پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

شهر هوشمند از زبان معاونان وزیر ارتباطات اخبار محرمانه از منابع دیگر

شهر هوشمند از زبان معاونان وزیر ارتباطات
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - به گزارش گرداب ، تاثیر پیشرفت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تمامی بخش های مختلف زندگی مردم به طرز محسوسی آشکار است، با وجود فناوری، افرادی که در دورترین مناطق از پایتخت زندگی می کنند، به شرط داشتن آنتن مخابراتی می توانند در جریان همه اخبار قرار بگیرند و از اپلیکیشن های موبایلی برای آسانتر شدن فعالیت‌هایشان استفاده کنند. به همین منظور، حکمرانان و سیاست‌گذاران به دنبال استفاده از تکنولوژی در فرآیند ساخت و ساز شهرها و مدیریت آن هستند.طرح شهر هوشمند یکی از این طرح هاست که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود.
تدوین پیش نویس سند شهر هوشمند تا پایان تابستان
پیش از این امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، از تدوین پیش نویش سند ملی شهر هوشمند تا دو ماه آینده خبر داده بود.
وی در این خصوص اظهار کرد: خوشبختانه دبیرخانه اجرا و تدوین سند ملی شهر هوشمند شکل گرفته وعلاوه بر این از دستگاه‌های مرتبط نیز دعوت شده تا در راستای انجام این هدف همکاری کنند.این پیش نویس پس از تهیه به هیئت وزیران ارائه می شود تا پس از تصویب به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود.
شهر هوشمند چیست؟
اما قبل از آشنایی با دستاوردهای این طرح، باید با مزایای اجرای آن آشنا شویم.شهر هوشمند برای توسعه و ترویج شیوه‌های مبتنی بر توسعه پایدار و برای رفع موانع و چالش‌های زندگی شهرنشینی اهمیت فراوانی دارد. ایجاد شهر هوشمند به برنامه‌های IoT بر مبنای رایانش ابری بستگی دارد تا پس از دریافت داده‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات را به شهرداری و نهادهای مرتبط ارائه دهد.، تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند. شهر هوشمند با یکپارچه سازی داده‌ها و اشیا و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای خدمات شهری، می‌تواند هم به کاهش هزینه‌ها کمک کند و هم در موضوعات زیست محیطی و حتی آلودگی هوا به مدیران شهری کمک کند.
سند ملی شهر هوشمند زیرساخت هایی لازم دارد که همچون اقتصاد دیجیتال باید فراهم شود. در غیر این صورت نمی توانیم ادعا کنیم که به سمت شهری هوشمند پیش رفته ایم
ایجاد شهر هوشمند؛ دغدغه دولت
ستار هاشمی، معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره اجرای سند ملی شهر هوشمند گفت: این موضوع یکی از دغدغه های دولت است که برای اجرای آن از نهادهای مختلف خواسته است که همکاری لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: سند ملی شهر هوشمند زیرساخت هایی لازم دارد که همچون اقتصاد دیجیتال باید فراهم شود. در غیر این صورت نمی توانیم ادعا کنیم که به سمت شهری هوشمند پیش رفته ایم.
در این مصوبه کارگروهی در نظر گرفته شده تا اگر اپلیکیشنی درخواست مجوز داشت بتواند مجوزی را دریافت کند که در کل کشور تعریف‌شده و معنادار باشد و نیاز نداشته باشد برای هر شهر یا استانی به صورت جداگانه اقدام به اخذ مجوز کند
در تازه ترین خبر از امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات درباره جزئیات این طرح جویا شدیم.
کمک شهر هوشمند به استارت آپ‌ها
ناظمی، درباره مزایای اجرای شهر هوشمند گفت: یکی از محورهای اساسی این سند این موضوع است که اپلیکیشن‌ها دیگر نیاز به این موضوع نداشته باشند تا برای فعالیت در هر شهر مجوز اخذ کنند؛ چراکه پیش از این اپلیکیشن‌های حمل و نقل برای شروع به کار در شهر و استان‌های مختلف نیاز به اخذ مجوز از شهرداری و نهادهای مرتبط داشتند. این موضوع، موضوعی است که برای سایر اپلیکیشن‌ها نظیر اپلیکیشن‌های پسماند، کیف پول و یا ولت ها و حمل و نقل شهری نیز می‌تواند اتفاق بیفتد.
معاون وزیر ارتباطات گفت:در این مصوبه کارگروهی در نظر گرفته شده تا اگر اپلیکیشنی درخواست مجوز داشت بتواند مجوزی را دریافت کند که در کل کشور تعریف‌شده و معنادار باشد و نیاز نداشته باشد برای هر شهر یا استانی به صورت جداگانه اقدام به اخذ مجوز کند.
وی تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سند ملی شهر هوشمند ابعاد مختلفی دارد، اما این موضوع یکی از مهم‌ترین خواص این سند برای شهروندان است.
معاون وزیر ادامه داد: این طرح کمک زیادی به فعالیت های استارت آپی می کند تا بتوانند فارغ از نگرانی از زیر ساخت‌های موجود بهره ببرند.
اما در کنار برنامه‌های سازمان فناوری اطلاعات برای توسعه شهر هوشمند، سازمان فضایی نیز به دنبال افزایش سهم این فناوری در اقتصاد کشور است، بدون شک، حوزه فضایی، کمک زیادی به مدیریت شهری و اجرای شهر هوشمند می‌کند.
صنعت فضایی می تواند به توانمندسازی کسب وکارها و ارائه خدمات بیشتر برای سهولت زندگی کمک کند و در این راستا نقش موثری ایفا کند
سازمان فضایی هم به کمک شهر هوشمند می‌آید
مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با نقش سازمان فضایی در ایجاد شهر هوشمند می گوید، این سازمان برای افزایش سهم فناوری فضایی در توسعه شهر هوشمند، جلسات مشترکی را بین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برگزار می‌کند تا هرچه سریعتر اهداف تعیین شده برای افزایش نقش فناوری فضایی و شهر هوشمند محقق شود.
وی تأکید کرد: به طور قطع، صنعت فضایی می تواند به توانمندسازی کسب وکارها و ارائه خدمات بیشتر برای سهولت زندگی کمک کند و در این راستا نقش موثری ایفاکند.
با توجه به آنچه که توسط سه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این گزارش مطرح شد، شهر هوشمند جز اولویت های دولت است که تا دو ماه آینده سرنوشت آن تعیین می شود. باید دید تا چه حد نهادهای دولتی در اجرای این طرح همکاری می کنند.
منبع: خبرگزاری فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقامه نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی

بازتاب گسترده بیانات امام خامنه‌ای در رسانه‌های دنیا

حمله موشکی به پایگاه آمریکا از ایام الله است/ ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است/ جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند

برکات اقتصادی «سردار دل‌ها»

یک هفته است از وضعیت پسرم در عین الاسد بی‌خبرم

احمق‌ها را معروف نکنیم!

دلیل توهین بی‌شرمانه ترامپ به حاج قاسم

شبیه سازی شبکه چینی از حمله موشکی ایران به آمریکا +فیلم

تصویر دیده نشده از حاج قاسم پس از نابودی حکومت داعش

سفیر انگلیس کار خرابی کرد، برای بازخواست به لندن احضار شد

کینه‌توزی‌ها علیه حاجی‌زاده به دلیل شکست دشمن است

نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می شود

رفتار رسانه ای دشمن پس از شهادت سردار سلیمانی

کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌هایِ پی‌درپی شود

امدادرسانی ارتش و سپاه به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

تغییر بزرگ

راه حل

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 25 دی

جزئیات تازه از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا

شناسایی یک برنامه مخرب ارسال پیامک مزاحم

به اندازه یک سال باران بارید!

تجمع معترضان به ترور سردار سلیمانی در برابر دادگاه لاهه

تابلوی سیاسی 25 دیماه 1398

چالش رگولاتوری رسانه‌های تعاملی در ایران

ارائه موتورهای جست جوی برتر به کاربران اندروید

سوختگی شدید سفیر انگلیس در تهران

مک‌کانل: استیضاح ترامپ در سنا احتمالاً از هفته آینده آغاز می‌شود

از ورود سپاه به امدادرسانی‌ها تا توزیع بسته های معیشتی

حضور پاسداران در نقاط سیل زده به مردم دلگرمی می دهد/ صداقت و شجاعت سردار حاجی زاده ستودنی است

عرضه پهنای باند اینترنت در بورس

سپاه و ستیز با فقر و بیداد

نمایشگاه تخصصی بازارسازی فرهنگی ایکال

اینستاگرام پدیده‌ای ساده‌لوح پرور است

بزرگترین تحولات خانه‌های هوشمند در سال 2020

وظیفه امروز ما

آینده هوش مصنوعی در گرو پیوند علوم کامپیوتر و رشته‌های مهندسی

نظر کارشناس اینترنشنال درباره حضور منطقه‌ای ایران +فیلم

وقتی آمریکایی ها به پناهگاه صدام فرار کردند

چهره سرباز آمریکایی روی ویرانه های پایگاه عین الاسد

سردار شهید سلیمانی در صف نانوایی

پای جنگ الکترونیک در میان است؟

معماری شبکه ملی اطلاعات در انتظار تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی

تعطیلی دفتر یک شبکه آمریکایی در بغداد

گزارش روز/ شفافیت بی‌مانند

نشریه اخبار و تحلیل‌ها سه‌شنبه 24 دی

آرایش انتخاباتی/ بی طرفی شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها

حرف روز/ آمریکا در بن‌بست استراتژیک

پوستر/ آتش بیار فتنه گر

رفتار دوگانه از مدل اروپایی

افشای بخشی از پشت پرده انصراف‌های نمایشی و عوامفریبانه!