اخبار محرمانه

آخرين مطالب

خونین‌ترین و پرتلفات‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم خواندنی ها

خونین‌ترین و پرتلفات‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم
  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - روزیاتو / جنگ جهانی دوم به تنهایی ویرانگرترین و پرتلفات ترین نبرد در تاریخ بشر بود. این جنگ نه تنها نقشه جهان را برای همیشه تغییر داد بلکه هولناک ترین و بیرحمانه ترین نبردهای تاریخ بشریت را نیز در خود داشت. در اروپا، آسیا و مدیترانه میلیون ها انسان در عملیات های تهاجمی و تدافعی کشته شدند. برخی نبردها از نظر تلفات انسانی از دیگر نبردها بدتر بودند و البته نقش مهم تری در نتیجه پایانی جنگ داشتند. در این مطلب می خواهیم 8 مورد از بی رحمانه ترین، سهمگین ترین و پرتلفات ترین نبردهای جنگ جهانی دوم را به شما معرفی کنیم.

اخبار محرمانه

8- نبرد بولج
حمله به نورماندی در ژوئن 1944 برای نیروهای متفقین در نفوذ به اروپای اشغال شده توسط نازی ها بسیار موفقیت آمیز بود. با فرا رسیدن زمستان 1944، به نظر می رسید جنگ جهانی دوم در چند هفته، یا در بدترین سناریو، چند ماه آینده به پایان خواهد رسید اگر آمریکایی ها، بریتانیایی ها و فرانسوی ها بتوانند در خط دفاعی به ظاهر تضعیف شده، از هم پاشیده و روحیه از دست داده آلمانی ها در بلژیک را که از سال 1940 در تصرف نازی ها بود، نفوذ کنند. با این وجود، اتفاقی که در واقعیت رخ داد ضد حمله غافلگیر کننده نیروهای آلمانی در 16 دسامبر 1944 بود که زمینگیر شدن نیروی هوایی متفقین به دلیل شرایط جوی نامناسب نقش مهمی در آن داشت. نیروهای آلمانی که متفقین را بدون آمادگی لازم غافلگیر کرده بودند، کیلومترها در صفوف متفقین و به خصوص نیروهای آمریکایی نفوذ کرده و پیشداوری های غلط و اعتماد بیش از حد متفقین نیز در این مسئله به کمک آن ها آمد.
با پیشرفت های اولیه نیروهای آلمانی، به نظر می رسید که بعد از مدت ها متفقین در موضع ضعف قرار گرفته اند. اما با فرا رسیدن کریسمس و روزهای اول سال جدید، متفقین دریافتند که اوضاع میدان نبرد به نفع آن ها در حال تغییر است زیرا شرایط جوی مناسب به آن ها اجازه داد حملاتی لجستیکی را به مراکز نگهداری از تجهیزات آلمانی و همچنین خطوط تامین آن ها وارد کنند. بدین ترتیب ارتباط نیروهای آلمانی با عقبه خود و نیروهای پشتیبانی قطع شده و متفقین آن ها را به عقب و به درون جنگل های انبوه آردن راندند و این بدان معنا بود که آلمانی ها آن برتری که سخت به دنبالش بودند را از دست دادند.
در نبردی که با نام نبرد بولج (Bulge) و نبرد آردن نیز شناخته می شود، دو طرف تلفات سنگینی را متحمل شدند. گفته می شود آمریکایی ها بدترین تلفات خود در طول جنگ جهانی دوم را در این نبرد متحمل شدند که در جریان آن 19,000 سرباز کشته شده و بیش از 70,000 نفر نیز زخمی شدند در حالی که تلفات نیروهای بریتانیایی 12,000 زخمی و تنها 200 نفر کشته شده بود. در مقایسه تلفات نیروهای ورماخت بیش از 100,000 نفر بود و ارتش آلمان نازی هیچگاه نتوانست پس از این شکست خود را بازیابد
7- محاصره لنینگراد
پس از پیشروی های سریع ورماخت در خاک اتحاد جماهیر شوروی در عملیات موفقیت آمیز بارباروسا در ژوئن 1941، آلمانی ها سه هدف اصلی را برای خود تعیین کرده بودند که به نظر آن ها تحقق این سه هدف می توانست کار دشمن اصلی شان، روسیه کمونیست را تمام خواهد کرد. این اهداف پایتخت، مسکو،؛ اوکران و مناطق جنوبی مسکو که منابع زیادی داشتند؛ و البته لنینگراد () به عنوان زادگاه اتحاد جماهیر شوروی بود که قبل از آن با نام سنت پترزبورگ شناخته می شد. در سپتامبر 1941، ارتش گروه شمالی به فرماندهی فیلد مارشال ویلهلم ریتر فون لیب به لنینگراد رسیده و شروع به محاصره شهر کردند. این محاصره بدون این که به یک نبرد تمام عیار تبدیل شود نزدیک به سه سال به طول انجامید و در 27 ژانویه 1944 با حمله نیروهای ارتش سرخ به پایان رسید.
علیرغم اینکه تجهیزات و مایحتاج و همچنین نیروهای پشتیبانی از طریق مسیر یخ زده روی رودخانه لادوگا که در ژانویه 1943 باز شد به شهر می رسید اما تلفاتی که این محاصره سه ساله در پی داشت بسیار تکان دهنده بود. تقریباً یک سوم از جمعیت شهر، یک میلیون شهروند شوروی، در نتیجه محاصره لنینگراد جان خود را از دست دادند. البته این حجم از تلفات نتیجه مستقیم جنگ ها نبود بلکه مرگ هایی که در اثر بیماری، سوء تغذیه، سرما و خودکشی اتفاق می افتاد را نیز شامل می شد. ارتش سرخ نیز بیش از یک میلیون کشته داد و دو میلیون نفر نیز در نتیجه عملیات دفاعی از شهر لنینگراد مجروح شدند. تلفات آلمانی ها نیز اگر چه مورد مناقشه است اما به صدها هزار می رسید. در مجموع بیش از دو و نیم میلیون نفر از دو طرف در نتیجه محاصره لنینگراد جان باختند که یکی از بدترین محاصره ها در تاریخ بشر بود.

