پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

یارگیری سیاسیون از نامزدهای شورایاری! اخبار محرمانه از منابع دیگر

یارگیری سیاسیون از نامزدهای شورایاری!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
آرمان امروز / متن پیش رو در آرمان امروز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
انتخاب دیگری پیش روی مردم کشور است؛ انتخاباتی که ارتباط مستقیم با زندگی و آبادانی شهر دارد. شاید برخی تصور کنند با شرکت در انتخابات شورای شهر به وظیفه خود در قبال آبادانی شهر عمل کرده‌اند اما نباید غافل از آن بود که شورای شهر تصمیم‌گیر در امور کلان شهر است و تصمیم‌گیری در مورد مناطق شهری یا روستایی بر عهده نهاد دیگر به نام شورایاری نهاده شده است. در طی دوره‌های گذشته چندان توجهی به این انتخابات نبود چرا که جامعه آنچنان که نیاز بود به اهداف این نهادها آشنایی نداشت اما در این دوره شهرداری و اعضای شورای شهر به‌ویژه در تهران هم و غم خود را معطوف به آگاه‌سازی جامعه کرده‌اند. زمان ثبت نام برای کاندیداتوری در انتخابات شورایاری‌ها از 3 خرداد آغاز شد؛ آنچنان که مشخص است افراد معتمد هر منطقه و بخش و کارشناسان دارای قدرت تحلیل در موضوعات نیازهای شهری بیش از سایرین در اولویت معرفی خود به عنوان کاندیدا هستند چرا که اشراف آنها بر مشکلات منطقه‌ای بیش از سایرین است.
نیاز به حضور زنان و جوانان در شورایاری‌ها
از سوی دیگر در کنار معتمدان نیاز است که جوانان و زنان خود را برای حضور در شورایاری‌ها کاندیدا کنند چرا که نیروی جوان و شناسایی نیازهای زنان در مناطق موضوع مهمی برای آبادانی و رفع مشکلات است. در همین راستا آرش میلانی عضو شورای شهر تهران می‌گوید: «حدود 11 درصد اعضای شورایاران را زنان تشکیل می‌دهند در حالی که نیمی از شهر تهران را زنان تشکیل می‌دهند و نقش بسیار مهمی را در پیگیری حقوق محلات دارند. تجربه هم نشان می‌دهد زنان شورایار بسیار پیگیرتر و مستقل‌تر از دفاع از حقوق محلات عمل می‌کنند.» از سوی دیگر تصمیم‌گیران انتخابات شورایاری برای افزایش جوانان در این نهاد شهری اقدام به کاهش شرط سنی کردند که میلانی درباره آن می‌گوید: «ما شرط سن برای نامزدی در انتخابات شورایاری را به 22 سال کاهش داده‌ایم تا جوانان بیشتری بتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند. ان‌شاءا... با مشارکت تمام اقشار در انتخابات شورایاری، افراد نخبه، دلسوز و علاقه‌مند انتخاب شوند». الهام فخاری دیگر عضو شورای شهر هم می‌گوید: شورایارها شبکه‌ای از فعالان مدنی محلات هستند که به تعداد محله‌های تهران، کنشگر محله‌ای دارند و محله‌ها را به خوبی می‌شناسند و برای شورایاری داوطلب می‌شوند. شورایاری در روند تحولاتش، روزها و شرایطی را هم تجربه کرده که متاسفانه واسطه‌گرهای ملک و خرید و فروش زمین بر آن‌ها غلبه کرده‌اند و این اتفاق منفی‌ای بوده است اما اکنون امکان اصلاح آن وجود دارد. وی افزود: باید نقش موثرتری به شورایاری‌ها داده شود و شورایار را به عنوان یاری دهنده و بخشی از شورای شهر تعریف کند. در کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و بخش‌های نظارتی شورای شهر، درصد مشخصی از شورایاران که در یک نظام اتحادیه‌ای که با رای داخلی می‌توانند انتخاب شوند حضور داشته باشند، کار کارشناسی کنند و بتوانند بازتاب دهنده و تعامل‌گر محله‌ای باشند و همچنین بتوانند وضعیت یک سویه قدرت از بالا به محلات را تعدیل و اصلاح کنند. فخاری خاطرنشان کرد: شورایاری یکی از مهم‌ترین نهادهاست. یکی از وظایف حوزه اجتماعی و فرهنگی شهرداری و نهاد عمومی و اجتماعی‌اش، همین متعادل‌سازی رفتار شهروندی است. اینکه ما کلاس‌ها و کارگاه‌هایی برگزار کنیم در کلیشه‌ای‌ترین شکل ممکن، بی‌فایده است در صورتی که کارگاه به معنی کنشگری محله است. آیا شهردار، محله را آماده کرده برای اینکه مردم با هم روبه‌رو شوند؟ فخاری گفت: وقتی کنشگر محلی با بقیه پیوند می‌خورد و معتمد سیاست شهری واقع می‌شود به یک نتیجه مثبت می‌رسیم. فکر می‌کنم اینجا باید شورایارها در سیاست‌های شهری حضور داشته باشند و یک جاهایی این نگاه‌های قدرت را تعدیل کنند.
وای از سیاسیون!
یکی از ایرادات عمده در انتخابات‌های کشور حضور بی‌معنای سیاسیون است بدین معنا که آنها با تصاحب کرسی‌هایی که نسبتی با تخصص و کارآمدی آنها ندارد، درصدد عرض اندام و افزودن برگه عضویت در شورایاری به رزومه خودشان هستند که بزرگترین ظلم به این نهاد شهری و محله‌ای است. اکنون مشاهده می‌شود احزاب مختلف از دو طیف سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا به دنبال تهیه لیست شورایاری هستند تا مردم هر محل را ترغیب به رای دادن به لیست خودشان کنند. شاید در موضوعات بسیار محدود اعضای شورایاری نیازمند به تصمیم‌گیری سیاسی شوند اما میزان آن نسبت به تصمیم‌گیری برای آبادانی محله و رفع اشکالات آن بسیار ناچیز است. نکته قابل تامل آنجاست برخی احزاب از قرار دادن نام اعضایشان در لیست‌های شورایاری را نوعی پاداش و تشکر از آنها برای تلاش‌هایشان در انتخابات‌های گذشته می‌دانند و لحظه‌ای به نتیجه این اشتباه بزرگ فکر نمی‌کنند که بی‌اعتمادی مردم به شورایاری‌ها از جمله این آسیب‌هاست. محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم مخالف ورود سیاسیون به انتخابات شورا یاری است و می‌گوید: «حس می‌کنم اگر انتخابات شورایاری‌ها سیاسی نشود، بهتر است. علت این حرف من این است که اگر انتخابات به صورت حزبی و جناحی برگزار شود، موجب اختلاف بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان می‌شود و ممکن است با حزبی و سیاسی شدن انتخابات شورایاری‌ها دو دستگی به وجود آید». «رویداد24» هم نوشته است: علیپور عضو چهار دوره شورایاری با بیان اینکه شورایاری سازمانی اجتماعی و محلی است، گفت: شورایاری تنها گروه اجتماعی است که در تهران دارای ساختار و سازمان است و با 3 هزار و 520 عضو بزرگ‌ترین گروه محلی در ایران است که در 4 دوره فعالیت می‌کند، این ویژگی گروه‌های سیاسی را به طمع می‌اندازد تا برای دستیابی به اهداف خود از این ظرفیت استفاده کنند، در واقع از آن جایی که یک بار هم مسیر از بهشت تا پاستور با موفقیت طی شد، این گمان ایجاد شد که بازهم می‌شود این مسیر را طی کرد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نشریه آمریکایی: دستان ترامپ به خون 176 مسافر هواپیمای اوکراینی آغشته است

