اخبار محرمانه

آخرين مطالب

چرا نظرسنجی‌های انتخابات 2016 قابل اعتماد نبودند؟ تحلیل ویژه

چرا نظرسنجی‌های انتخابات 2016 قابل اعتماد نبودند؟
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایران /متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مجید تفرشی/ نتیجه نهایی انتخابات سال 2016 ریاست جمهوری در امریکا و شکست غافلگیر کننده هیلاری کلینتون دموکرات در برابر دونالد ترامپ جمهوریخواه، برخلاف نتایج اغلب پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها، به‌همراه چند پیش‌بینی نادرست دیگر نظرسنجی‌ها در سال‌های اخیر، در دیگر کشورها، از جمله نظرسنجی‌های قبل از همه‌پرسی بریتانیا درباره ماندن یا گسستن از اتحادیه اروپا/ برگزیت، موجب شده تا بسیاری درباره اعتماد مجدد به نتایج نظرسنجی‌ها درباره انتخابات پیش روی ریاست جمهوری امریکا نیز دچار تردید شوند.برخی ناظران و کارشناسان معتقدند که در انتخابات 2020 نیز همچنان مانند چهار سال قبل، احتمال جدی وقوع نتیجه‌ای خلاف نظر اغلب نظرسنجی‌ها، کاملاً وجود دارد. در حالی که برخی دیگر بر این باور هستند که در این فاصله زمانی، هم سازوکارهای نظرسنجی‌های پژوهشی و رسانه‌ای بسیار دقیق‌تر و قابل اعتمادتر شده و هم نظرات رأی دهندگان مشخص‌تر و قطعی‌تر شده و درصد اختلاف بین پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها با آرای واقعی و نتایج آنها، بسیار کمتر از ادوار پیش و بخصوص سال 2016 شده است.
برای بررسی وضع موجود و راستی آزمایی نسبی نظرسنجی‌های کنونی، بخصوص در امریکا، باید مختصری به واکاوی دلایل ناکارآمدی نظرسنجی‌های انتخابات سال 2016 پرداخت. پس‌ از ناکامی نظرسنجی‌های آن سال، مشخص شد که عدم رغبت طبقه فرودست، اقلیت‌ها، زنان، جوانان و افراد دارای تحصیلات پایین‌تر در مشارکت در نظرسنجی‌ها، از مهم‌ترین دلایل نادرستی نتایج آنها بوده است. معضل عدم مشارکت این اقشار در نظرسنجی‌ها، قبلاً و در انتخابات قبل از 2016 نیز وجود داشته، ولی به‌دلیل توازن بین این عدم مشارکت و کم رغبتی همین اقشار به مشارکت در انتخابات، معمولاً تفاوت تأثیرگذاری بین نتایج نظرسنجی‌ها و نتیجه نهایی انتخابات وجود نداشت. ولی در رقابت بین کلینتون و ترامپ، بسیاری از افراد مرددی که علاقه‌ای به مشارکت سیاسی نداشتند، نهایتاً به سود ترامپ که برخلاف هیلاری کلینتون کمتر در معرض آزمون‌ها و قضاوت‌های سیاسی و رسانه‌ای بود، وارد شده و توازن قوا را علیه کلینتون به هم زدند.
به‌گفته دیوید داتوین پژوهشگر ارشد مؤسسه آمری اسپیک در دانشگاه شیکاگو، فقدان تنوع و فراوانی لازم در تحصیلات، قومیت، سن، علایق سیاسی و میزان و شدت عزم مشارکت سیاسی یا انتخاب نامزد مطلوب، موجب بیراهه رفتن و گمراهی نظرسنجی‌های انتخاباتی سال 2016 شد. در آن انتخابات عزم و نظر عمومی بسیاری از رأی‌دهندگان تا آخرین روزها شکل گرفته نشده بود و بی‌رغبتی به روی کار آمدن «یک کلینتون دیگر» و رأی دادن به «یک الیگارش جدید»، به‌همراه مخالفت شماری از جمهوریخواهان کلاسیک با انتخاب ترامپ، موجب شد او بتواند خود و سیاستش را به‌عنوان راه سوم و رویکردی جدید و متفاوت در سپهر سیاسی امریکا عرضه کند. از سوی دیگر، پدیده نادر، پیچیده، غیردموکراتیک و بعضاً گمراه کننده رأی الکترال/ College Vote که مغایر با اصل بدیهی «یک نفر، یک رأی» در سازوکار دموکراتیک انتخاباتی است، موجب شده مشکلات ذکر شده قبلی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا بیشتر از موارد مشابه بروز کرده و تأثیرگذار باشد.
با این همه، اسکات کیتر، پژوهشگر ارشد نظرسنجی در مؤسسه تحقیقاتی پیو/ Pew معتقد است که به‌ دلایل مختلفی مؤسسه‌های نظرسنجی‌ با آموختن از حوادث چهار سال اخیر، تغییرات شکلی و محتوایی جدی را در جهت نزدیک‌تر کردن پایش‌های خود به واقعیت نتایج انتخابات انجام داده‌اند. مهم‌ترین بخش این اصلاحات، بازنگری فنی و علمی و تلاش هر چه بیشتر برای فراگیرتر کردن مشارکت کنندگان نظرسنجی‌ها برای کسب اعتبار بیشتر و احیای اعتماد خدشه دار مخاطبان و نزدیک‌تر کردن هر چه ممکن نتیجه نظرسنجی‌ها و سرنوشت انتخابات است.
نکته مهم دیگر در احیای اعتماد نسبی به‌نظرسنجی‌ها، کاهش تعداد افراد مردد و بی‌تصمیم درباره نحوه رأی دادن در انتخابات پیش رو در امریکا است. چنان که از کاهش شدید تأثیرگذاری مناظره‌های انتخاباتی بین رقبای ریاست جمهوری و معاونان در تغییر آرای مردم نیز دیده شد، در انتخابات 2020، موافقان و مخالفان ترامپ بسیار مصمم‌تر از چهار سال قبل بر سر تصمیم خود ایستاده‌اند. از این‌رو نه مناظره‌ها تأثیر جدی بر نظر مردم داشته و نه مانند قبل، امکان خطا رفتن فاحش نتایج نظرسنجی‌ها وجود دارد.
با آنکه، عنصر شگفتی و غافلگیری در اغلب تحولات سیاسی جهان وجود دارد، به نظر می‌رسد که اصرار کنونی ترامپ و حامیانش بر غلط بودن نتایج نظرسنجی‌های مخالف خواست آنان و بی‌اعتباردانستن گمانه زنی‌های علمی و رسانه‌ای، تلاشی واپسین برای جلوگیری از شکست احتمالی جدی در روز سرنوشت ساز سوم نوامبر باشد. اینکه او موفق خواهد شد تا بار دیگر جهان را شگفت زده کند، یا در انتخابات شکست خورده و نتیجه آرا را بی‌دردسر و متمدنانه قبول کند، موضوعی است که از هم اکنون قابل پیش‌بینی نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوره سوسیالیسم بایدنی

ترور دانشمند ایران با هدف جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام بود / این اقدام تحریک آمیز می‌تواند باعث اولین بحران دیپلماتیک اسرائیل با دولت بایدن شود / نتانیاهو به جای حفظ اتحاد با آمریکا، اختلافات را بیشتر می‌کند

ظریف: امریکا و اروپا خفه شوند

واعظی: عده‌ای سنگ اندازی می‌کنند تا تحریم‌ها برداشته نشود

بگذارید دیپلمات ها کارشان را انجام دهند

ستاره رئال در رادار یوونتوس و اینترمیلان

سن ژرمن و میلان هافبک معاوضه می کنند؟

سرپرست بارسلونا: باید مسی را می‌فروختیم

مسی شرط نیمار برای تمدید قرارداد

بیشترین درخواست‌های جراحی زیبایی در سال 2020

چرا تقویت سیستم ایمنی بدن مهم است؟

حضور دیوید بکهام 70 ساله در تبلیغات ضد مالاریا

«ماتریکس 4» هم زمان در سینما و نمایش آنلاین/ سرنوشت عجیب 17 فیلم

امام جمعه کرج: چرا عده‌ای بدبخت در داخل کشور با پز روشنفکری در زمین بیگانه بازی می‌کنند؟ / بعضی‌ها به هر قیمتی که شده می‌خواهند با مذاکره عزت سوزی کنند

علم الهدی: «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند !!

واکنش عباس عبدی به بودجه صدا و سیما در سال 1400 و انتقادات مدیر شبکه 3 از عادل فردوسی پور

تدبیر کلیدی دولت برای افتخار آفرینی زنان

ازدواج بیش از 7هزار دختر زیر 14 سال در بهار امسال

هر اثر صنایع دستی سفیر فرهنگ سیستان‌وبلوچستان است

تفال/ روزگاری ست که سودای بتان دین من است

آیا فصل تولد شما می تواند بر روی شخصیت شما تاثیر بگذارد؟

خلق آثار هنری حیرت‌انگیز روی برگ

«تاکسی کردن» هواپیما روی ناو

بز وحشی که به دامپزشک پناه برد!

دو نعمت که قدرش را نمی دانیم

ارتفاع برف یه سر و گردن از آدم بلندتره

فندق منو کی‌ خورده؟

مناجات با حاج قاسم

در حق همدیگر دعا کنیم

مانورهای جذاب سوخو 57

ورود برای اولین بار به نیروگاه اتمی چرنوبیل

به هر اظهار فضلی اعتماد نکنیم!

دانستنی های جالب از غذا و رستوران ها

حمله کفتارهای گرسنه به کرگدن بزرگ

حکمت/ دوستان خود را چگونه موعظه کنیم؟

داستانک/ ﺣﺘﻤﺎ ﺣﻜﻤﺖ ﺧﺪﺍﺳﺖ

شهیدی که نشان خلبان شاخص گرفت و مخفیانه به نیازمندان کمک می کرد

هوای تازه/ اگر لیلی بگیره جشن، مجنون، نمی‌ره خونه‌شون، مهمون نمیشه!

سیر تکامل سیستم عامل ویندوز

ببینید طوطی چطور سوره حمد رو با لحن عربی میخونه!

کشف فسیل سالمِ پنج هزار ساله نهنگ در سواحل تایلند!

برخورد هواپیما با چند خودرو در بزرگراه

دم قشنگ ترین پرندگان جهان

پیدا شدن زیباترین قاتل اقیانوس در آفریقا

یک خلاقیت جالب برای سرگرم کردن بچه ها!

مهارت دیدنی یک کارگر!

مصداق بارز «از هول حلیم افتاد تو دیگ»

ویدئویی جالب از پاشیدن اسید فرمیک توسط مورچه ها

هوای تازه/ این که ماشینی ندارم درد خاصی نیست چون...

چه ریلکس وارد فروشگاه شد و درب رو به فنا داد!