اخبار محرمانه

6- نبرد کورسک
بدنبال پیروزی نیروهای روسی در استالینگراد در فوریه 1943، ارتش سرخ به سرعت در جبهه شرقی شروع به پیشروی کرد و ارتش آلمان که در غرب این کشور خیمه زده بود را به شدت به عقب راند. این پیشروی ها به دوره ای از آماده سازی و تجهیز دوباره نیروهای خسته آلمانی و روسی منتهی شد زیرا دو طرف می دانستند نبرد بزرگ دیگری در جبهه شرقی در راه است که تکلیف این جبهه را روشن خواهد ساخت: نبرد کورسک (Kursk). شهر کورسک که در 280 مایلی جنوب غرب مسکو واقع است بخشی از هدف اصلی نیروی تقویت شده ورماخت بود. هیتلر در ابتدا می خواست این عملیات یک عملیات پدافندی بزرگ برای متوقف کردن پیشروی سریع نیروهای روسی باشد و به نظر می رسید که موفقیت آمیز باشد. این نبرد که در 5 جولای 1943 آغاز شد و یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین نبردهای جنگ جهانی دوم بود که از آن با عنوان بزرگ ترین نبرد تانک ها در طول تاریخ یاد می شد.
در این نبرد بیش از هفت هزار تانک از طرف دو کشور به کار گرفته شد. آلمانی ها اما در هر دو جبهه عملیات پدافندی خود به نتایجی که می خواستند نرسیدند در حالی که سختی ترین و بیرحمانه ترین نبرد در شهر پروکوهووکا در 50 مایلی جنوب شرقی کورسک رخ داد و در آن 1,500 تانک با یکدیگر درگیر شدند. در خط جنوبی حمله، پیشروی های اولیه نیروهای آلمانی به فرماندهی اریک فون مانستین با مشکلات مشابهی مواجه شده و در نهایت نیروهای روسی تحت فرماندهی گئورگی ژوکوف موفق به متوقف کردن پیشروی نیروهای آلمانی و شروع عملیات پدافندی خودشان شد که به تسخیر شهر استراتژیک خارکوف در 23 آگوست منتهی شد. این نبرد نیز تلفات بسیار سنگینی برای دو طرف در پی داشته و به امید آلمان برای پیروزی در جبهه شرقی پایان داد. بیش از یک میلیون سرباز آلمانی و روسی در این نبرد کشته یا به شدت مجروح شدند در حالی که تعداد تانک های ساقط شده از دو طرف به بیش از 6000 دستگاه رسید.

