اخبار محرمانه

آخرين مطالب

قاسم محبعلی، مدیرکل سابق خاورمیانه وزارت خارجه، در گفتگو با «انتخاب» بررسی کرد؛

پشت پرده ترور شهید فخری زاده توسط اسرائیل چیست؟ / در سر نتانیاهو چه می گذرد؟ / ایران باید چگونه با این موضوع برخورد کند؟ بین الملل

پشت پرده ترور شهید فخری زاده توسط اسرائیل چیست؟ / در سر نتانیاهو چه می گذرد؟ / ایران باید چگونه با این موضوع برخورد کند؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - اسراییل این اقدام را دقیقا در زمانی انجام داد که آمریکا انتخابات را گذرانده و دولت آن در حال تغییر است. مهمتر اینکه دولت جدید بر سر مسائلی چون برجام، یمن یا انضمام سرزمین‌های اشغالی به اسراییل مواضع و رویکردی را مدنظر دارد که خیلی مورد پسند دولت اسراییل نیست. اسراییلی‌ها در دولت ترامپ توانستند در موضوعات مختلفی، برنامه‌ها و اهداف خودشان را آغاز کرده و دنبال کنند ولی حالا با پیروزی بایدن نگران هستند که مبادا این اهداف و برنامه‌ها متوقف شده و معادلات منطقه و جهان به شکل دیگری که به سود آنان نباشد، تغییر کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه گفت: آقای بایدن باید تصمیم بگیرد که برای برنامه‌ها و اهداف دولت خودش در آینده می‌خواهد یا می‌تواند لابی اسراییل را کنار بگذارد یا لاجرم ناچار خواهد بود که تحت تاثیر لابی اسراییل و متحدان آن از جمله عربستان سعودی رفتار کند.
قاسم محبعلی در گفت‌وگو با «انتخاب» درباره ترور شهید محسن فخری‌زاده از مسئولان ارشد هسته‌ای ایران توسط عوامل اسراییل و تحلیل و ارزیابی این حادثه، گفت: اول از همه باید گفت که این حادثه یک اقدام تروریستی بود که در عین حال هدفمند بوده و موضوعیت سیاسی داشت. مهمترین علتی که باعث می‌شود تا ما این اقدام تروریستی را یک رویکرد سیاسی هم بدانیم به دلیل آن است که شاید دولت اسراییل از مدت‌ها قبل برای ترور آقای فخری‌زاده برنامه ریزی داشته ولی این تصمیم را در یک زمان و مکان مشخص عملیاتی کرد.

