اخبار محرمانه

آخرين مطالب

8 باور دروغین درباره کرونا تحلیل ویژه

8 باور دروغین درباره کرونا
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ساینتیفیک امریکن/ کرونا ویروس جدید هنوز مسیر زیادی را طی نکرده است. این ویروس شاید در ابتدای یک راه پر پیچ و خم برای بشر باشد. اما با این حال از زمان پیدایش آن تا کنون اخبار ضد و نقیض فراوان یا شاید بتوان گفت شایعات بسیاری درباره این میکروارگانیسم و روش‌های درمانی آن منتشر شده است. برخی از این شایعات امید‌ها و برخی دیگر نگرانی‌ها را افزایش داده است. نه به امید‌های کاذب می‌توان دلخوش بود و نه با نگرانی‌های بی دلیل باید ناامید شد. در این مقاله 8 مورد از ادعا‌های دروغین درباره این بیماری را با هم به بررسی خواهیم پرداخت.
باور نادرست اول: کرونا ویروس در آزمایشگاهی در چین مهندسی شده است!
به گزارش فرارو؛ جنگ تجاری بین چین و آمریکا همیشه در صدر اخبار جهان بوده است. چین در سال‌های اخیر به یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی و سیاسی دنیا بدل شده است. کشور‌های پرقدرت دنیا نیز برای جبران درد و رنج عظیم و عواقب اقتصادی پر زیان ناشی از این بیماری به دنبال یک قربانی بودند و چه کشوری بهتر از چین که در سال‌های اخیر روبه‌روی بسیاری از ابرقدرت‌های دنیا قد علم کرده است.
از آنجایی که این ویروس برای اولین بار در چین پدیدار شد، رئیس جمهور وقت آمریکا، دونالد ترامپ، بدون داشتن هیچ مدرک معتبری ادعا کرد که این ویروس در چین ساخته و به دنیا صادر شده است و بار‌ها در سخنرانی‌های خود به عمد از عبارت "ویروس چینی" استفاده کرد و همین امر خشم بسیاری از چینی‌ها را برانگیخت.
باور نادرست دوم: بیماری COVID-19 بدتر از بیماری آنفولانزا نیست!
از ابتدای شیوع بیماری کووید 19، شایعات بسیاری درباره شدت بیماری و مقایسه آن با آنفولانزای فصلی مطرح بوده است. در این باره باز هم رد پای ترامپ وسط ماجراست. او ابتدا اظهار داشت که این بیماری خطرناک‌تر از آنفولانزا نیست. اما در مصاحبه‌ای با باب وودوارد، روزنامه نگار و نویسنده، اعتراف کرد که می‌داند کووید 19 کشنده‌تر از آنفولانزا است.
اندازه گیری دقیق میزان مرگ و میر ناشی از عفونت کووید 19 دشوار است. اما اپیدمیولوژیست‌ها گمان می-کنند که نرخ مرگ بسیار بالاتر از آنفولانزا است - جایی بین 0.5 تا 1 درصد، در مقایسه با آنفلوانزا که 0، 1 درصد است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می‌زند که آنفولانزا تقریباً 12000 تا 61000 مرگ در سال در ایالات متحده ایجاد کند. در مقابل، COVID-19 از اواسط سپتامبر باعث 200000 مرگ در این کشور شده است. بسیاری از افراد به دلیل واکسیناسیون یا عفونت قبلی، نسبت به آنفولانزا مصونیت نسبی دارند؛ در حالی که بیشتر جهان هنوز با COVID-19 روبرو نشده‌اند.
باور نادرست سوم: نیازی به ماسک ندارید!
علی رغم اجماع قوی بین مقامات بهداشت عمومی مبنی بر اینکه ماسک‌ها انتقال ویروس کرونا را محدود می-کنند، بسیاری از افراد از پوشیدن آن خودداری کرده اند.
راهنمایی‌های اولیه در مورد ماسک‌های CDC و WHO گیج کننده و متناقض بود، و حاکی از آن است که افراد عادی نیازی به ماسک ندارند مگر اینکه علائم عفونت داشته باشند. بسیاری از این توصیه‌ها اکنون تغییر کرده است. برخی از افراد از پوشیدن ماسک خودداری می‌کنند، زیرا این کار را فریبنده یا نقض آزادی‌های مدنی خود می‌دانند.