ترجمه بیانات عربی رهبر انقلاب در خطبه دوم نماز جمعه

اقامه نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی

بازتاب گسترده بیانات امام خامنه‌ای در رسانه‌های دنیا

حمله موشکی به پایگاه آمریکا از ایام الله است/ ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است/ جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند

برکات اقتصادی «سردار دل‌ها»

یک هفته است از وضعیت پسرم در عین الاسد بی‌خبرم

احمق‌ها را معروف نکنیم!

دلیل توهین بی‌شرمانه ترامپ به حاج قاسم

شبیه سازی شبکه چینی از حمله موشکی ایران به آمریکا +فیلم

تصویر دیده نشده از حاج قاسم پس از نابودی حکومت داعش

سفیر انگلیس کار خرابی کرد، برای بازخواست به لندن احضار شد

کینه‌توزی‌ها علیه حاجی‌زاده به دلیل شکست دشمن است

نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می شود

رفتار رسانه ای دشمن پس از شهادت سردار سلیمانی

کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌هایِ پی‌درپی شود

امدادرسانی ارتش و سپاه به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

تغییر بزرگ

راه حل

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 25 دی

جزئیات تازه از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا

شناسایی یک برنامه مخرب ارسال پیامک مزاحم

به اندازه یک سال باران بارید!

تجمع معترضان به ترور سردار سلیمانی در برابر دادگاه لاهه

تابلوی سیاسی 25 دیماه 1398

چالش رگولاتوری رسانه‌های تعاملی در ایران

ارائه موتورهای جست جوی برتر به کاربران اندروید

سوختگی شدید سفیر انگلیس در تهران

مک‌کانل: استیضاح ترامپ در سنا احتمالاً از هفته آینده آغاز می‌شود

از ورود سپاه به امدادرسانی‌ها تا توزیع بسته های معیشتی

حضور پاسداران در نقاط سیل زده به مردم دلگرمی می دهد/ صداقت و شجاعت سردار حاجی زاده ستودنی است

عرضه پهنای باند اینترنت در بورس

سپاه و ستیز با فقر و بیداد

نمایشگاه تخصصی بازارسازی فرهنگی ایکال

اینستاگرام پدیده‌ای ساده‌لوح پرور است

بزرگترین تحولات خانه‌های هوشمند در سال 2020

وظیفه امروز ما

آینده هوش مصنوعی در گرو پیوند علوم کامپیوتر و رشته‌های مهندسی

نظر کارشناس اینترنشنال درباره حضور منطقه‌ای ایران +فیلم

وقتی آمریکایی ها به پناهگاه صدام فرار کردند

چهره سرباز آمریکایی روی ویرانه های پایگاه عین الاسد

سردار شهید سلیمانی در صف نانوایی

پای جنگ الکترونیک در میان است؟

معماری شبکه ملی اطلاعات در انتظار تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی

تعطیلی دفتر یک شبکه آمریکایی در بغداد

گزارش روز/ شفافیت بی‌مانند

نشریه اخبار و تحلیل‌ها سه‌شنبه 24 دی

آرایش انتخاباتی/ بی طرفی شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها

حرف روز/ آمریکا در بن‌بست استراتژیک

پوستر/ آتش بیار فتنه گر