اخبار محرمانه


مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: اسراییل این اقدام را دقیقا در زمانی انجام داد که آمریکا انتخابات را گذرانده و دولت آن در حال تغییر است. مهمتر اینکه دولت جدید بر سر مسائلی چون برجام، یمن یا انضمام سرزمین‌های اشغالی به اسراییل مواضع و رویکردی را مدنظر دارد که خیلی مورد پسند دولت اسراییل نیست. اسراییلی‌ها در دولت ترامپ توانستند در موضوعات مختلفی، برنامه‌ها و اهداف خودشان را آغاز کرده و دنبال کنند ولی حالا با پیروزی بایدن نگران هستند که مبادا این اهداف و برنامه‌ها متوقف شده و معادلات منطقه و جهان به شکل دیگری که به سود آنان نباشد، تغییر کند.
وی افزود: بنابراین بدیهی است که ترور آقای فخری‌زاده با چنین اهدافی از سوی اسراییل انجام گرفته و آنان امیدوار هستند با چنین اتفاقی بتوانند، در آستانه تغییرات احتمالی در آمریکا و منطقه، شرایط را به سود خودشان دگرگون کرده و وضعیت را در منطقه طبق اهداف و برنامه‌های خودشان پیش ببرند.
محبعلی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران و آمریکا می‌توانند مستقل از سنگ‌اندازی‌ها و جریان‌سازی‌ها و کارشکنی‌های خصمانه اسراییل مانند اقدامات تروریسی اخیر، در موضوع برجام رفتار کنند، گفت: این مساله بستگی به رفتار ایران و آمریکا دارد. واقعیت این است تا زمانی که اسرائیلی ها تصور می‌کنند که در صورت بروز درگیری و جنگ بین ایران و اسراییل ، کاخ سفید فارغ از آنکه رییس جمهوری آمریکا چه کسی است، ناچار به حمایت از اسراییل خواهد بود، یهودیان حاکم بر سرزمین‌های اشغالی دنبال همین اتفاق هستند.
وی ادامه داد: امروز این نکته بسیار مهم است که ایران اگرچه حق دارد امنیت شهروندان خودش اعم از دانشمندان و مسئولان و ... را تامین کرده و در مقابل با عاملان برهم زدن امنیت شهروندانش برخورد کند، اما باید در اجرای این حق و وظیفه اقتضائات و شرایط زمانی و مکانی را در نظر بگیرد. ایران باید در همه حال منافع و مصالح خودش را در نظر بگیرد.
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه افزود: در مقابل هم آقای بایدن باید تصمیم بگیرد که برای برنامه‌ها و اهداف دولت خودش در آینده می‌خواهد یا می‌تواند لابی اسراییل را کنار بگذارد یا لاجرم ناچار خواهد بود که تحت تاثیر لابی اسراییل و متحدان آن از جمله عربستان سعودی رفتار کند.
محبعلی در پاسخ به این پرسش که نتانیاهو اخیرا اعلام کرده که لیست بلندی از اقدامات و برنامه‌ها درباره ایران را مدنظر دارد و آیا چنین ادعایی می‌تواند به معنای نگرانی از اقدامات آتی اسراییل نسبت به ایران باشد یا صرفا چنین موضوعی یک نوع موضع‌گیری سیاسی است، گفت: حتما چنین نگرانی وجود خواهد داشت و باید نگران باشیم. چراکه اساس اسراییل بر پایه اقدامات تروریستی و خصمانه است و ضمن اینکه ترور شهید فخری زاده اولین و آخرین اقدام آنان نبوده و نیست. حالا نیز مسئولیت این اتفاق با ایران است که برای حفاظت و امنیت شهروندان خودش چه رویکرد و ابزاری را به کار بگیرد.
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که از روز گذشته اختلافات داخلی کشور شدت بیشتری گرفته و این اختلافات تا کجا ادامه پیدا می‌کند، تصریح کرد: اتفاقا باید گفت که یکی از اهداف اسراییل از اقدام تروریستی اخیرش در ایران همین مساله بود که بتوانند با تحریک تندروهای داخل ایران، زمینه را برای اقدامات آنان علیه برجام فراهم کنند. آنها البته همین رویه را در آمریکا نیز درنبال می‌کنند تا شرایط برای احیای برجام فراهم نشود. باید گفت که تندروهای داخلی و اسراییل و عربستان و متحدان آنها، مصداق 2 لبه تیغ یک قیچی هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که بهترین رویکرد ایران در قبال ترور شهید فخری زاده باید چگونه باشد، اظهارکرد: از آنجایی که این اقدام سیاسی بود، لذا باید متناسب با مصالح ملی اقدام کنیم. باید هوشیار باشیم و به درگیری کوری که اسراییل می‌خواهد وارد نشویم. البته اصل اقدام متقابل یک اصل پذیرفته شده است ولی ما باید برای این اقدام متقابل، زمان و مکان مناسبی را در نظر بگیریم. چراکه امروز اسراییل به دنبال یک درگیری در منطقه است و ما نباید وارد زمین بازی آنان بشویم. ما باید در عین تحقق اهداف و منافع ملی خودمان در عرصه جهانی مانند احیای برجام، به جامعه جهانی چهره تروریستی اسراییل را نشان داده و اقدام متقابل خودمان را با شکل صحیح و در زمان و مکان درستی انجام بدهیم.
محبعلی در پاسخ به این پرسش که تاکید مقامات نظامی ایران مبنی بر اینکه می‌دانیم چه زمانی و چگونه به اسراییل ضربه بزنیم، نشات گرفته از همین فرضیه انتخاب زمان و مکان درست و عدم ورود به درگیری مورد نیاز اسراییل است، گفت: احتمالا همین طور باشد که ما در زمان و مکان درست اقدام متقابل را انجام بدهیم تا در عین کمترین هزینه، بیشترین منفعت را ببریم.

