اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا مدال‌آوری در المپیادها نشانه کیفیت نظام آموزشی ماست؟ تحلیل ویژه

آیا مدال‌آوری در المپیادها نشانه کیفیت نظام آموزشی ماست؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - عصر ایران /متن پیش رو در عصر ایران منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کشور فنلاند از سال 1965 تاکنون در المپیاد جهانی شرکت می‌کند و تنها 1 مدال طلا کسب کرده ...
مرتضی نظری (دکتری فلسفه تعلیم و تربیت)/ پرسشی که نظام آموزشی ما با آن مواجه است این که مدال‌آوری دانش‌آموزان در المپیادهای جهانی، چقدر می تواند گویای کیفیت آموزش مدارس کشور باشد؟ برای یک ایرانی، درخشش فرزندان این سرزمین در المپیادهای جهانی موجب خرسندی است اما این مدال‌آوری‌ها که عموماً متعلق به مدارس خاص است، چقدر قابل تعمیم به وضعیت آموزشی بیش از یکصد هزار مدرسه کشور است؟
پیش از پاسخ و تحلیل این پرسش، رجوع به چند آمار لازم و مفید است:
 بنا بر ارزیابی موسسه بین‌المللی لگاتوم که وضعیت کشورها را از منظر 9 شاخص می سنجد، ایران از نظر شاخص آموزش (=دسترسی به آموزش، کیفیت آموزش و سرمایه انسانی) در رتبه هفتاد و هفتم از میان 149 کشور قرارداد.
و بر اساس گزارش انجمن بین‌المللی ارزیابی پیشرفت تحصیلی(IEA) که دو آزمون مهم یعنی آزمون تیمز هر 4 سال یکبار و آزمون پرلز را هر 10 سال یکبار برای ارزیابی عملکرد کشورها در آموزش علوم و ریاضیات و سواد خواندن برگزار می‌کند، رتبه ایران در سال‌های برگزاری این دو آزمون، پایین‌تر از میانگین سطح جهانی بوده است.
به عنوان مثال، دانش‌آموزان ایرانی در آزمون بین‌المللی درس علوم (2015) در رده چهل و سوم از میان 47 کشور شرکت‌کننده قرار دارند و تنها یک درصد دانش‌آموزان ایرانی نمره بسیار خوب و 61 درصد، نمره پایین را کسب کرده‌اند. همچنین در آزمون ریاضی، دانش آموزان ایرانی رتبه 42 را از میان 49 کشور شرکت‌کننده به خود اختصاص داده‌اند.
به عبارتی نظام آموزشی ما نتوانسته آموزش با کیفیت و فراگیر برای همه دانش‌آموزان و نه برای تعداد محدودی از مدارس مشهور پایتخت (در مقایسه با کشورهای دیگر) ارائه دهد.
 بنا به قاعده منطق و انصاف و عدالت، همانطور که درخشش دانش‌آموزان در المپیادهای جهانی مایه مباهات هر ایرانی هست، کاهش دسترسی میلیون‌ها دانش آموز به فرصت های برابر آموزش با کیفیت هم ناراحت کننده است.
همچنین نگاه به کارنامه برخی کشورهای موفق در آموزش‌و‌پرورش قابل‌تأمل است.
به عنوان مثال، ایران از سال 1985 در المپیادهای جهانی ریاضی شرکت داشته و در مجموع بیش از 46 مدال طلا کسب کرده؛ درحالی‌که کشور فنلاند از سال 1965 تاکنون در المپیاد جهانی شرکت می‌کند و تنها 1 مدال طلا کسب کرده و این در شرایطی است که رتبه این کشور از نظر شاخص‌های زیربنایی مانند کیفیت آموزشی، دسترسی برابر دانش‌آموزان به امکانات تحصیلی و غیره در بین کشورهای جهان تک‌رقمی است.
بگذریم که نظام‌های آموزشی مانند فنلاند و سنگاپور و کره جنوبی تمام هست و نیستِ آموزش‌وپرورش و همه اعصاب و روان نهاد خانواده را درگیر رقابت و هزینه‌های شرکت در این ماراتن نفس گیر نکرده‌اند و اصول و اولویت‌های آموزش‌وپرورش خود را به پای مدال‌آوری فدا نکردند. بماند که طبق آمار بین 77 تا 82 درصد دانش‌آموزان دارای مدال طلای المپیادها متأسفانه ایران را ترک کرده‌اند.
نکته‌ها:
1. رویکردهای رفتارگرا و خط‌ مشی‌ گذاری‌های رقابتی برای مدارس، معنای موفقیت را در چشم خانواده ایرانی به سمت کمّی‌گرایی کشانده و آموزش و پرورش را به وضعیت دکوری و فرمالیستی دچار ساخته و مدارس را به میدان مسابقه تبدیل کرده است.
افتخارآفرینیِ دانش‌آموزان مدال‌آور کشور در جای خود مهم و ارزشمند است اما نباید فراموش کرد «همه دانش‌آموزان»، هم آن‌ها که در هفت، هشت مدرسه معروف تهران تحصیل می‌کنند و هم آن حدود چهل درصد دانش‌آموزانی که در مدارس عشایری، روستایی و محروم از امکانات اولیه تحصیل می‌کنند، همه فرزندان ایران هستند و باید پرسید آیا فرصت و امکانات آموزشی، عادلانه در اختیارشان بوده است؟ و به فرض تأمین عادلانه و دسترسی برابر همه به فرصت‌ها و امکانات آموزشی، اساساً مدال‌آوری چقدر می‌تواند نشانه موفقیت یک نظام آموزشی باشد؟
2. مسؤلان، نباید کم کاری خود را پشت مدال آوری دانش‌آموزان ایرانی مخفی کنند و از وظیفه قانونی و ملی خود برای کاهش فاصله دسترسی همگانی به امکانات و فرصت‌های برابر آموزش باکیفیت سر باز بزنند.
3. کشوری سراغ نداریم که وزیر آموزش‌وپرورش آن به دلیل ناکامی در کسب مدال المپیادها استعفا داده باشد اما تنزل رتبه در سواد خواندن، ریاضی، علوم و کیفیت آموزشی باعث برکناری وزرای آموزش‌وپرورش شده مانند عزل وزیر آموزش‌و‌پرورش نروژ پس از اعلام نتیجه ضعیف آزمون تیمز و پرلز.
شما چه فکر می‌کنید: آیا مدال آوری در المپیادهای جهانی می‌تواند نشانه کیفیت نظام آموزشی باشد؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کار‌هایی که پس از 40 سالگی سخت می‌شوند (قسمت اول)

