اخبار محرمانه

آخرين مطالب

ترامپ و بایدن در برابر ایران به چه می‌اندیشند تحلیل ویژه

ترامپ و بایدن در برابر ایران به چه می‌اندیشند
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایران /متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
جواد دلیری/ امریکای پس از ترامپ چگونه می‌شود؟ و ماندن ترامپ در اتاق بیضی شکل کاخ سفید جهان را ناآرام‌تر می‌کند؟ آیا سیاست‌های ترامپ و بایدن در برابر ایران متفاوت است؟ چه ترامپ جمهوریخواه و چه بایدن دموکرات هر دو در بسیاری از سیاست‌ها درباره ایران نگاه مشترک دارند هر چند در روش متفاوت باشند اما نتیجه یکی خواهد بود. نتیجه انتخابات نوامبر به هر شکل که باشد، صفحه جدیدی را در منازعه ایران و امریکا رقم خواهد زد. رئیس جمهوری آینده ایالات متحده ترامپ باشد یا بایدن، تفاوت نمی‌کند. تنش میان دو کشور در نقطه‌ای است که تصمیم‌سازی و اراده‌ای متفاوت از گذشته را طلب می‌کند. ترامپ ماجراجوست و در صورت موفقیت در انتخابات، برای واداشتن تهران به گفت‌وگو و توافق با نتیجه‌ای که او و متحدانش درپی آن هستند، بی‌میل به اقدام با شدت بیشتر نیست.
موفقیت جو بایدن نیز تفاوت زیادی را در صورت مسأله اختلافات ایران و امریکا ایجاد نمی‌کند. او همان مطالباتی را از تهران دارد که ترامپ در چهار سال گذشته بر آنها پافشاری کرده است. اعتراض بایدن و جناح هوادار او به بی‌نتیجه بودن اقدام‌های ضد ایرانی ترامپ از یک‌ سو و نیز رویکرد یکجانبه‌گرای او در اجرای سیاست‌هایش بدون مشارکت دادن متحدان اروپایی امریکاست.
بررسی گزاره‌های فوق نشان می‌دهد که جو بایدن و دونالد ترامپ هر دو راهبرد مشترکی را دنبال می‌کنند که فشار بیشتر بر ایران است. حال ترامپ نام آن را «فشار حداکثری» می‌گذارد و بایدن از آن به عنوان «فشار هوشمند» تعبیر می‌کند. اما روش و تاکتیک ترامپ بدین گونه است که در این زمینه تکروی می‌کند و یکی پس از دیگری تحریم‌های کوری را علیه ایران وضع می‌کند؛ تا به حدی که به اذعان «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی دولت امریکا، تحریم‌ها به قدری اعمال شده که دیگر کاری نمانده که امریکا بتواند علیه ایران انجام دهد.
اما تاکتیک دولت بایدن شبیه به تاکتیک اوباماست. تیم بایدن در نظر دارد تا با ایجاد اجماع علیه ایران به روش هوشمندانه‌تری، فشار مؤثری را بر ایران وارد کند. طبیعتاً بایدن در موقعیتی است که به راحتی از فشار حداکثری عبور نخواهد کرد و سعی خواهد کرد که تلاش‌های ترامپ را به محصول مورد نظر خود تبدیل کند.
در مجموع، ترامپ و بایدن در استراتژی با هم تا حدود زیادی اتفاق نظر دارند و هیچ کدام دغدغه بهبود وضعیت اقتصادی ایران را ندارند. هدف راهبردی آنها در قبال ایران تهی کردن نقاط قوت و ظرفیت‌های استراتژیک ایران است. اما هر کدام به روش خود به دنبال تحقق خواسته‌شان هستند.
هر دو حزب رفتارهای ایران را برهم‌زننده ثبات در منطقه می‌دانند و به مهار ایران می‌اندیشند. چه دموکرات و چه جمهوریخواه به دنبال تبدیل ایران از یک بازیگر ضدهژمون به یک بازیگر عادی در نظام منطقه‌ای خاورمیانه و حوزه خلیج ‌فارس هستند. هر دو اتهام دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای را جزو سیاست‌های خود می‌داند و بر این ادعا پای می‌فشارند. چه بایدن و چه ترامپ تحریم‌های اقتصادی را به عنوان یکی از اهرم‌های مهم در هر نوع مذاکره با ایران تلقی و تصور می‌کنند. چه ترامپ که سیاست فشار حداکثری را دنبال کند چه بایدن که آن را بر زبان نیاورد اما نان تحریم را خواهد خورد.
هرچند برخی تحلیلگران معتقدند با ورود بایدن به کاخ سفید نرمش‌های شکلی در تحریم‌ها رخ خواهد داد اما ساختارها تغییر نمی‌کند. به عبارتی در استراتژی خود ابزار چماق و هویج را به طور توأمان پیش می‌برد. بایدن سیاست تصحیح و تکمیل برجام را دنبال خواهد کرد و این توافقنامه را محدود به تکنولوژی هسته‌ای ندانسته و مانند ترامپ خواستار گسترش دامنه آن در سطوح دیگری است که تاکنون خط قرمز تهران در قبول هرگونه گفت‌وگوی احتمالی اعلام شده است.
ماندن ترامپ در کاخ سفید نیز قطعاً سیاست فشار حداکثری را ادامه خواهد داد تا با ایران پای میز مذاکره بنشیند.
در این خصوص مرکز امنیت نوین امریکا طی گزارشی 23 صفحه‌ای نقشه راهی برای دولت احتمالی دموکرات در نحوه تعامل و تقابل با ایران تدوین کرده است.
این گزارش به دو دلیل حائز اهمیت است: اول از آن جهت که برای اولین بار سیاست کلی اعلام‌شده از سوی جو بایدن درباره برجام را به صورت راهکارهای جزئی، مشخص و گام به گام در آورده و ارائه می‌کند؛ دوم، از آن جهت که راهکارهای ارائه‌شده را می‌توان به نوعی منعکس‌کننده ذهنیت حزب دموکرات در قبال ایران در نظر گرفت. در این بخش تصریح شده راهبرد بلندمدت دولت امریکا در قبال ایران باید چند هدف کلیدی را دنبال کند: 1- جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای 2- مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران که برای منافع امریکا در منطقه مضر هستند و 3- حرکت به سمت تنش‌زدایی در منطقه پیشنهاد شده که مذاکره با ایران در سه فاز انجام شود: تنش‌زدایی، رایزنی و مشورت‌ها و فاز مذاکره در دو مسیر. نقش‌آفرینی اروپا در اختلافات بین ایران و امریکا هم با حضور هرکدام از نامزدها در کاخ سفید چندان متفاوت نخواهد بود و در نهایت به سمت همگرایی با کاخ سفید پیش خواهند رفت. برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که با پیروزی بایدن همگرایی امریکا و اروپا بیشتر خواهد شد. تحلیل اروپایی‌ها و البته تمایل قلبی آنها شکست ترامپ است. آنها تاکنون در برابر تلاش‌های امریکا برای لغو و پایان برجام و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در مقابل کاخ سفید ایستادگی کرده‌اند اما در صورت پیروزی دوباره ترامپ به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها هم دیگر توان مقاومت در برابر او را نخواهند داشت و لذا آنها هم چه بسا خواسته یا ناخواسته، از سر ترس یا اقتضای تأمین منافع با ترامپ همراه خواهند شد. در سوی مقابل اگر بایدن هم پیروز این کارزار شود باز هم تمایل اروپایی‌ها به همراهی و همگرایی با امریکای بایدن با اشتیاق بیشتری خواهد بود. برخی تحلیلگران معتقدند اگر بایدن به جای ترامپ قطعنامه ضد ایرانی به شورای امنیت برده بود، اروپایی‌ها به نفع امریکا رأی می‌دادند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوره سوسیالیسم بایدنی

ترور دانشمند ایران با هدف جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام بود / این اقدام تحریک آمیز می‌تواند باعث اولین بحران دیپلماتیک اسرائیل با دولت بایدن شود / نتانیاهو به جای حفظ اتحاد با آمریکا، اختلافات را بیشتر می‌کند

ظریف: امریکا و اروپا خفه شوند

واعظی: عده‌ای سنگ اندازی می‌کنند تا تحریم‌ها برداشته نشود

بگذارید دیپلمات ها کارشان را انجام دهند

ستاره رئال در رادار یوونتوس و اینترمیلان

سن ژرمن و میلان هافبک معاوضه می کنند؟

سرپرست بارسلونا: باید مسی را می‌فروختیم

مسی شرط نیمار برای تمدید قرارداد

بیشترین درخواست‌های جراحی زیبایی در سال 2020

چرا تقویت سیستم ایمنی بدن مهم است؟

حضور دیوید بکهام 70 ساله در تبلیغات ضد مالاریا

«ماتریکس 4» هم زمان در سینما و نمایش آنلاین/ سرنوشت عجیب 17 فیلم

امام جمعه کرج: چرا عده‌ای بدبخت در داخل کشور با پز روشنفکری در زمین بیگانه بازی می‌کنند؟ / بعضی‌ها به هر قیمتی که شده می‌خواهند با مذاکره عزت سوزی کنند

علم الهدی: «خویشتنداری»، یعنی بنشین تا بیشتر تو را بزنند !!

واکنش عباس عبدی به بودجه صدا و سیما در سال 1400 و انتقادات مدیر شبکه 3 از عادل فردوسی پور

تدبیر کلیدی دولت برای افتخار آفرینی زنان

ازدواج بیش از 7هزار دختر زیر 14 سال در بهار امسال

هر اثر صنایع دستی سفیر فرهنگ سیستان‌وبلوچستان است

تفال/ روزگاری ست که سودای بتان دین من است

آیا فصل تولد شما می تواند بر روی شخصیت شما تاثیر بگذارد؟

خلق آثار هنری حیرت‌انگیز روی برگ

«تاکسی کردن» هواپیما روی ناو

بز وحشی که به دامپزشک پناه برد!

دو نعمت که قدرش را نمی دانیم

ارتفاع برف یه سر و گردن از آدم بلندتره

فندق منو کی‌ خورده؟

مناجات با حاج قاسم

در حق همدیگر دعا کنیم

مانورهای جذاب سوخو 57

ورود برای اولین بار به نیروگاه اتمی چرنوبیل

به هر اظهار فضلی اعتماد نکنیم!

دانستنی های جالب از غذا و رستوران ها

حمله کفتارهای گرسنه به کرگدن بزرگ

حکمت/ دوستان خود را چگونه موعظه کنیم؟

داستانک/ ﺣﺘﻤﺎ ﺣﻜﻤﺖ ﺧﺪﺍﺳﺖ

شهیدی که نشان خلبان شاخص گرفت و مخفیانه به نیازمندان کمک می کرد

هوای تازه/ اگر لیلی بگیره جشن، مجنون، نمی‌ره خونه‌شون، مهمون نمیشه!

سیر تکامل سیستم عامل ویندوز

ببینید طوطی چطور سوره حمد رو با لحن عربی میخونه!

کشف فسیل سالمِ پنج هزار ساله نهنگ در سواحل تایلند!

برخورد هواپیما با چند خودرو در بزرگراه

دم قشنگ ترین پرندگان جهان

پیدا شدن زیباترین قاتل اقیانوس در آفریقا

یک خلاقیت جالب برای سرگرم کردن بچه ها!

مهارت دیدنی یک کارگر!

مصداق بارز «از هول حلیم افتاد تو دیگ»

ویدئویی جالب از پاشیدن اسید فرمیک توسط مورچه ها

هوای تازه/ این که ماشینی ندارم درد خاصی نیست چون...

چه ریلکس وارد فروشگاه شد و درب رو به فنا داد!