اخبار محرمانه

5- نبرد فرانسه
با فرا رسیدن می 1940 جنگ جهانی دوم دچار بن بست شده و به شرایطی افتاده بود که از آن با عنوان «جنگ ساختگی» یا «جنگ فریب» (Phoney War) یاد می شد، جایی که تنها نبردهای واقعی در دریای شمالی، نروژ، فنلاند و دانمارک رخ می داد که در آن آلمان ها به منابع بسیار حیاتی دست یافتند. آلمان قصد داشت در حمله ای بسیار سنگین به سمت غرب اروپا به این بن بست پایان داده و با تصرف هلند، بلژیک و فرانسه به بریتانیا رسیده و بدین ترتیب به جنگ در جبهه غرب پایان دهد. این نبرد در 10 می آغاز شده و قدرت و برتری تاکتیک های نظامی آلمان نازی را نشان داد که در آن واحد جدید زرهی موسوم با پانزر قدرت خود در نابودی خطوط دفاعی واحدهای متفقین را به رخ کشید، نبردی که در آن دکترین جدید جنگی آلمان با نام Blitzkrieg به معنای نبرد و جنگ صاعقه ای به طور کامل به نمایش درآمد.
نیروهای آلمانی با دور زدن نسبتاً کامل خط دفاعی ماژینو لاین، تاکتیکی که توسط اریش فون مانستین طرح ریزی شده بود، توانستند از خطوط دفاعی ضعیف و تجهیز نشده متفقین گذشته و با عبور از جنگل های آردن که غیرقابل نفوذ تصور می شد وارد خاک فرانسه شوند. بی نظمی در صفوف متفقین با تخلیه نیروهای پشتیبانی بریتانیا از دانکرک در ژوئن 1940 همراه شده و ارتش و دولت فرانسه نیز دچار تفرقه و درگیری های داخلی شدند. ورماخت به سرعت در خاک فرانسه پیشروی می کرد و سربازان و شهروندان فرانسوی برای نجات دادن جان خودشان به سمت جنوب فرار می کردند. در 14 ژوئن پاریس به اشغال آلمانی ها درآمد و در 22 ژوئن پیمان متارکه جنگ بین فرانسه تحقیر شده و آلمان پیروز امضا شد که به اشغال کل کشور انجامید. در کل بیش از 360,000 نفر از نیروهای متفقین در نبرد فرانسه کشتته شده و 2 میلیون سرباز نیز به اسارت درآمدند، در مقابل تلفات آلمانی ها تنها 160,000 نفر بود.

اخبار محرمانه

4- نبرد آیو جیما
بعد از اینکه ورود ایالات متحده به جبهه اقیانوس آرام همه معادلات را تغییر داد، نیروهای آمریکایی در فوریه 1945 عملیات حمله به جزیره آیو جیما را آغاز کردند، جزیره ای که علیرغم مساحت کمش، به خاطر وجود پایگاه های هوایی و فرودگاه ها که می توانست برای حمله به ژاپن مورد استفاده قرار گیرد از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بود. نبرد آیو جیما که بحث در مورد آن تا به امروز نیز ادامه دارد، تنها نبرد اقیانوس آرام (نبرد پاسیفیک) بود که در آن تلفات نیروهای آمریکایی از نیروهای امپراطوری ژاپن بیشتر بود. ژاپنی ها که از قصد فرماندهان آمریکایی برای تصرف این جزیره باخبر بودند، بیش از 22,000 نیروی خود را در جنگل ها و سواحل جزیره به فرماندهای ژنرال کوریبایاشی مستقر کردند. در مقابل بیش از 70000 نیروی ویژه دریایی و نیروهای زمینی ارتش ایالات متحده به فرماندهی ژنرال هالند اسمیت قرار داشت.
با شروع حمله آمریکایی فهمیدند نه تنها با دشمنی مصمم مواجه هستند بلکه متوجه شدند که نیروهای ژاپنی به قیمت حملات انتحاری نیز برای جلوگیری از سقوط جزیره آیو جیما تلاش می کنند. این عملیات بیش از یک ماه به طول انجامید و بیشتر شبیه محاصره سه سال و نیمه استالینگراد توسط نیروهای آلمانی بود به طوری که پیشروی نیروهای آمریکایی گاهی تنها به چند صد متر می رسید. سرانجام در 26 مارس 1945 نیروهای آمریکایی به انتهای شمالی جزیره رسیده، اعظم مدافعان ژاپنی جزیره را از پای درآورده و اشغال کامل جزیره را اعلام کردند. در این عملیات بیش از 6,000 سرباز آمریکایی کشته و 19,000 سرباز نیز زخمی شدند که تا آن زمان برای ارتش ایالات متحده تلفاتی بی سابقه بود. در مقابل تمام 22,000 سرباز ژاپنی مستقر در جزیره آیو جیما به غیر از 212 سرباز کشته شدند.

