اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ توفیق اجباری دولت مقاله

سرمقاله فرهیختگان/ توفیق اجباری دولت
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرهیختگان / « توفیق اجباری دولت » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم علی جمشیدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
هرچند چالش‌هایی که سوءتدبیر دولت‌های یازدهم و دوازدهم در مدیریت اقتصاد، حمایت از تولید، کنترل بازار و... برای کشور و معیشت مردم ایجاد کرده، بسیار بزرگ است و قریب به اتفاق‌شان درطول چند دهه اخیر بی‌سابقه، اما اقدامات دیگر و بعضا حیرت‌آوری هم ازسوی دولت بوده که باعث شده است این چالش‌ها مضاعف و مشکلات مردم و کشور بیش از پیش شود.
بیایید یکی‌دو نمونه را با هم بررسی کنیم؛ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته هم حسن روحانی و هم اسحاق جهانگیری بارها و بارها بر اثرات سوء پرداخت یارانه به مردم تاکید کردند، یکی می‌گفت اگر 100 هزار تومان یارانه به مردم بدهید، یک میلیون تومان از جیب دیگرشان به‌خاطر تورم ناشی‌از پرداخت یارانه برداشت می‌کنید و دیگری می‌گفت اساسا باید کاری کنیم که مردم نیازی به یارانه نداشته باشند.
این اظهارنظرها در آبان‌ماه سال گذشته برعکس شد، چرا؟ توضیح می‌دهم. بعد از آنکه دولت برای چندین سال اجرای قانون درخصوص نرخ سوخت مصرفی مردم را اجرا نکرده بود، در آبان‌ماه گذشته ناگهان تصمیم گرفت بدون اطلاع قبلی نرخ بنزین را تا سه‌برابر افزایش دهد و به‌اصطلاح برای حمایت از اقشار کمتر برخوردار، عواید حاصل از آن را به میلیون‌ها ایرانی پرداخت کند (دقیقا عکس همان حرف‌هایی که اسحاق جهانگیری در نقد اظهارات دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری درخصوص پرداخت یارانه به مردم می‌گفت.) اتفاقی که نتیجه آن اکنون کاملا مشخص و روشن است، اشتباه دولت در افزایش نرخ سوخت که نتیجه آن دقیقا هدف قراردادن زندگی مردم بود، حتی با پرداخت یارانه هم جبران نشد و حالا زندگی مردم به‌مراتب سخت‌تر از یک سال پیش است و آنها بیشتر از گذشته با تورم افسارگسیخته مواجهند.
نمونه دیگری را مثال بزنیم؛ پس از تشکیل مجلس یازدهم و در واکنش به چالش‌آفرینی‌های مکرر دولت برای زندگی عموم مردم، نمایندگان ایده‌هایی را برای جبران اثرات سوء تدبیرهای دولت درنظر گرفتند. یکی از آنها استفاده از مالیات بر تراکنش‌های بانکی بیش از 10 میلیون تومان، برای درنظر گرفتن درآمد مالیاتی آن به عنوان منابع پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی آن هم ازطریق کالابرگ الکترونیکی بود.
وقتی این ایده از جانب مجلسی‌ها طرح شد، مسئولان دولت با جنجال‌آفرینی بسیار زیاد با آن مخالفت کردند و گفتند اگر چنین طرحی تصویب شود، مردم پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون می‌کشند یا مسیر تبادلات خود را نقدی و غیربانکی خواهند کرد.
 از شخص رئیس‌جمهور تا سخنگوی دولت و دیگر اعضای کابینه در این‌خصوص اظهارنظر کردند و تحت همین فشارها کار به آنجا رسید که نمایندگان در ایده خود تجدیدنظر کردند و منابع تامین کالابرگ را تغییر دادند، به امید اینکه از مخالفت‌های دولت کاسته شود. در همین هنگام اما دولت به نمایندگان مجلس رکب زد و ناگهان اعلام کرد از اول آذر (یعنی همین امروز) کارمزد همه تراکنش‌های بانکی را افزایش خواهد داد. نمایندگان با چنین اقدامی به این باور رسیدند که ایده‌شان دزدیده شده و علاوه‌بر آن، مردم متضرر شده‌اند، چراکه با جایگزینی ایده‌های دیگر برای تامین منابع پرداخت یارانه ازطریق کالابرگ الکترونیکی کار به بن‌بست رسید و شورای نگهبان با ایده نمایندگان مخالفت کرد (هرچند که بعدا با بررسی‌های بیشتر و همکاری میان مجلس و شورای نگهبان ایرادات طرح یادشده تا حدودی رفع و دولت ملزم به تامین منابع اختصاص کالابرگ الکترونیکی به مردم شد.) نمایندگان در این مقطع معتقد بودند دولت طی یک اقدام سیاسی با پاتک زدن به ایده آنها یعنی استفاده از مالیات بر تراکنش‌های بانکی می‌خواسته مردم از مزایای طرح مجلس بهره‌مند نشوند. آنها می‌گفتند دولت معیشت مردم را به گروگان گرفته است تا مبادا که ازجانب مجلس بخشی از چالش‌های زندگی مردم رفع شود.
نمایندگان البته در همین هنگام به گونه دیگری شگفت‌زده شدند، چراکه به‌ناگاه دیدند دولت پرداخت یارانه 100 هزار تومانی به مستضعفان را مطرح کرده است و می‌خواهد پس از زمین زدن ایده نمایندگان در طرح کالابرگ، با یک ایده موازی یا به‌عبارتی تکرار طرح مجلس برای پرداخت یارانه به مردم، اقدام کند؛ طرحی که البته در قیاس با ایده نمایندگان، هیچ پختگی‌ای نداشت و اثری از فکر دقیق و بررسی کارشناسی در آن دیده نمی‌شد. علاوه‌بر این، نباید این نکته را هم از قلم انداخت که این اقدام دولت درحالی اتفاق می‌افتاد که دقیقا یکی‌دو روز قبل محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به رئیس مجلس نامه زده بود و در مذمت طرح پرداخت یارانه مجلس (همان طرح کالابرگ) گفته بود مردم اعانه‌بگیر نیستند و درعوض خواهان رفع تحریمند. هرچند در چنین شرایطی خیلی‌ها منتقد پرداخت یارانه هستند و می‌گویند همچنان تورم را افزایش خواهد داد، اما با وضعی که دولت برای مردم به‌وجود آورده، شاید کمتر کسی باشد که بخواهد از دید مردم به ماجرا نگاه کند و مخالف طرحی چون تخصیص یارانه یا شکل مدون آن یعنی کالابرگ الکترونیکی باشد.
بحث آخر هم اینکه این رفتار دولت هرچند تداعی‌کننده نوعی مسابقه سیاسی برای ایجاد سد درمقابل اقدامات نمایندگان در دوره یازدهم است، اما خب در این شرایط به‌نظر می‌رسد همین را هم باید غنیمت شمرد و از فعال شدن دولت در کمک به مردم و تامین معیشت آنها ولو به موفقیت در یک رقابت سیاسی با مجلس و حتی پاتک زدن به ایده‌های آنها استقبال کرد. امید که در این هفت- هشت‌ماه باقی‌مانده تا پایان دولت دوازدهم، قدری مشکلات مردم حل شود و معیشت آنها کمتر تحت‌فشار قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از سفارت تا مجلس/ اقدامات افراطی چگونه فرصت‌های ملی را به هدر می‌دهد؟

