اخبار محرمانه

آخرين مطالب

اتحاد و انشقاق در گروی کاندیداتوری رییسی تحلیل ویژه

اتحاد و انشقاق در گروی کاندیداتوری رییسی
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اصولگرایان، هر روز آشفته‌تر می‌شوند. هر کدام ساز خود را کوک کرده و هر روز پرچم کاندیدایی تازه را علم می‌کند. تردیدها بین‌شان فراوان است و در عین حال می‌خواهند هر طور که شده در صحنه بمانند و پیروز میدان هم باشند. هرکدام به ‌تنهایی! حالا هر طیفی از این جریان سیاسی دوست دارد خردادماه 1400 کاندیدای محبوب خود را روی سکوی پیروزی انتخابات ریاست‌جمهوری ببیند. تا همین چندی پیش باتوجه به مخالفت‌ها و شواهد، این‌طور برداشت می‌شد که سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه قصد ندارد کرسی ریاست یکی از قوا را که نقدا در اختیار دارد، رها کند و وارد رقابت برای کرسی نسیه ریاست قوه‌ای دیگر شود. هم برخی از اصولگرایان با او مخالفت می‌کردند و هم سخنانش این‌گونه نشان می‌داد. اما حالا چند صباحی است گویا ورق برگشته و حرف و حدیث درباره حضور احتمالی رییسی در انتخابات 1400 بالا گرفته است. دیروز سیدمهدی هاشمی، کنشگر اصولگرا در مصاحبه با پایگاه خبری- تحلیلی نامه‌نیوز دوباره مدعی شده که ستادهای انتخاباتی حامیان آقای سیدابراهیم رییسی به‌طور خودجوش فعال شده و توضیحاتی داده است: «بسیاری از تشکل‌ها، احزاب و گروه‌های شناسنامه‌دار و شخصیت‌های مطرح درخواست دارند که آقای رییسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نامزد شود اما ایشان تا به امروز پاسخ مثبتی نداده‌اند، در گذشته نیز پاسخ‌های منفی متعددی ازسوی ایشان شنیده شده است. حالا اینکه این فشارها کارساز باشد یا نباشد، بحث دیگری است. احزاب، تشکل‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها اعلام آمادگی کردند برای اینکه ستادهای انتخاباتی آقای رییسی را طبق برنامه‌ریزی با پشتیبانی مردمی راه‌اندازی کنند. در واقع این یک حرکت خودجوش است اما آقای رییسی تا به الان این موضوع را نپذیرفته‌اند و هیچ اقدام عملیاتی و اجرایی در این راستا صورت نگرفته است.» این اظهارات هاشمی اما در حالی مطرح شده که تا چندی پیش برخی چهره‌های مطرح اصولگرا صراحتا اعلام می‌کردند که با حضور رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری مخالف هستند چراکه او سکان اداره قوه قضاییه را به دست دارد و بهتر است کار خود را در این قوه به اتمام برساند و بعد سراغ امور دیگر برود. سخنان رییسی هم همین را نشان می‌داد. او چندی پیش در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به‌صورت تلویحی گفته بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 نامزد نمی‌شود. رییسی با اشاره به سند تحول قضایی که آن زمان تقدیم رهبری شده و حالا چند روزی است با ابلاغیه، زمینه اجرایش نیز فراهم شده، توضیح داده بود که «همه هم‌وغم من اجرایی‌شدن این سند تا پایان دوره پنج‌ساله مسوولیتم در دستگاه قضایی است تا ان‌شاالله تحول مدنظر رهبر انقلاب در بستر گام دوم در قوه قضاییه محقق شود.»
اشاره رییسی به پایان دوره 5 ساله نشان می‌داد که او قصد ندارد زودتر از موعد از کرسی قاضی‌القضاتی برخیزد. ضمن اینکه او حکم خود را از رهبری گرفته و به این سمت منصوب شده و چنانچه بخواهد زودتر از موعد این سمت را ترک کند، بنابه عرف حاکم بر جمهوری اسلامی، باید از شخص رهبری رخصت بگیرد. با این حال گویا تقاضاها زیاد شده و همزمان و توامان اختلافات در جریان اصولگرا نیز بالا گرفته است. جریانی سیاسی که پیش از این هم به‌سادگی نمی‌توانست برای اجماع بر کاندیدای واحد به اجماع برسد و حالا اگر احیانا باتوجه به اظهارات اخیر مهدی هاشمی، رییسی بار دیگر کاندیدای انتخابات شود، قاعدتا دشوارتر هم خواهد بود. مهدی هاشمی که در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری ریاست ستاد استان تهران رییسی را برعهده داشت اما دیروز گفته است: «اگر آقای رییسی وارد صحنه انتخابات شوند، حتما و قطعا مشابه قبل، اجماعی روی نام ایشان صورت خواهد گرفت و اساسا یکی از دلایلی که این تقاضا شکل گرفته برای آن است که احزاب، تشکل‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها معتقدند روی فرد دیگری وحدت و اجماع شکل نخواهد گرفت.» پیش از این برخی دیگر از چهره‌های سیاسی اصولگرایان از تاثیر رییسی بر وحدت در جریان اصولگرایی سخن گفته بودند. ازجمله سیدحسین نقوی حسینی، رییس ستاد سعید جلیلی در انتخابات 92 و ازجمله چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری که گفته بود: «اصولگرایان تنها درصورتی به اجماع می‌رسند که آقای رییسی نامزد انتخابات شود.» با این حال رییسی یک بار در انتخابات از حسن روحانی شکست خورده و بیم این برای اصولگرایان وجود دارد که بار دیگر برابر کاندیدای موردحمایت اصلاح‌طلبان قافیه را ببازد.