اخبار محرمانه

3- نبرد مسکو
در ابتدای عملیات تهاجمی نیروهای آلمانی به شوروی به نظر می رسید که ورماخت در عرض چند هفته پایتخت، مسکو، را به تصرف در خواهد آورد. اگر این اتفاق رخ می داد کمتر کسی شک دارد که جنگ جهانی دوم با پیروزی آلمان نازی پایان می یافت. اما چندین فاکتور، از جمله خطوط پشتیبانی ضعیف، زمستان سخت و بدنام روسیه و دفاع سرسختانه نیروهای روسی به نبرد مشهور مسکو منتهی شد. این نبرد که در میان آلمانی ها با نام نبرد طوفان (Typhoon) شناخته می شد در 2 اکتبر 1941 آغاز شد. در این عملیات که در شرایط جوی بسیار مناسب و غیرمعمول آغاز شد، بیش از یک میلیون سرباز آلمانی به سمت مسکو حرکت کردند در حالی که بیش از 500,000 نیروی روسی از شهر دفاع می کردند. در ابتدا پیشروی های نیروهای آلمانی سریع بوده و مدافعان روسی یا کشته شده یا به اسارت در می آمدند اما با فرا رسیدن نوامب رو دسامبر سرد و سوزان، مردان و اسب های آلمانی شروع به یخ زدن کرده و مشخص گردید که نبرد برای آلمانی ها سخت تر از آن چیزی بود که تصور می کردند.
روس ها مقاومت کرده و غیرنظامیان شهر نیز با ترس و وحشت ورود آلمانی ها به شهر، با ساخت تله های ضد تانک، خندق ها و دیگر سیستم های دفاعی آماده ورود آلمانی ها می شدند. اما پیشروی های ورماخت در بد موقعی از حرکت باز ایستاد و روز 5 دسامبر در حالی که دمای هوا به زیر صفر رسیده بود، ارتش شوروی با نیروهای تازه نفسی که از مناطق سیبری آمده بودند و با نبرد در سرمای زمستان آشنا بودند عملیات پدآفندی خود را آغاز کردند که باعث عقب نشینی نیروهای آلمانی تا 155 مایلی پایتخت شوروی شد. بین 650,000 تا 1.2 میلیون نظامی و غیرنظامی روسی کشته شدند هر چند می توان تلفات واقعی روس ها را بسیار بیشتر دانست. در مقابل نیز بین 100,000 تا 800,000 سرباز آلمانی نیز جان خود را از دست دادند.

