اخبار محرمانه

آخرين مطالب

خبری از تعطیلی پایتخت نیست! تحلیل ویژه

خبری از تعطیلی پایتخت نیست!
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
با ادامه وضعیت بحرانی تهران و آمار‌های باورنکردنی مرگ‌و‌میر و ابتلا، برخی مسئولان، کارشناسان و فعالان اجتماعی معتقدند که دولت به سرعت باید در پایتخت تعطیلی عمومی طولانی مدت اعلام کند تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود. با این حال ستاد ملی کرونا مخالف این تصمیم است. امروز رییس جمهور اعلام کرد که با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا از روز چهارشنبه به مدت 10 روز محدودیت‌های تازه‌ای در مراکز 25 استان و 46 شهرستان کشور اعمال خواهد شد. پس فعلا خبری از تعطیلی نیست.
 ستاد ملی کرونا دو هفته پیش اعلام کرد برای 43 شهر محدودیت‌های شدیدی وضع کرده است، شهرستان‌هایی که به شدت درگیری بیماری بودند. اما برای پایتخت این محدودیت‌ها صرفا برای مراکز فرهنگی، هنری، آموزشی و ورزشی بود. همچنین برای 50 درصد کارمندان هم دورکاری در نظر گرفته شد.
از طرف دیگر اعلام شد افراد و سرنشینان بدون ماسک خودرو‌ها جریمه می‌شوند، البته این تصمیم ناقص اجرا شد چرا که ضمانت اجرایی ندارد، فقط امکان جریمه سرنشینان بدون ماسک وجود دارد و افراد بدون ماسک را نمی‌توان جریمه کرد.
در کل این تصمیمات تاثیر چندانی نداشت و موج سوم پاندمی با سرعت تمام کشور را فراگرفت، به گونه‌ای آمار جانباختگان از 400 نفر در یک روز هم عبور کرد.
حالا تصمیم تازه ستاد این است که محدودیت‌های شدید در 46 شهر و 25 مرکز استان اعمال شود و محدودیت‌های 43 شهری که پیشتر اعلام شده بود تمدید گردد. این محدودیت‌ها از روز چهاشنبه تا روز جمعه هفته آینده اجرا می‌شود. هنوز جزییات محدودیت‌ها روشن نشده، اما آنگونه که روحانی می‌گوید "فعالیت‌های 3 و 4 که عمدتاً فعالیت‌های آموزشی است و یا به مناسبت‌های مختلف تجمع است، برای آن 10 روز ممنوع می‌شود."
افزایش درخواست‌ها برای تعطیلی تهران
تهران کانون اصلی شیوع ویروس است. براساس گزارش‌ها حدود نیمی از جان باختگان کرونا در تهران است. در همین حال خبر‌های تکان‌دهنده‌ای که از بهشت زهرای تهران گویای آن است که افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا باعث شده که سالن‌های تطهیر دیگر پاسخگوی این حجم مراجعه نباشند.
بر اساس گزارش شهرما، از یک هفته قبل تعداد جنازه‌های ورودی به بهشت زهرا بیش از ظرفیت سالن‌های تطهیر و پرسنل شاغل در آن است و مسئولان مجبورند تعدادی از جنازه‌ها را در سوله‌های مدیریت بحران نگهداری کنند.
طبق این گزارش، جنازه‌های فراتر از ظرفیت در سوله بحرانی که در نزدیکی ایستگاه مترو حرم مطهر قرار دارد، نگهداری می‌شود تا پس از شست‌وشو توسط افراد داوطلب در ساعات عصر و شب، برای دفن در روز بعد آماده شوند.
شاید به همین دلیل است که محسن هاشمی رییس شورای شهر پایتخت پیشتر خواستار اعلام دو هفته تعطیلی درتهران شده بود.
پس از این درخواست هاشمی اخیرا جلسه کمیته بررسی مشکلات حوزه سلامت استان تهران با حضور انوشیروان محسنی‌بندپی استاندار تهران، عبدالحسین روح‌الامینی، اقبال شاکری و زهره الهیان اعضای کمیته سلامت مجمع نمایندگان تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ و رؤسای 3 دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون شهردار تهران روز گذشته برگزار شد. اعضای جلسه کمیته بررسی مشکلات حوزه سلامت استان تهران با تأکید بر اتخاذ تصمیمات فوری، با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی درباره تعطیلی 2 هفته‌ای استان تهران موافقت کردند.