مدتهاست که مشخص شده ماسک‌ها ابزاری موثر برای آنچه اپیدمیولوژیست آن را کنترل منبع می‌نامند است. در تحلیلی که اخیراً در Lancet منتشر شده است، بیش از 170 مطالعه انجام شده است و نشان می‌دهد ماسک‌های صورت می‌توانند از عفونت COVID-19 جلوگیری کنند. همچنین به طور گسترده‌ای ثابت شده است که افراد می‌توانند به COVID-19 آلوده و بدون هیچ گونه علائمی بیماری را منتقل کنند، به همین دلیل همه باید از ماسک استفاده کنند تا از انتشار ویروس توسط ناقلین خاموش جلوگیری شود.
باور نادست چهارم: هیدروکسی کلروکین یک درمان موثر است
یک مطالعه کوچک در فرانسه نشان داد که داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکین می‌تواند در درمان کووید 19 موثر باشد. این مطالعه اکنون بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است، اما برخی از افراد با وجود شواهد فزاینده که نشان می‌دهد این دارو نفع بیماران COVID-19 نیست، همچنان به تبلیغ آن ادامه می‌دهند.
چندین مطالعه نشان داده است که هیدروکسی کلروکین از کسانی که در معرض آن هستند در برابر COVID-19 محافظت نمی‌کند. سازمان غذا و دارو در ابتدا مجوز استفاده اضطراری از این دارو را صادر کرد، اما بعداً به دلیل خطر مشکلات قلبی نسبت به مصرف آن هشدار داد و در نهایت مجوز آن را لغو کرد؛ و در ماه ژوئن، موسسه ملی بهداشت آزمایش بالینی خود را در مورد دارو متوقف کردند و اظهار داشتند که اگرچه این دارو برای بیماران مضر نیست، اما هیچ فایده‌ای ندارد.
باور نادرست پنجم: افزایش تعداد مبتلایان به دلیل افزایش در انجام تست‌های تشخیصی است
همانطور که ویروس کرونا در ایالات متحده افزایش یافت، ترامپ اغلب ادعا می‌کرد که جهش‌های ویروسی فقط نتیجه آزمایش افراد بیشتری است. اگر این سناریو درست بود، انتظار می‌رود که درصد آزمایشات مثبت با گذشت زمان کاهش یابد. اما تحلیل‌های متعدد خلاف این را نشان داده اند. میزان آزمایشات مثبت در بسیاری از ایالت‌ها مانند آریزونا، تگزاس و فلوریدا که در تابستان گذشته شیوع زیادی داشت، افزایش یافت و در ایالت‌هایی مانند نیویورک که شیوع آن‌ها را کنترل می‌کرد، کاهش یافت. علاوه بر این، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر همراه با موارد افزایش یافته است، شواهد بیشتری نشان می‌‌دهد که افزایش آزمایش‌های مثبت، افزایش واقعی موارد را منعکس می‌کند.
باور نادرست ششم: اگر اجازه دهیم ویروس از طریق جمعیت گسترش پیدا کند، ایمنی جمعی از ما محافظت خواهد کرد
به گزارش فرارو؛ در اوایل همه گیری، برخی حدس می‌زدند که انگلیس و سوئد قصد داشتند ویروس کرونا را در میان جمعیت خود تا زمانی که به مصونیت گله‌ای برسند، انتقال دهند؛ مصونیت گله‌ای نقطه‌ای که افراد کافی از ویروس در امان هستند و ویروس دیگر نمی‌تواند گسترش یابد. دولت‌های هر دو کشور این استراتژی را بصورت رسمی انکار کرده اند، در نهایت انگلیس دیرتر اقدام به محدودیت‌های کامل کرد و سوئد درباره محدودیت‌های گسترده تصمیم گرفت.
