اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه توضیح می‌دهد

دلایل آزاد نشدن اوراق مشارکت سال 1398 چیست شهرداری تهران

دلایل آزاد نشدن اوراق مشارکت سال 1398 چیست
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شهر: تنها کمتر از چندساعت برای آزادسازی اوراق مشارکت 1398 با عاملیت بانک رفاه، زمان باقی مانده است. این درحالی است که بانک مرکزی به مدت دو هفته‌ برای آزادسازی این اوراق به بانک رفاه مهلت داده بود که این بانک تا اول آذر (فردا) فرصت دارد تا این پول را به حساب شهرداری واریز کند، در غیر این صورت هر روز ماندن پول در حساب، تخلف بانک رفاه است.

علی امام، مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در گفتگو با شهر ، درباره روند دریافت نخستین اوراق مشارکت تا امروز، توضیح داد: برای نخستین‌بار، مدیریت شهری چهارم در سال 1395 از ظرفیت قانونی انتشار اوراق مشارکت قانون بودجه سال 1394 استفاده کرد. بنابراین مدیریت شهری سابق، یکهزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1394 را منتشر کرد. درنهایت این مبلغ در سال 1395 به حساب مترو تهران واریز شد.
او در ادامه افزود: مدیریت شهری چهارم برای اوراق مشارکت 1395 اقدامی نکرد تا اینکه مدیریت شهری پنجم در سال 1396 بر سرکار آمد و از ظرفیت قانونی اوراق مشارکت سال 1396 استفاده کرد.
امام با بیان اینکه مجوز دو هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1396 از دولت دریافت شد، توضیح داد: اما باتوجه به بدهی‌های سنگین شهرداری تهران از سال‌های گذشته، یافتن بانک عامل به چالش بزرگی برای انتشار اوراق مشارکت سال 1396 تبدیل شد. مجوز 700 میلیارد تومان از دو هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1396 با عاملیت بانک شهر در پایان سال دریافت و منتشر شد. باتوجه به تغییرات عمده در مدیریت شهری از در سال 1397 و روی کار آمدن شهردار جدید، زمان برای دریافت مجوز یکهزار و 300 میلیارد تومان دیگر اوراق مشارکت سال 1396 از دست رفت و اوراق امکان انتشار پیدا نکرد. بنابراین 700 میلیارد تومان از اوراق مشارکت سال 1396 محقق شد و در سال 1397 به حساب مترو واریز و برای تکمیل خط 7 مترو تهران هزینه شد.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) درباره اوراق مشارکت سال 1397، بیان کرد: مجوز اوراق مشارکت سال 1397 در روزهای پایانی سال 1397 دریافت شد و بانک آینده و صنعت و معدن برای یکهزار و 300 میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1397 عاملیت پذیرفتند. 910 میلیارد تومان برای بانک آینده و 390 میلیارد تومان برای بانک صنعت و معدن بود. بانک صنعت و معدن در مهر 1398 پول را به حساب مترو واریز کرد اما بانک آینده با سخت گیری‌هایی که بر تأمین وثیقه‌های ملکی داشت، این پول را به مدت یک سال در حساب خود نگه داشت و پس از گذشت یک سال 910 میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1397 در تیر 1399 آزادسازی شد.
بانک رفاه وثیقه‌های مسکونی-اداری با پایان کار می‌خواهد
او با اعلام اینکه عاملیت انتشار یکهزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 1398 با بانک رفاه بود، افزود: از این مبلغ یکهزار میلیارد تومان سهم شرکت مترو و 500 میلیارد تومان سهم شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بود. از زمانی‌که که این اوراق منتشر شده تاکنون، پول آن به حساب مترو واریز نشده و علت آن تکمیل نبودن وثیقه‌های مورد پذیرش (املاک مسکونی-اداری) بانک رفاه است.
امام در ادامه تأکید کرد: زمانی‌که پول اوراق مشارکت با تأخیر به حساب مترو واریز می‌شود، ارزش پول پایین آمده و اقدامات کمتری نسبت به قبل می‌توان با آن انجام داد.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) علت به تعویق افتادن انتشار اوراق مشارکت و با تأخیر واریز شدن آن به حساب مترو را دولت و شهرداری دانست و افزود: اغلب مجوز انتشار اوراق مشارکت شهرداری‌ها در روزهای پایانی اسفند ماه داده می‌شود. دولت نخست اوراق‌های مشارکت خود را منتشر و به جامعه عرضه می‌کند، سپس در روزهای پایانی هر سال، مجوز انتشار اوراق را به شهرداری‌ها می‌دهد. فرآیند تأییدیه اداری اوراق مشارکت از وزارت کشور آغاز و به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، امضای وزیر، سازمان برنامه و بودجه و درنهایت بانک مرکزی ختم می‌شود. دادن مجوز انتشار اوراق مشارکت در 28 اسفند ماه سبب می‌شود که ادامه اقدامات به ماه‌های ابتدایی سال آتی موکول شود.
او بدهی‌های شهراری تهران را یکی از عوامل به تأخیر واریز شدن پول اوراق مشارکت به حساب مترو ذکر کرد و گفت: شهرداری تهران به علت بدهی‌های سنگین و انباشته‌ای که از سال‌های گذشته به سیستم بانکی کشور دارد، بانکی عاملیت انتشار را قبول نمی‌کند و به سختی این فرآیند طی می‌شود.
24 هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری به سیستم بانکی
به گفته امام؛ بدهی شهرداری تهران بابت مترو به سیستم بانکی کشور در ابتدای سال 1399 بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان بوده که 16 هزار میلیارد تومان اصل بدهی و 8 هزار میلیارد تومان هم سود بدهی است. به همین علت بدهی‌های سنگین، اغلب بانک‌ها تمایلی به همکاری و کمک به شهرداری تهران ندارند.
او در ادامه افزود: مساله دیگر، سخت گیری بانک‌ها بر شهرداری تهران به علت بدحسابی است. وثیقه مورد پذیرش بانک‌ها، وثیقه ملکی (مسکونی و اداری) است. در ضمن وثیقه باید پایان کار هم داشته باشد و این در صورتی است که بیشتر املاک شهرداری تهران پایان کار ندارد.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) یکی دیگر از موانع را بدهی‌های انباشته شهرداری به سازمان تأمین اجتماعی دانست و بیان کرد: به علت بدهی‌های سنگین شهرداری و پرداخت نشده، سازمان تأمین اجتماعی مفاصا حساب برای وثیقه گذاری یا اقدامات دیگر به شهرداری نمی‌دهد.
خبرنگار: ملیکا هاشمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوره سوسیالیسم بایدنی

