواهند داد.»
اگرچه هنوز هیچ نشانه‌ای دال بر تصمیم پکن برای اعزام نیرو به هنگ‌کنگ برای بازگرداندن نظم وجود ندارد، اما ترس از مداخله ارتش آزادی‌بخش خلق در تمام این دولت- شهر پخش شده و خاطرات مربوط به میدان تیان‌آن‌من در سال 1989 را در میان مردم زنده کرده است. «ویلیام لم»، استادیار در دانشگاه چینی هنگ‌کنگ، می‌گوید، تصمیم به اعزام نیروهای پکن و پا گذاشتن چکمه‌های آنها به خیابان‌های این شهر برای هنگ‌کنگ و اقتصادش «فوق‌العاده مخرب» خواهد بود. بازار سهام و به‌دنبال آن بازار مسکن احتمالا دچار ریزش خواهد شد. مهاجرت دسته‌جمعی از دیگر تبعات آن خواهد بود. اگر نظم عمومی در این شهر غیرقابل کنترل شود، دولت هنگ‌کنگ به‌طور قانونی مجاز است که از سربازان مستقر در پادگان ارتش آزادی‌بخش که حدود 6 هزار نفر تخمین زده می‌شود درخواست کمک کند، اما با توجه به پیوندهای نزدیک این دولت- شهر با سرزمین اصلی چین، تصمیم به اعزام نیرو می‌تواند وضعیتی دومینووار در کل این کشور ایجاد کند؛ آن هم در زمانی که دومین اقتصاد جهان به‌دلیل جنگ تجاری با آمریکا دچار آسیب‌پذیری‌هایی شده است. «لم» می‌افزاید: «حتی اگر 100 نیرو هم از این پادگان به‌کار گرفته شوند و خبرش در صفحه اول روزنامه‌ها منتشر شود، تاثیری ویران‌کننده بر شرکت‌های چند ملیتی مستقر در هنگ‌کنگ خواهد داشت.»
وزارت دفاع چین نیز با اشاره به حق قانونی دولت هنگ‌کنگ برای فراخواندن سربازان چینی جهت حفظ نظم اجتماعی در این منطقه گفت که اوضاع در این دولت شهر را از نزدیک زیرنظر دارد. یک سخنگوی وزارت دفاع چین در یک کنفرانس مطبوعاتی به «مقررات صریح ماده 14 قانون پادگان» (قانونی که براساس آن دولت چین می‌تواند در صورت لزوم و برای حفظ نظم در هنگ‌کنگ ارتش خود را در این دولت شهر مستقر کند) اشاره کرد. پکن تاکنون معتقد بود که مقامات هنگ‌کنگی قادر به کنترل و مهار ناآرامی‌ها هستند و از اشاره به ماده چهاردهم و مساله بحث‌برانگیز اعزام سربازان خودداری کرده بود. ماده 14 قانون‌اساسی مختص هنگ‌کنگ، می‌گوید: «نظامیانی که به دستور دولت مرکزی خلق چین در هنگ‌کنگ مستقر شده‌اند، نباید در امور داخلی این منطقه دخالت کنند. دولت منطقه‌ای هنگ‌کنگ در صورت لزوم می‌تواند از دولت مرکزی چین، برای مساعدت از سوی مقر نظامی جهت حفظ نظم عمومی و نیز در امور امدادی بلایای طبیعی، درخواست کند.»
ارتش آزادی‌بخش خلق چین، از زمانی که بریتانیا، حق حاکمیت هنگ‌کنگ را در سال 1997 به چین بازگرداند، در منطقه هنگ‌کنگ مستقر شد. مسوولیت این مقر انجام امور دفاعی هنگ‌کنگ و دفاع از حق حاکمیت ملی است. طبق اسناد دولت هنگ‌کنگ، تعداد این نیروها 8 تا 10 هزار نفر است. طی تظاهرات گسترده ماه پیش هنگ‌کنگی‌ها، پکن در این موضوع دخالت نکرد و این مساله در رسانه‌های چین نیز کم‌اهمیت جلوه داده شد؛ اما این هفته پس از محاصره دفتر مرکزی دولت توسط معترضان در هنگ‌کنگ، پکن واکنشی شدیدتر به این خرابکاری نشان داد، زیرا این دفتر، نمادی از حاکمیت پکن بر این منطقه به‌شمار می‌رود. «لم»، همچنین افزود که این تغییر در لحن چین، هشدار به معترضان است. وی افزود: «از لحاظ سیاسی، اگر سربازان ارتش آزادی‌بخش به هنگ‌کنگ اعزام شوند، این اقدام به منزله پایان ‌سیاست یک کشور، دو سیستم برای اداره هنگ‌کنگ خواهد بود. هنگ‌کنگ تبدیل به یکی از شهرهای چین می‌شود که سربازان ارتش آزادی‌بخش در آن حضور دارند.» او می‌گوید: «اکنون، این تئوری توطئه وجود دارد که آمریکا، حامی پشت‌پرده تظاهرات هنگ‌کنگ است. این توجیهی برای شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین است تا اقدامی سخت‌گیرانه، یعنی اعزام نیروها را اتخاذ کند تا شورش در هنگ‌کنگ کنترل شود.» اخیرا چین، آمریکا و بریتانیا را به قرار داشتن در پشت پرده آشوب در هنگ‌کنگ متهم کرد و علیه دخالت خارجی نیز هشدار داد.
این مستعمره سابق بریتانیا در سال 1997 به پکن بازگردانده شد، اما از آن زمان براساس قوانین خاص خود اداره می‌شود که به آن آزادی‌های اقتصادی و اجتماعی بیشتری نسبت به شهرهای سرزمین اصلی چین می‌دهد. همین باعث اعتبار این دولت‌شهر به‌عنوان یکی از قطب‌ها و مراکز مهم مالی جهانی شده است. هنگ‌کنگ سرزمینی باثبات و ایمن تلقی می‌شود که در آن شرکت‌های خارجی و سرمایه‌داران خارجی می‌توانند دست به فعالیت بزنند. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی به هنگ‌کنگ می‌آیند تا از آنجا با چین دست به تعاملات تجاری بزنند درحالی‌که شرکت‌های چینی از بازار سهام هنگ‌کنگ برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنند. «وسکات» تحلیلگر سی‌ان‌ان همچنین نوشت علی بابا (BABA)، غول فناوری چین، پس از فهرست بندی بسیار موفقیت‌آمیز نیویورک در سال 2014 اکنون در فهرست‌بندی ثانویه هنگ‌کنگ به فکر سرمایه‌گذاری 20 میلیارد دلاری است. وضعیت خاص هنگ‌کنگ به‌شدت به نفع اقتصاد چین هم تمام شده است. این دولت-شهر راهی است به سرزمین اصلی برای پذیرش سرمایه‌گذاری و تجارت از شرکت‌های بین‌المللی بدون اینکه به‌طور کامل در بازار چین فعالیت داشته باشند. به گفته مقام‌های پولی هنگ‌کنگ، در سال 2016، معادل 61 درصد از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی چین یا 82 میلیارد دلار، از طریق این دولت-شهر بود. اما این تظاهرات گسترده که باعث شده میلیون‌ها نفر به آن بپیوندند باعث خدشه به اعتبار آن شده است. به نوشته رسانه‌های دولتی چین، در ماه ژوئن، وقتی بزرگ‌ترین تظاهرات شروع شد، بزرگ‌ترین خرده فروشی‌های هنگ‌کنگ 7/ 6 درصد افت کردند. تحلیلگر سی‌ان‌ان می‌افزاید به محض حضور چکمه‌های سربازان چینی، بازار سهام هنگ‌کنگ، به‌عنوان پنجمین بازار سهام در جهان، به‌شدت افت خواهد کرد. این باعث خسارت هنگفتی به شرکت‌ها و تجارت این دولت-شهر خواهد شد. با توجه به آسیب جدی به اعتبار این شهر به‌عنوان جایی که کسب‌وکار و تجارت کم و بیش بدون مداخله پکن آزادتر است، در صورت ورود سربازان چینی، معلوم نیست که بازار سهام این شهر چه زمان رونق خود را بازخواهد یافت. تحلیلگر سی‌ان‌ان به نقل از «ویلیام لم» می‌نویسد: «در صورت ورود ارتش آزادی‌بخش خلق، این شرکت‌ها تمام کسب‌وکار خود را در هنگ‌کنگ تعطیل نخواهند کرد، اما حجم زیادی از فعالیت‌های خود را به سنگاپور منتقل خواهند کرد و آنجا به مرکز فرماندهی منطقه‌ای این شرکت‌ها تبدیل خواهد شد. بخش زیادی از ساکنان هنگ‌کنگ که در زمره طبقات متوسط هستند به احتمال زیاد به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت خواهند کرد.» شواهد مربوط به چنین مهاجرت گسترده‌ای احتمالا به اعتبار بازار هنگ‌کنگ هم لطمه خواهد زد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخورد ناوهای ترکیه با کشتی اسرائیلی

مأموریت سری بالگردهای ارتش آمریکا بر فراز واشنگتن

هشتمین رئیس‌جمهور الجزایر کیست؟

مخالفان بوریس جانسون با پلیس درگیر شدند

ترامپ در کجای جاده استیضاح ایستاده است؟

چهارمین روز از اعتراضات هندی‌ها به قانون جدید شهروندی

جزئیات دیدار هنیه با اردوغان در استانبول

شغل وسوسه‌انگیز در کاخ ملکه الیزابت

هشدار گاردین به ترامپ در مورد ایران

وقتی امنیت به دار آویخته می‌شود

بوکوحرام 15 نفر را در نیجریه کُشت

ویدئوی جنجالی «حمله پیشگیرانه» سئول علیه پیونگ یانگ

تمام خیابان‌های بغداد بازگشایی شد

سه شرکت روس از تحریم‌های آمریکا معاف شدند

سودان: امکان صدور حکم اعدام هم برای «عمر البشیر» وجود دارد

در عراق چه خبر است؟

انتقاد امام جمعه بغداد از دخالت‌های آمریکا در امور عراق

تمرینات نظامی ویژه چینی ها

کره شمالی: اگر آمریکا سال نویی آرام می‌خواهد، نباید ما را تحریک کند

بهره‌برداری انتخاباتی از معضلات کشور آمریکا

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به مداخلات آمریکا

معجزه‌ای که کره جنوبی را از چنگال اختلاس و رشوه رهایی داد

بازداشت یک دانشجوی سعودی به اتهام حمل سلاح در آمریکا

حضور جولیانی در کاخ سفید پس از تصویب طرح استیضاح ترامپ

حمله شورشیان مسلح در کنگو 6 کشته برجای گذاشت

تمرینات نظامی واحد واکنش سریع چین را ببینید

هشدار اتحادیه اروپا به نشست آب و هوایی مادرید

قوانین ضعیف حمل سلاح و جولان افراد مسلح در آمریکا

حُکم سنگین برای دو جوان بحرینی

بایکوت معنادار سندرز توسط رسانه ها

نظر آمریکایی ها در مورد استیضاح ترامپ

پاکستان مبارزه با مواد مخدر و مشروبات را جدی گرفت

وزیر خارجه قطر: با امارات مذاکره‌ای نداشته‌ایم

پیش به سوی برگزیت

درگیری میان نیروهای ضد شورش و معترضان در بیروت

مردم عراق از آمریکا شاکی شدند

هیأت دیپلماتیک لیبی در مصر از طرابلس اعلام جدایی کرد

پنجاه و هفتمین شنبه اعتراضی در فرانسه

فرمانده آمریکایی: چین به دنبال ارعاب منطقه است

ویدئوی جنجالی سئول علیه پیونگ یانگ

حمله وزیر دفاع آمریکا به چین و روسیه

استقبال اتحادیه عرب از تمدید فعالیت آنروا

تعداد تلفات انسانی جنگ افغانستان در 18 سال گذشته

چاووش اوغلو: از منافع قانونی خود در مدیترانه دفاع می‌کنیم

آمریکا و انگلیس به اتباع خود درباره سفر به هند هشدار دادند

کلاه تبلیغاتی ترامپ کار دست دانش‌آموز آمریکایی داد!

کاخ سفید دسترسی اعضای دولت به محتوای مکالمات ترامپ را محدود کرد

نامه ائتلاف سائرون به رئیس‌جمهور عراق

ماجرای درگیری پلیس کشور آذربایجان با شیعیان عزادار در باکو

زمان معرفی نخست‌وزیر جدید عراق