اخبار محرمانه

آخرين مطالب

الجزیره:

انتخابات آمریکا چه معنایی برای آمریکایی‌های ایرانی تبار دارد؟ بین الملل

انتخابات آمریکا چه معنایی برای آمریکایی‌های ایرانی تبار دارد؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - جامعه ایرانی-آمریکایی نسبتاً مرفه و دارای تحصیلات عالی است اما به هیچ وجه از نظر سیاسی یکپارچه نیست. در نظرسنجی افکار عمومی ایرانیان آمریکایی 2019 ، تقریباً هفت از هر 10 پاسخ دهنده گفتند که احتمالاً یا قطعاً به نامزد دموکرات‌ها برای ریاست جمهوری در سال 2020 رأی می‌دهند، در حالی که فقط 21 درصد گفته‌اند که احتمالاً یا قطعاً به رئیس جمهور ترامپ رأی خواهند داد. همین نظرسنجی، مهمترین موضوعات مورد علاقه این جامعه را ترویج حقوق بشر و دموکراسی در ایران، جلوگیری از جنگ و تخفیف تحریم‌ها نشان می‌دهد. جامعه ایرانی-آمریکایی در دوران ترامپ با شکست‌های اساسی در همه اولویت‌هایشان رو به رو شدند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : الجزیره نوشت: از نظر آمریکایی‌های ایرانی تبار، انتخاب دونالد ترامپ حمله‌ای اساسی به حقوق شهروندی آنها و کشور آبا و اجدادی‌شان بود.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛ در ادامه این مطلب آمده است: در چهار سال گذشته، ایرانیان آمریکایی از خانواده هایشان جدا، حساب‌های بانکی‌شان مسدود و در مرز دستگیر شده‌اند. ادامه وضعیت موجود این جامعه را به اقلیتی آسیب پذیرتر تبدیل می‌کند، خصوصاً وقتی که طبل جنگ علیه ایران بلندتر به صدا در بیاید.
امروزه بسیاری از چالش‌های پیش روی جامعه ایرانی-آمریکایی مثل ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک آمریکا یا تحریم‌های گسترده مالی و بانکی همه نتیجه مستقیم تنش بین دولت‌های آمریکا و ایران است.
این واقعیت که آمریکایی‌های ایرانی تبار اکنون با تبعیض آشکاری روبرو هستند، باید همه آمریکایی‌های متعهد به دموکراسی را نگران کند. در این لحظه حساس آمریکا نیازمند ایجاد ائتلافی گسترده و اقدام سیاسی جسورانه در میان همه گروه‌های قومی، نژادی و اقتصادی است.
مخاطرات پیش روی جامعه ایرانی-آمریکایی
جامعه ایرانی-آمریکایی نسبتاً مرفه و دارای تحصیلات عالی است اما به هیچ وجه از نظر سیاسی یکپارچه نیست. در نظرسنجی افکار عمومی ایرانیان آمریکایی 2019 ، تقریباً هفت از هر 10 پاسخ دهنده گفتند که احتمالاً یا قطعاً به نامزد دموکرات‌ها برای ریاست جمهوری در سال 2020 رأی می‌دهند، در حالی که فقط 21 درصد گفته‌اند که احتمالاً یا قطعاً به رئیس جمهور ترامپ رأی خواهند داد. همین نظرسنجی، مهمترین موضوعات مورد علاقه این جامعه را ترویج حقوق بشر و دموکراسی در ایران، جلوگیری از جنگ و تخفیف تحریم‌ها نشان می‌دهد. جامعه ایرانی-آمریکایی در دوران ترامپ با شکست‌های اساسی در همه اولویت‌هایشان رو به رو شدند.
برای ایرانیان آمریکایی، ریاست جمهوری ترامپ نشان داد که هرچند از کشورشان دور باشند ولی آتش اختلافات دامان آن‌ها را نیز خواهد گرفت. حرکت ترامپ به سوی جنگ با ایران در حال حاضر منجر به تضییع حقوق شهروندی آنها شده و عواقب وحشتناک‌تری را نیز نوید می‌دهد. این مثال در ژانویه بود که ایالات متحده ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی را ترور کرد و دو کشور را به آستانه جنگ کشاند. بلافاصله پس از انتشار خبر ترور در سرتاسر جهان، اخباری مبنی بر جلوگیری از ورود صدها ایرانی آمریکایی پس از کانادا به آمریکا منتشر شد. بسیاری از آنها برای برگزاری کنسرت از آن طرف مرزها گذشته بودند، اما در زمان بازگشت مورد بازجویی قرار گرفتند.
در حالی که آمریکایی های ایرانی تبار با فضای رو به رشد تبعیض روبرو هستند، ایرانیان در ایران از تحریم‌های ویرانگر اقتصادی آمریکا در سال‌های اخیر به سطوح آمده‌اند. این تحریم‌ها فقر بی سابقه‌ای ایجاد و طبقه متوسط ​​و جامعه مدنی ایران را زیر بار مشکلات خرد کرده است. با وجود این، پرزیدنت ترامپ حتی در میان بیماری همه گیر ویروس کرونا، تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داده است.
دوران ترامپ برای بسیاری از ایرانیان آمریکایی مشخص کرده که یا باید سازماندهی سیاسی کنند و صدای خود را به گوش دیگران برسانند و یا با آزار و شکنجه روزافزون روبرو شوند. در حال حاضر چندین سازمان حمایت از ایرانیان آمریکایی با هدف انجام دقیق این کار وجود دارد.
تابستان گذشته، پس از آنکه مشخص شد تخت پروژه وزارت امور خارجه آمریکا تحت عنوان «ایران دیس اینفو»، بسیاری از ایرانی‌ها از جمله روزنامه نگاران، دانشگاهیان، تحلیلگران و سازمانهایی مانند نایاک مورد تهمت و توهین قرار گرفتند.
در حالی که بودجه این پروژه پس از مشخص شدن فعالیت‌های آن قطع شد، حملات مقامات وزارت خارجه به آمریکایی‌های ایرانی تبار همچنان ادامه دارد. اخیراً، الی کوهانیم، دستیار نماینده ویژه وزارت امور خارجه در مبارزه با یهودستیزی، سیما لاجوردیان، کاندیدای دموکرات کنگره در منطقه 2 تگزاس را به سخنگوی دولت ایران بودن متهم کرد.
حملات کوهانیم و وزارت امور خارجه به طور کلی منعکس کننده یک تلاش هماهنگ برای به حاشیه راندن و بیشتر آمریکایی‌های ایرانی مخالف دولت ترامپ است.
پرزیدنت ترامپ به رای دهندگانی که وی را به قدرت رسانده‌اند، به ویژه طبقه کارگر سفید، خیانت کرده است. او از منافع شرکت‌ها بیش از هر چیز دیگری محافظت کرد و حقوق مصرف کننده‌ها به اضافه حمایت از محیط زیست را نادیده گرفت. برنامه‌های وی هرگز جایگزین اوباماکر نشده است. لایحه کاهش مالیات وی با ادامه کاهش قدرت قشر متوسط​​، ثروتمندان را ثروتمندتر کرده است. او هرگز مشاغل تولیدی را برنگرداند. وی حتی با وجود وعده پایان دادن به جنگ نزدیک بود آمریکا را درگیر جنگی دیگر این بار با ایران کند.
آمریکا به شدت به یک قرارداد اجتماعی جدید احتیاج دارد. حتی اگر ترامپ در ماه نوامبر قدرت را از دست دهد، از بین بردن میراث او و جلوگیری از ظهور یک پوپولیست دیگر تلاشی مشترک از سوی تمام گروه‌های قومی و نژادی را می‌طلبد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کار‌هایی که پس از 40 سالگی سخت می‌شوند (قسمت اول)

آخرین آمار کرونا در ایران، 12 آذر 99: شناسایی 13621 بیمار جدید در کشور / فوت 362 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48990 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 989572 نفر افزایش یافت

وزیر بهداشت: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار 1400 از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

عبدالله اسکندری به کرونا مبتلا شد/ استراحت و قرنطینه در منزل

متن کامل لایحه بودجه ١4٠٠ منتشر شد / سقف بودجه 2435 هزار میلیارد تومان؛ بودجه عمومی 929 هزار میلیارد تومان

بودجه 1400؛ یارانه نقدی و معیشتی و وام ازدواج ثابت ماند

دومین جلسه دادگاه پوری حسینی برگزار شد / نماینده دادستان: سازمان خصوصی سازی در قرارداد با قربانعلی فرخزاد، سود فروش اقساطی را محاسبه نکرده

بر اساس بودجه 1400، سه دهک یارانه بگیر حذف می شوند

عوارض خروج از کشور در سال آینده، 264 هزار تومان

روحانی: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست؛ این مصوبه را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌دانیم / دلیل حاضر نشدنم در جلسه مجلس مصوبه ستاد کروناست نه مصوبه دیروز / می‌توانیم با سانتریفیوژ‌های آی آر 6، زنجیره غنی سازی داشته باشیم؛ از نظر هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتریم

فارس: شورای نگهبان طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 3 ایراد به مجلس باز می‌گرداند

عضو هیات رئیسه مجلس: ایراد شورای نگهبان به مصوبه اقدام راهبردی لغو تحریم ها این بود که نسبت این طرح با مصوبه شورای عالی امنیت ملی روشن نیست / مجلس طرح را اصلاح کرد؛ عبارت «یک‌ماه» به «دوماه» تغییر کرد؛ کلمه «تصویب» هم به «لازم الاجرا شدن» تغییر کرد

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات 1400 هم مصرف خوبی خواهد داشت

راجع به یک تهمت به ظریف / دوستان انقلابی‌نما! اگر دین ندارید، لااقل بدانید که در عصر ارتباطات زندگی می‌کنید!

ترور دماوند و مسئولیت منطقه ای وزارت خارجه

بیانیه مجریان و گویندگان صداوسیما در محکومیت ترور شهید فخری زاده

ماهیگیری BBC فارسی از آبگرفتگی خوزستان

سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟

هرگز از واتس‌اپ استفاده نکنید، مگر اینکه...

شبکه «سه» پربیننده‌ترین شد/ رقابت «چهار» و «افق» در انتهای جدول

کرونا گرفتن رویا نونهالی از زبان خودش و بی‌خبری احسان علیخانی/ ویدئو

پیشنهاد آیت‌الله عندلیب‌همدانی برای حل مشکلات فقهی حضانت زنان

بهره‌گیری از پویایی فقه شیعه برای حل معضلات حضانت زنان

پادکست های خانه مان /5: همدلی

بسیار بسیار بسیار خسته، مانده، قضای نماز ظهر و عصر را نشسته کردم

لحظه نفس گیر عبور پسر بچه از خیابان!

یک شب عادی در روسیه

4گوشه دنیا/ این نوزاد ضد کروناست!

وقتی برق بدترین موقع قطع میشه

4 گوشه دنیا/ مردی که نیم قرن با سکه در بینی اش زندگی می کرد!

4گوشه دنیا/ سرطان ساختگی برای پول جمع کردن!

فرو ریختن تلسکوپ عظیم در پورتوریکو

سیلی زدن بیمار به پرستار حین انجام تست کرونا

آبشاری زیبا در ایران

جدال دو خرس گریزلی با یکدیگر

ستون های نوری شگفت انگیزی که در آسمان چین پدیدار شدند

راهکار قیمت گذاری مرغ!

آسمانی زیبا در شب‌های مه آلود پایتخت

گازسوز کردن خودرو در چین هم حادثه آفرید

صوت/ کدام بدن ما دچار عذاب میشود؟

خرید پیتزا در ونزوئلا با ارز دیجیتال

30 حقیقت و نکته از روم باستان که از وجود آن بی‌خبر بودید!

یکی از مهمترین اختراعات بشر را ببینید!

حکایت/ چه آرزویی داری؟

داستانک/ بی حیا و با حیا

ارزش سخاوت و جایگاه سخاوتمند

سرّ اینکه پیامبران و مؤمنین به گرفتاری‌ها مبتلا می‌شوند چیست؟

شکوهی به نام خرس سیاه ایرانی

این نوزاد 27 سال سن دارد

خشم یک زن از همسایه اش برای دزدیدن غذا