وزیر بهداشت: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار 1400 از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

آخرین آمار کرونا در ایران، 12 آذر 99: شناسایی 13621 بیمار جدید در کشور / فوت 362 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48990 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 989572 نفر افزایش یافت

عبدالله اسکندری به کرونا مبتلا شد/ استراحت و قرنطینه در منزل

متن کامل لایحه بودجه ١4٠٠ منتشر شد / سقف بودجه 2435 هزار میلیارد تومان؛ بودجه عمومی 929 هزار میلیارد تومان

بودجه 1400؛ یارانه نقدی و معیشتی و وام ازدواج ثابت ماند

دومین جلسه دادگاه پوری حسینی برگزار شد / نماینده دادستان: سازمان خصوصی سازی در قرارداد با قربانعلی فرخزاد، سود فروش اقساطی را محاسبه نکرده

بر اساس بودجه 1400، سه دهک یارانه بگیر حذف می شوند

عوارض خروج از کشور در سال آینده، 264 هزار تومان

روحانی: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست؛ این مصوبه را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌دانیم / دلیل حاضر نشدنم در جلسه مجلس مصوبه ستاد کروناست نه مصوبه دیروز / می‌توانیم با سانتریفیوژ‌های آی آر 6، زنجیره غنی سازی داشته باشیم؛ از نظر هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتریم

فارس: شورای نگهبان طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 3 ایراد به مجلس باز می‌گرداند

عضو هیات رئیسه مجلس: ایراد شورای نگهبان به مصوبه اقدام راهبردی لغو تحریم ها این بود که نسبت این طرح با مصوبه شورای عالی امنیت ملی روشن نیست / مجلس طرح را اصلاح کرد؛ عبارت «یک‌ماه» به «دوماه» تغییر کرد؛ کلمه «تصویب» هم به «لازم الاجرا شدن» تغییر کرد

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات 1400 هم مصرف خوبی خواهد داشت

راجع به یک تهمت به ظریف / دوستان انقلابی‌نما! اگر دین ندارید، لااقل بدانید که در عصر ارتباطات زندگی می‌کنید!

ترور دماوند و مسئولیت منطقه ای وزارت خارجه

بیانیه مجریان و گویندگان صداوسیما در محکومیت ترور شهید فخری زاده

ماهیگیری BBC فارسی از آبگرفتگی خوزستان

سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟

هرگز از واتس‌اپ استفاده نکنید، مگر اینکه...

شبکه «سه» پربیننده‌ترین شد/ رقابت «چهار» و «افق» در انتهای جدول

کرونا گرفتن رویا نونهالی از زبان خودش و بی‌خبری احسان علیخانی/ ویدئو

پیشنهاد آیت‌الله عندلیب‌همدانی برای حل مشکلات فقهی حضانت زنان

بهره‌گیری از پویایی فقه شیعه برای حل معضلات حضانت زنان

پادکست های خانه مان /5: همدلی

بسیار بسیار بسیار خسته، مانده، قضای نماز ظهر و عصر را نشسته کردم

لحظه نفس گیر عبور پسر بچه از خیابان!

یک شب عادی در روسیه

4گوشه دنیا/ این نوزاد ضد کروناست!

وقتی برق بدترین موقع قطع میشه

4 گوشه دنیا/ مردی که نیم قرن با سکه در بینی اش زندگی می کرد!

4گوشه دنیا/ سرطان ساختگی برای پول جمع کردن!

فرو ریختن تلسکوپ عظیم در پورتوریکو

سیلی زدن بیمار به پرستار حین انجام تست کرونا

آبشاری زیبا در ایران

جدال دو خرس گریزلی با یکدیگر

ستون های نوری شگفت انگیزی که در آسمان چین پدیدار شدند

راهکار قیمت گذاری مرغ!

آسمانی زیبا در شب‌های مه آلود پایتخت

گازسوز کردن خودرو در چین هم حادثه آفرید

صوت/ کدام بدن ما دچار عذاب میشود؟

خرید پیتزا در ونزوئلا با ارز دیجیتال

30 حقیقت و نکته از روم باستان که از وجود آن بی‌خبر بودید!

یکی از مهمترین اختراعات بشر را ببینید!

حکایت/ چه آرزویی داری؟

داستانک/ بی حیا و با حیا

ارزش سخاوت و جایگاه سخاوتمند

سرّ اینکه پیامبران و مؤمنین به گرفتاری‌ها مبتلا می‌شوند چیست؟

شکوهی به نام خرس سیاه ایرانی

این نوزاد 27 سال سن دارد

خشم یک زن از همسایه اش برای دزدیدن غذا