حسن غفوری‌فرد اما تصور متفاوت درباره پایگاه رای رییسی دارد. او به خبرآنلاین گفته است: «سید ابراهیم رییسی به‌خصوص باتوجه به اقدامات بسیار شجاعانه ایشان در قوه قضاییه، ظرفیت ایجاد سونامی رای به قول شما را دارد.» اما حضور رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 بسیار ساده و بی‌دردسر هم نیست. دوره پیشین انتخابات محمدباقر قالیباف پس از سال‌ها تلاش و تبلیغات مستمر با اراده‌ای جدی وارد عرصه شده بود اما دقیقه 90 و البته با منت بسیار، به نفع رییسی کنار کشید. هرچند او حالا به‌هرحال به ریاست قوه‌ای دیگر رسیده اما گویا چیزی از علاقه‌اش به کرسی ریاست‌جمهوری و ریاست قوه مجریه کم نشده و چنان که منابع خبری طی ماه‌های گذشته گزارش داده‌اند او طی این مدت اخیر به‌جد در تدارک شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد است و بسیاری از ناظران حتی سفرهای استانی و اقدامات او به عنوان رییس مجلس را صرفا تبلیغاتی و در راستای برنامه‌هایش برای رسیدن به «پاستور» تفسیر می‌کنند. اما اینکه دوباره قالیباف و رییسی هر دو در صحنه حاضر شوند و تا روزهای پایانی کنار هم بمانند اتفاقی به نظر دور از ذهن است. شاید تا پیش از موعد نام‌نویسی انتخابات به نتیجه قطعی برسند و با هم کنار بیایند. ضمن اینکه خود اصولگرایان هم تاکید دارند که این اتفاق رخ نخواهد داد و هم قالیباف و هم رییسی باهم در صحنه انتخابات ظاهر نخواهند شد. چنان‌که حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه با قاطعیت گفته که کاندیداتوری همزمان رییسی و قالیباف در انتخابات 1400 صورت نمی‌گیرد. آنچه اما در مجموع از اردوگاه اصولگرایان دستگیرمان می‌شود این است که اوضاع و احوال متشتت است و تحلیل‌ها و تفسیرها، متفاوت و ضد و نقیض؛ ناصر ایمانی، روزنامه‌نگار اصولگرا در این رابطه به «اعتماد» می‌گوید: «در این ایام انتخابات، درخواست احزاب و گروه‌ها از همه چهره‌های مطرح جریان‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب زیاد می‌شود. بالطبع از آقای رییسی هم درخواست می‌شود که وارد انتخابات شوند. اما من تصور نمی‌کنم که این اتفاق رخ دهد و ایشان ریاست قوه قضاییه را رها کند. اما به‌هرحال درعالم سیاست همه‌چیز ممکن است.» او می‌گوید: «نظر شخصی من این است که کاندیداتوری آقای رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری منطقی نیست.
باتوجه به اخبار و شواهدی هم که وجود دارد، به نظر می‌رسد ایشان هم بر این اعتقادند. چون مسیری را در قوه قضاییه شروع کردند که اگر آنجا را رها کنند، کند یا متوقف می‌شود.» ایمانی درباره به وحدت رسیدن اصولگرایان توضیح می‌دهد: «ممکن است که به کاندیدای واحدی نرسند. هیچ الزامی هم در این باره نیست. اما هرچه جلوتر برویم با شروع نام‌نویسی کاندیداها و بعد اعلام‌نظر شورای نگهبان، تعداد محدودتری می‌مانند و درنهایت جریان‌های سیاسی شاید با افرادی که در صحنه هستند، بهتر بتوانند درباره کاندیدای نهایی خود تصمیم بگیرند. اما ممکن است که نتوانند به کاندیدای واحدی هم برسند.» باوجود این همچنان برخی ناظران و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که رییسی در انتخابات حاضر می‌شود و این نکته‌ای است که شاید بیش از هر سیاستمدار ایرانی، قالیباف و البته یارانش را نگران می‌کند. چندی پیش مرتضی طلایی، چهره اصولگرای نزدیک به قالیباف درباره احتمال نامزدی سیدابراهیم رییسی در انتخابات1400 گفته بود: «ممکن است آقای رییسی نامزد انتخابات شود که البته او نیز مانند دیگر شخصیت‌ها برای تصمیم‌هایی که می‌گیرد با بزرگان نظام مشورت می‌کند؛ مانند دیگر عزیزانی ازجمله آقای دهقان و آقای رستم قاسمی که آنها هم اگر بخواهند در انتخابات نامزد شوند، حتما با بزرگان نظام به شور می‌پردازند. آقای رییسی هم همین کار را خواهد کرد و اگر در مشورت‌هایی که انجام داد به این نتیجه رسید که بیاید، می‌آید.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سی‌ان‌ان: پلیس واشنگتن فردی با یک سلاح پر و 500 گلوله را دستگیر کرد