یک اشکال اساسی در این رویکرد وجود دارد: کارشناسان تخمین می‌زنند که تقریباً 60 تا 70 درصد مردم برای امکان مصونیت گله نیاز به دریافت COVID-19 دارند. با توجه به میزان بالای مرگ و میر این بیماری، باعث می‌شود که این واقعه منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شود. این فاجعه همان اتفاقی است که در طی بیماری همه گیر آنفلوانزا در سال 1918 رخ داد که تصور می‌شود حداقل 50 میلیون نفر از بین رفته اند. نرخ مرگ و میر COVID-19 انگلیس در بالاترین میزان در جهان است. سوئد، به نوبه خود، به طور قابل توجهی مرگ و میر بیشتری نسبت به کشور‌های همسایه داشته است و اقتصاد آن علی رغم عدم تعطیلی، آسیب دیده است.
باور نادرست هفتم: واکسن COVID-19 بی خطر نخواهد بود
گزارش‌های نگران کننده‌ای منتشر شده است که نشان می‌دهد بسیاری از افراد ممکن است از دریافت واکسن COVID-19 خودداری کنند. نظریه‌های تئوری توطئه در مورد واکسن‌های احتمالی در میان گروه‌های ضد واکسن و در فیلم‌های ویروسی منتشر شده است که به دروغ ادعا می‌کند که هر واکسن COVID-19 "باعث مرگ میلیون‌ها نفر" می‌شود. یکی دیگر از تئوری‌های توطئه این ادعای مضحک را مطرح می‌کند که بیل گیتس طرحی مخفی برای استفاده از واکسن برای کاشت ریز تراشه‌های قابل ردیابی در افراد دارد. اکثر آمریکایی‌ها هنوز از واکسیناسیون حمایت می‌کنند، اما تعداد کمی از مخالفت‌ها در حال افزایش است.
به گزارش فرارو؛ واکسن‌ها هر سال جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. قبل از تأیید واکسن در ایالات متحده، به طور کلی باید سه مرحله آزمایش بالینی انجام شود تا نشان دهد که در تعداد زیادی از افراد ایمن و موثر است. در حال حاضر برترین کاندید‌های واکسن COVID-19 در ده‌ها هزار نفر در آزمایشات مقیاس بزرگ مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
باور نادرست هشتم: تشخیص آنتی‌بادی بهترین آزمایش برای تشخیص کرونا است!
تست‌های سرولوژی که برای تشخیص سطح آنتی بادی‌ها (IgG,IgM) مورد استفاده قرار می‌گیرد، و با شیوع کرونا مورد استفاده قرار گرفت، برای عده‌ای از متخصصان این زمینه هنوز مورد انتقاد است. مطالعات نشان دادند که گاهی اوقات کاهش سطح آنتی بادی افراد جامعه، حتی بعد از گذشت دو ماه از عفونت نیز اتفاق می‌افتد.
دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: تست "سرولوژی" صرفاً برای این است که ما بدانیم وضعیت انتشار بیماری در یک منطقه چگونه است و اینکه گفته می‌شود تست سرولوژی برای تشخیص کرونا به کار می‌رود، کلاهبرداری است. اگر فرد دو هفته پیش با ویروس کرونا مواجهه داشته باشد تست سرولوژی او مثبت می‌شود. از سوی دیگر ممکن است افراد قبلاً به انواع دیگری از کروناویروس‌ها مبتلا شده باشند اگر فرد مواجه بیش از دو هفته‌ای با ویروس کرونا داشته باشد، IgG در بدن او مثبت می‌شود که این اختصاصی کووید 19 نیست؛ از سوی دیگر ممکن است افرادی با کووید 19 مواجهه داشته باشند، ولی تست IgG آن‌ها مثبت نشود. او در ادامه اظهار داشته است که: "تولید داخلی کیت‌های تست سرولوژی را داریم، اما اصلا به مردم توصیه نمی‌کنیم تست سرولوژی بدهند! "
فعلا تنها راه برای تایید مثبت یا منفی بودن افراد آزمایش PCR است که ژنوم ویروس را ردیابی می‌کند.
ترجمه پوریا غیاثی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیکر شهید محسن فخری‌زاده امشب در حرم رضوی طواف داده خواهد شد / مراسم تدفین و تشییع شهید دوشنبه برگزار می شود

بهرنگ علوی، مهمان سروش صحت در «کتاب باز» می‌شود

همسرِ محمدحسن راستگو، 6 روز پس از او درگذشت

داستانک/ ستیزه برای کسب آرامش

کمپانی های مشهور دنیا در تصرف هیتلر

تست هوش منطقی

داستانک/ راز آرامش بزرگمهر حکیم

خدایا از گناهانمان خسته شدیم

فستیوال مرد سوزان، عجیب ترین جشنواره سالیانه آمریکا

هوش تان را محک بزنید

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند

سلطان جنگل مقتدر و سفید!

دریاچه دوقلو سیاه گاو، آکواریوم طبیعی ایران

اختاپوسی که محبت و نوازش رو دوست داره

صراط قیامت، باطن صراط دنیاست

پشت پرده ترور شهید فخری زاده توسط اسرائیل چیست؟ / در سر نتانیاهو چه می گذرد؟ / ایران باید چگونه با این موضوع برخورد کند؟

مهندسی فضای سیاسی داخلی ایران با بازگشت ناقص به برجام

مبارزان ضد داعش هدف حملات رژیم صهیونیستی

بازگشت مشتریان به بازارخودرو

بایدن در حال دور شدن از دموکرات‌های چپ

ارزیابی "گاردین" از هدف ترور شهید فخری زاده

سناریوی قوی پایان ریزش بورس

بالا و پایین شاخص در شنبه سبز بورس

جدیدترین قیمت گوشت، مرغ و میوه در بازار

وزیر جهاد کشاورزی: بازار مرغ را از دست دلالان خارج کردیم

تغییر 209 درصدی قیمت گوجه فرنگی در آبان 99

قیمت مرغ به کانال 30 هزار تومان بازگشت

نفت 40 دلاری در بودجه 1400 واقع‌ بینانه است؟

تداوم ریزش‌های میلیاردی در بازار خودروهای خارجی

رشد 21 هزار واحدی بورس در هفته نخست آذر

کاهش 30 درصدی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت

بررسی طرح "ﺳﻬﻤﯿﻪﺑﻨﺪی ﺑﻨﺰﯾﻦ ﺳﺮاﻧﻪ ﺧﺎﻧﻮار" در جلسات آینده کمیسیون انرژی

دلار به هسته سخت خورد؟

سقوط معاملات در بازار اوراق بدهی

اعتراض مرغداران به عدم برخورد تعزیرات با گران‌فروشی جوجه و دان

بی‌اعتنایی بازار مسکن به قیمت‌های کاذب

یورش پلیس فرانسه به تظاهرات‌کنندگان در پاریس

تقابل سوخوی روسی با آرسی نیروی هوایی آمریکا در بالتیک

4 غیرنظامی آذربایجان قربانی انفجار مین شدند

طرح واکسناسیون کرونا و توزیع واکسن در انگلیس

گزارش فاکس نیوز از افزایش روند جرایم در آمریکا

طالبان از تدوین نهایی و توافق بر مفاد مذاکرات صلح خبر داد

رایزنی مشاور امنیت ملی عراق با سفیر آمریکا در بغداد

تحقیق اسرائیل درباره افسری که صدها عکس و فیلم از سربازان زن گرفته بود

تظاهرات در الناصریه عراق 7 کشته برجای گذاشت

قتل عام 43 کشاورز نیجریه‌ای توسط تروریست‌های بوکوحرام

پای اکبر طبری به سریال خانه امن هم باز شد

«صفر بیست و یک» دنباله‌ای ندارد؛ توقف پروژه 100 قسمتی در 25 قسمت!

ساخت 15 فیلم درباره انفجار بندر بیروت

شهاب حسینی: ما حق صادر کردن حکم شرعی نداریم!