اخبار محرمانه

2- نبرد برلین
یکی از خونین ترین اپیزودهای جنگ جهانی دوم در آخرین نبردها رخ داد که نبرد پایتخت رو به سقوط رایش سوم، برلین، بود. روس ها که مصمم بودند به عنوان انتقام از سختی هایی که در طول 3 سال و نیم گذشته به خاطر حمله آلمانی ها به خاک خود متحمل شدند، برلین را به تصرف دربیاورند، میلیون ها سرباز و تجهیزات بسیاری را برای شکستن مقاومت اندک نیروهای مضمحل شده ارتش آلمان و مردم بی دفاع برلین گسیل داشت. بیش از دو و نیم سرباز روسی در شهر شروع به پیشروی کردند، شهری که تنها 300,000 آلمانی با اکثریت نوجوان و افراد سالخورده با تجهیزات بسیار اندک از آن حفاظت می کردند. در 20 آوریل 1945 بمباران شهر برلین توسط توپخانه نیروهای روسی آغاز شد که باقیمانده شهر را نیز به ویرانه تبدیل کرد. چند روز بعد نیروهای روس شروع به پیشروی در خیابان ها و ساختمان های پایتخت ویران شده آلمان کردند.
در برخی از نقاط نمادین شهر نبردهای سنگینی بین دو طرف رخ داد که در آن هر دو طرف اوج خشونت خود را به تصویر کشیدند. نبرد اروپا در جنگ جهانی دوم در خیابان های برلین به پایان رسید و با پایان دولت آلمان نازی همراه شد. رهبران نازی نیز که فرار کرده بودند دستگیر شده و در دادگان نورنبرگ محاکمه شدند. برخی از آن ها نیز قبل از دستگیری خودکشی کردند، از جمله آدولف هیتلر که در 30 آوریل 1945 در خرابه های پناهگاه زیرزمینی اش همراه با همسرش، اوا براون، خودکشی کرده و بلافاصله اجسادشان سوزانده شد. مردم و سربازان آلمانی که دیگر رهبری نداشتند، علیرغم مقاومت ها و نبردهای تحسین برانگیز، بالاخره در 9 می 1945 تسلیم شدند و نبرد در اروپا به پایان رسید. در این عملیات بیش از 81,000 سرباز روسی کشته شده و 275,000 نفر نیز زخمی شدند. تلفات ارتش آلمان نیز 150,000 نفر تخمین زده شدند، هر چند هزاران و شاید میلیون ها غیرنظامی توسط روس ها به قتل رسیده یا مورد تجاوز قرار گرفتند.

اخبار محرمانه

1- نبرد استالینگراد
بدون شک، هولناک ترین و خونین ترین نبرد جنگ جهانی دوم نبرد استالینگراد بود. این نبرد که در عرض 6 ماه از آگوست 1942 تا فوریه 1943 در جریان بود، نه تنها شکستی بزرگ برای نازی ها در جبهه شرقی بود بلکه به شدت روحیه نیروهای روسی را تقویت کرده که آن ها را از خیابان های شهر ویرانشان به خیابان های ویران شهر برلین رساند. این نبرد در دو مرحله رخ داد. پیشرفت های اولیه آلمانی ها در 23 آگوست 1943 با حمله ارتشش ششم آلمان به فرماندهی ژنرال فردریش پاولوس به ارتش شصت و دوم شوروی به فرماندهی واسیلی چویکوف آغاز شد. با فرا رسیدن ماه نوامبر، نیروهای روسی به باریکه ای در لبه رودخانه ولگا عقب رانده شده و تنها چند خانه، کارخانه و پناهگاه در کناره رودخانه را در تصرف داشتند. اما نیروهای پشتیبانی از آنسوی رودخانه فرستاده می شدند تا از سقوط کامل استالینگراد جلوگیری کنند. نکته ای که به کمک نیروهای روسی آمد این بود که صفوف دفاعی ضعیف نیروهای چویکوف باعث شد نیروهای آلمانی به سرعت پیشروی کرده و قلب نیروهای روسی را بشکافند اما در محاصره نیروهای باقیمانده روسی در دو جناح شمال و جنوب قرار گیرند.
علیرغم عملیات شکست خورده آلمانی ها برای تخلیه کردن نیروها با هواپیما از شهر، نیروهای آلمانی در سرمای سخت زمستان و در مواجهه با دفاع سرسختانه روس ها و همچنین از دست دادن روحیه و کمبود تجهیزات و منابع مقاومت شدیدی کردند. در نهایت در 2 فوریه 1943 ژنرال پاولوس علیرغم اینکه از راه دور توسط هیتلر به مقام فیلد مارشالی رسیده بود، خود و نیروهایش را تسلیم نیروهای روسی کرد و اولین شکست سنگین آلمانی ها در جنگ جهانی دوم بود. در عملیات استالینگراد بیش از 850,000 سرباز آلمانی کشته یا زخمی شدند در حالی که بیش از 1.1 میلیون سرباز و شهروند غیرنظامی روسی جانشان را از دست دادند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارثیه هنگفت مارادونا برای بازماندگانش