اعضا قطع زنجیره کرونا و ایجاد فرصتی برای بازسازی توان مدافعان سلامت را در گرو تعطیلی 2 هفته‌ای تهران دانستند.
همچنین در این جلسه مقرر شد رایزنی‌های فوری برای تحقق تعطیلی تهران و جلوگیری از شیوع بیش از پیش کرونا انجام شود. در اختیار قرار دادن اقلامی مانند ماسک رایگان و کمک‌رسانی محله به محله با استفاده از ظرفیت نیرو‌های جهادی، نیروی انتظامی و بسیج نیز از دیگر تأکیدات اعضای جلسه کمیته بررسی مشکلات حوزه سلامت استان تهران بود.
اقبال شاکری عضو این کمیته در این باره گفت: "در این جلسه از تمام صنوف و مسؤولان مختلف نماینده‌ای حضور داشت و تصمیم گرفته شد که برای قطع زنجیره انتقال، تهران 3-2 هفته تعطیل شود. " او افزود: «اگر دولت زیر بار تعطیلی تهران نرود، از مراجع بالاتر برای تعطیلی تهران اقدام می‌کنیم. همچنین دولت باید در زمان تعطیلی از صنوف حمایت کند.»
در همین حال روزنامه همشهری هم نظرسنجی از تعداد از کارشناسان و فعالان اجتماعی و نمایندگان اصناف مختلف منتشر کرده که نشان مید هد 53 درصد ان‌ها معتقدند باید تهران تعطیلی شود. 14 درصد معتقد به ادامه روند فعلی محدودیت‌ها هستند. 20 درصد معتقد به محدیودیت‌ها شدید آمد و رفت و برخورد‌های پلیسی و انتظامی اند. 13 درصد هم می‌گویند در شرایط فعلای تحریم اعمال این محدودیت‌ها به نفع اقتصاد کشور نیست.
با وجود درخواست‌های فراوان برای تعطیلی شهر تهران، اما ستاد ملی کرونا مخالف تعطیلی است، قابل پیش بینی است که نگرانی بیشتر دولت این است که تعطیلی پایتخت به معیشت مردم نه تنها در تهران بلکه در دیگر شهر‌ها هم ضربه می‌زند. ناظران می‌گویند بزرگترین منتقد این کار هم شخص رییس جمهور است.
اما تقاضای تعطیلی پایتخت به مدیران رده بالای وزارت بهداشت هم رسیده است.
مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، در این رابطه گفت: «من شنیدم که دولت گفته بود همه جا باید برای یک هفته تعطیل باشند، اما دیدم مغازه‌ها در خیابان‌ها باز هستند، شاید قرار است بعدا تعطیلی اجرا شود. بالاخره باید چنین اتفاقی رخ بدهد و مدارس، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و ... حداقل برای یک هفته تعطیل شوند تا آمار کمی پایین بیاید، چون وضعیت خیلی وحشتناک است و اصلا در بیمارستان‌ها جا نیست.»
پیشنهاد‌ها برای افزایش تست کرونا
در همین رابطه کارشناسان می‌گویند باید تست‌های کرونا نیز در تهران افزایش یابد تا هم آمار دقیق تری به دست بیاید و هم شناسایی بیماران سریعتر انجام شود.
علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: "پیشنهاد ما به ستاد مقابله با کرونا این بوده است که تست پی سی آر رایگان شود و یا با حداقل قیمت در مراکز جامع سلامت ارائه داده شود تا آمار‌ها واقعی‌تر شوند که البته این پیشنهاد در ستاد تصویب شده و ما منتظر تأمین مالی آن از سوی رئیس جمهور هستیم."
هر چه تست‌های افزایش یابد و غربالگری‌ها بیشتر شود بهتر می‌توان ویروس را کنترل کرد. علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در این باره گفت: "اگر تست‌های کرونا افزایش نیابد، با هجوم یکباره بیماران به مراکز درمانی مواجه خواهیم شد. پس از شناسایی بیماران کرونایی، افراد در ارتباط با او هم باید شناسایی شوند تا بتوان آلودگی ناشی از ویروس «کووید-19» را در جامعه کاهش داد و زنجیره انتقال بیماری را شکست. اگر به اندازه کافی آزمایش انجام نشود، تعداد مبتلایان بیشتر و هجوم یک باره بیماران موجب می‌شود تیم درمان نتواند این بیماران را بدرستی اداره کند."


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کار‌هایی که پس از 40 سالگی سخت می‌شوند (قسمت اول)

وزیر بهداشت: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار 1400 از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

آخرین آمار کرونا در ایران، 12 آذر 99: شناسایی 13621 بیمار جدید در کشور / فوت 362 نفر در شبانه روز گذشته / مجموع جانباختگان به 48990 نفر رسید / مجموع مبتلایان به 989572 نفر افزایش یافت

عبدالله اسکندری به کرونا مبتلا شد/ استراحت و قرنطینه در منزل

متن کامل لایحه بودجه ١4٠٠ منتشر شد / سقف بودجه 2435 هزار میلیارد تومان؛ بودجه عمومی 929 هزار میلیارد تومان

بودجه 1400؛ یارانه نقدی و معیشتی و وام ازدواج ثابت ماند

دومین جلسه دادگاه پوری حسینی برگزار شد / نماینده دادستان: سازمان خصوصی سازی در قرارداد با قربانعلی فرخزاد، سود فروش اقساطی را محاسبه نکرده

بر اساس بودجه 1400، سه دهک یارانه بگیر حذف می شوند

عوارض خروج از کشور در سال آینده، 264 هزار تومان

روحانی: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست؛ این مصوبه را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌دانیم / دلیل حاضر نشدنم در جلسه مجلس مصوبه ستاد کروناست نه مصوبه دیروز / می‌توانیم با سانتریفیوژ‌های آی آر 6، زنجیره غنی سازی داشته باشیم؛ از نظر هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتریم

فارس: شورای نگهبان طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 3 ایراد به مجلس باز می‌گرداند

عضو هیات رئیسه مجلس: ایراد شورای نگهبان به مصوبه اقدام راهبردی لغو تحریم ها این بود که نسبت این طرح با مصوبه شورای عالی امنیت ملی روشن نیست / مجلس طرح را اصلاح کرد؛ عبارت «یک‌ماه» به «دوماه» تغییر کرد؛ کلمه «تصویب» هم به «لازم الاجرا شدن» تغییر کرد

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات 1400 هم مصرف خوبی خواهد داشت

راجع به یک تهمت به ظریف / دوستان انقلابی‌نما! اگر دین ندارید، لااقل بدانید که در عصر ارتباطات زندگی می‌کنید!

ترور دماوند و مسئولیت منطقه ای وزارت خارجه

بیانیه مجریان و گویندگان صداوسیما در محکومیت ترور شهید فخری زاده

ماهیگیری BBC فارسی از آبگرفتگی خوزستان

سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟

هرگز از واتس‌اپ استفاده نکنید، مگر اینکه...

شبکه «سه» پربیننده‌ترین شد/ رقابت «چهار» و «افق» در انتهای جدول

کرونا گرفتن رویا نونهالی از زبان خودش و بی‌خبری احسان علیخانی/ ویدئو

پیشنهاد آیت‌الله عندلیب‌همدانی برای حل مشکلات فقهی حضانت زنان

بهره‌گیری از پویایی فقه شیعه برای حل معضلات حضانت زنان

پادکست های خانه مان /5: همدلی

بسیار بسیار بسیار خسته، مانده، قضای نماز ظهر و عصر را نشسته کردم

لحظه نفس گیر عبور پسر بچه از خیابان!

یک شب عادی در روسیه

4گوشه دنیا/ این نوزاد ضد کروناست!

وقتی برق بدترین موقع قطع میشه

4 گوشه دنیا/ مردی که نیم قرن با سکه در بینی اش زندگی می کرد!

4گوشه دنیا/ سرطان ساختگی برای پول جمع کردن!

فرو ریختن تلسکوپ عظیم در پورتوریکو

سیلی زدن بیمار به پرستار حین انجام تست کرونا

آبشاری زیبا در ایران

جدال دو خرس گریزلی با یکدیگر

ستون های نوری شگفت انگیزی که در آسمان چین پدیدار شدند

راهکار قیمت گذاری مرغ!

آسمانی زیبا در شب‌های مه آلود پایتخت

گازسوز کردن خودرو در چین هم حادثه آفرید

صوت/ کدام بدن ما دچار عذاب میشود؟

خرید پیتزا در ونزوئلا با ارز دیجیتال

30 حقیقت و نکته از روم باستان که از وجود آن بی‌خبر بودید!

یکی از مهمترین اختراعات بشر را ببینید!

حکایت/ چه آرزویی داری؟

داستانک/ بی حیا و با حیا

ارزش سخاوت و جایگاه سخاوتمند

سرّ اینکه پیامبران و مؤمنین به گرفتاری‌ها مبتلا می‌شوند چیست؟

شکوهی به نام خرس سیاه ایرانی

این نوزاد 27 سال سن دارد

خشم یک زن از همسایه اش برای دزدیدن غذا