تخلیه فرودگاه فرانکفورت پس از مشاهده فردی مسلح

معرفی بیست فیلم محبوب مسعود فراستی

درخواست کارشناسان چینی از کشورها برای توقف تزریق واکسن فایزر

داستان زنانی که برای هیتلر حامله می شدند

مشهد در فلسطین اشغالی/ عکس

بیرون کشیدن کامیون گرفتار در دره، با دست تا رکورد شکنی خانم های خلبان در هند

تغذیه جالب زنبورها از لاشه ماهی افتاده در ساحل

گفتگوی زیبای امیرالمومنین و حضرت زهرا

مادر خوبم دردت به جونم با نوای میثم مطیعی

هدف از بعثت تمام انبیاء چیست؟

90 میلیارد تومان دشت امسال حراج تهران

پیش بینی بورس تا پایان سال

بازجویی دادستان نیویورک از مایکل کوهن درباره دارایی‌های ترامپ

اسپانیا از آغاز مذاکرات میان ترکیه و یونان استقبال کرد

بازداشت 10 تروریست داعشی در عراق

شمار کشته‌های زلزله اندونزی به 67 نفر افزایش یافت

گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ترکیه و آذربایجان

ناوگان 37ام نیروی دریایی چین به سمت خلیج عدن حرکت کرد

مکرون و بن‌سلمان در مورد منطقه تلفنی گفت‌وگو کردند

یک کاروان نظامی آمریکا وارد سوریه شد

واشنگتن، امارات و بحرین را هم‌پیمان اصلی امنیتی خود دانست

چهره‌ جنجالی حمله به کنگره آمریکا از ترامپ درخواست عفو کرد

گریم جالب مهران غفوریان در سریال قورباغه

آرزوهای عاشقانه که با تصمیم اشتباه به باد می رود

دزد به دزد بزنه شاه دزده

چند فریم با یکی از بهترین عکاسان سینمای ایران

چهره‌ها/ عمو پورنگ و شعری از سهراب سپهری

چهره‌ها/ پژمان بازغی در نمایی از سریال افرا

چهره‌ها/ حال و هوای شهرزاد کمال زاده در کویر لوت

آخرین وضعیت اصولگرایان برای 1400؛ متکی رئیس شد

دستگیری عوامل مختل‌کننده امنیت عمومی در کرمانشاه

مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی گواهینامه‌های استاندارد مدیریت یکپارچه کسب کرد

آیا بیماری‌های قلبی ژنتیکی است؟

ناگفته های مهم از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی عین الاسد

اتان با خلوص 98 درصد در پالایشگاه گاز ایلام تولید می‌شود

تعقیب و گریز سمور با موش زیر برف

موشن گرافیک «فاطمه‌ی من»

در سفر به اسدآباد، از کجا دیدن کنیم؟

کیک دامادی برای شهید مدافع حرم

صید و تغذیه حیرت انگیز نهنگ

مرتضی با همه فضیلت هایش فخر دارد که همسرش زهراست

درز سندی از کمیسیون اتحادیه اروپا: تلاش برای کاهش اتکا به دلار آمریکا در پی اختلافات بوجود آمده بر سر تحریم ایران در دوره ترامپ

ضربه‌فنی کرونا در استرالیا

فروش چای 45 هزار تومانی به قیمت 100 هزارتومان!

برخی «تقسیم رفاهِ» رفسنجانی را رواج اشرافی‌گری تعبیرکردند

سومین «نه» به استعفای دبیرکل

نرخ اجاره ویلا در شمال به سال 96 برگشت

انتشار EPS کمکی به سهام‌داران می‌کند؟

شرایط دریافت وام بانکی