ادعای نماینده مجلس دهم درباره احمدی‌نژاد

اذعان مشترک رسانه های جهان در موضوع ترور شهید فخری زاده

عباسی: "برجام" مجازات مجرم بود، ما مجرم نبودیم

توئیت ظریف به زبان آلمانی درباره ترور شهید فخری زاده

جمله جالب همسر شهید فخری زاده خطاب به رئیسی

معاون سابق رئیس جمهور دار فانی را وداع گفت

واکنش صفحه توئیتر سردار سلیمانی به شهادت شهید فخری‌زاده

تصاویر تشییع پیکر شهید فخری زاده در حرم مطهر رضوی

کنایه توئیتری آشنا به آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده

انتقام سخت، احیای برنامه صلح‌­آمیز هسته‌­ای و به صفر رساندن بازرسی‌­های جاسوسان آژانس اتمی

گزارش کیهان:صاف­ کردن جاده برای تروریست­‌ها با دیکته «تله تنش»

کیهان:تذکر حامیان دولت به روحانی با پاسخ قاطع، محاسبه دشمن را به هم بریزید(خبر ویژه)

اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

میراث شوم ترامپ برای بایدن و اروپایی‌ها

زمان انتقام را ما تعیین می‌کنیم

واکنش رسمی انگلیس به ترور فخری زاده

سندرز: این ترور بی پروا، تحریک آمیز و غیرقانونی بود

سیاسی کاری کثیف ذموکرات ها در مورد ایران

هر‌کس انتخاب شود دوست دارد با مذاکره ناجی کشور باشد

بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

پیشنهاد کیهان برای حمله اسراییل

معمای ترور سیاه

اولین توضیحات وزیر اطلاعات درباره ترور شهید" فخری زاده"

برخی می خواهند از ماجرای ترور ، نمدی برای خود درست کنند

طاقچه کتاب رایگان در مترو

تحلیل‌های شاه سلطان حسینی و غرور ملی ایرانیان

مهمترین مولفه راهبردی تامین امنیت فضای مجازی

اولین زنگ خطر برای پرسپولیس به صدا در آمد

بیانی: به خاطر حرف پروین از تیم ملی خداحافظی کردم

با 17 خاصیت شگفت‌انگیز «حنا» آشنا شوید

فواید باورنکردنی فلفل دلمه‌ای‌های رنگارنگ

برای مراقبت از کبد چه بخوریم؟

کالری‌سوزی با «کرفس»

شباهت قاتلان شهید فخری‌زاده و جنایتکاران «اسپایکر»/ قتل‌ عام 2 هزار جوان نخبه در یک روز +تصاویر دلخراش

"شلاق" مادر در 9/9/99 !

استقرار نیروهای نظامی انگلیسی در عربستان برای حفاظت از میادین نفتی

قتل عام فجیع دهها کشاورز در مزارع برنج نیجریه

42 سال ترور تک‌خال‌های ایران؛ از متفکران و اندیشمندان تادانشمندان

پیکر شهید محسن فخری‌زاده امشب در حرم رضوی طواف داده خواهد شد / مراسم تدفین و تشییع شهید دوشنبه برگزار می شود

بهرنگ علوی، مهمان سروش صحت در «کتاب باز» می‌شود

همسرِ محمدحسن راستگو، 6 روز پس از او درگذشت

داستانک/ ستیزه برای کسب آرامش

کمپانی های مشهور دنیا در تصرف هیتلر

تست هوش منطقی

داستانک/ راز آرامش بزرگمهر حکیم

خدایا از گناهانمان خسته شدیم

فستیوال مرد سوزان، عجیب ترین جشنواره سالیانه آمریکا

هوش تان را محک بزنید

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند