پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پاسخ سه عضو شورای نگهبان به شبهات درباره احراز صلاحیت‌ها سیاسی

پاسخ سه عضو شورای نگهبان به شبهات درباره احراز صلاحیت‌ها
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس / آیت‌الله سیّدمحمدرضا مدرسی یزدی عضو فقها و سیّدفضل‌الله موسوی عضو حقوقدان شورای نگهبان به مناسبت سالروز تأسیس این نهاد در برنامه‌ گفتگوی ویژه‌ی خبری شب‌گذشته (سه‌شنبه 25 تیر 1398) حضور یافتند.
آیت‌الله مدرسی یزدی در پاسخ به سؤال مجری برنامه به شرح روند گردش کار در شورای نگهبان پرداخت و گفت: کیفیت بررسی در شورای نگهبان در مقایسه با لوایح و طرح هایی که به این شورا ارسال می شود اینگونه است که مجلس پس از تصویب لایحه یا طرح، آن را به شورای نگهبان ارسال می کند و ابتدا گروه‌های این شورا پیش از طرح آن در صحن شورا، آن را از نظر حقوقی و فقهی بررسی می‌کنند.
عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به اینکه مجمع مشورتی فقهی و پژوهشکده‌ شورای نگهبان دو بازوی پشتیبانی و مشورتی این شورا هستند، افزود: گروه فقهی متشکل از استادان، فقها و مجتهدان برجسته در جلسات متعدد و با تعمق و بررسی‌های فراوان و تضارب آرا، موضوع را بررسی و نظر نهایی خود را به شورا ارسال و پژوهشکده شورای نگهبان هم که متشکل از حقوقدانانی توانا، زبده و تلاشگر هستند، مسائل را بررسی می‌کنند.
وی تصریح کرد: نظر مشورتی این دو گروه به اعضای شورای نگهبان ارائه می‌شود و این اعضا در جلسه رسمی با تعمق و تدبر، متن قانون را کلمه به کلمه بررسی و در نهایت رأی‌گیری و آن را تأیید یا رد می‌کنند. این مبحث گاهی زمان زیادی را دربرمی‌گیرد و ممکن است در یک جلسه نیز به اتمام نرسد.
آیت‌الله مدرسی‌یزدی در پاسخ به این پرسش که آیا مباحث شورای نگهبان در معرض عموم قرار می‌گیرد، اظهار داشت: همه جلسات شورای نگهبان به صورت صوتی و تصویری ضبط و پیاده می‌شود و از این باب می‌توان آن را جزو منابع علمی دانست که بعدها به عنوان یک ذخیره‌علمی در دسترس باشد.
عضو فقهای شورای نگهبان اضافه کرد: جلسات و نظرات اعضای شورای نگهبان به مرور بر روی سایت شورا قرار می‌گیرد کما اینکه مباحث بسیاری از سال‌های پیش تنظیم و تدوین شده و هم‌اکنون بر روی سایت شورای نگهبان قابل ملاحظه است و به هیچ عنوان دایره‌بسته‌ای در این زمینه وجود ندارد.
وی در پاسخ به این ابهام که برخی می‌گویند تصمیات شورای نگهبان قائل به فرد است، خاطرنشان کرد: اینکه گفته شود در شورای نگهبان تصمیمات را فقط یک یا دو نفر از اعضا می‌گیرند یک اتهام بی‌جا و بی‌اساس است و هیچ منشأیی ندارد. تصمیمات با رأی‌گیری از همه اعضا اتخاذ شده و هر شخص آزادانه و بدون محدودیت حرف‌هایش را در جلسه می‌زند و تبادل فکر و نظر می‌شود. در نهایت اگر ابهامی هم در رأی‌گیری پدید آید باز بر سر آن ابهام هم رأی‌گیری می‌شود. در امور مربوط به مباحث انتخابات هم همین روند و شکل قانونی طی می‌شود.
عضو فقهای شورای نگهبان در مورد ادعای رایزنی و لابی و فشار بر شورای نگهبان هم گفت: من فشار قابل ملاحظه‌ای نمی‌بینم. شاید از ما ناامید هستند چرا که همه می‌دانند چه اعضای فقها و حقوقدان پیشین و چه اعضای فعلی شورای نگهبان کسانی نیستند که تحت تأثیر فشارها و رایزنی های غیرمسئولانه قرار گرفته و نظرشان تغییر کند.
آیت‌الله مدرسی‌یزدی در پایان ضمن اعلام موافقت شورای نگهبان با اصل به کارگیری تجهیزات الکترونیکی در امر انتخابات یادآور شد: مسائل رایانه‌ای در معرض آسیب‌های زیادی است. دستگاه بزرگ انرژی هسته‌ای گرفتار یک بدافزار به نام «استاکس‌نت» شد. شرط اصلی برگزاری انتخابات الکترونیک، ایجاد صد درصد امنیت نظام رأی‌گیری است تا حق انتخاباتی مردم محقق شود و نباید اتفاقی که برای انرژی هسته‌ای افتاد برای انتخابات الکترونیک هم پیش بیاید.