ترور دانشمند ایران با هدف جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام بود / این اقدام تحریک آمیز می‌تواند باعث اولین بحران دیپلماتیک اسرائیل با دولت بایدن شود / نتانیاهو به جای حفظ اتحاد با آمریکا، اختلافات را بیشتر می‌کند

ظریف: امریکا و اروپا خفه شوند

واعظی: عده‌ای سنگ اندازی می‌کنند تا تحریم‌ها برداشته نشود

بگذارید دیپلمات ها کارشان را انجام دهند

ستاره رئال در رادار یوونتوس و اینترمیلان

سن ژرمن و میلان هافبک معاوضه می کنند؟

سرپرست بارسلونا: باید مسی را می‌فروختیم

مسی شرط نیمار برای تمدید قرارداد

بیشترین درخواست‌های جراحی زیبایی در سال 2020

چرا تقویت سیستم ایمنی بدن مهم است؟

حضور دیوید بکهام 70 ساله در تبلیغات ضد مالاریا

«ماتریکس 4» هم زمان در سینما و نمایش آنلاین/ سرنوشت عجیب 17 فیلم

امام جمعه کرج: چرا عده‌ای بدبخت در داخل کشور با پز روشنفکری در زمین بیگانه بازی می‌کنند؟ / بعضی‌ها به هر قیمتی که شده می‌خواهند با مذاکره عزت سوزی کنند

علم الهدی: «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند !!

واکنش عباس عبدی به بودجه صدا و سیما در سال 1400 و انتقادات مدیر شبکه 3 از عادل فردوسی پور

تدبیر کلیدی دولت برای افتخار آفرینی زنان

ازدواج بیش از 7هزار دختر زیر 14 سال در بهار امسال

هر اثر صنایع دستی سفیر فرهنگ سیستان‌وبلوچستان است

تفال/ روزگاری ست که سودای بتان دین من است

آیا فصل تولد شما می تواند بر روی شخصیت شما تاثیر بگذارد؟

خلق آثار هنری حیرت‌انگیز روی برگ

«تاکسی کردن» هواپیما روی ناو

بز وحشی که به دامپزشک پناه برد!

دو نعمت که قدرش را نمی دانیم

ارتفاع برف یه سر و گردن از آدم بلندتره

فندق منو کی‌ خورده؟

مناجات با حاج قاسم

در حق همدیگر دعا کنیم

مانورهای جذاب سوخو 57

ورود برای اولین بار به نیروگاه اتمی چرنوبیل

به هر اظهار فضلی اعتماد نکنیم!

دانستنی های جالب از غذا و رستوران ها

حمله کفتارهای گرسنه به کرگدن بزرگ

حکمت/ دوستان خود را چگونه موعظه کنیم؟

داستانک/ ﺣﺘﻤﺎ ﺣﻜﻤﺖ ﺧﺪﺍﺳﺖ

شهیدی که نشان خلبان شاخص گرفت و مخفیانه به نیازمندان کمک می کرد

هوای تازه/ اگر لیلی بگیره جشن، مجنون، نمی‌ره خونه‌شون، مهمون نمیشه!

سیر تکامل سیستم عامل ویندوز

ببینید طوطی چطور سوره حمد رو با لحن عربی میخونه!

کشف فسیل سالمِ پنج هزار ساله نهنگ در سواحل تایلند!

برخورد هواپیما با چند خودرو در بزرگراه

دم قشنگ ترین پرندگان جهان

پیدا شدن زیباترین قاتل اقیانوس در آفریقا

یک خلاقیت جالب برای سرگرم کردن بچه ها!

مهارت دیدنی یک کارگر!

مصداق بارز «از هول حلیم افتاد تو دیگ»

ویدئویی جالب از پاشیدن اسید فرمیک توسط مورچه ها

هوای تازه/ این که ماشینی ندارم درد خاصی نیست چون...

چه ریلکس وارد فروشگاه شد و درب رو به فنا داد!