آخرین وضعیت جسمانی آیت‎‌الله مصباح یزدی از زبان آیت‌الله رجبی

بازگشت بایدن به برجام از نگاه اندیشکده‌های غربی

تنها دستاورد قابل دفاع انقلاب اسلامی از نظر حق شناس

روایتی از جلسه شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر انقلاب

حاجی بابایی: اولویت مجلس توسعه روز افزون عدالت اجتماعی است

گزارشی از مصوبه جنجالی مجلس

مقام آمریکایی: اسرائیل عامل ترور دانشمند هسته‌ای ایران است

فساد برخی چهره ها در دستگاه قضا

رصد دقیق ساخت‌وسازهای دریایی آمریکا و اسراییل توسط نداجا

شهید فخری زاده و «پوپر» چه نسبتی باهم دارند؟

عارف: انتظار می‌رفت شورای نگهبان از دستگاه دیپلماسی پشتیبانی کند

گاف جدید بی‌بی‌سی؛ ماهیگیری از آبگرفتگی خوزستان

سفیر ایران: تجاوز نظامی به یمن تا کی ادامه خواهد داشت؟

سناتور ارشد روس: ترور فخری‌زاده مصداق تروریسم دولتی است

آیت‌الله نوری‌همدانی جویای حال آیت‌الله مصباح‌یزدی شد

متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران

حال عمومی آیت‌الله مصباح ‌یزدی مساعد شد

بسیج همگانی کارکنان شرکت عمران ، آب و خدمات کیش برای جبران کمبود تاکسی های شهری

ششمین نشست مرکز منطقه‌ای رامسر با حضور معاون سازمان محیط زیست برگزار شد

به دلیل ترس از انتقام ایران؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی به تکاپو افتادند

بازی با ایران خطرناک است/نمی‌توانیم ایران را شکست دهیم

آماده باش نیروهای اجرایی شهرداری منطقه 7 به منظور جلوگیری از آبگرفتگی های احتمالی

میلان باز هم به سراغ ستاره ناراضی رئال مادرید آمد

خدای قبل از تحریم، خدای بعد از تحریم هم هست؛ با همت و اراده و قطع امید از بیگانه

آقای شهردار ،چرا در اتوبان‌ مسیر مخصوص دوچرخه وجود ندارد؟

زیدان 70 درصد بازیکنان رئال را نمی‌خواهد!

سرنخ‌های جدید از مبدا شیوع کرونا در جهان

اتمام عملیات احداث زیرگذر بزرگراه شهید نجفی رستگار در منطقه 15

290 هزار جریمه در طرح محدودیت‌های کرونایی صادر شد

لزوم صیانت از سلامت کارکنان توأم با ارائه خدمت از راه دور به شهروندان

روزنامه ارمنستان: به آذربایجان حمله اتمی کنید!

کار‌هایی که پس از 40 سالگی سخت می‌شوند (قسمت اول)

وزیر بهداشت: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار 1400 از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

آخرین آمار کرونا در ایران، 12 آذر 99: شناسایی 13621 بیمار جدید در کشور / فوت 362 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48990 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 989572 نفر افزایش یافت

عبدالله اسکندری به کرونا مبتلا شد/ استراحت و قرنطینه در منزل

متن کامل لایحه بودجه ١4٠٠ منتشر شد / سقف بودجه 2435 هزار میلیارد تومان؛ بودجه عمومی 929 هزار میلیارد تومان

بودجه 1400؛ یارانه نقدی و معیشتی و وام ازدواج ثابت ماند

دومین جلسه دادگاه پوری حسینی برگزار شد / نماینده دادستان: سازمان خصوصی سازی در قرارداد با قربانعلی فرخزاد، سود فروش اقساطی را محاسبه نکرده

بر اساس بودجه 1400، سه دهک یارانه بگیر حذف می شوند

عوارض خروج از کشور در سال آینده، 264 هزار تومان

روحانی: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست؛ این مصوبه را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌دانیم / دلیل حاضر نشدنم در جلسه مجلس مصوبه ستاد کروناست نه مصوبه دیروز / می‌توانیم با سانتریفیوژ‌های آی آر 6، زنجیره غنی سازی داشته باشیم؛ از نظر هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتریم

فارس: شورای نگهبان طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 3 ایراد به مجلس باز می‌گرداند

عضو هیات رئیسه مجلس: ایراد شورای نگهبان به مصوبه اقدام راهبردی لغو تحریم ها این بود که نسبت این طرح با مصوبه شورای عالی امنیت ملی روشن نیست / مجلس طرح را اصلاح کرد؛ عبارت «یک‌ماه» به «دوماه» تغییر کرد؛ کلمه «تصویب» هم به «لازم الاجرا شدن» تغییر کرد

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات 1400 هم مصرف خوبی خواهد داشت

راجع به یک تهمت به ظریف / دوستان انقلابی‌نما! اگر دین ندارید، لااقل بدانید که در عصر ارتباطات زندگی می‌کنید!

ترور دماوند و مسئولیت منطقه ای وزارت خارجه

بیانیه مجریان و گویندگان صداوسیما در محکومیت ترور شهید فخری زاده

ماهیگیری BBC فارسی از آبگرفتگی خوزستان

سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