در ادامه سیدفضل الله موسوی با اشاره به جایگاه و پاسداری شورای نگهبان از احکام اسلامی و قانون اساسی، در مورد پژوهشکده‌ شورای نگهبان توضیح داد: کارشناسان حقوقی پژوهشکده‌شورای نگهبان که عموماً در حقوق عمومی و بین‌الملل تحصیل کرده‌اند در زمینه‌های تخصصی مختلفی مانندانواع معاهدات، بودجه و خیلی از مباحث مرتبط دیگر با لوایح و طرح‌ها را قبل از طرح در صحن علنی شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار داده و در واقع به نوعی بازوی کمکی و مشورتی برای این شورا هستند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در مورد چگونگی نحوه‌ حضور اعضای این شورا در جلسات مجلس، گفت: بر اساس قانون اساسی، حضور اعضای شورای نگهبان در مذاکرات عادی مجلس شورای اسلامی اختیاری است اما زمانی که طرح یک فوریتی یا دو فوریتی باشد در این باره حضور اعضای شورای نگهبان البته نه همه‌ آنها الزامی است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مذاکرات مجلس شورای اسلامی از طریق بخش صدای رسانه ملی پخش می‌شود اعضای شورای نگهبان می‌توانند آن را بشنوند.
موسوی در باب وظایف انتخاباتی شورای نگهبان نیز خاطرنشان کرد: نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و در صورت لزوم همه‌پرسی‌ها از جمله مهمترین وظایف شورای نگهبان است.
وی افزود: در مباحث مربوط به احراز صلاحیت هرچند مراجع چهارگانه از منابع می‌باشند اما دست شورای نگهبان در این زمینه بسته نخواهد بود چرا که برای نظارت هرچه دقیق تر و محقق شدن حق‌الناس می‌توان اطلاعات را از منابع دیگر استعلامی اخذ کرد چرا که مجلس جایگاه بسیار مهمی دارد و هرکسی شایستگی آن را ندارد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان در مورد اتهام برخی افراد مبنی بر سلیقه‌ای بودن احراز صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان گفت: قطعاً اینطور نیست و بحث و بررسی جدی میان اعضای شورای نگهبان در این زمینه شکل می‌گیرد و رأی‌گیری در مورد افراد با در نظر گرفتن معیارهای قانونی و شرعی، کاملاً مخفیانه صورت می‌گیرد.
در ادامه سیامک ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در ارتباط زنده‌ی تلفنی درباره‌اصلاح قانون انتخابات گفت: ایرادات و ابهامات شورای نگهبان عمدتاً به بحث استانی شدن و فرآیندهایی مانند پیش ثبت‌نام و ثبت‌نام بود و در حال حاضر در کمیسیون‌های مربوطه‌ مجلس در حال رفع ایراد و ابهام است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: به نظر می‌رسد موضوع استانی شدن به انتخابات امسال نرسد و اگر دوستان در مجلس باقی مانده‌ ابهامات را در اسرع وقت رفع کنند شاید بتوان امیدوار بود که این طرح به انتخابات امسال برسد در غیر این صورت قانون فعلی ملاک خواهد بود.
ره‌پیک در پایان اشاره‌ای هم به موضوع الکترونیکی شدن انتخابات کرد و گفت: انتخابات الکترونیک معنای وسیعی دارد که به غیر از احراز هویت و صندوق اخذ رأی الکترونیکی، مابقی مراحل آن الکترونیکی شده است، کما اینکه در دوره پیش انجام گرفت، اما احراز هویت دارای اشکالات کوچکی است که در حال رفع آن هستیم و مسئله‌ی اصلی همان صندوق اخذ رأی الکترونیکی است که هنوز مشغول بحث و بررسی در مورد آن هستیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دفاع تمام قد دبیرکل سازمان ملل از ایران!

وقتی سپاه خنده را بر لبان مستضعفان جاری می‌کند

چرا رهبر انقلاب پیشنهاد برخی برای عدم موضع‌گیری در حوادث اخیر را نپذیرفتند؟

اقدام شجاعانه یک ایرانی در کنسرت موسیقی اتریش

جنگ علمی آمریکا علیه ایران

فلاحت پیشه: مجمع در جریان هزینه‌های رد پالرمو و CFT است

افشای تلاش برای ورود آقازاده ها به وزارت نفت

فیلم فارسی زبانی که صهیونیست ها ساختند

توصیه رهبر انقلاب به مسئولان: با مردم با تقلب و خدعه و فریب و دورویی برخورد نکنید

متکی: از عربستان و امارات ناراحت هستیم ، اما...

دانمارک ناو به تنگه هرمز می‌فرستد

کیش به چین واگذار شد؟

واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه آلمان

پیش‌بینی سرلشکر صفوی از فرار بزرگ آمریکا

پیام رئیس دولت اصلاحات در مورد شرکت در انتخابات

ماجرای پیشنهادهای‌ آمریکایی‌ها‌ ‌به ‌دکتر سلیمانی

دادستان کل کشور: فضای دانشگاه ‌نباید امنیتی باشد

بهانه 8100 میلیارد تومانی برای استضاح یک وزیر

مدیر شبکه سلطنت طلب: رضا پهلوی فاحشه است

واکنش برایان هوک به پیشنهاد ظریف

سوال جنجالی حیاتی درباره آیت الله جنتی

سردار سلامی: دست از فتنه برندارید، انتقام می‌گیریم

مهاجری: فضا به سمت پا گرفتن کوتوله‌های سیاسی پیش می‌رود

شکوری‌راد دبیرکل ماند

سلبریتی‌ها اگر راست می‌گویند دیگر از هیچ امکانات حکومتی استفاده نکنند!

ربع پهلوی خبرساز شد!

خسارت 8100 میلیارد تومانی یک وزیر برای کشور

تبرئه دو پژوهشگر ایرانی از اتهام نقض تحریم در آمریکا

تصویری از همسر کروبی و پسر رئیس دولت اصلاحات در یک کنگره

قالیباف: در یک برنامه 5 ساله‌ ‌می‌شود اقتصاد کشور را به ثبات رساند‌

بعیدی‌نژاد: BBC در تروریسم اقتصادی علیه ایران شریک است

اظهارات شمخانی درباره کشته سازی در غرب تهران

دو پژوهشگر ایرانی دیگر از اتهام «نقض تحریم» مبرا شدند

اظهارت شمخانی درباره کشته سازی در غرب تهران

خسارت 8تریلیاردی زنگنه!

مصباح‌یزدی از مشهد کاندید شد

سوال یک نماینده از وزرای علوم و بهداشت درباره کاهش سهمیه کنکور

ثبت‌نام 241 داوطلب انتخابات مجلس خبرگان تا ظهر امروز

سردار حاجی‌زاده: سامانه‌های دفاعی ما، ایران را در زمره کشورهای برتر دنیا قرار داده‌اند

دادستان کل کشور: کشف 84 اسلحه شکاری در قم با گلوله‌هایی خاص

ضرغامی در جاده یاسوج رابین‌هود شد!

واکنش مجری تلویزیون به صحبت‌های اخیر ربیعی

رئیس قوه قضاییه: عدالت جز در پرتو نماز امکان پذیر نیست

مدیر آژانس بین المللی اتمی به ایران می‌ آید

صحبت‌های شمخانی در دیدار با خانواده یکی از جانباختگان حوادث اخیر

نماینده مجلس: اصولگرایان دچار اعتماد به نفس کاذب شده‌اند

توضیح رئیس پلیس کشور درباره ناآرامی‌های اخیر

آیت‌الله العظمی نوری همدانی: ائمه جمعه از ورود به مسائل حزبی و جناحی جدا پرهیز کنند

علت اعلام نشدن آمار کشته‌شده‌های اعتراضات آبان

دستگیری 10 نفر از عوامل ناآرامی ها در فارس