لینک کوتاه:
http://www.secretnews.ir/Fa/News/433645/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بایدن: بحران اقتصادی در حال عمیق‌تر شدن است

بایدن می‌خواهد برجام را نجات دهد

جزییات صدور حکم بازداشت ترامپ در عراق

ما یادمان هست شما هم یادتان باشد ؛ کنایه های شرق به واعظی

چهره ها/ آریا عظیم نژاد در سکوت تولد «علیرضا عصار» را تبریک می گوید

چهره ها/ هلیا امامی و جریان خوبی در زندگی

وزیر خارجه عربستان :دست ما به سوی ایران دراز است

ایران و آمریکا بدون پیش شرط به برجام بازگردند

یک زن مسلمان، معاون شورای اقتصاد ملی آمریکا می شود

روایت "آتلانتیک" از صدایِ سکوت در مراسم تحلیف بایدن

اختلاف 2 مدعی صهیونیستی بر سر ایران

خبر مهم از تصویب افزایش حقوق و معافیت مالیاتی

چگونه از اندوه فاصله بگیریم؟

سرعت غذا خوردنش رو ببینین!

پلنگی که برای استتار شکارِ سنگین وزنش را بالای درخت برد!

آبروریزی جدید برای ترامپ

ششمین کاروان نظامی آمریکا در عراق مورد هدف قرار گرفت

چهره ها/ عکس جذاب ارسلان قاسمی

چهره ها/ عکس سپند امیر سلیمانی با پدرانش در سریال «باخانمان»

چهره ها/ اینستا پست علی شادمان برای تبریک تولد بهمن فرمان آرا

چهره ها/ آریا عظیم نژاد در سکوت تولد «علیرضا عصار» را تبریک می کوید

چهره ها/ حال و هوای مهتاب کرامتی به یاد گذشته ها

چهره ها/ نمایی تامل برانگیز از الهه حصاری در فیلم سینمایی «راند چهارم»

چهره ها/ هلیا امامی از خوبی در جریان زندگی می گوید

توصیه وزیر آموزش و پرورش به صدا و سیما برای ماجرای جنجالی

ادامه جدال‌های داخلی در تل‌آویو در خصوص ایران/ هشدار گانتز به نتانیاهو

اهانت وقیحانه روزنامه دولتی به شهدا و حجاب اسلامی

ایستگاه فضایی بین المللی ترک برداشت

چگونه بدون نوشیدن آب خالص بدن را هیدارته کنیم؟

طنز/ این دو عزیز کمیاب، نیمرو شوند با هم

کرکس یکی از بزرگترین پرنده های دنیا

معمار اینجا چه فکری پیش خودش کرده؟!

احتمالا باهاش یه کینه قدیمی داشته!

نجات معجزه آسای شیر از چنگ کروکدیل

ورود یک گربه به شوی لباس!

تاثیر سیاست‌های ترامپ بر یک نسل

مناقشه بی‌پایان استفاده از موی مصنوعی در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی

3 پرسش مهم درباره آینده قیمت دلار

آخرین اقدام ترامپ پیش از ترک کاخ سفید

اولین اقدام بایدن پس از ورود به کاخ سفید

پیشنهاد نادران برای یک کاسه شدن پرداخت یارانه ها

اجرایی شدن پیمان جدید ممنوعیت تسلیحات هسته ‌ای

دستور بایدن برای بررسی اثر تحریم ‌ها روی مبارزه با کرونا

چهره ها/ نمایی از میلاد کی مرام در پشت صحنه «سیاوش»

مروری بر بهترین فیلم های نگار جواهریان

اگه تا 10 دقیقه دیگه حقیقت نگی فلج میشی

طلسمِ جدیدترین فیلم «جیمز باند»

آماده‌سازی سریال طنز «بوتیمار» برای نوروز 1400

اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران

وزیر بهداشت از معاون خود دفاع کرد